Тема: Моя поведінка у школі
Мета: повторити правила для учнiв; розширити уявлення учнiв про взаємодiю людей у школi; розвивати толерантнiсть; виховувати культуру спiлкування у школi.
Обладнання: картки «Правила ввiчливого школяра», картки для учнів,
Хід уроку
І. Органiзація класу
1. Вiдгадування загадки.
Спiває дзвiнко й весело,
Дзвенить на все село
Наш металевий коник.
Ви взнали, що це? (дзвоник)
— Куди кличе вас дзвоник? Кому i що вiн сповiщає?
2. Гра « Хто чому бажає навчитися у школі?
- Я прийшов до школи, щоб познайомитися з новими друзями, а ви?
- …. щоб стрибати, кричати, битися?
- …. щоб навчитися читати, писати?
- …. щоб навчитися спілкуватися і стати вихованою людиною?
-….. щоб ображати інших?
- ….щоб ламати чужі речі?
- …. щоб отримувати нові знання?
IІ. Основна частина
1. Читання вiрша Д. Павличка Школа»
Наче вулик — наша школа,
Вся вона гуде, як рiй,
І здається, що довкола
Розквiтають квiти мрiй.
Бiгають, смiються дiти,
Та лиш дзвоник задзвенить —
Стане тихо, нiби квiти,
Поховались бджоли вмить.
2. Створити «Правил для учнiв 1 класу»
Ходити спокійно (поводимся безпечно під час перерв)
Бути бережним (оберiгати природу, берегги шкiльне майно, свою i чужі речi)
Поважати інших (слухатися та поважати батькiв, учителiв, виконувати їх вимоги та вимоги чергових учнiв; не ображати інших учнів; говорить тільки одна людина; слухати іншого поки він говорить)
Бути охайним (слідкувати за власними та шкільними речами)
Сумлінно вчитися (слухати на уроках вчителя, дотримуватись правил на уроці, піднімати руку на уроці)
Бути чесним i бути ввічливим (завжди говорити правду; вживати слова ввічливості )
3. Розповiдь учителя
— Щодня до школи приходять учителi та учнi. У них спільне завдання — зробити так, щоб усi хлопчики й дiвчатка стали справжнiми людьми: розумними, працьовитими, освiченими i вихованими членами суспiльства. Якщо у людей спiльна справа, якщо вони багато часу проводять разом i перебувають у складних стосунках, то стають необхiдними такi норми поведiнки, якi полегшують їхне спiлкування, їхню взаємодiю.
4. Розігрування ситуацій
А) Один учень вчитель , інший учень який запізнився.
Б) Директор і учень в коридорі .
В) Дівчинка прийшла до школи. Там вона побачила, що вчитель миє дошку.
- Доброго ранку! — чемно привіталася вона і побігла гратися.
- Чи можна Оленку назвати ввічливою, доброю? (Можна. Вона привіталася.)
- Чи можна назвати культурною людиною? (Ні, адже їй потрібно було запропонувати свою допомогу.)
Г) Як ти вчиниш, якщо:
- ти тiльки на уроцi помiтив, що забув зошит вдома?
- ти зайшов до класу і побачив, що залишив на пiдлозi бруднi слiди?
- ти став свiдком, коли старшокласники вимагають грошi в твого однокласника?
- черговий попросив тебе пiдняти папiрцi, які ти не кидав?
5. Продовжіть речення
Якщо ти зайшов до класу, то обов’язково привiтайся з усiма, хто вже прийшов.
Якщо ти зустрiв у коридорi чи на вулицi свою вчительку, яка йде з кимось ще, то вiтатися потрiбно з усiма.
Хлопчик завжди пропустить дiвчинку вперед, допоможе сiсти, донесе портфель.
В їдальнi не поспiшай взяти щось першим. Поїв - прибери за собою. Подякуй поварам.
Будь чемним та люб’язним завжди i за будь-якi ситуацiї .
Зважай на бажання i настрiй однокласникiв.
Вiдповiдально стався до своїх учнiвських обов’язкiв.
Не перебивай того, хто говорить.
6. Гра «Запам'ятаємо правила для учнів»
Запитає вчитель — треба встати. (Діти підводяться.)
Дозволять сісти — тихо сядь. (Тихо сідають.)
Сказати хочеш — не кричи,
А тільки руку підніми. (Підводять руки.)
А щоб урок минув не марно,
Сидіти треба рівно, гарно. (Сідають рівно.)
І не крутитись на уроках,
Як той папуга чи сорока.
7. Читання смiшинки «На уроцi математики»
Урок математики. Дiти прочитали задачу. Розв’язали в зошитах. Сергiй задивився в вiкно, а за задачу й не брався. Побачила це вчителька i, як всi завершили, запитала у Сергiя:
— А в тебе яка вiдповiдь?
Встав хлопчина, глянув влiво, вправо. Хтось йому щось зашепотiв.
Сергiй голосно промовив:
— Три кiлограми капусти важать вiсiм кiлограмiв.
— Як ви думаєте, чому Сергiй не змiг правильно вiдповiсти?
— Згадайте, яких ще правил потрiбно дотримуватися на уроцi?
ІІІ. Підсумок години спілкування
1. Робота з картками
Зараз ми перевіримо, що ви запам’ятали. Я роздам вам картки, а ви спробуйте визначити , де діти поводять себе правильно (зафарбувати) , а де ні (залишити не розфарбованим).
2. Гра «Справжні школярі».
- Я зараз буду розповідати, які у мене діти – справжні школярі! Якщо я раптом помилюсь, ви не мовчіть,а обурюйтесь. А як це можна зробити?
Ну, наприклад - топати ногами. І так, якщо я говорю правильно – хлопаємо, неправильно – топаємо.
- Мої діти, коли хочуть відповідати, руку піднімають.(+)
- Коли чують дзвоник на урок – ховаються під парти.(-)
- Якщо чують слово «хором» відповідають голосно хором.(+)
- Коли вчитель говорить на уроці «добрий ранок» - відповідають голосно.(-)
- Мої діти знають, що у школі найважливіші перерви.(-)
- Мої діти знають всі правила і намагаються їх дотримуватись.(+)
- Мої діти самі найкращі.(+)
3. Розучування вірша
А це тому, що:
У нас немає ТИ
У нас немає Я.
Ми – єдиний клас,
Ми – одна сім’я.
- Чого навчилися на уроці?
- Що нового взяли для себе?