Зберігаємо спокій. Віримо в ЗСУ. Разом до перемоги! 🇺🇦

Презентація "Історія вивчення клітини"

Про матеріал

Презентацію можна використати на уроках біології у 6, 9 класах.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Історія вивчення клітини

Номер слайду 2

Винайдення мікроскопу. На жаль, точно невідомо, хто саме винайшов перший мікроскоп. Одні дослідники вважають, що цей винахід належить батьку і сину Янсенсам (кінець XVI століття), інші - відомому вченому Ґалілео Ґалілею (початок XVII століття).

Номер слайду 3

Роберт Гук, 1665 р. Англійський фізик Розглядаючи з допомогою мікроскопа корок бузини, Гук побачив комірки (це були клітинні стінки), які нагадали йому монастирські келії, і він назвав їх англійським словом cell (камера, клітка, клітина). Пізніше Гук спостерігав і описав клітини таких рослин, як бузина, кріп, морква.

Номер слайду 4

Антоні ван Левенгук. Голландець. В другій половині XVII ст. удосконалив мікроскоп і зміг спостерігати живі клітини із збільшенням більш ніж в 200 разів. Відкрив і описав одноклітинних тварин (інфузорій), бактерій, а також еритроцити і сперматозоїди хребетних тварин.

Номер слайду 5

Ян Пуркіне, 1825 р. Чеський дослідник. Вперше спостерігав ядро в тваринній клітині (яйцеклітині курки). Ввів термін «протоплазма» для позначення «живого вмісту клітини» і довів, що саме вона, а не клітина стінка, є живою речовиною

Номер слайду 6

Карл Бер, 1827 Естонський (російський) вчений. Відкрив яйцеклітину птахів і ссавців і довів, що ці тварини розвиваються з однієї клітини - заплідненої яйцеклітини.

Номер слайду 7

Роберт Броун, 1831-1833 рр. Англійський ботанік. Описав ядра в клітинах рослин

Номер слайду 8

Маттіас Шлейден, Теодор Шванн, 1839 Німецькі вчені (ботанік і фізіолог)Узагальнили знання про клітину, сформулювали такі основні положення клітинної теорії: всі організми складаються з клітин;клітина є структурною і функціональною одиницею живих організмів;клітини тварин і рослин подібні за будовою. Помилково вважали, що клітини виникають шляхом новоутворень з міжклітинної речовини.

Номер слайду 9

Рудольф Вірхов, 1859 р. Німецький лікар. Доповнив клітинну теорію, довівши, що клітини утворюються не з безструктурної міжклітинної речовини, а розмножуються поділом.

Номер слайду 10

Вплив клітинної теорії на розвиток біологіїЗа визначенням Ф. Енгельса, клітинна теорія, закон перетворення енергії і еволюційна теорія Ч. Дарвіна є трьома найбільшими відкриттями природознавства XIX ст. На основі клітинної теорії в середині XIX ст. виникла цитологія (від греч. цитос - вмістище, клітина) - наука, що вивчає структуру і функції клітини.

Номер слайду 11

1876р. Олександр Флемінг відкрив клітинний центр1894 р. Ріхард Альтман описав мітохондрії 1898 р. Камілло Гольджі відкрив комплекс Гольджі1945 р. Альберт Клод і Кейт Портер відкрили ЕПС1949 р. Крістіан де Дюв описав лізосоми1954 р. Джордж Пелед відкрив рибосоми1962 р. Маршал Ніренберг, Северо Очоа та Хаар Гобінд Хорана розшифрували генетичний код1966 р. Джонатан Сінгер запропонував «рідинно-мозаїчну» модель будови плазматичної мембрани1971 р. Ел Сазерленд був удостоєний Нобелівської премії за дослідження механізмів транспорту речовин через плазматичні мембрани1974 р. Крістіан де Дюв, Альберт Клод і Джордж Пелед отримали Нобелівську премію за встановлення морфофункціональних особливостей молекулярних структур клітини

Номер слайду 12

До кінця XIX ст., завдяки вдосконаленню мікроскопічної техніки, були відкриті основні структурні компоненти клітини і вивчений процес її ділення. Винайдений в 30-і рр. XX ст. електронний мікроскоп дав можливість досліджувати ультраструктуру клітини. 

Номер слайду 13

На сучасному етапі розвитку цитології клітинна теорія включає такі положення:клітина - елементарна одиниця будови і розвитку всіх живих організмів;клітини всіх одноклітинних і багатоклітинних організмів подібні за походженням, будовою, хімічним складом, основними процесами життєдіяльності;кожна нова клітина утворюється тільки в результаті розмноження материнської клітини;у багатоклітинних організмів, які розвиваються з однієї клітини (спори, зиготи тощо), різні типи клітин формуються завдяки їхній спеціалізації протягом індивідуального розвитку особини і утворюють тканини;із тканин формуються органи, які тісно пов'язані між собою.

Номер слайду 14

Запитання. Хто уперше винайшов мікроскоп? Який термін ввів Роберт Гук? Хто першим побачив і описав живі клітини?Хто виявив ядро у клітині? Хто створив клітинну теорію? Яку помилку виявив Вірхов у версії клітинної теорії Шлейдена і Шванна?Як називається наука про клітину? Назвіть основні положення клітинної теорії

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.9
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 7
Оцінки та відгуки
 1. Гірняк Олександра
  Загальна:
  4.7
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  4.0
  Відповідність темі
  5.0
 2. Олійник Лариса Миколаївна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 3. Остап Надія
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 4. Слайчук Ольга Валеріївна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 5. Світова Тетяна Олександрівна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 6. Веденіна Марина Валеріївна
  Суперова презентація! Я у захваті!!!
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 7. Ревак Лілія Іванівна
  Чудовий супровід до уроку
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
Показати ще 4 відгука
pptx
Додано
30 грудня 2017
Переглядів
16894
Оцінка розробки
5.0 (7 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку