Тема: Ірен Роздобудько. Повість «Арсен». Захоплива історія про таємниці минулого
Мета: ознайомити із життєвим і творчим шляхом сучасної письменниці та змістом твору; розвивати навички аналізу художнього твору , вміння визначати провідні теми, порушені у творі; виховувати почуття відповідальності, тактовності, толерантності , любові, поваги до родини, батька, матері, друзів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і розвитку на їх основі вмінь та навичок.
Методи і прийоми: випереджувальні завдання (інтерв’ю, мініпроєкти), переказ змісту твору, скетчнотатки..
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
II. Оголошення теми та мети уроку
Учитель. Сьогодні ми познайомимось із творчістю сучасної письменниці Ірен Роздобудько та персонажами її повісті « Арсен», спробуємо розгадати таємницю родини Іванюків, поговоримо про проблеми стосунків дітей і дорослих, про дружбу, перше кохання. Сподіваюсь, отримаємо хороший життєвий урок.
III. Вивчення нового матеріалу
Учитель. «Усе, про що мрієте, у житті збувається», – переконує письменниця Ірен Роздобудько. Вона написала більше двадцяти книг для дітей та дорослих. До того часу, коли стала письменницею, "переміряла" чимало професій: працювала офіціанткою в ресторані, шпрехшталмейстером у цирку ( оголошувала вихід акторів на арену), Снігуронькою в комерційній фірмі, завідувачкою відеосалону в кінотеатрі, журналісткою жіночих журналів "Караван історій", "Наталі". Починала як автор детективів, а згодом переключилася на психологічну прозу. Усьому навчилася сама. Переможниця літературних конкурсів «Коронація слова» 2000, 2001 і 2005 років. Має відзнаку “Золотий письменник України” (2012). Зараз письменниця працює викладачем, навчає молодих режисерів. А ще вона вишиває бісером картини та ілюструє книги.
Які найяскравіші враження у Вас з дитинства?
- Я народилася в Донецьку. Мої батьки три роки жили в Німеччині, а виховувала мене бабуся. Можливо, хтось, як і я, мав мотузочку із ключем на шиї. Її мені одягала бабуся щоранку та просила, щоб я через дві години після уроків була вдома. Я не трималася хати. Прибігала, кидала портфель і з хлопцями бігала у дворі. Пригадую, що неподалік будинку була бібліотека, яка мене постійно вабила до себе. Коли я забігала туди, то шаленіла від вигляду полиць із книгами. У моїй сім’ї не примушували читати. Але я ходила туди і брала книги...
Книжки та вулиця – два контрасти, які я отримала в дитинстві. Доросле життя, яке бачила на вулицях промислового міста Донецька, та зовсім інше, яке зустрічала в книгах. Контрасти життя, що почалися в дитинстві, продовжуються й зараз...
Про кіно Ви мріяли з дитинства?
- Коли мені було сім років, я мріяла про те, що до мене підійде режисер і скаже: «Дівчинко, а ти хочеш зніматися в кіно?» Тоді це бачила так реально, що твердо могла сказати: буду зніматися в кіно. Після цього пройшло 35 років – і я знялася в кіно... Усім кажу: коли ви чогось шалено бажаєте, то це обов'язково станеться.
Діти зараз дуже мало читають. Як примусити їх це робити частіше?
- Їх неможливо примусити. Сказати – читай – недостатньо. Треба обов’язково пояснити, для чого це робити. Якщо ти будеш розширювати світ, захочеш спілкуватися з відомими людьми – мусиш читати, щоб мати в кишені розумне слово. Щоб досягти успіху в житті, треба дуже багато знати. Знаєте, читання книг не дає мозку заснути. Отож, читайте!
У 2012 році надрукована повість Ірен Роздобудько «Арсен». Книжка «Арсен» увійшла в довгий список премії «Дитяча книга – 2013» (усього там 13 творів для дітей).

У листопаді 2012р. на презентації «Арсена» Ірен Роздобудько отримала несподіваний подарунок від видавництва «Грані-Т». Оскільки дуже рідко трапляється, щоби вихід нової книжки письменника збігався із його днем народження, видавництво вирішило подарувати Ірен не лише її новинку, але й символ книжки, з яким читачі асоціюють зелено-кедову повість для підлітків. Отже, це були іменні кеди-скороходи, оздоблені головним редактором «Граней - Т» Оленою Мовчан. У цих кедах «Ірен може потрапити в будь-яку точку земної кулі, ну, і на наступні свої презентації теж».
АНОНС
Або перегляд буктрейлеру https://www.youtube.com/watch?v=OD8ZYnPFEV4&t=73s
Скетчнотатки
1
2
3
4
IV. Підсумки уроку
Метод «Мікрофон»
V. Домашнє завдання
Самостійно визначити проблеми, порушені автором у творі. Записати.
Аналізувати вчинки героїв повісті.