УРОК
Клас: 6
Тема уроку: “Рахуємо продукти .Граматика. Злічувальні та незлічувальні іменники. Some, any, a few, all, both, a lot of\lots of "
Мета уроку: навчальна: повторити та закріпити ЛО теми; удосконалювати
навички читання ; повторити правила вживання злічувальних та
незлічуваних іменників; формувати навички аудіювання;
розвивати навички письма;
розвивальна:розвивати навички усного мовлення: монологічного та
діалогічного; розвивати ерудицію учнів;
виховна: виховувати ціннісне ставлення та усвідомлення важливості
правильного харчування.
Обладнання: підручник, робочий зошит, картки для індивідуальної та самостійної
роботи, картки «Їжа та напої»,
Тип уроку: урок-розвиток граматичних навичок
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання (Pupils sing song) https://www.youtube.com/watch?v=tVlcKp3bWH8
- Good morning, children!
- Good morning, teacher!
2. Повідомлення теми та мети уроку.
- Good afternoon boys and girls. I’m very glad to see you. we’ll try to make our lesson useful and interesting.
-Today our lesson unusual because we’ll play different games on topic “We count products” .You will do many exercises and practise your reading and speaking skills. You will practise Countable nouns and Uncountable nouns.
3. Перевірка домашнього завдання
Let’s start with checking on your homework. You must write about your favourite healthy food.
4. Введення в іншомовну атмосферу.
Гра « Different Food» https://www.youtube.com/watch?v=pr2GSnDicDI
Pupils divide into three teams. T plays ‘Food song’ video and each teams gets HO1 materials. Ss try to put the lines of the song into the correct order
II. Основна частина урокy
Ex. 1 p. 81 Read the words and say if they are countable or uncountable
Гра “Snowball game”. Split the class into pairs and give out HO2 cards. Ask them to write the nouns in the correct columns.
Ex. 2 p. 81 Read the sentences and fill the gaps with some or any.
3. Розвиток навичок усного мовлення.
Work in pairs. (Робота в парах)
Ex.4p. 81 Get Ss to make up pairs and practise asking and answering questions about the food in the fridge.
Work in groups. Game “Guess it”
Do the online exercises.
https://test-english.com/grammar-points/b1/all-both/
Фізкультхвилинка
Game “Who is the fastest?”
Dialogues.
- You have shits of papers. The sentences are mixed. Your task is to put them in right order.
A) Red or green?
B) Hello, Mr Benn.
C) Two, please.
D) Here you are.
E) How many do you want?
F) Hello, Sue!
G) I want some apples, please.
H) Thank you.
I) Red please.
1-B, 2-F, 3- G, 4- A, 5- I, 6 –E, 7- C, 8– D, 9-H)
Present this dialogue in class.
III. Заключна частина уроку
Ex3p.81 Fill in all, both, a few, a lot of/lots of
https://wordwall.net/resource/55603644/some-any
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Today, you’ve worked very hard; many of you have been very active. Now I want you to sum up the lesson:
I revised ….(grammar : some/any all, both, a few, a lot of/a lots of).
I understood … (listening).
I liked … (relaxing.)
I had difficulties with … (speaking, listening).
I changed my attitude to … (English).
The lesson is over. Your marks… . Thank you. Good bye!