День мови-свято.В ньому є радість і гордість, але є й печаль, усвідомлений біль.
Не все гаразд сьогодні з вивченням мови у школі.Із вживанням її у сім'ях, на роботі.
І це викликає занепокоєння. Віриться – мине час, і День мови житиме щодня, щохвилини, у спілкуванні людей і в будні і в свята.
Комунальний заклад Тернопільської міської ради
«Станція юних техніків
СЦЕНАРІЙ
Інтелектуальної гри-конкурс
«МОВО УКРАЇНСЬКА - ГОРДОСТЕ МОЯ»
Підготувала і провела
культорганізатор
Стандрет Г.Н.
Тернопіль-2017р
Мета: спонукати прагнення учнів продемонструвати свої знання та вміння з української мови і літератури;
розвивати навички вихованців застосовувати набуті знання в незвичних, нестандартних ситуаціях;
виховувати повагу до барвистого рідного слова; вчити дітей культури поведінки перед глядачами, бути цікавими для присутніх.
Коментар:
Хід заходу
І. Організаційна частина.
Наше свято особливе. Це –День мови.
В ньому є радість і гордість, але є й печаль, усвідомлений біль.
Не все гаразд сьогодні з вивченням мови у школі.
Із вживанням її у сім’ях, на роботі.
І це викликає занепокоєння.
Віриться – мине час, і День мови житиме щодня, щохвилини,
У спілкуванні людей і в будні і в свята.
Оголошення теми та мети уроку.
- Любі друзі, ми починаємо змагання знавців української мови.
Девіз нашого змагання:
Хто любить, знає рідну мову, тому вона всміхнеться.
Солодке слово перемога нелегко всім дається.
Хто мову шанує свою, хай той переможе в бою.
- А епіграфом нашої гри будуть слова:
Ніколи не говори: «Я - неук», А завжди кажи «Я – всезнайко
Але кожен із вас пам’ятає: Я – учень, Я - хочу знати, Я - думаю , Я – вмію, Я - знаю , Я – особистість творча , Я – всезнайка
ІІ. Правила гри - Сьогодні ви матимете змогу показати свої:1. Знання 2. Уміння 3. Навички 4. Ерудицію . Кмітливість
Перед нами змагатимуться найкращі знавці рідного слова 2-4 команди. Зустрічаймо їх! …
Наші команди оцінюватиме компетентне журі у складі ________________________________________________________
1 конкурс «Візитка»
Знайомство з командою. Домашня заготовка.
Представлення команд і їх капітанів та ваш девіз. Оцінюється в 5 балів( враховується зовнішній вигляд, )
Команда «Мовознавці» , «Розумники», «Козачата», «Українці».
ПЕРШИЙ КОНКУРС «РОЗМИНКА» оцінюється в 5 балів
Перевіримо швидкість вашого мислення. Я буду називати тлумачення понять, а ви – називати їх одним словом. Це своєрідний словник. Наприклад (Свійський птах з червоним гребенем на голові і пишним хвостом, самець курки (півень)
І команда «Розумники»
• Мати батька або матері (бабуся)
• Народнообрядова пісня, в якій оспівується пробудження природи, кохання, надії на врожай (веснянка)
• Прикраси з перлів, коралів, які носять жінки на шиї (намисто)
• Старовинна обрядова новорічна пісня, що виконується 31 грудня та 1 січня за старим стилем (щедрівка)
• Квіти, листя, гілки, сплетені в коло, яким зазвичай прикрашають голову дівчата (вінок)
ІІ команда («Мовознавці»)
• Спосіб числення днів у році, а також таблиця з переліком усіх днів року (календар)
• Прилад для визначення сторін світу(компас)
• Машина для їзди, яку рухають ногами (велосипед)
• Страва з варених крупів (каша)
• Наука про минуле (історія)
ІІІ команда «Козачата»
• Вигадка, розповідь про те, чого насправді не було й не може бути (байка)
• Чоловік стосовно своїх дітей (батько)
• Дерево або кущ з гнучким гіллям, продовгуватими вузькими листками і зібраними в сережки квітками (верба)
• Гра-задача, коли необхідно вписати літери в перехресні рядки клітинок накресленої фігури (кросворд)
• Особа, що керує оркестром чи хором (диригент)
ІV команда «Українці»
• Частина мови, що називає предмети (іменник)
• Небесне тіло, яке обертається навколо сонця і отримує від нього світло і тепло (планета)
• Мати дружини (теща)
• Мати чоловіка (свекруха)
• Особа, яка навчає дітей (вчитель)
ДРУГИЙ КОНКУРС « ХВИЛИНКА »
( запитання і відповіді даються протягом 1 хвилини. За правильну відповідь – 1 бал Наприклад • Словник про значення слів (тлумачний). Максимальна к-сть балів 5
І команда «Розумники»
• Державна мова України (українська).
• Що стоїть перед коренем (префікс).
• Частина мови, яка називає ознаку (прикметник).
• Знак у кінці питального речення (?).
• Чим починається репліка діалогу на письмі (тире).
ІІ команда («Мовознавці»)
• Слова з протилежним значенням (антоніми).
• Перша буква у власній назві (велика).
• Без чого зникає народ? (без мови).
• Наука про звуки мови (фонетика).
• Розписне яйце (писанка).
ІІІ команда «Козачата»
• Розмова двох осіб (діалог).
• Головні члени речення (підмет, присудок).
• Слова, близькі за значенням (синоніми).
• Символ українців, що оберігає (оберіг).
• Префікс у слові прекрасний (пре-).
• Остання літера алфавіту (я).
ІV команда «Українці»
• Список літер встановленого порядку ( алфавіт).
• Остання частина слова (закінчення).
• Частина тексту з нового рядка (абзац).
• Остання буква у слові шістдесят (т).
• Знак у кінці розповідного речення (крапка).
Для мене
• Найменша одиниця мови (звук).
• Слова спільного кореня (спільнокореневі).
• Частина мови слова зошит (іменник).
• Розділовий знак при звертанні (кома або знак оклику).
• Власний життєпис (автобіографія).
• Документ про хід зборів (протокол).
• Опис природи (пейзаж).
• Помилка в правописі (орфограма).
• Буква, яка не є звуком (ь).
• Невеличкий твір повчального змісту (байка).
ТРЕТІЙ КОНКУРС « ЗАКІНЧИ ПРИСЛІВ'Я» (рахую до 5 якщо є правильна відповідь то 2,5 бали максимум 5 балів.) Наприклад
Довгим язиком тільки… (полумиски лизати). Хто людей питає, …(той розум має).
І команда «Розумники»
Говори мало, слухай багато, а… (думай ще більше).
Не хочеш почути поганих слів, … (не кажи їх сам).
ІІ команда («Мовознавці»)
Умій вчасно сказати і вчасно… (змовчати).
Краще мовчати, аніж… (брехати)
ІІІ команда «Козачата»
Дав слово - … (дотримай його).
Шабля ранить голову, а слово -… (душу).
ІV команда «Українці»
Від теплого слова і… (крига скресне).
Більше діла - … (менше слів).
Їж борщ з грибами і …(тримай язик за зубами).
Дурний язик голові не …(приятель).
Слово старше за… (гроші).
ЧЕТВЕТИЙ КОНКУРС «ДОПИШИ ВІРШИКА» (конкурс капітанів) підібрати риму Наприклад
НОВИЙ ГЕРОЙ
Їжак згорнувся у клубок.
– Я, – каже, – не їжак, а... (пиріжок, булочка, Колобок)
І команда «Розумники» (капітан)
ЇЖАЧОК
Ходить лісом їжачок,
В нього шубка з... (ниток, дроту, колючок)
ЩО ЇЙ СНИТЬСЯ?
Вночі їй завжди півник сниться.
Вона не курка, а... (гуска, ворона, лисиця)
ІІ команда («Мовознавці») капітан
НА ПРОГУЛЯНКУ
У неділю на Хрещатик
Квочка вивела... (голубів, курчаток, вівців)
ХТО ТАКА?
Великі очі й голова.
Не Колобок це, а... (слон, сова, коза)
ІІІ команда «Козачата» капітан
РИБАЛКА
Ярослав на камінь сів,
Ловить в річці... (щук, карасів, мух)
РОЗУМНИЦЯ
Має Галя добру звичку
Класти книги на... (вікно, підлогу, поличку)
ІV команда «Українці» капітан
МАЙСТЕР
Меблі, двері й чобіток
Ремонтує... (голка, ложка, молоток)
ЛІСОВЕ ТАКСІ
По дорозі жук повзе,
На спині листок... (фарбує, малює, везе)
А ЯК У НИХ
Є ім’я у мене і в сестрички,
А щеня і котик мають... (рибу, клички, назву)
П’ЯТИЙ КОНКУРС « Скажи без затримки» .
Назвати антоніми до названих слів. Наприклад ранок-вечір
У разі затримки – продовжує інша команда. Котра команда буде підказувати чи шуміти, зніматиметься бали
І команда «Розумники»
Сміятися - плакати /, активний - пасивний/, корисний - шкідливий/, хворіти - видужувати/ , захід - схід /.
ІІ команда («Мовознавці»
Ганьба - слава/, минуле - сучасне /, згадати - забути/, працьовитий - лінивий /, прокинутися - заснути/.
ІІІ команда «Козачата»
Вітатися - прощатися /, світанок - присмерк/, північ-південь/, лягати-вставати/, веселий-сумний.
ІV команда «Українці»
Праця-лінь/, бігти-стояти/, білий-чорний/, кислий-солодкий/, радіти-тужити/,
ШОСТИЙ КОНКУРС «НАЙКМІТЛИВІШИЙ»
Команда отримує питання, дає правильну відповідь. Наприклад. Як написати слово «робота» п’ятьма літерами? ПРАЦЯ
І команда «Розумники»
За допомогою яких трьох займенників можна зробити руки чистими? ВИ-МИ-ТИ
ІІ команда («Мовознавці»
Яким синонімом можна замінити словосполучення «чорне золото»? ВУГІЛЛЯ чи НАФТА
ІІІ команда «Козачата»
Які займенники заважають їздити по дорозі? Я-МИ
ІV команда «Українці»
Яким синонімом можна замінити словосполучення «біле золото»? ЦУКОР чи БАВОВНА
Ведуча : Мабуть, хоч раз послухавши цікавого співбесідника, ви ловили себе на думці, як доречно він вживає у спілкуванні влучні, крилаті вирази народно розмовної мови, як приємно стає на душі від враження, що людина так майстерно володіє рідною мовою. Ці стійкі вирази сприймаються не прямо, а як єдине ціле. І називаються вони – фразеологізмами, найяскравіше виражають національний характер мови. І горе тому, хто ці вирази розуміє буквально:
Наприклад: Уявили….
Тому-то й наступний наш конкурс має назву:
СЬОМИЙ КОНКУРС «Прямо чи влучно».
Команда отримала 1 фразеологізм, завдання учасників: якомога образніше, використовуючи акторські здібності, жести, продемонструвати опонентам фразеологізм, який їм потрібно розгадати. Наприклад
Учасник втирає носа рукавом – «втерти носа»
Учасник імітує писання на лобі – «на лобі написано»
Учасник каже «гоп» , потім стрибає на двох ногах(Імітація) – «не кажи «гоп», поки не перескочиш»(вислів фразеологізм)
Учасник бере себе за ніс і ходить по залу – «водити за ніс»
(Мовознавці Розумникам і навпаки), (Козачата-Українцям і навпаки).
Учасники стоять, обхопивши голову руками кілька разів – «ламати голову» (розумники)
Учасник ходить згорбившись, нудьгуючи, туди-сюди – «тинятись з кутка в куток»(мовознавці)
Учасник стає, прикладаючи до обличчя розчепірені пальці – «дивитися крізь пальці»(козачата)
Учасник гладить себе по голові – «гладити по голові»(українці)
ВОСЬМИЙ КОНКУРС «Мовні загадки – шаради.»
- Префікс від слова перенести, корінь від слова казати /переказ/ .
- Корінь від слова квітка, суфікс від слова вудочка, закінчення від слова зірка / .квіточка/ .
- Корінь від слова лісок, суфікс від слова зимова, закінчення від слова червоний / лісовий/ .
- Префікс від слова підніс, корінь від слова вода, суфікс від слова грибний, закінчення від слова білий. / підводний/.
Ведучий . Ось настав чудовий час,
Капітанів ждем до нас
Подивимось залюбки
Чи це справжні ватажки?
ДЕВ’ЯТИЙ КОНКУРС. Конкурс капітанів « Хто більше назве народних пісень».(1 хв щоб назвати назви пісень) одна пісня 1 бал.
ДЕСЯТИЙ КОНКУРС на запам’ятовування «Чим багата наша українська земля», я буду читати вірш, а ви слухайте і запам’ятовуйте назви ,
Українська земля! Де є краще?
Де миліше, як не на Вкраїні?
Тут городи і сади, яблука і гарбузи,
Тут соняшники й буряки, ягоди на лузі,
Помідори й огірки, дині є і кавуни,
Жито, пшениця і всяка пашниця.
Хвилюють, радіють, рясніють поля,
Добридень тобі, Україно моя!
11 конкурс «До кожного серця» для усіх в залі.
Учасники повинні впіймати якомога більше повітряних кульок і написати на них свої влучні визначення «Рідна мова – це…»…мова – це всемогутня зброя
Судді підводить підсумки всієї інтелектуальної гри. Діти кидають кульки в зал. Звучить пісня про мову.
Ведучий Ось і настав час оголосити результати. Слово журі.
1