Конкурс-гра "У світі казки" для учнів 1 класу НУШ збагачує знання учнів про казки народів світу; розвиває логічне мислення, уважність, уяву, спостережливість; виховує прагнення до добра і справедливості.
ЗНОБ-НОВГОРОДСЬКИЙ ОПОРНИЙ ЗАКЛАД ЗАГАЛЬНОЇ
СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ І-ІІІ СТУПЕНІВ
Конкурс гра «У світі казки»
Підготувала
учитель початкових класів
Кановець Світлана Іванівна
2021 р.
Мета:
Збагатити знання учнів про казки народів світу;
розвивати логічне мислення, уважність, уяву, спостережливість;
виховувати прагнення до добра і справедливості.
Обладнання:
книжкова виставка, мультимедійна презентація,
кольорові олівці.
Хід заняття
І. Організаційна частина.
Вчитель:
- Добрий день, дітки! Сідайте!
Ви сідайте тихо, діти,
Домовляйтеся не шуміти,
На занятті не дрімати,
А знання мерщій хапати.
ІІ. Повідомлення теми та мети заняття.
Вчитель
Ми зустрілись з вами, діти,
В казку двері відчинити,
Чарівну країну казку.
В ній ти знайдеш мами ласку,
Нових друзів, чари сну,
Вічну радість і весну.
- Отже, сьогодні ми з вами помандруємо казковими стежинами,
відкриємо двері у чарівну неповторну країну, де добро бореться зі злом, де
живуть жахливі чаклуни і прекрасні красуні, де завжди є місце для здійснення
найзаповітніших мрій.
ІІІ. Робота над матеріалом заняття.
1. Вступне слово вихователя:
Вчитель
- Діти, казка живе тільки там, де в неї вірять, де її знають і пам’ятають . А
чи любите ви читати казки?
- Які казки є вашими улюбленими?
- Як вперше ви познайомились з ними ? Прочитали самі чи почули від
мами, бабусі?
Казки — це добро та милосердя, дитинство людяності, мудрості. А чи знаєте
ви, як народжувалися казки?
Нашу планету Земля населяє багато народів. І де народ не жив би — з ним
живуть і його казки. Казки найрізноманітніші, але в усіх народів світу є казки
про боротьбу добра та зла, про дружбу, вірність. У казках висміюють боягузів,
злих і жадібних людей, а прославляють сміливих, справедливих, добрих.Добро
породжує добро — так вчать казки. І всі народи натхненно бережуть у них
вікову мудрість і заповіти дітям та онукам.
- Сьогодні я вас вітаю на вікторині « У світі казки чарівної».
— Ми побачимо, чи справді ви любите читати казки, чи уважні ви читці, чи
знаєте, якого автора та чи інша казка.
У вікторині братимуть участь дві команди. За кожну правильну відповідь
команда отримуватиме смайлик. Буде також враховуватись і швидкість
відповідей.
2. 1 конкурс - Вікторина «З якої казки ці рядки ?»
1) «- Бабусю, бабусю, а чому у тебе такі великі вуха?
- А це, щоб тебе краще чути!
- Бабусю, бабусю, а чому у тебе такі великі очі?
- А це, щоб тебе краще бачити!
- Бабусю, бабусю, а чому у тебе такі великі зуби?
- А це, щоб тебе швидше з’їсти? » («Червона шапочка»)
2) « «Полечу – но я до цих чудових птахів! Вони певно вб’ють мене за те,
що я, такий потворний, зважився до них наблизитися! Але краще загинути
від них, аніж терпіти кпини та знущання качок і курей, витримувати зимову
холоднечу та голод!» - подумало каченя.» («Гидке каченя» )
3) «Покликала бабця онучку:
онучка за бабцю,
бабця за дідуся,
дідусь за ріпку –
тягнуть – потягнуть, витягти не можуть! » ( «Ріпка» )
4) «Баба била - не розбила; дід бив – не розбив; бігла мишка, хвостиком
зачепила….та й розбила ….» (Курочка ряба)»
3. 2 конкурс - Інсценізація казки «Курочка ряба» та « Рукавичка»
( Команди кілька хвилин готуються і показують інсценізацію казки)
4. 3 конкурс - «Казкова пошта».
- Дорогі діти ! А що це за листи у мене на столі? Звідки вони взялися? На
жодному з них немає зворотної адреси. Давайте дізнаємося від кого вони.
( Вчитель - читає листи, діти відгадують від кого вони.)
Лист 1
В ліс по стежці я ходила,
Сірого вовка зустріла.
До бабусі завітала
І її я не впізнала.
Очі, зуби – все страшне!
Чи впізнали ви мене? (Червона Шапочка)
Лист 2
Хто кругленький і смачненький,
Із віконця скік та скік.
Втік від баби та від діда
До лисички на язик?
(Колобок)
Лист 3
Друзі мої – П’єро й Артемон.
Лист 4
Моя казка всім відома,
Добрими бути – для нас це закон.
Навіть страшний Карабас Барабас
Зрадити дружбі не змусить всіх нас.
(Буратіно)
У семи живу я гномів.
Стан тонкий, тендітна ніжка .
Хто я, друзі? …
(Білосніжка)
Лист 5
На бал я мріяла потрапити завжди
Та шлях закритий був мені туди.
У шати одягла мене хрещена
Й подарувала туфельку для мене.
Вона блищить у сяйві кришталю.
Тож, здогадайтесь як моє ім’я .
(Попелюшка)
Лист 6
Ця брехуха — і рогата
І баньката, й бородата.
Обдурила свого діда,
Принесла в родину біди,
Хату в зайчика украла,
Жити в домі цьому стала.
(Коза-Дереза.)
5. 4 конкурс – «Казкова математика».
Вчиитель
- Ось ми і листи розібрали. А чи знаєте ви, що у кожної казки є своя
історія створення і чарівник - письменник, який її створив. Частина казок –
народні.
Український народ любив казки, тому понавидумував їх дуже багато. В
основу казочок покладалися легенди, перекази, притчі. У казкових героїв вони
втілювали людей, висміювали або возвеличували їхні вчинки, риси характеру.
Отже, казка – це казкова країна, де добро завжди перемагає зло.
А зараз ми з вами дізнаємося, чому ще може нас навчити казка.
Пропоную вам вирішити невеличкі задачі – «Казкові задачі»:
1. Колобок співав лисичці пісеньку у ліве вушко 3 рази, а у праве вушко -
на 1 раз більше. Скільки разів співав Колобок пісеньку у праве вушко?
Рішення: 3+1= 4 рази (співав Колобок у праве вушко Лисички)
2. В понеділок курочка Ряба знесла 8 яєць, а у вівторок – на 2 більше.
Скільки яєць знесла курочка Ряба у вівторок?
Рішення: 8+2= 10 яєць (знесла Курочка-Ряба у вівторок)
3. Наварив Журавель смачної страви з 3 картоплин, 3 буряків, 2
морквинок та 1 перцю. Скільки всього овочів вкинув Журавель у страву?
Рішення: 3+3+2+1= 9 овочів (вкинув Журавель у страву)
4. Ведмідь сховався на дереві на висоті 6 м, а кіт, злякавшись, виліз на
дерево на 2 м. Скільки ще метрів залишилося лізти Коту до Ведмедя?
Рішення: 6-2 = 4 м (потрібно пролізти Коту до Ведмедя)
6. Фізкультхвилинка.
У країні казочок
Жив веселий Колобок.
Разом з ним усі звірятка,
Вирушали на зарядку.
Похитали головою,
Раз притупили ногою,
Руки вгору піднесли,
Трішки ними потрясли,
Нахилились вліво, вправо.
Та цього іще замало.
Руки вгору, руки вниз,
Раз присіли, піднялись.
Головою похитали
Й працювати знов почали.
ІV. Корекційно-розвивальний етап
5 конкурс «Хто швидше?»
Гравці по черзі відповідають на запитання за змістом українських народних
казок.
1) Як звали півника в казці « Колосок»? (Голосисте горлечко )
2) В чий будиночок забралася Коза-Дереза? (Зайчика )
3) Кому з героїв у скрутну хвилину допомогло гусеня ? (Івасику-Телесику )
4) Чим пригощала Лисичка Журавля? (Молочною кашею)
5) Кого зробив дід із соломи? (Бичка)
6) Хто бігав наввипередки з їжаком? (Заєць )
7) Кого купив дід на базарі за три копи? ( Козу-Дерезу)
8) Який казковий герой народився з горошини? (Котигорошко)
1) Яка тварина прикинулася неживою серед дороги? (Лисичка)
2) Хто викрав Івасика-Телесика? (Змія )
3) Хто прогнав Козу-Дерезу із зайчикової хатки? ( Рак)
4) Як звати зеленого чоловічка з довгою бородою, який живе у пеньку? ( Ох)
5) Назвіть улюблене взуття діда з казки Коза-Дереза? (Червоні чоботи)
6) У якій казці битий небиту віз? ( Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат)
7) Кому в казці треба було відчинити, через поріг пересадити, нагодувати і
спати покласти? ( Кобилячій голові)
8) Кого в казці «Рукавичка» називали іклан? (Кабана)
6 конкурс
«Швидкіший потяг» (конкурс для капітанів)
Завдання від хлопчика який від горошини виріс богатирем. (Котигорошко)
- У цьому конкурсі необхідно швидко називати другу частину імені відомих
казкових героїв:
Кіт (у чоботях, Леопольд, Матроскін),
тато (Карло),
Дід (Мазай, Мороз),
Баба (Яга),
крокодил (Гена),
Війні (Пух),
Соловей (Розбійник),
Чарівний (Капелюшок),
Муха (Цокотуха),
поштар (Пєчкін),
дядя (Федір),
стара (Шапокляк),
домовик (Кузя),
черепаха (Тортила).
V. Заключний етап
7 конкурс Гра «Так чи Ні»
- Діти, а зараз ми пограємо у гру «Так чи Ні». Вам потрібно підібрати
відповідний одяг до персонажів казок.
1) Кришталевий черевичок для Кота у чоботях (так - ні)
2) Чарівна щука для Царівни Жаби (так - ні)
3) Карабас Барабас тренував Мавпочку з окулярами (так - ні)
4) Три поросяти мешкали у Будиночку на курячих лапках (так - ні)
5) Баба Яга літала у ступці (так - ні)
6) Водяний живе у болоті (так - ні)
VІ. Підсумок заняття.
Молодці, команди дуже гарно працювали. (Підсумки конкурсу, визначення
переможців)
- Ось і все. Наша мандрівка добігла кінця. Ви просто молодці. Я
переконалася, що казки – це ваші добрі друзі і порадники. Тож нехай вони
залишаться такими на довгі роки. Вірте в казку, і вона завжди житиме поруч з вами.