Урок математики у 5 класі (НУШ)
Автор: вчитель математики Анна Литвиненко
Тема уроку. Ознаки подільності на 2, 5 і 10 (ГР3)
Мета уроку: ознайомити учнів з ознаками подільності натуральних чисел
на 10, 5, 2 та сформувати вміння застосовувати їх до розв’язання задач; розвивати здатність логічно обґрунтовувати математичні твердження, вміння працювати з підручником; виховувати самостійність.
Очікувані результати: учні повинні вміти наводити приклади парних і
непарних чисел; чисел, що діляться націло на 5, 10, формулювати ознаки подільності на 10, 5, 2 та розв’язувати вправи, що передбачають використання ознак подільності на 2, 5 і 10.
Обладнання та начність: презентація, підручник, дидактичний матеріал.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. Організаційний етап
▪ Привітання
▪ Перевірка готовності учнів до уроку
II. Перевірка домашнього завдання
III. Актуалізація опорних знань
Математичний диктант
1. Якщо натуральне число a ділиться без остачі на натуральне число b, то a є ..., b є ...
2. Чи правильним є твердження, що число 8 — дільник числа 72?
3. Чи правильним є твердження, що число 100 — кратне числа 10?
4. Яке число є дільником кожного натурального числа?
5. Яке число є найбільшим дільником числа 2 153 849?
6. Чи може продавець дати здачу 2 грн 45 к. монетами по 10 к.?
Відповіді до математичного диктанту
1. …кратним, а b є дільником. 2. Так. 3. Так. 4. 1. 5. 2 153 849. 6. Ні.
Перевірити шляхом коментування з місця.
IV. Формулювання теми, мети й завдань уроку; мотивація навчальної діяльності
▪ Оголошення теми уроку
▪ Формулювання разом із учнями мети й завдань уроку
▪ Мотивація навчальної діяльності
Учитель ставить запитання:
— Чи не існує якихось інших способів перевірити подільність числа а на b?
— Чи обов’язково потрібно ділити 288 на 2; 150 на 10; 2 365 на 5, щоб довести подільність цих чисел?
(Ні, за певними ознаками ми бачимо, що перше число в кожній з пар ділиться на друге.)
Розгадування ребуса (тема уроку).
V. Засвоєння нових знань
План викладання нового матеріалу
VI. Первинне закріплення знань
▪ Робота учнів біля дошки
Підручник №955 (усно), №958, №961.
Дидактичні матеріали
▪ Індивідуальна робота за картками
Картка № 1 (низький, середній рівень)
1. Запишіть усі натуральні числа, що розташовані між числами 149 і 156 та діляться на 2, але не діляться на 5. (3 бали)
2. Із цифр 4, 0 і 5 складіть усі трицифрові числа, що діляться без остачі на:
а) 2; б) 10; в) 5. Кожну з цифр у записі одного числа використовуйте один раз. (3 бали)
Картка № 2 (достатній, високий рівень)
1. Не виконуючи дій, визначте, чи ділиться на 2; 5; 10 добуток (7 балів):
а)
; б)
; в)
.
2. Чи можна, використовуючи тільки цифри 9 і 5, записати (5 балів):
а) число, що кратне 10;
б) непарне число;
в) парне число;
г) число, що ділиться на 5?
Перевірити й оцінити роботи учнів.
Розв’язання до карток
Картка № 1
1. Числа 152 і 154 діляться на 2 і не діляться на 5.
2. а) 450; 540; 504; б) 450; 540; в) 450; 540; 405.
Картка № 2
1. а) добуток
ділиться на 2, оскільки 4 кратне 2;
добуток
ділиться на 5, оскільки 135 кратне 5;
добуток
ділиться на 10, оскільки ділиться і на 2, і на 5.
б)
ділиться на 2, оскільки 16 кратне 2;
в)
ділиться на 5, оскільки 15 і 25 кратні 5.
2. а) Ні, оскільки за допомогою цифр 9 і 5 не можна записати число, що закінчується на 0;
б) так, 95 або 59;
в) ні, оскільки серед даних цифр немає парних;
г) так, 95.
VII. Підбиття підсумків уроку
Щось ви трохи засиділись, а давайте трохи розімнемось? На дошці записані вирази, якщо вираз правильний, то ви виконуєте завдання під знаком «+», а якщо не правильне – «-».
|
Вираз |
+ |
- |
|
246:2 |
Руки вгору |
Руки вниз |
|
2126:5 |
Руки вгору |
Руки в сторони |
|
650:5 |
Підійміть праву руку |
Підійміть ліву руку |
|
1230:10 |
Посміхнись сусідові |
Підпригніть |
|
1130:2 |
Сідає правий ряд |
Сідає лівий ряд |
|
13455:5 |
Сідає лівий ряд |
Сідає правий ряд |
|
|
||
Ознаки подільності на 2:
Число ділиться на 2 тоді і тільки тоді, коли його остання цифра ділиться на 2, тобто є парною.
Ознаки подільності на 5:
Число ділиться на 5 тоді, коли його остання цифра дорівнює 0 або 5.
Ознаки подільності на 10:
Число ділиться на 10 тоді і тільки тоді, коли воно закінчується на нуль.
VIII. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
Опрацювати § 27. Виконати № 954, № 959.
Завдання з рубрики “Життєва математика” №966.
ІХ. Рефлексія
Вправа “Назви одним словом” (цікаво, сонячно, весело, нудно, клас, захопливо).