Дослідницький практикум з біології
у 6 класі
Юний друже!
Сьогодні ти маєш можливість відкрити для себе цікаву та захоплюючу науку біологію, яка допоможе тобі зазирнути в таємниці природи.
Тож рушаймо в країну експериментів!
Правила Юного Дослідника
Запам’ятай: кожен експеримент повинен перевірятися контролем, тоді можна буде робити точніші висновки.
Запам’ятай, що помилки – це теж шлях пізнання, тому не бійся їх зробити, бійся їх не побачити і не визнати.
Я бажаю тобі успіху!
Дослідження 5
Тема: Дослідження умов проростання насіння.
Мета: дослідити умови необхідні для проростання насіння та довести, що для вдалого проростання необхідна одночасна їх дія.
Обладнання: насіння гороху чи квасолі, пшениці, огірків, жита, 4 однакові невеликі скляні стакани чи банки, кришки для банок, вода.
Тривалість дослідження: 2-3 дні, (для квасолі при температурі вище 18 С, при нижчій-5-7 днів)
Будь упевнений у своїх силах і здібностях!
Завдання 1
Пригадай , що означають ці терміни:
Пригадати тобі допоможе підручник
Активно пізнавай та аналізуй нове!
Прорости й дати початок новій рослині здатне тільки насіння з живим зародком. Зародок може загинути від ураження шкідливими комахами або цвілевими грибами, від пересихання під час зберігання та з інших причин. Іноді зародки в насінні гинуть і від надто довгого його зберігання. Насіння з загиблими зародками втрачає схожість, тобто не може проростати. Перед проростанням насіння бубнявіє від води, що проникає в нього. Бубнявіє як схоже, так і несхоже насіння. Набубнявіле несхоже насіння загниває, а схоже — проростає.
Перевірка на схожість
Багато городників перевіряють насіння, кинувши їх у воду, хоча цей спосіб не надійний: не все насіння тоне відразу. Наприклад, боби, горох, насіння огірка, гарбузів, кабачків підуть до дна відразу. А насіння моркви, кропу, деяких сортів помідорів влаштовані так, що «чіпляються» за поверхню води і не тонуть. Але це не означає, що вони мають несхожість.
Тому, коли перевірятимете насіння водою, запам’ятаєте два простих правила:
1. Додайте у воду небагато солі (30 г на 1 л), киньте туди насіння і помішайте ложечкою.
2. Тримайте насіння у воді не більше 30 хвилин, інакше вони можуть загинути через брак кисню.
Хід дослідження
Продемонструй грамотність у вирішенні поставлених завдань.
Завдання 2
Які умови потрібні для проростання насінини?
Щоб визначити це - постав досліди.
Крок 1
Візьми банки, пронумеруй їх та зроби підписи
№1 – повітря, вода, тепло
№2 – повітря, тепло, немає води
№3- вода, тепло, немає повітря
№ 4- вода, повітря, немає тепла
Крок 2
У кожну банку помісти однакову кількість -10-15 шт. крупного схожого насіння вибраної рослини.
Крок 3
У банку №1 та №4 налий води стільки, щоб лише змочити зернівки, тобто приблизно до половини їх висоти. Не наливай води так, щоб вона повністю закрила насіння, бо дослід твій виявиться невдалим!
Крок 4
У банку № 3 налий води, щоб вода вкрила насіння і заповнила пів банки.
Крок 5
Всі банки закрий і постав у тепле місце за виключенням банки №4, яку перенеси в холодне місце (холодильник, між рами вікна, закопуємо в сніг).
Крок 6
Прояви терпіння та спостерігай, що відбувається з насінням у банках.
Крок 7
Результати спостережень запиши у таблицю.
Пояснюй причини, порівнюй факти, учись відчувати радість відкриття
№ банки |
Створені умови |
Результати досліду |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Завдання 3
Відшукай відповіді на запитання : чому? як? навіщо?
Поясни результати дослідження відповівши на запитання
Це тобі допоможе!
Умови, в яких знаходиться насінина в даний час визначають її поведінку та активність. Якщо насіння знаходитиметься в сухому вигляді, то процеси життєдіяльності в нього будуть загальмованими, воно начебто спатиме. Якщо насіння потрапляє у вологе середовище, то його процеси життєдіяльності активізуються й воно починає проростати. Стартовим механізмом для проростання зернини слугує вода. Саме вона допомагає підштовхнути завмерлі процеси до життя. Вода необхідна для проростання насіння, бо зародок може вбирати тільки розчинені поживні речовини. Для проростання насіння різних рослин потрібна неоднакова кількість води. Наприклад, насіння гороху вбирає води в 1,5 рази більше від своєї маси. Тому насіння гороху і деяких овочевих рослин перед висіванням намочують. Зернівкам кукурудзи потрібно води в 3 рази менше від їхньої маси, а зернівкам такого посухостійкого злака, як просо,— чверть маси насіння, яке висівають. Для повного набухання насінню потрібно лише 8-10 годин.
Але вже через 2 години після контакту з водою у зародку в сотні разів посилюється дихання. Насінню різних рослин потрібна неоднакова кількість повітря. Насіння рису й тимофіївки проростає навіть під водою при дуже малій кількості повітря, розчиненого в ній. Насіння більшості квіткових рослин потребує багато повітря і під водою не проростає.
Для проростання насіння тепло необхідне так само, як вода і повітря. Якщо насінню досить води і повітря, але не вистачає тепла, воно не проросте і кінець кінцем загине. Правда, насіння деяких рослин, наприклад жита, може проростати вже при одному градусі тепла. Насіння більшості рослин проростає тільки при температурі 10—15 °С і вище.
Отже, для проростання насіння потрібні -
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
В цьому ти переконався, виконуючи свої дослідження.
Подумай, як набуті знання допоможуть тобі у житті.
Презентуй результати дослідження