Смолінський заклад дошкільної освіти « Ромашка»
Формування соціально- фінансової грамотності
В дітей старшого дошкільнрго віку
за допомоою парціальної програми
« Мої перші гроші»
Підготувала : Чижевська Н.В
Програмовий зміст: розвивати фінансову грамотність дошкільників шляхом формування фінансової компетентності реалізуючи програму « Мої перші гроші». Закріпити знання дітей про гроші, використання та шляхи надходження, їх значення у сімейному бюджеті,; поняття «сімейний бюджет», « заощадження».
Формувати знання про зміст діяльності людей різних професій: одні виробляють товари, інші – надають послуги. Розвивати помірковане ставлення до ситуації вибору, вміння дітей приймати розумні рішення.
Виховувати бережливість.
Математика : вдосконалювати вміння дітей рахувати в межах 8 та співвідносити число з цифрою ; порівнювати числа в межах 8 та відповідати на запитання на скільки менше ?; продовжувати вчити вирішувати задачі на додавання та викладати рішення за допомогою цифр і знаків.
Матеріал: презентація до заняття , скарбнички на кожну дитину , по 8 грн., сигнальні картки , картинки до гри : « Як поповнити сімейний бюджет ?» , гра « Потреби людини» ( ІКТ) , гра « У світі професій» , гра на липучках
« Обери дешевший товар» , малюнок до задачі , цифри , математичні знаки.
Попередня робота : екскурсія до банку , зустріч з представником банку , перегляд відео : «Звідки беруться гроші ?», «Дітям про сімейний бюджет», «У світі прфесій»,
Хід заняття
Діти заходять до групи , на столах стоять скарбнички.
Діти , до нас на заняття завітала Свинка – скарбничка із своїми друзями.
Свиня вважається твариною, що приносить удачу. Вона є символом достатку і багатства , саме тому, скарбнички часто роблять у вигляді свинок.
- Для чого потрібні скарбнички? ( У ній можна накопичувати й зберігати гроші.
- У кожного з вас є скарбничка . Вона допоможе вам накопичувати й зберігати гроші , за допомогою яких ви здійсните свою мрію.
- А де можна взяти гроші ?
- Я пропоную вам заробити свої перші гроші розумовою працею : власними відповідями і виконаними завданнями.
Пограємо в інтелектуальну гру « Мої перші гроші».
Гра має 3 раунди із запитаннями та завданням.
У кожного на столі є тарілочка з монетами. За кожну правильну відповідь ви отримаєте до скарбнички 1 гривню. Переможе той , хто найбільше заробить гривень.
Правила гри .
1. Слухати уважно завдання .
2. Класти до скарбнички гривню тільки після правильної відповіді.
Слайд 2 Раунд 1 « Я кмітливий покупець» ( малюнок ІКТ)
Завдання 1. Полічи гривні.
У вас у тарілках лежать монети. Порахуйте їх та позначте їх кількість цифрою.
Ви порахували правильно, у вас у всіх по 8 гривень.
Візьміть 1 гривню і покладіть собі в скарбничку .
Завдання 2. Фінансовий передзвін.
Дзвоник буде дзвонити, якщо відповідь правильна . Будьте уважні.
Відповідаємо ланцюжком.
1. Як називається грошова одиниця України? ( Гривня )
2. Де народжується гривня ? ( НБУ)
3. У кишеню їх кладемо , з ними в магазин ідемо… ( Гроші)
4. Які бувають гроші? (Паперові і металеві)
5. Як називаються паперові гроші? (Купюри)
6.. Як називаються залізні гроші? (Монети)
7. Лікарю і акробату видають за працю … (Зарплату).
8. Відгадай-но, як те зветься, те, що за гроші продається… (Товар)
9. На товарі в магазині завжди напишуть (Ціни)
10. На підтвердження покупки в магазині продавець видає… (Чек
11. Меблі, хліб і олівець продає нам…(Продавець)
12 . За сметану , хліб та сир на касі чек проб'є …( Касир)
13. Хто товар купляє, гроші продавцю вручає? (Покупець)
14 У цій сфері всі бувають,
Бланк спочатку заповняють ,
Вносять в касу платежі.
Що за фірма , підкажи ?.. ( Банк)
15 Як називається апарат, де можна отримати гроші ( Банкомат)
16. Це - великий магазин ,
В ньому не злічить вітрин
Все знайдеться на прилавку,
Навіть шпильки та булавки. ( Супермаркет)
Діти ! Дзвоник дзвонив тому , хто правильно відповідав на запитання,
тому до скарбнички потрапляє ще 1 гривня .Покладіть гривню в скарбничку
Слайд 3 Завдання 3.« Як поповнити сімейний бюджет ?»
Сімейний бюджет складається різних доходів ( картинка сімейного бюджету на екрані). Візьміть маленькі картинки , розгляньте їх. Розкажіть як можна отримати дохід. Відповідаємо ланцюжком
( Ловити та продавати рибу , тримати корову та продавати молоко, тримати бджіл і продавати мед, вирощувати та продавати овочі , фрукти .)
Правильно діти . Доходи бувають різні . Я впевнена що в майбутньому ви будете примножувати доходи сім’ї . Візьміть 1 гривню , покладіть її в скарбничку.
Вітаю Вас ! Ви пройшли 1 раунд і заробили свої перші гроші.
Слайд 4 Оголошую 2 раунд. «Подорож гривні» . ( ІКТ)
Діти, у кожного з вас є різні потреби.
- Що означає слово потреби ?
Завдання 1. Назвіть потреби людини за які потрібно платити гроші :
Відповідаємо ланцюжком .(навчання , одяг, лікування , їжа, житло , тепло , вода , відпочинок, ігри , праця, машина ).
Правильно, діти , потреби бувають різні І ви отримуєте 1 гривню до скарбнички.
Щоб раціонально розподілити сімейний бюджет сім’я ділить свої потреби на першочергові та другорядні.
Завдання 2. Допоможіть своїй сім’ї визначити важливість потреб за допомогою сигнальних карток (першочергові та другорядні) ІКТ
Візьміть сигнальні картки. Увага на екран!
Слайд 5 , 6, 7, 8, 9,10, 11,12,13 ,14
Ви допомогли своїй сім’ї . Покладіть ще одну монету до своєї скарбнички.
Завдання 3 У світі професій .
Люди різних професій надають послуги ,або виготовляють товар .
- Візьміть великі картинки . Розгляньте їх. Працюємо в парах .
- До кошика прикріпіть професії людей , що виготовляють товар та назвіть їх. ( художник , кухар, пекар…)
- До долоньок прикріпіть професії людей , що надають послугу та назвіть їх. ( перукар , електрик , вчитель. ..) Працюємо в парах.
Вітаю вас ! Ви успішно пройшли 2 раунд, І заробили ще по 1 гривні.
Слайд 15 3 Раунд « Поради свинки Скарбнички»
Свинка радить заощаджувати гроші і купувати дешевший товар.
Завдання 1 ( гра на липучках)
У магазині розпродаж. Оберіть товар , який дешевший та покладіть його в кошик .
- Що ти обрав ? Чому ? На скільки дешевший ?
Ви правильно обрали товар та заощадили гроші. І ви заробили ще по 1 гривні.
Свинка запитує Вас : Як заощадити сімейний бюджет ?
Завдання 2 Свинку передавай – як заощадити розповідай!
- Одягатися тепло ,щоб не захворіти.
- Слідкувати за своїми речами, щоб не порвати.
- Вчасно виключатиму світло.
- Закривати двері в квартирі, щоб не виходило тепло….
- Купувати речі , які нам необхідні.
- Ідучи до магазину брати сумку , щоб не витрачати на пакет.
- Купувати товари в економній упаковці.
- Користуватимемося енергозберігаючими лампами
- Ремонтуватиму зламані іграшки.
- Мити руки під маленьким напором.
- Попрошу батьків утеплити квартиру
- Не буду купляти шкідливу їжу
- Слухати уважно на занятті , щоб не витрачати гроші на репетитора.
- Взимку не залишати відкриті вікна .
Вірно, діти . Ви заощадили 1 гривню. Покладіть гривню до своєї скарбнички.
Свинка – скарбничка приготувала для вас задачу.
Слайд 16 Завдання 3 Розв’яжіть задачу :
Увага на екран ! Після кожного виконаного завдання ви клали по 1 грн. до скарбнички . Розв’яжіть задачу і дізнайтесь скільки гривень у скарбничці.
Задача 2 Умова задачі : У скарбничці лежало 7 гривень . Діти додали ще 1грн.
Запитання: Скільки всього стало гривень у скарбничці ?
- Викладіть рішення задачі
- Прочитайте рішення задачі ? (7+1=8)
- Яка відповідь ? ( У скарбничці лежить 8 гривень)
- Катя ! Скільки гривень у скарбничці ? А в ти як думаєш Аня ? А в твоїй Алінка ? Ви правильно виконали задачу , покладіть ще 1 грн. до скарбнички.
У вас всіх по 8 гривень.
Вітаю Вас діти ! Ви успішно пройшли всі раунди і виконали всі завдання ( салюти)
Сьогодні ви своїм розумом заробили свої перші гроші.
Свинка – Скарбничка допоможе вам зібрати кошти на вашу мрію.
Пам’ятайте Копійка – гривню береже.