Тема. Робота і енергія. Узагальнюючий урок.
Мета. Узагальнити й систематизувати знання з теми: «Робота і енергія». Розвивати навички розв’язування експериментальних, розрахункових, якісних задач; усну мову учнів. Виховувати загальнокультурні якості учнів.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Очікувальні результати: Після цього уроку учні зможуть:
1) правильно позначати, такі фізичні величини, як механічну роботу, потужність, кінетичну та потенціальну енергію, ККД і знати їх одиниці вимірювання;
2) правильно записувати формули для їх обчислення;
3) формулювати означення певних фізичних величин;
4) оформлювати розв’язок задач;
5) розв’язувати задачі.
Розум полягає не тільки в знаннях; але й у вмінні застосувати ці знання.
Арістотель
Хід уроку
1. Організаційний момент. Спочатку перевіримо ваші знання пам’ятаючи:
Набув знань – пристосуй до діла;
Знання без діла – тяжка ноша
К. Ушинський
Знання – це найцінніша ноша.
2. Мотивація навчальної діяльності.
(перегляд фільму про будівництво єгипетських пірамід)
Чому сьогоднішній урок ми розпочали з цього фільму?
До сьогоднішнього уроку ви готувалися протягом усього часу вивчення цієї теми, повторили фізичні величини, їх означення , формули, для того, щоб вірно розв’язувати задачі, а також... Ми маємо узагальнити, повторити вивчення з теми «Робота і енергія.»
Повідомлення теми, мети і очікуваних результатів.
Я, вважаю, що, ви самі можете оголосити мету нашого уроку КОРИСТУЮЧИСЬ МІКРОФОНОМ
Метою нашого уроку є ...
Очікувальні результати...
Розкрили зошити записали число, класна робота, тема уроку.
Слайд №1.
3. Актуалізація опорних знань.
Уявіть собі, що сьогодні ми вирушаємо у подорож. Для цього кожний з вас отримує талон самоконтролю. По закінченню подорожі ви самі підрахуєте свої бали за урок.
За вікторину можна отримати по 1 балу.
Слайд№ 2
1. Що називають механічною роботою?
2. Що характеризує потужність?
3. Яку енергію називають: а) кінетичною; б) потенціальною; в) повною.
4. Які ви знаєте види простих механізмів? Чи дають виграш у роботі? Для чого їх використовують?
5. Як формулюється «золоте правило механіки»?
6. Чому дорівнює ККД механізму?
II. Вправа «Знайди помилки »
Слайд№ 3.
За вірну відповідь - 1 бал.
ІІІ. Тест - «хвилинка». Слайд№4.
Кожна вірна відповідь оцінюється 1 балом.Всього за тести можна отримати 6 балів.
Варіант 1. Варіант 2.
1.Виберіть та запишіть одиниці вимірювання потужності Н, кг, Дж, Вт, Н/кг, Н·м, |
Н, кг, Дж, Вт, Н/кг, Н·м, |
А) Так; Б) Ні; В) Інколи. |
2. Одне яблуко висить на гілці, друге – вільно падає, третє - лежить на Землі. Сила тяжіння виконує роботу у випадку… А) Яблуко висить на гілці; Б) Яблуко вільно падає; В) Яблуко лежить на Землі. |
3.Дві однакові кульки висять на нитках різної довжини. Яка з кульок має більшу потенціальну енергію відносно стелі? А) Та кулька , довжина нитки, якої більша; Б) Та кулька , довжина нитки, якої менша; В)Кульки мають однакову потенціальну енергію. |
А) Та кулька , довжина нитки, якої більша; Б) Та кулька , довжина нитки, якої менша; В)Кульки мають однакову потенціальну енергію. |
А А)Потенціальна енергія каменя збільшується;
Б Б)Кінетична енергія каменя зменшується; В) Повна механічна енергія каменя при падінні не змінюється. |
А) Дворазовий виграш; Б) Дворазовий програш; В) Не дає ні виграшу, ні програшу.
|
5.Який з перерахованих нижче простих механізмів дає виграш у роботі? А) важіль; Б) рухомий блок; В) Нерухомий блок; Г) жоден з простих механізмів не дає виграш у роботі. |
5. Потужність – це скалярна фізична величина , яка … А) характеризує швидкість виконання роботи; Б) дорівнює добутку сили на переміщення тіла; В) показує , яку частину від всієї виконаної роботи становить корисна робота. |
6.Похила площина дає виграш у силі в 5 разів. При цьому у відстані… А) програють у 5 разів; Б) виграють у 5 разів; В) немає ні виграшу, ні програшу.
|
6.Шуліка, помітивши здобич , стрімголов кидається униз. У момент пікірування шуліка має… А) тільки потенціальну енергію; Б) тільки кінетичну енергію; В) потенціальну і кінетичну енергію. |
Відповіді до тесту «Хвилинка»
Слайд№5.
№ |
Варіант 1. |
Варіант 2. |
1 |
Вт |
Дж |
2 |
Б |
Б |
3 |
А |
Б |
4 |
В |
В |
5 |
Г |
А |
6 |
А |
Б |
4. Розв’язування задач. (Робота в групах)Слайд №6.
1 група Слайд №7.
Порівняти потужності (більша, менша, однакова), які розвивають «персонажі», зображені на малюнку.
Відповідь: потужність екскаватора більша ніж потужність людини, так як за однакові проміжки часу виконує більшу роботу.
2 група Слайд№8
Яка з кульок, зображених на малюнку, має найменшу і яка найбільшу потенціальну енергію відносно поверхні Землі?
Відповідь: потенціальна енергія першої кульки Еп1=4∙2∙10=80 Дж; другої кульки Еп2=4∙3∙10=120 Дж; третьої Еп3=1∙6∙10=60 Дж. Отже, потенціальна енергія другої кульки найбільша, третьої – найменша.
3 група Слайд№9.
Два однакові за розмірами дерев'яні бруски рухаються горизонтальною
поверхнею. Порівняти кінетичні енергії брусків (<,>,=).
Відповідь: ; . Отже, .
4 група Слайд№10
Спортсмен підняв штангу масою 200 кг на висоту 2 м за 4 с. Визначити ηсередню потужність, яку розвивав спортсмен.
5 група Слайд№11.
На яку висоту підніметься стріла, випущена з лука, маючи на поверхні Землі швидкість 40 м/с і кінетичну енергію 40 Дж? Яка маса стріли?
Розв’язання.
V=40 Ек =40 Дж |
Ек = m= == 0,05кг mgh; =Ек, h= = g = -= = 80м. |
h=? m=? |
|
6 група Слайд№12.
Вантаж масою 50 кг рівномірно тягнуть по похилій площині із силою 50 Н. Визначити ККД похилої площини, якщо її довжина 5 м., а висота 40 см. Чому дорівнює сила тертя при підніманні вантажу.
Розв’язання.
m=50кг F=50Н l=5м h=40см =0,4м |
η 100%= 100%=100% =80% = F- mg =F – mg =50 – = 10Н |
η=? Fтертя=? |
|
Діти підраховують свої бали і здають талони.
Слайд №13.
Вправа «Незакінчене речення.»
Сьогодні на уроці ми...
Слайд№14.
Рефлексія
Вправа «Мікрофон»
Повторити § 17 -20.
Вправи 24.12; 25.4 (1 і 2 групи);
вправи 24.23; 25.9 (3 і 4 групи);
вправи 24.34; 25.20 (5 і 6 групи)