1 Аршин
1 аршин = 71,12 см
На Русі деякі старовинні міри вимірювання входили у вжиток у зв’язку з розвитком торгових відносин з іншими країнами. Прийшов аршин разом з торговцями з далеких країн, які привозили китайський шовк, оксамит і індійську парчу.
Відмірюючи тканину, східні купці натягували її на свою руку до плеча. Інакше кажучи, вони вимірювали товар аршинами. Це було дуже зручно, адже такий вимірювальний прилад перебував завжди при собі. Проте хитрі купці шукали прикажчиків з найкоротшими руками, щоб на аршин доводилося поменше тканини. Але незабаром цьому був покладений кінець. Влада ввела казенний аршин, який повинні були використовувати всі без винятку. Ним виявилася дерев’яна лінійка, яку виготовили в Москві. Копії такого пристосування розіслали по всій Русі. А для того, щоб ніхто не міг схитрувати і трохи вкоротити аршин, кінці лінійки оковували залізом, на якому проставляли державне клеймо. На сьогоднішній день ця одиниця вимірювання вже не використовується.
1 Дюйм
1 дюйм = 1″ = 2,54 см
Дюйм – міра довжини, якою користуються в багатьох країнах уже протягом кількох віків. Це – невелика довжина.
Походить дюйм від ширини першої фаланги великого пальця чоловіка . І саме слово по-голландськи означає „великий палець”. В Англії його розмір визначали точніше. Закон, виданий 700 років тому встановив, що дюйм – це довжина трьох сухих зернин ячменю, вийнятих із середньої частини колоска.
1 Сажень
1 сажень=2,13360 м
Сажень – міра довжини. Її розмір пов’язаний з людиною: сажень – це розмах рук.Згадка цього терміна вперше на Русі зустрічається в «Слові про початок Києво-Печерського монастиря», що датується 11 століттям. Причому існували три різновиди сажні. Одна з них махова, рівна відстані між кінчиками середніх пальців рук, розкинутих в різні сторони, вона дорівнює 1 м 76см. Другий вид – це коса сажень. Це була довжина від каблука взуття на правій нозі до кінчика середнього пальця лівої руки, витягнутої вгору. Величина косої сажені становила приблизно 2,48 м. Третій вид - проста сажень. Це відстань між кінчиками великих пальців рук, розкинутих в різні сторони. Часом цей термін згадується при описі людини богатирського статури. Кажуть, що у нього коса сажень в плечах.
1 П’ядь
П’ядь = 17,78 см
Ще однією старовинною мірою довжини на Русі була п’ядь. Її величина становила приблизно чверть аршина. Існували:
— «менша п’ядь», рівна відстані між кінцями витягнутих вказівного і великого пальців;
— «велика п’ядь», рівна довжині між розставленими великим і середнім пальцями.
Багато прислів’я про старовинних заходи виміру вказують нам і на цю величину. Наприклад, «сім п’ядей у чолі». Так кажуть про дуже розумну людину.
1 Ярд
Ярд = 0,91 м
За існуючою легендою, ярд вперше визначили ще в 101 р. Це була величина, що дорівнює довжині від носа Генріха I (короля Англії) до кінчика середнього пальця руки, витягнутої в горизонтальному положенні. Сьогодні ця відстань становить 0,91 м. За іншою легендою ярд - це довжина меча Генріха I.
1 Фут
1 фут = 30,48 см
Фут – міра довжини, якою користуються вже тисячі років. Походить вона від англійського слова foot – „ступня”, тобто фут – це довжина ступні людини.
У різних країнах існують різні фути – від 28 до 33 сантиметрів, але най головніший фут – англійський, що дорівнює 30,48 сантиметра. Такої самої величини був і російський фут, котрий існував до переходу нашої країни на метричну систему мір.
Лікоть
1 лікоть = 38 - 46 см
Це — відстань від кінця витягнутого середнього пальця руки або стиснутого кулака до ліктьового згину. Приблизна довжина в еквіваленті метричної системи складає від 38 до 46 см.
Лікоть мав кілька значень:
Великий лікоть (майже в два рази більший ліктя), дорівнює довжині руки від плеча, витіснив початковий звичайний лікоть.
На теренах Лівобережної України до кінця XVII ст., а у Правобережній Україні до кінця XVIII ст. як міра довжини використовувався лікоть, уніфікований з європейською системою мір. Лікоть ділився на 2 стопи.
Стародавні одиниці вимірювання довжини
Записати в метрах:
1 верста =
2 версти =
10 дюймів =
100 перстів =
5 ліктів =
Стародавні одиниці вимірювання маси
Гран
Гран – дуже маленька одиниця маси. Майже в 20 разів менша, ніж грам.
Слово „гран” означає „зерно”. Від маси зерна і походить його величина.
Користуються цією одиницею, коли потрібна велика точність.
В Англії, Америці та інших країнах, де прийнята англійська система мір, у гранах зважують ліки і коштовні метали. У цих країнах гран дорівнює 65 міліграмам.
Існує й інший гран, що дорівнює 50 міліграмам. Ним користуються в усьому світі, коли зважують коштовний дарунок моря – перли.
Слово „гран” вживають і в переносному значенні.
Про щось малоймовірне, наприклад, кажуть: „У цьому немає жодного грана правди”.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Стародавні одиниці вимірювання маси
Золотник
1 золотник = 4,266 г
Золотник – російська одиниця маси. Відома вона на Русі з давніх часів. Сама назва свідчить про її зв’язок з золотом. Справді, походить ця одиниця від золотої візантійської монети, що важила близько чотирьох грамів.
Золотник складав 1/96 частину фунта і, в свою чергу, поділявся на 96 дрібніших одиниць-долей.
Золотниками і долями вимірювалася маса золотих виробів і таких привезених здалеку товарів, як чай і перець.
Такими самими одиницями визначали і вміст золота або срібла в металах – їхню пробу. На кожному виробі з цих металів – ложці, чарці або каблучці – стоїть клеймо.
Число 84 на срібній ложці показує, що кожен фунт сплаву, з якого вона виготовлена, містить 84 золотники чистого срібла. А число 566 на золотій каблучці – що у фунті сплаву міститься 56 золотників чистого золота.
Речі з двозначними числами – старовинні. На нових речах, виготовлених після переходу на метричну систему мір, числа тризначні. Вони показують, скільки грамів чистого золота або срібла міститься в кілограмі сплаву.
Стародавні одиниці вимірювання маси
Пуд
1 пуд = 16,38 кг
Дана одиниця ваги дорівнювала 3840 золотникам і відповідала
16,3804964 кг. Ще Іван Грозний велів зважувати будь-який товар
тільки у пудовщиков. А з 1797 р., після виходу Закону про міри
та ваги, стали виготовляти кулясті гирі, відповідні одним і
двома пудам.Складався пуд з 40 фунтів. Давно вже перейшла
наша країна на метричну систему мір. Зник з ужитку фунт. А пуд живе й досі. По-перше, в мудрому прислів’ї: „Щоб узнати людину, треба з нею пуд солі з’їсти”. По-друге, у звітах про врожай. Кількість зерна, зібраного в країна, міряють пудами. Цікаво, що пудами міряють тільки зерно. Всі інші сільськогосподарські культури – і бавовну, і картоплю, і цукрові буряки, і овочі – вимірюють не пудами, а тоннами.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Стародавні одиниці вимірювання маси
Фунт
1 фунт = 0,40951241кг
Фунт – міра маси, якою користуються вже багато століть. Її назва походить від латинського слова, що в перекладі означає маса, гиря. Від маси гирі, яка колись використовувалася, пішла і величина фунта. У різних країнах фунти неоднакові – від 320 до 560 грамів. У деяких це просто півкілограма, 500 грамів.
Як і багато інших давніх мір, у нас фунт, лишився тільки у таких висловах, як: „Це тобі не фунт ізюму” – так кажуть про складне діло, або: „Він узнав, почому фунт лиха” – так кажуть про людину, яка багато зазнала горя.Спочатку ця одиниця вимірювання маси носила назва «гривня». Її величина відповідала 96 золотникам. З 1747 р. фунт стає еталоном маси, яка використовувалася аж до 1918 р.
Для нас фунт - старовина. Проте в Америці він і нині основна міра маси. Фунтами вимірюють і продукти, і людей, і машини.
Російський фунт дорівнює 409 ½ грама. Англійський фунт дорівнює 453 ½ грама.
Стародавні одиниці вимірювання маси
Карат
1 карат = 200 мг
Карат - одиниця маси, з найдавніших часів використовується
в торгівлі дорогоцінними каменями і в ювелірній справі.
Припускають, що слово «карат» від «Куара» - місцевої назви
африканського коралового дерева, насіння якого
використовувалося як гирьки для зважування золотого піску,
але більш імовірно, що воно пов'язане з грецькою назвою (кератіон)
насіння широко розповсюдженого в Середземномор'ї ріжкового дерева, які практично однакові за вагою та в давнину служили гирьками при зважуванні дорогоцінних каменів. Маса однієї такої «гирьки» була в середньому близько 200 мг, вона-то і вважалася рівною карату.
У різних центрах ювелірної справи довго використовувалися свої міри маси. Так, лондонський карат дорівнював 205,3 мг, а флорентійський 197,2 мг. Звідси, ймовірно, і розбіжності в масі історичних алмазів, що зустрічаються в літературі. У 1907 році Міжнародному комітетом мір і ваг на конференції в Парижі був введений метричний карат (1 кари), рівний точно 200 мг.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Стародавні одиниці вимірювання маси
Берковець
1 берковець = 10 пудів = 163,8 кг
Берковець - ця велика міра ваги, вживалася в оптовій торгівлі переважно для зважування воску, меду і т.д. Берковець - від назви острова Бйорк. Так на Русі називалася міра ваги в 10 пудів, як раз стандартна бочка з воском, яку одна людина могла закотити на купецький човен, що пливе на цей самий острів. (163,8 кг).
Стародавні одиниці вимірювання маси
Лот
1 лот = 12,8 г
Лот — одиниця вимірювання маси, якою користувалися у XVIII—XX ст. Один лот (12 г 8 мг) дорівнював трьом золотникам і широко використовувався для визначення поштового збору в залежності від ваги кореспонденції.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Стародавні одиниці вимірювання маси
Доля
1 доля = 44мг
Доля — найдрібніша міра маси (приблизно 44 мг), якою, як і золотником, вимірювали масу коштовних виробів та екзотичних товарів, таких як чай або перець
.1. Серед чотирьох монет є одна фальшива (вона легша), як знайти її за 2 зважування на шалькових терезах без гир?
2. . Серед трьох монет одна фальшива (легша від двох інших, однакових за масою). За допомогою одного зважування на терезах без гир виділити фальшиву монету.
Станція 1
Після ознайомлення з картками показати одиниці вимірювання довжини і назвати їх.
Станція 2
Виконати перетворення
Станція 3
Перетворити масу в кілограми
Станція 4
Думаємо!