ПІДГОТОВКА ДО НМТ 2024 БІОЛОГІЯ
Тема: Генетика. Групи крові.
Резус-фактор особливо важливо враховувати при пересадці органів і тканин та під час вагітності. Якщо у резус-негативної матері Rh (—) розвивається резус-позитивний Rh (+) плід (який успадкував позитивний резус-фактор від батька), то в крові матері будуть утворюватися речовини, що руйнують еритроцити плоду, і він може загинути.
Гомозиготна мати має групу крові А(ІІ), гомозиготний батько — В(ІІІ). Які групи крові можуть мати їхні діти?
Ген третьої групи крові (ІВ) домінує над геном IO. Гетерозиготний чоловік, який має III групу крові, одружився з жінкою, яка має І групу крові. Визначте можливі генотипи й фенотипи їхніх дітей.
У хлопчика O(I) група крові, у його сестри — AB(IV). Визначте групи крові та генотипи їхніх батьків.
У пологовому будинку переплутали хлопчиків. Батьки першої сім’ї мають O(I) і А(IІ) групи крові, а батьки другої — А(ІІ) і AB(IV) групи крові. Аналізами встановлено, що в дітей О(І) і AB(IV) групи крові. Визначте, хто чий син.
Жінка гетерозиготна за А(ІІ) групою крові вийшла заміж за чоловіка з AB(IV) групою крові. Які групи крові матимуть їхні діти?
Батько має І групу крові, мати — IV. Їхня дочка одружилася з юнаком, який має IІI групу крові (ВО). Від цього шлюбу народилися діти з І-ю, ІІ-ю і IV-ю групами крові. Визначте групу крові матері. Чи можливе народження від цього шлюбу дитини з ІІІ групою крові?
Групи крові системи АВО залежать від трьох алелей гена І, які позначені символами IA, IB, IO. Визначте генотипи батьків, якщо в їхніх дітей є всі чотири групи крові.
Під час розгляду судової справи про батьківство встановлено, що в дитини IV група крові, у матері — II група, а в імовірного батька — І група крові. До якого висновку повинен прийти судмедексперт?
У подружжя було встановлено позитивний Rh-фактор, але в них народився хлопчик з негативним Rh-фактором. Як успадковується Rh-фактор?
Відповідь. Фактор Rh+ — ознака домінантна, тому в Rh+ гетерозиготних батьків може народитися резус-негативна гомозиготна рецесивна дитина.
Жінка, що має резус-позитивну кров II групи, батько якої мав резус-негативну кров І групи, одружилась з чоловіком, який має резус-негативну кров І групи. Яка ймовірність народження в цій сім’ї дитини, яка успадкує обидві ознаки батька?
Відповідь. Вірогідність народження в цій сім’ї дитини, яка успадкує обидві ознаки батька (ddlOlO), становить 25%.
Відомо, що мати дівчинки з III групою крові (Rh-) мала І групу крові (Rh+). У двох її синів кров II
групи (Rh-). Встановіть генотип і фенотип батька за групою крові та резус-фактором.
Батьки мають кров (Rh+). У батька блакитні очі, а мати — кароока. У них народилося п’ятеро дітей: двоє карооких і двоє блакитнооких мають кров (Rh+), а одна дитина з блакитними очима — кров (Rh-). Визначте генотипи батьків і всіх дітей. Карі очі і кров (Rh+) — домінантні ознаки.