Матеріал теми "Теплові явища" містить велику кількість формул, які відповідають певним процесам. Допомагаю учням розібратися з усіма процесами і формулами, використовуючи гру "Світ однієї задачі". Принцип побудови гри: наступна задача містить частину попередньої розв*язаної задачі.
Розв’язування задач на теплові процеси
Мета: аналізувати та систематизувати знання про особливості теплових процесів та закону збереження енергії в них; розвивати критичне та логічне мислення учнів, уміння розв’язувати фізичні задачі на розрахунок теплових процесів; виховувати відчуття колективізму, доброзичливість.
Конспект
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація опорних знань.
Гра «Упізнай мене»
Картки зі словами розкладені на столі. Учень підходить до столу, витягує картку й описує цей процес, не вимовляючи цього слова. А учні в класі повинні здогадатися, про що йдеться.
Слова на картках: кипіння, температура кипіння, нагрівання, згоряння, питома теплота пароутворення.
3. Розв’язування задач.
1. Яку кількість теплоти треба витратити, щоб випарити 2 кг води при температурі 100 С?
2. Яку кількість теплоти треба витратити, щоб отримати пару з 2 кг води при температурі 40 С?
3. Яку кількість теплоти треба витратити, щоб отримати пару з 2 кг льоду температурою 0 С?
4. Яку кількість теплоти треба витратити, щоб отримати пару з 2 кг льоду температурою -10 С?
5. Скільки вугілля треба спалити, щоб з льоду масою 2 кг при температурі -10 С, отримати пару?
4. Домашнє завдання.
1. Розв’язати задачу:
Після того як у калориметр, який містить 500 г води, впустили 20 г водяної пари, температура якої 100 °С, там установилася температура 50 °С. Якою була початкова температура води?
2. Складіть розповідь, вірш, казку про воду, використовуючи дані з таблиць, якими ми користуємося при вивченні теми «Теплові явища»:
Густина 1000 кг/м3; питома теплоємність 4200 Дж/кг°С; температура плавлення й кристалізації 0 °С; питома теплота плавлення льоду 330 кДж/кг; температура кипіння 100 °С; питома теплота пароутворення 2,3 МДж/кг (приклад казки наведено в додатку).
Додаток
У деякому царстві, у деякій державі жив-був цар Нептун, і була в нього красуня-дочка на ім’я Вода. І всім вона була прекрасна: маса 1 м3 була 1000 кг, питома теплоємність 4200 Дж/кг°С, але от лихо – кристалізувалася вона за 0 °С, і тому батько тримав її постійно в теплі. Одного разу прочитала вона в газеті про прекрасного принца, а звали його Посейдон Льодове Серце. І з тих пір з’явилася в неї заповітна мрія: розплавити серце прекрасного юнака, але для цього була потрібна кількість теплоти, яка дорівнює 330 кДж/кг. Недовго думаючи, вирушила Вода до Посейдона. Однак, коли вона приїхала, прекрасний принц мило розмовляв із Міддю й, здавалося, був закоханий у неї. Тоді від ревнощів температура Води підвищилася до 100 °С, і вона закипіла. А оскільки маса її була 1 кг, а температура 100 °С, то почався процес пароутворення. Для цього потрібна була кількість теплоти, що дорівнювала б 2,3 МДж/кг. Отже, перетворилася Вода спочатку на пару, а під час охолодження в повітрі сконденсувалася й стала чудовою білою хмарою. Довго бідкався цар Нептун, але нічого не поробиш. І з того часу багато разів перетворювалася Вода то на лід, то на пару, то на рідину. І досі так триває.