Дата уроку _________________
Конспект уроку
Тема: Лишайники
Автор: Пашко М. Я.
Предмет: біологія
Клас: 6
Тривалість уроку 45 хв.
Тип уроку: комбінований
Вид уроку: вивчення нового матеріалу
Технологія уроку: розвиваюче навчання
Мета:
Освітня: розширити знання учнів про різноманітність організмів на планеті: ознайомити із симбіотичними організмами – лишайниками; дати їм коротку характеристику; розкрити їх значення серед рослинності планети.
Розвиваюча: розвивати уміння порівнювати будову та процеси життєдіяльності рослин, робити відповідні висновки та узагальнення; розвивати уміння спостерігати, аналізувати.
Виховна: виховувати бережливе ставлення до оточуючого середовища, до грибів, лишайників, до рослин рідного краю; сприяти екологічному вихованню.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці.
Структура уроку
№ н/п |
Етап уроку |
Час хв. |
І |
Організаційний етап |
|
ІІ |
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів |
|
ІІІ |
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів |
|
ІV |
Вивчення нового матеріалу |
|
V |
Первинний контроль сформованості знань і вмінь учнів |
|
VІ |
Закріплення |
|
VII |
Рефлексія |
|
VIІІ |
Надання та пояснення домашнього завдання |
|
ІХ |
Підведення підсумків уроку |
|
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Вчитель демонструє картинки із зображенням різних видів грибів, учні відгадують.
Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів
Методом фронтальної бесіди з’ясувати знання учнів про значення грибів у природі та господарській діяльності людини.
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
Розгадавши ребус ви дізнаєтесь тему нашого сьогоднішнього уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу(розповідь з елементами бесіди)
Лишайники – своєрідні організми, які утворилися внаслідок співжиття гриба і водорості. Таке співжиття називають симбіозом. Їхнє тіло складається з гіфів гриба та клітин водорості. Гіфи гриба постачають воду й мінеральні речовини, а клітини водорості синтезують, утворюючи органічні речовини. Ріст у лишайників дуже повільний, але живуть довго – сотні і тисячі років.
(Метод технології кооперативного навчання)
За особливостями зовнішньої будови слані розрізняють три типи лишайників:
1) накипні, або кіркові;
2) листуваті;
3) кущисті;
Учні об’єднуються в три групи. Кожна вибирає певний тип лишайника і готує розповідь за загальним планом.
Завдання «А що в середині?»
За внутрішньою будовою лишайники поділяться на:
Розмноження лишайників.
Лишайники, як цілісні організми розмножуються вегетативно: часточками слані або спеціальними утвореннями – ізидіями та соредіями.
Ізидії – різноманітні за формою і розмірами вирости на поверхні слані, які містять обидва компоненти лишайника. Вони відламуються від нього і поширюються за допомогою вітру, води чи тварин.
Соредії – дрібні пилуваті часточки, які складаються з однієї, двох чи кількох одноклітинних водоростей, обплетених гіфами гриба. Формуються всередині слані. Звільнюються після її розриву і розносяться вітром.
V.Первинний контроль сформованості знань і вмінь учнів
Метод «Лото» (учні із мішочка дістають запитання, на які дають відповідь).
VІ. Закріплення
КРОСВОРД «ЛИШАЙНИКИ»
1 |
2 |
|
|
|
|
|
3 |
|
|
4 |
5 |
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
9 |
|
|
|
11/12 |
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
|
|||||||||
13 |
|
|
|
|
|
|
14 |
|
|
|
25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
18 |
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
19 |
|
|
|
|
|
|
|
20 |
|
|
|
|
|
||||
21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
22 |
|
|
|
|
|
|
23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
По горизонталі:
1. Компонент лишайника.
4. Орган, у якому дозрівають спори.
8. Учений, який вперше виділив пеніцилін.
10. Інша назва цього лишайника — оленячий мох.
11. Яких тварин використовують для збору трюфелів?
13. Щільне переплетення гіфів на верхній і нижній поверхнях слані лишайника.
14. Тип росту лишайника.
16. Лишайники, у яких водорості рівномірно розташовані між гіфами гриба.
18. Гриб-паразит, що селиться на стовбурах дерев або пеньках. Його плодове тіло має форму підкови.
19. Органела грибної клітини, що містить клітинний сік.
22. Складова частина клітинної стінки грибної клітини.
23. Організми, що живляться органічною речовиною решток.
24. Один з видів лишайників.
По вертикалі:
2. Скільки клітин утворює міцелій нижчого гриба?
3. Який шапковий гриб має плодове тіло, що знаходиться у грунті?
5. Цвілевий гриб.
6. Органи розмноження деяких лишайників, що являють собою вирости, утворені водоростями і гіфами. Можуть відламуватися, даючи початок новій слані.
7. Учений, який довів, що саме дріжджі викликають бродіння.
9. Запасна речовина грибної клітини.
12. Кульки, що складаються з водорості, обплутаної гіфами, і забезпечують розмноження.
15. Лишайники, у яких водорості нерівномірно розташовані між гіфами гриба.
17. Один із продуктів переробки лишайників.
20. Тіло лишайника.
21. Компонент лишайника.
Відповіді
По горизонталі: 1. Водорості. 4. Спорангій. 8. Флемінг. 10. Ягель. 11. Свині. 13. Кірка. 14. Необмежений. 16. Гомеомерні. 18. Трутовик. 19. Вакуоля.
22. Хітин. 23. Сапротрофи. 24. Бородач.
По вертикалі: 2. Одну. 3. Трюфель. 5. Пеніцил. 6. Ізидії. 7. Пастер. 9. Глікоген. 12. Соредії. 15. Гетеромерні. 17. Ліки. 20. Слань. 21. Гриб. Виставлення оцінок та їх мотивація
VІІ. Рефлексія
Поміркувати над цими словами, як ви це зрозуміли: лишайник – це водорість у “обіймах” гриба.
VІІІ. Надання та пояснення домашнього завдання
Опрацювати § ст.
Визначити та виписати у зошит значення лишайників
(Відповідь:
1. “Піонери рослинності” – оселяються скрізь.
2. Слугують їжею для безхребетних і хребетних тварин.
3. Є джерелом сировини для промисловості (цукор, спирт).
4. Вони є джерелом барвників і хімічних індикаторів (лакмус).
5. Людиною (яп.) використовуються в їжу аспіцилія та гірофора.
6. Лишайникові кислоти застосовують як антибіотики (уснін), у парфумерії – як ароматичні речовини і для фіксації запахів.
7. Індикатори чистоти повітря (відчувають СО та оксиди S).)
ІХ. Підведення підсумків
(за бажанням вчителя)Окремі учні підводять підсумки засвоєного матеріалу на уроці.
Для нотаток
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________