Тема: Зустрічай мою сім’ю.
Підтема: Моя сім`я
Мета:
Повторити і закріпити лексичний матеріал.
Закріпити вживання питальних структур.
Продовжувати розвивати навички монологічного та діалогічного мовлення.
Повторити алфавіт.
Повторити і закріпити знання числівників від 1 до 10.
Повторити вживання займенників he, she.
Тренувати учнів у складанні речень.
Тренувати пам'ять та увагу.
Розвивати навички діалогічного та монологічного мовлення.
Формувати ціннісне ставлення до членів своєї сім`ї, родини.
Виховувати культуру мовлення.
Тип уроку: урок-подорож.
Обладнання: комп’ютер , проектор, наочність «Моя сім’я» , карточки-букви, картки для роботи в групах, картки для самостійної роботи, карта подорожі.
ХІД УРОКУ
1.ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
1.Привітання.
Poem “Good morning”.
- How are you?
- Nice to meet you.
2.Повідомлення теми та мети уроку.
Сьогодні у нас незвичайний урок – до нас завітав наш друг Smiley. Він подорожує і запрошує нас подорожувати разом з ним. Але щоб він взяв нас з собою, ми повинні відповісти на його запитання.
-What is your name? letter f
-Where do you live? letter a
-How old are you? letter m
-What is your name? letter i
-Where do you live? letter l
-How old are you? letter y
(учні виходять до дошки з літерами)
Let’s read the topic of our lesson.
Yes, today we finish the topic “Meet my family”. We have already learnt many words and expressions and today during our lessons we’ll revise all material. And our friend will help us.
3.Фонетична розминка.
Children, let’s prepare our mouth for English sounds.
Mr. Tongue хоче погасити свічку. Дуємо на долоньку – [ h ]
Ведмедик також уміє погасити свічку, але робить це по іншому – [ p ]
А от хитра лисичка придумала інший спосіб – [ w ]
Спробуйте погасити свічку всіма способами одночасно – [ h ], [ p ], [ w ]
4.Повторення алфавіту.
So, let’s start our trip. And this is the first stop of our Smiley. Let’s do the tasks.
Who is this?
(This is Bill.)
Bill wants to remember the alphabet.
Stop 1. Bill.
- Let’ name the ABC.
-Let’s sing a song about the alphabet.
(Учні співають пісню на літери алфавіту.)
-Work in groups.
Find the pair to each letter.
4.Перевірка домашнього завдання.
Stop 2.
Look at our map. Who is this?
(This is Max.)
Max wants to listen about your family. You have a family tree and present them for us.
(Учні представляють свої родинні дерева.)
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
1. Тренування учнів в діалогічному мовленні.
Stop 3.
Who is this?
(This is Pam.)
Pam prepared some question for you. Answer for her questions.
How is your father?
How is your mother?
How is your brother?
How is your sister?
2.Розвиток навичок усного мовлення. Повторення вивченої лексики.
Stop 4.
Who is this?
This is Liz.
Liz has some tasks for you.
-Повторити вивчену лексику теми.
Look at the picture and name them.
Учні називають членів сім’ї.
- Now let’s sing a song about your family.
Учні співають пісню “Is this your father?”
- Повторення присвійного відмінка.
Look at the picture. What is the boy’s name?
(Bill)
Name all Bill’s relatives.
-Let’s play a game “Yes/no”.
(Учні розглядають малюнки та дають відповіді на запитання.)
-Is this a father?
- No, she is not.
-Is this a mother?
-No, she is not.
-Is this a sister?
-Yes, she is.
- Do you know any poems about your family? Tell them please.
(Учні розповідають вірші про сім’ю.)
3. Фізкультхвилинка.
Hands up – clap, clap.
Hands down - shake, shake.
Hands to the left – clap, clap.
Hands to the right – clap, clap.
Hands on your hips, hands to the side.
Bend left, bend right
Stand still, sit down please.
4.Контроль лексичного матеріалу: числівники.
Stop 5.
Who is this?
(This is Vicky.)
Vicky forgot the numbers. Help Vicky to remember the numbers.
- Children, let’s count from one to ten.
Name the numerals.
-Do the sums.
(Учні розв’язують приклади та називають їх).
6.Розвиток умінь мовлення. Гра “How old are you?”
-Учні отримують балони з написаними цифрами та називають вік, написаний на балонах.
-How old are you?
- Учні називають вік своїх однокласників.
How old is ….?
7.Розвиток навичок аудіювання.
Stop 6.
Who is this?
(This is Tim).
Tim prepared some interesting tasks for you.
Учні отримують картки. Двічі читаю текст. Учні поєднують речення.
Number 1.
-How old are you, Vicky?
-I am four.
Number 2.
-How old are you, Jack?
-I am five.
Number 3.
-How old are you, Ann?
-I am six.
Number 4.
-How old are you,Nick?
-I am seven.
Перевірити правильність виконання завдання.
8.Повторення лексичного матеріалу: займенники.
Stop 7.
Who is this?
(This is Ann.)
Ann asks you for help.
-Учні отримують набір карток, на якому повинні вибрати займенник he/she та прочитати речення.
Look at the picture and choose the correct words.
9.Активізація навичок читання.
Stop 8.
Who is this?
(This is Sam.)
Sam wants to read with us.
It’s time to read.
six, seven, ten, Nick, this, his, dog, black, cat, yes, he, Rex, she, cat, the, and, doll, Maх, Liz, Bill, Vicky.
And now read the words all together.
And now read the words with the sound [ ð ].
Read the names.
Read the family “words”.
Let’s play a game. I’ll say you Ukrainian words and you must read it in English.
10. Розвиток навичок письма.
Stop 9.
Who is this?
(This is Kate).
Kate need you help.
-Complete the words.
Make up the words and write them in your card.
- Write the sentences and read them.
(По одному учні пишуть речення на дошці.)
ІІІ.ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.
2.Підсумок уроку.
What have you done at the lesson?
Do you like our lesson?
What tasks were the most interesting?