Комплексно-тематичне заняття у молодшій групі
«Великодня казочка»
Мета: формувати у малюків переконання через відродження національних звичаїв, обрядів; ознайомити зі скарбницею усної поетичної творчості; підтримувати бажання вчити і співати українські народні пісні, грати в народні ігри, малювати ра зом, бути дружними і дбайливими, як учить народна педагогіка.
Обладнання: магнітофон; кошик з писанками; малюнки із зображеннями курочки, каченяти, собачки, козлика, котика; біле яйце; стіл, на якому паска, свічка, яйця; хустинка; велике біле яйце з паперу.
Хід заняття
(Зала святково прибрана, на столі — паска, крашанки, писанки, гілочка верби, вода. Діти молодшої групи заходять до зали і сідають на місця).
Музичний керівник. Діти, сьогодні у нас святкове заняття, бо настало велике свято Великдень. Це свято завжди настає навесні. Люди готуються до нього, прибирають гарно в хаті, печуть смачний хліб — паску, фарбують та розписують яйця. Ми прибрали святково нашу залу, вам подобається?
— Багато людей на це свято йдуть до церкви, несуть святити паску, яйця, потім приносять їх додому, і починають сніданок з того, що принесли. А у вас дома є пасочки та крашанки? Коли люди йдуть до церкви, то чують, як там дзвонять дзвони. Послухаймо!
(В аудіозаписі звучить пасхальний дзвін).
Музичний керівник. Запрошую вас помиритися, щоб ніколи не сваритися, бути добрими і чемними. Ставайте парами, виконаймо нашу мирилку!
«Мирилка», укр. нар. мелодія.
Музичний керівник. Добре, що ми помирилися, то тепер можна й потанцювати весело. Навесні всі люди виходили на вулицю, раділи теплому сонечку і танцювали. Дуже полюбляли водити хороводи, танцювати в колі. Пригадаймо, як ми вміємо танцювати.
«Танок у маленьких колах»,
укр.нар.мелодія
Музичний керівник. А тепер повертайтеся на місця.
(Діти сідають на місця. Педагог показує писанки і крашанки.)
— Погляньте, які гарні писанки та крашанки! Розмальовують їх так гарно тільки в Україні. Коли яйця фарбують в один колір — червоний, синій, жовтий, тоді називають крашанками. А коли розписують різними візерунками, тоді називають писанками.
— Діти, а ви любите казочки? Я знаю казочку про писанку. Хочете послухати? Умощуйтеся зручніше, слухайте уважно!
КАЗОЧКА (театр малюнків)
Одного разу курочка (малюнок) знесла яєчко, таке гарне, біленьке (малюнок). Бабуся побачила, поклала його до кошика, щоб зробити писанку, а сама пішла до хати. Яєчко не захотіло лежати в кошику та покотилося.
Тут його побачило каченя. Каченя здивувалося, та й питає: «Що це за диво таке?» А яєчко говорить, що бабуся його до кошика поклала, щоб воно писанкою стало. А каченя каже: «Щоб писанкою стати, треба спочатку тебе пофарбувати». Згадаймо, як
розмовляє каченя? (Кря-кря!) Воно змахнуло своїми крильцями, яєчко стало жовтеньким. Ось таким! А потім до яєчка наблизилося козеня (малюнок).
Воно на яєчку намалювало свій малюнок ріжками. Як козеня розмовляє? (Ме!) За козенятком прийшло цуценя. Воно також намалювало малюнок. Як цуценя розмовляє? (Гав!) А потім прибіг маленький котик, він теж намалював свій знак.
Як котик каже? (Няв!) А бабуся прийшла і побачила, що яєчко стало писанкою, бо його спочатку каченя пофарбувало, потім свої малюнки намалювали козлик, цуцик і котик. Ось так яєчко перетворилося на писанку.
Діти, заспіваймо пісеньку про писанку. Я заспівуватиму, а ви мені допоможете виконувати приспів.
Пісня «Писанка», укр.нар.мелодія
Музичний керівник . Гарна пісенька! Вам сподобалася? Пограймо!
Гра «Сопілочка», укр.нар.мелодія
Музичний керівник. Сідайте, діти! Гарно ви гралися. А я вас зараз навчу, як можна гратися з писанками. Писанки можна крутити ось так, щоб дізнатися, чия писанка довше крутиться. А можна постукатися, щоб визначити, яка писанка є найміцнішою. А ще писанки можна котити. Чия писанка далі відкотиться? Ось так! (Показує.) Хочете погратися?
Гра «Чия писанка далі покотиться?»
Музичний керівник. Дітки, молодці, дуже весело ми грали! Вам подобається яйце? Гарну можна з нього зробити писанку. Я вам подарую його, а ви візьміть у групу і там зробите гарну писанку разом, як у нашій казочці маленькі звірята. А коли зробите свою писанку, то ми її покажемо вашим мамам, татам, бабусям і дідусям. Добре? Тоді беріться мерщій до роботи. До побачення!
(Діти повертаються до групи, там виконують колективну аплікацію.)
АНОТАЦІЯ