Сценарій
Проведення години спілкування «Я – громадянин України – європейської країни»
Мета: формувати уявлення про Україну як про суверенну державу з давньою історією, багатою культурною спадщиною, розширити знанняучнів про державні символи України; розвивати в учнів творче мислення, уяву, комунікабельність, уміння працювати в команді; сприяти вихованню патріотичних почуттів, любові до рідного краю.
Обладнання: карта України, роздатковий матеріал для учнів, відеозаписи «Видатні українці» та («Молитва за Україну») у виконанні Алли Івашини,
Зображення України, квіти для віночку, комп’ютер.
Ми – це Держава, велика, єдина,
Ми – українці, наш дім – Україна!
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель:
Доброго дня, дорогі учні! Сьогодні ви знову сідаєте за шкільні парти, відпочилими, змужнілими, дорослішими. Вам усміхається лагідне сонце, яке посилає свої промені із синього неба, бо немає на світі кращого неба, ніж небо України! Воно благословляє свою Україну, береже у віках її материнську любов, тому його ніколи не відділити від матінки-землі. Бо це все – Україна – єдина, суверенна, незалежна. Але останнім часом нас постійно переслідує думка: чи буде так, чи ні. Яким буде вже завтрашній день нашої України.
Нещодавно наша країна відсвяткувала річницю Незалежності. Цілі століття передували цій важливій сторінці історії України. Щасливі ми, що народилися на такій чудовій, багатій, мальовничій землі ― на нашій славній Україні.
Наша країна пройшла великий і важкий шлях назустріч Незалежності. І сьогодні ми з вами повинні, як добре ви знаєте свою рідну державу.
Учитель:
Є багатокраїн на землі,
В них – озера, річки і долини.
Є країни великі і малі,
Та найкраща завжди Батьківщина.
- Що ви очікуєте від уроку?
- А що означає любити Батьківщину? (Радіти її успіхам, дбати про неї, намагатися своєю працею, здібностями, учинками, справами примножити її славу, добробут.) А ще любити означає «знати». Чи добре ви знаєте нашу Україну?
II. Сприйняття та засвоєнняучнями нового матеріалу
Учитель: Наш урок присвяченийУкраїні, її символам. Поговоримо про них на сторінках нашої веб-подорожі. Долаючи етапи веб-мандрівки, сплетемо з вами віночок. Це символ добра й чудовий оберіг, у якому прихована чарівна сила любові до рідної землі.
І сторінка нашої веб-подорожі: «Легенда про виникнення української землі»
Багато планет, різних і таких не схожих одна на одну, породив наш Творець. Але якось набрав Творець пригорщу родючих ґрунтів і голубих вод та й кинув чудодійний дар на планету, що пролітала поблизу. За мить ця планета ожила і заграла всіма барвами.
Минуло багато часу, і вирішивТворець провідати ту планету. Дістав він із Божої скрині мішок і склав у нього весь свій скарб: золото і срібло, діаманти і кришталь, руду і сіль, вугілля і граніт… Кинув свій мішок у напрямку планети, яку щойно нарік Землею.
Розв‟язався мішок із скарбом, і почали висипатися з нього Божі дари на планету. І найбільше їхнасипалося на слов‟янську землю. Минули тисячі років. Якось зібрався Творець поглянути на цю маленьку планету. Облетів довкола неї й побачив дивовижний куточок, краще від якого не було на всій Землі. І вигукнув Господь: «Це справжній рай!»
Ступив Він на казкову землю, яка так припала йому до душі, й нарік її Україною. Адже у цій назві було слово «рай». Ось так і виникла українська земля, яку сам Творець хотів би мати за рай. «Україна – рідний край».
Перша квіточка нашого віночку – соняшник. Символ сонця, працы , достатку, його колір завжди зігріває.
ІI сторінканашої веб-подорожі: «Декламаційна»
Учитель: Україна, рідний край, Батьківщина, Вітчизна – прості прекрасні слова.
Учні:
1.Батьківщина
Є багато країн на землі,
В них озера , річки і долини…
Є країни великі й малі,
Та найкраща завжди – Батьківщина!
Є багато квіток запашних,
Кожна квітка красу свою має.
Та гарніші завжди поміж них
Ті , що квітнуть у рідному краю.
Є багато пташок голосних,
Добрі , милі нам співи пташині,
Та гарніші завжди поміж них
Будуть ті , що у рідній країн
2. Я - УКРАЇНКА
Я - українка!
Горджуся й радію,
Що рідною мовою
Я володію,
Шевченковим словом
Умію писати
Слова мелодійні
І вірші складати.
Я - українка!
Живу в Україні,
На вільній, єдиній моїй Батьківщині.
Де все мені в радість:
Ліси і садки.
Озера й річки,
І глибокі ставки,
Лани неосяжні,
І гори, й долини,
Цвіт білосніжний
У лузі калини.
В душі моїй солодко
Грає сопілка,
Бо я з України,
Бо я - українка!
3. Моє село
Яскравим українським колоритом,
Мов вишите, пишається село,
Простенько вбране чебрецевим квітом,
З якого сонце до небес зійшло.
Не охопити до кінця й не спити
Душею той сільський медовий квіт,
І колоситься золотаве жито,
Вдивляючись волошками у світ.
Зігріте праслав’янською любов’ю
Моє село від пращурів – дідів,
Благословенна працею людською
І Божим духом із покон – віків.
4. Я ДИТИНА УКРАЇНСЬКА
Я дитина українська,
Вкраїнського роду,
Українці – то є назва
Славного роду.
Україна – то край славний,
Аж по Чорне Море,
Україна – то лан пишний
І степи і гори.
І як мені України
Щиро не кохати?
Мене ненька по-вкраїнські
Вчила розмовляти.
І як мені України
Щиро не любити?
Мене вчили по - вкраїнські
Господа молити.
За свій рідний край і нарід
Я Господа молю:
Зішли, Боже, Україні
І щастя і долю!
5. У РІДНОМУ КРАЇ
Одна Батьківщина, і двох не буває,
Місця, де родилися, завжди святі.
Хто рідну оселю свою забуває,
Той долі не знайде в житті.
У рідному краї і серце співає,
Лелеки здалека нам весни несуть.
У рідному краї і небо безкрає,
Потоки, потоки, мов струни, течуть.
Тут мамина пісня лунає і нині,
Її підхопили поля і гаї.
Її вечорами по всій Україні
Співають в садах солов ї.
І я припадаю до неї устами,
І серцем вбираю, мов спраглий води.
Без рідної мови, без пісні,
Без мами збідніє, збідніє земля назавжди.
6. Моя Україна
На росах, на водах,
На всіх переходах
Курличеш мені в журавлиних ключах,
Моя Україно,
Чудова країно,
Ясні небеса в материнських очах.
Я чую твій голос,
Пшеничний твій колос
У душу мені засіває зерно.
Моя Україно,
Колиско-калино,
Пізнати тебе мені щастя дано.
З тобою розлука —
Гірка моя мука,
Печаль журавля без гнізда в чужині.
Моя Україно,
Білявко-хатино,
З твойого вікна світить доля мені
7. Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,–
оці степи, це небо, ці ліси,
усе так гарно, чисто, незрадливо,
усе як є – дорога, явори,
усе моє, все зветься – Україна.
Така краса, висока і нетлінна,
що хоч спинись і з Богом говори.
Ліна Костенко
8. ТАК ЛЮБИМО УКРАЇНУ
Матері ласкаві очі
і долоні рідні-рідні
вперше ти побачив, хлопче,
тут, у нашій Україні.
Білу хату, вікна сині,
сонце, ліс, потоки рвійні –
вперше ти побачив, хлопче,
теж у нашій Україні.
І стежина прибережна,
шлях широкий, друзі вірні –
все тобі відкрилось вперше
тут, у нашій Україні.
І тому, як рідну матір,
дорогу твою, єдину,
як весну, пісні крилаті –
так любімо Україну.
Учитель. Друга квітка нашого віночка – барвінок. Це символ життя.
ІІI сторінканашої веб-подорожі:
«ДержавніСимволиУкраїни»
24 серпня 1991 року – у цей день прийнято Акт проголошення незалежності України, за яким вона є самостійною демократичною державою. Україна маєдержавні символи прапор, герб і гімн, які відображають її історію.
1 учень
Прапор – це державний символ, він є в кожної держави, Це для всіх – ознака слави.
2 учень
Синьо-жовтий прапор маємо, синє - небо, жовте – жито, прапор свій оберігаємо.
3 учень
Герб – символ влади. Наш герб – тризуб, Це воля, слава, сила.
4 учень
Наш герб – тризуб, недоля нас косила, та ми зросли, ми є, ми завжди будем, добро і пісню несемо ми людям.
5 учень
Гімн – найголовніша пісня країни. Слова палкі, мелодія врочиста, Державний гімн ми знаємо усі. Для кожного села, містечка, міста – це клич один з мільйонів голосів.
Наступна квітка нашого віночка – ромашка. Це символ доброти і ніжності.
ІV сторінканашої веб-подорожі: «Чи знаєш ти?»
Вікторина
1. Як називається герб нашоїдержави? (Тризуб).
2. Які гори України ви знаєте? (Карпати).
3. Як називається найбільша річкаУкраїни? (Дніпро).
4. Який птах є символом України? (Лелека).
5. СтолицяУкраїни? (Київ).
6. Кущ-символ України? (Калина).
7. Збірка віршів Т.Г. Шевченка? (Кобзар).
Наступна квітка – волошка. Символізує чисту радість та сподівання, що живуть у кожній людській душі.
V. сторінка нашої веб-подорожі: «Загадки»
1.У світі одна – всім потрібна вона. (Батьківщина)
2. Цей фахівець нам розказав
Про долі націй та держав,
Де наші пращури жили,
Які в них звичаї були?
Які одежа, посуд, хата,
Та ще цікавого багато.
Розкопки буде він вести,
Щоб нам минуле довести. (Археолог)
3. У вінку зеленолистім,
У червонному намисті,
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду. (Калина)
4. В мене є великий хист:
Я співаю, як артист.
Спів той радісний усюди
Дуже люблять слухать люди. (Соловей)
5. Сплелися у коло
Усі квіточки з поля.
Барвисті, духмяні,
В стрічках шовковистих.
І кличе в танок
Український… (Вінок)
6. Говорить доріжка –
Два вишитих кінця:
«Умий своє личко,
Щоб грязюка зійшла,
Щоб мене не забруднити,
Треба вчасно лице мити». (Рушник)
- Наступна квітка –чорнобривці. Це символ вічності.
VI. Сторінканашої веб-подорожі:
«Перегляд відео «Видатні українці»
- Остання квітка нашого віночка – безсмертник. Це символ здоров‟я.
III. Закріпленнявивченогоматеріалу
Учитель: Ми сьогодні сплели свій вінок-оберіг. Вінок добра.
«Вінок любові до України»
Діти прикріплюють до контура картиУкраїни квітку, супроводжуючи свої побажанням рідній Вітчизні (добра, миру, безпеки, процвітання, мудрих людей тощо).
Вправа «КвітиУкраїні»
На пелюстках квіток написати, що ви можете зробити для України, коли виростете.
Учитель: Ми всі хочемо бачити нашу Батьківщину сильною, багатою, славетною й квітучою. Нехай вона зараз розквітне від безмежноїлюбові до неї! Хай кожен «посадить» символічну квітку, прикріпивши її до картиУкраїни. Нехай ваші гарні майбутні справи возвеличать нашу сонячнуУкраїну.
IV. Підсумок уроку
- Чи здійснилися ваші очікування від уроку?
- Що запам‟яталося найбільше? Чим?
- Про що ще ви хотіли б дізнатися?
Учитель:
Ми пишаємосясвоєюкраїною, молимося за щасливемайбутнє.
Усі ми, громадяни України, не байдужі до долі своєї Батьківщини, маємо пам’ятати: саме в єдності наша сила!
Пісня «Україно, матуся моя»
Учитель: Любі діти, розпочинається навчальний рік, я бажаю вам успіху, наснаги,
Цікавих мандрівок, гарних вражень.
До виступу запрошуються батьки і гості.
Пісня « Школа»
Учитель: урок закінчено.