ІНТОНАЦІЙНЕ ЗАБАРВЛЕННЯ МОВИ
Комплексне заняття з розвитку мовлення, психології з елементами ЛФК
3-Б клас
Мета:
1. Розвиток мовлення:
2. Психологія:
3. ЛФК
Обладнання: роздатковий матеріал (букви А, Б, Д, Ж, Р, У, прислів’я про дружбу), папір (білий і кольоровий), маски бджілок, мультимедійна дошка, мультфільм.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Учитель з розвитку мовлення – Діти, у нас сьогодні незвичайний урок, на якому ви працюватимете самостійно, в парах, в групах, разом із психологом, учителем ЛФК, учителем з розвитку мовлення. Ми маємо показати, як добре оволоділи рідною мовою, навчилися вільно висловлювати свої думки, згуртувалися і здружилися. Отже, починаймо.
Учень 1 – Уже всі зібралися? Тоді пора!
Учень 2 – Ми вам всім зараз покажемо,
Як говорити ми наважуємось –
Спочатку тихо і невміло.
Та все ж очолили ми своє діло.
Вперед! Лиш той досягне висоти,
Хто впевнено (хоч і поволі)
Йтиме дружно до мети!
Учень 1 – Чому ж поволі, а не вскач?
Учень 3 – Вести розмову – як спекти смачний калач:
Потрібно докласти чимало зусиль.
І тільки у вимогливих стане сил.
ІІ. Основна частина уроку
Учитель ЛФК – На нас чекає дуже багато цікавого і корисного. А починаємо з вправ на дихання. Бо наша красива і правильна мова, наше здоров’я – це правильне та здорове дихання.
(Діти стоять біля парт).
Вправи на дихання
1. Збільшення глибини грудного дихання. Образне мислення.
В.п. – стоячи. Руки на пояс, глибокий видих через ніс і видих через рота, губи трубочкою («погаси свічку»).
Дихальна гімнастика О. Стрельникової
№ з/п |
Вправа |
Дозування |
Організаційно-методичні вказівки |
2 |
«Долоньки» В.п. – о.с., руки зігнуті в ліктях, долоні вперед; 1 – пальці зігнуті в кулак, вдих; 2 – в.п., видих |
24х4 р. |
Лікті вниз. Після кожного циклу – відпочинок 3-4 с. Активний вдих носом, пасивний видих ротом |
3 |
«Погончики» В.п. – о.с., пальці зігнуті в кулаках біля пояса; 1 – кулаки вниз, вдих; 2 – в.п., видих; 3-4 – так само |
12х8 р. |
Вище від пояса руки не підіймати. Рух униз різкий, ніби відштовхуючись від підлоги |
4 |
«Кроки» В.п. – о.с.; 1 – праве коліно вгору, напівприсід, вдих; 2 – в.п., видих; 3 – ліве коліно угору, вдих; 4 – видих; В.п. – о.с.; 1 – права нога назад угору, напівприсід, вдих; 2 – в.п., видих; 3-4 – те саме лівою ногою |
2х32 р. |
Носок униз, видих пасивний через рот |
5. Вправа «дроворуб». Ноги на ширині плечей, руки в замок – глибокий вдих – підняти руки, на видиху з нахилом різко опустити руки, сказавши: «У-у-ух».
Психолог – вивішує аркуш зі словами й озвучує їх: увага, дисциплінованість, доброзичливість, щирість, дружба, взаємодопомога, хороший настрій. Діти пояснюють слова.
Вправа – «Очікування»
На стікерах напишемо своє ім’я і прикріпимо на хмаринку, на якій ми відправимося у веселу подорож.
Вправа – «Асоціації» (робота в парах)
Психолог ділить учнів на пари. Кожна пара отримує аркуш із написаною буквою (А, Б, Д, Ж, Р, У). Необхідно придумати асоціації до класу, школи, які б починалися із заданої літери (А – акуратний, Б – блискучий, Д – дружний, тощо).
Вправа «Складіть слово» – Складіть із цих букв слово і прикріпіть його на дошку (ДРУЖБА).
Руханка. Учитель з розвитку мовлення
Чобітками вибивати! (потупали ногами, руки на пояс)
Вправа «Склади прислів’я»
Робота в групах. Учитель роздає учням картки зі словами.
Психолог – Яке прислів’я може охарактеризувати ваш клас?
Вправа «Концентрація уваги»
Рухлива гра «Праворуч – ліворуч»
Діти стають у коло, біля одного лишається вільне місце. Хором повторюють.
Психолог – Праворуч (ліворуч) від мене є вільне місце.
Я хочу, щоб…..(ім’я учня) встав
І зі мною рядом постояв!
Пальчикова гімнастика. Учитель з розвитку мовлення
Хто приїхав (болгарська гра)
(діти складають пальці обох рук).
Гра-п’єса «Пихата бджілка»
Психолог – Вправа «Родина»
Гра «Мовні чи немовні»
Учитель з розвитку мовлення
Діти, а зараз ми перевіримо, як ви навчилися розрізняти мовні та немовні звуки. Якщо звук мовний – плескаємо в долоні, якщо ні – тупаємо ногами. Будьте уважними.
Психолог – Вправа «Комплімент по колу»
Діти стають у коло і говорять компліменти один одному по колу.
Вправа «Очікування»
А зараз візьміть другий стікер і прикріпіть його на другій половині малюнка (хмарка чи сонечко).
Відео перегляд мультфільму «Стрижений баранець».
ІІІ. Підсумок уроку
Висновки. Вправа «Мікрофон».
Що нового довідалися на уроці?
Які нові слова дізналися?
Молодці, добре попрацювали. А тепер відбудеться нагородження кращих учнів.