орган в та їхн х систем.
Підготувала вчитель біології
Світлана Дригула
Кл тини тварин можуть диференц юватися, тобто
набувати певних особливостей будови, що дає їм змогу виконувати р зн функцї.
Кл тина (лат. cellula — ком рка)
— структурно-функц ональна одиниця вс х живих орган зм в, для якої характерний власний метабол зм та здатн сть до самов дтворення.
Формування тканин у тварин
Тканини у тварин – це сукупн сть кл тин,
функц ями, як мають сп льне походження.
зв'язки м ж ними та бере участь у виконанн функц й. У тварин вид ляють чотири типи тканин.
Еп тел альн тканини розташован в один або дек лька шар в захищають орган зм в д несприятливих вплив в навколишнього середовища. Через них може в дбуватися газообм н, надходження одних речовин в орган зм та виведення з нього назовн нших. Кл тини покривного еп тел ю у тварин можуть виникати р зн захисн утвори: щ льний зовн шн й скелет у комах, черепашки молюск в, роги та копита ссавц в, п ря птах в, волосяний покрив ссавц в.
Еп тел альн тканини вистилають зсередини р зн органи (шлунково-кишковий тракт, дихальн шляхи, кровоносн судини тощо) та порожнину т ла.
Тканини внутр шнього середовища назвали так тому, що вони входять до складу р зних внутр шн х орган в.
Ц тканини виконують в орган зм р зноман тн функцї:
-транспортну (кров, л мфа),
-опорну (к сткова, хрящова),
-запасання поживних речовин (жирова) тощо. Тканини внутр шнього середовищаскладаються з добре розвиненої м жкл тинної речовини та «розкиданих» у н й кл тин.
М'язов тканини забезпечують рухи усього орган зму та окремих його частин. Залежно в д особливостей будови кл тин м'язов тканини под ляють на:
-посмугован (поперечносмугаст ), -непосмугован (гладеньк ).
Кл тини посмугованої м'язової тканини утворюють видовжен м'язов волоконця з багатьма ядрами, як утворюютьскелетн м'язи. Непосмугованам'язова тканина входить до складу ст нок внутр шн х орган в (як-от кишок або кровоносних судин). В окрему групу вид ляють тканину серцевого м'яза: посмуговану, але з одноядерними кл тинами.
Нервова тканинарегулює життєв функцї орган зму людини тварин та забезпечує сприйняття подразник в як зовн шнього, так внутр шнього середовища. Вона Складає основу нервової системи – однєї з регуляторних систем орган зм в тварин людини.
Кл тини, з яких складається нервова тканина, – нейрони – забезпечують подразлив сть.
Нейрони мають в дростки: довг та коротк . Вони здатн проводити нервов мпульси як до т ла нейрона, так в д нього до р зних кл тин, тканин орган в.
Узагальнення
Тварини - багатокл тинн гетеротрофн орган зми, як добувають соб їжу р зними способами. Вони зазвичай здатн до активного руху та реагують на подразнення. Т ло б льшост тварин побудоване з чотирьох тип в тканин: еп тел альної, мязової, нервової та тканин внутр шнього середовища.