14 квітня о 18:00Вебінар: Як урізноманітнити вивчення французької мови в класі та дистанційно

Класна година "День соборності України – символ національного єднання українського народу"

Про матеріал

Розкриття теми виховної години

У сьогоднішніх процесах оновлення, повернення народові його історич­ної пам'яті, відродження національної самосвідомості особливу роль повинно відіграти об'єктивне висвітлення історичних подій, що пов'язані з формуван­ням і становленням української державності. Одна з таких подій - «Акт злуки», проголошення соборності України, об'єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки 22 січня 1919 року.

Перегляд файлу

Тема: День соборності України – символ національного єднання українського народу

Мета: ознайомити з ідеями соборності;

проаналізувати подію проголошення злуки;

охарактеризувати міжвоєнний період країни;

розповісти про історичні події 22 січня;

виховувати патріотичні почуття та повагу до державної атрибутики;

викликати інтерес до вивчення історії України.

 

Обладнання: карта України, презентація «День соборності», відеофільми: «Злука», «День соборності», «Живий ланцюг».

 

Література:

1. День соборності України. http://uk.wikipedia.org/wiki/День_соборності_України

2. До дня соборності України. http://rakhiv4.at.ua/news/do_dnja_sobornosti_ukrajini/2011-01-19-1.

3. Леся Храплива - Щур. Вірші до Дня соборності України. http://petryk.com.ua/392

4. Соборність України - основа державності! http://politiko.ua/blogpost52353

5. Указ Президента України від 21 січня 1999 року № 42/99 «Про День соборності України».

 

ХІД ЗАНЯТТЯ

 

І. Організаційна частина

ІІ. Розкриття теми виховної години

Вступ

«Нехай нерозмежованою останеться навіки...»

У сьогоднішніх процесах оновлення, повернення народові його історич­ної пам'яті, відродження національної самосвідомості особливу роль повинно відіграти об'єктивне висвітлення історичних подій, що пов'язані з формуван­ням і становленням української державності. Одна з таких подій - «Акт злуки», проголошення соборності України, об'єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки 22 січня 1919 року.

День соборності України — свято України, що відзначається щороку 22 січня в день проголошення Акту возз'єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році.

Офіційно в Україні День соборності відзначається з 1999 року.

Свято встановлено в Україні «…враховуючи велике політичне та історичне значення об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави…» згідно з Указом Президента України «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року.

30 грудня 2011 року указом Президента України Віктора Януковича День соборності на офіційному рівні було скасовано, натомість встановлено «День Соборності та Свободи України»

Для українського народу, віками позбавленого своєї власної державності та розірваного на частини між сусідніми країнами, дана проблема завжди була особливо болючою і неймовірно складною. Соборність для України – це єдність багатоманітності, об’єднання навколо спільного стрижня, яким є українська державність, українська ідентичність.

Ідея єдності українських земель – соборності України – сягає у глибину віків та бере свій початок від об’єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві, а її філософське коріння сягає часів Візантії. Протягом віків практичним втіленням ідеї соборності займались українські гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Петро Дорошенко, Пилип Орлик. У ХVIIІ - початку ХХ ст., коли українські землі були поділені між сусідніми державами: Польщею, Росією, Румунією, Австро-Угорщиною, ця ідея знайшла своє відображення у працях кращих вітчизняних мислителів, оскільки для боротьби за свої національні інтереси Україні була вкрай важливою територіальна єдність.

 

Двадцять друге січня

Стоїть мовчазно давній храм,

Засніжений, суворий,

І давню правду діточкам

Мов казочку говорить:

 

Коли у Київ з всіх сторін

Ішли, збирались люди,

Коли дзвонив Софії дзвін,

Що воля всім нам буде.

 

Коли дзвонив: — Пропала тьма,

Неволя довговічна,

Вже ворогів лихих нема —

У двадцять друге січня.

 

Коли розвились прапори,

Все золоті та сині,

Сміявся кожний, говорив:

— Ще жити Україні!

ІІІ Вікторина для учнів

1. Назвіть один із найдавніших знаків, який є гербом України.

(Тризуб)

2. Що означає цей символ ?

(Нині існує понад сорок версій, які пояснюють походження та тлумачать суть тризуба. Дехто вбачає в тризубі відтворення форм верхньої частини скіпетра візантійських монархів, скіпетра скіфських царів, зображення корони, тобто предметів, що символізують державну владу. Інші дослідники вважають, що тризуб нагадує обриси птаха. Значна частина фахівців припускає, що цей символ — емблема, пов'язана з конкретним предметом людської життєдіяльності — якорем, рибальським знаряддям, луком зі стрілою, колоском тощо.

Інші дослідники пов'язують зображення тризуба з орнаментом, тобто візерунком, побудованим на ритмічному чергуванні та поєднанні геометричних елементів.

Є думка, що тризуб Володимира — це символ ідеї державної влади. За іншими версіями — символ влади над трьома світами — небесним, земним і підземним,

   3. Коли було прийнято постанову про Державний прапор України і якого він кольору? (28 січня 1992 p., жовто-блакитний)

   4. Назвіть найбільшу святиню українського народу в музичній символіці.

 (Гімн)

  5.  Як називається Гімн України? ("Ще не вмерла Україна")

  6. Хто є автором слів Гімну України? (Павло Чубинський)    

  7.    Назвіть композитора, який вірш П. Чубинського поклав на музику, цей твір невдовзі став гімном.

(Михайло Вербицький)

8 .Як називається найбільша гірська система в Україні (Українські Карпати)

9 .Ми, українці, часто називаємо себе козаками. Що означає слово козак? (Козаки — вільні, незалежні люди, шукач пригод, мандрівники.)

- А чи відома історія цього слова?

(Слово козак прийшло зі Сходу. У давніх тюрків козаками називали молодих хлопців, які відбували складний і небезпечний обряд посвячення в повноправні члени племені: юнаки йшли в степ і мусили там прожити кілька місяців, змагаючись з ворогами й доводячи своє вміння виживати за тяжких природних умов. Згодом це слово набуло кількох значень і перекладалося здебільшого як вільна озброєна людина.)

10. Назвіть автора трьохтомника "Історія запорозьких козаків"?

(Дмитро Іванович Яворницький)

11. В якому році і коли суверенна Україна ввела свою грошову одиницю? Як вона називається?

(Грошова одиниця - Гривня. Введена в обіг 2 вересня 1996 року.).

12.Чиє ім'я носить головний корабель (фрегат) Військово-Морських Сил України?

Фрегат «Гетьман Сагайдачний» (флагман ВМСУ)

Перегляд міні-фільму  «Україна від давнини до сьогодення»

Україна... В одному вже тільки цьому слові і для нашого вуха, і для вуха чужинців бринить ціла музика... Україна – країна смутку і краси, країна, де найбільше люблять волю...

Україна – це тихі води і ясні зорі, зелені сади, білі хати, лани золотої пшениці, медові та молочні ріки...

Україна – розкішний вінок із рути і барвінку, що над ним світять золоті зорі.

       (С.Васильченко)

ІV Експрес - повідомлення

1. 22 січня — День соборності України. Це свято відзначаємо щороку в день проголошення Акта возз'єднання Української Народної Республіки й Західно-Української Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. Офіційно в Україні День Соборності відзначається з 1999 року.

2.  22 січня 1918 року у приміщенні київського Будинку вчителя було підписано IV Універсал, яким Українську Народну Республіку проголошено суверенною і незалежною державою. А 1919 року в цей самий день на Софіївській площі в Києві було проголошено Акт соборності українських земель.

3. «Віднині зливаються в одно віками відділені одна від одної частини України — Галичина, Буковина, Закарпаття і придніпрянська Україна — в одну Велику Україну. Сповнилися відвічні мрії, для яких жили й за які умирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна Республіка. Віднині український народ, звільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної незалежної Української держави на добро і щастя українського народу», — пролунало 22 січня 1919 року.

4. Століттями розірваний український народ визволився з неволі — Лівобережна Україна вийшла з Російської, а Правобережна — з Австро-Угорської імперії — і возз'єднався на своїй землі в єдину Українську державу. Акт возз'єднання двох Україн був, швидше, символічним знаком прагнення єдності, бо в керівництві країни спільності тоді не було.

5.«Безпорадність проводу впливала на загальний настрій, — писала сучасниця тих подій, історик Наталя Полонська-Василенко. — Україна, затиснута між двома потужними силами — Антантою з півдня і більшовизмом з півночі, — не мала сил для боротьби.  Військо розбігалося, ширилося безладдя. У таких умовах пройшла майже непоміченою подія, яка мала велике ідейне значення: Свято соборності України. 22 січня 1919 року на Софійській площі проголошено УНР і ЗУНР... Але під тиском невідрадних подій свято пройшло сухо, тихо».

6.УНР як незалежна держава постала рівно за рік перед цим. ЗУНР утворилася в листопаді 1918 року, і відразу ж розпочався процес об'єднання: зазбручанська Українська національна рада надіслала до Києва свою делегацію для переговорів із гетьманом Павлом Скоропадським.

Після зміни влади переговори велися з Директорією. 1 грудня 1918 року у Фастові був укладений «передвступний договір» про «злуку обох українських держав в одну державну одиницю».

7. 21січня 1919 року в Хусті Всенародні збори ухвалили приєднання до Української Народної Республіки Закарпаття.

8. 21 січня 1973 року в Чорткові на Тернопільщині гурт молоді під орудою Володимира Мармуса вивісив жовто-блакитні прапори (за що хлопців ув'язнили в радянському концтаборі).

9. 22 січня 1990 року сотні тисяч українців узялися за руки, утворивши «живий ланцюг» від Києва до Львова, на згадку про проголошення Акту Соборності.

V ПІДСУМОК ЗАХОДУ

Територіальна цілісність України, скріплена кров'ю мільйонів незламних борців, навіки залишатиметься непорушною. Ми маємо бути свідомі того, що лише в єдності дій та соборності душ можемо досягти величної мети — побудови економічно й духовно багатої, вільної й демократичної України, якою пишатимуться наші нащадки. Відродження Вітчизни — це єдність наших душ, воскресіння духовності, культури, мови.                            

КРАЇНА МОЯ — УКРАЇНА

Мої нескінченні дороги

Сплелися, мов доля моя,

Я знову вернув до порога,

Де батьківська рідна земля.

Країно моя — Україно,

Ще пращурів пам'ять жива,

Знайома тут кожна стежина,

І сонце мене зігріва.

Хай пісня твоя, Україно,

Злітає, як птах у блакить,

А мова твоя солов'їна

У кожній оселі звучить.

Ф. Пантов

( Презентація «Моя Україна»)

 

 

 

doc
Додано
12 квітня 2018
Переглядів
1530
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку