Конспект уроку з англійської мови
5 клас
Підготувала: Зробок Н.
Тривалість уроку: 45хв.
Тема уроку: “The cities of Ukraine”
Тип уроку: комбінований.
Форма роботи: самостійне опрацювання, робота в парах, колективна робота.
Мета:
Практична: формувати комунікативні навички учнів з теми; формувати навички письма; формувати навичку читання з теми.
Розвиваюча: розвивати навички говоріння, читання, аудіювання; розвивати увагу, мислення; розвивати уміння аргументувати свій вибір потрібної інформації;
Виховна: виховувати любов до Батьківщини;
Освітня: ознайомити учнів з інформацією про основні міста України.
Обладнання: підручник, робочий зошит, карта України, роздатковий матеріал.
Схематичний план уроку:
1. Організаційний момент. Привітання. |
2. Мовна розминка. 3хв |
3. Перевірка домашнього завдання 5хв |
4. Повідомлення теми уроку 1хв |
5. Подання нових лексичних одиниць 7хв |
6. Активізація нових ЛО 5хв |
7. Читання 8хв |
8. Перевірка розуміння прочитаного 5хв |
9. Самостійне виконання вправи 5хв |
10. Домашнє завдання 2хв |
11. Підведення підсумків |
Хід Уроку
І Організаційний момент.
1. Привітання.
T: Good morning, boys and girls! I am glad to see you! Sit down, please!
Р: Hello, teacher.
2. Мовна розминка
Т: - Who is on duty today?
P: - Andrew is on duty today.
T: - What date is it today?
P: - Friday, 6 march
T: - Who is absent today?
P: - Nina and Solomiya.
N: - Thank you. Sit down, please!
3. Перевірка домашнього завдання.
T: - Before we will speak about our new theme, I should check your homework.
4. Повідомлення теми уроку.
T: -Today we continue our work on the topic “Ukraine” and today we will travel about Ukraine and get to know about some of its cities and towns, we will speak about famous places and famous people, answer the questions and tell about our city. Are you ready?
P: - Yes, we are ready!
II Основна настина уроку.
1. Подання нових лексичних одиниць.
T: - Let's consider a map of Ukraine. What are the biggest cities in Ukraine you know? Children, take a look on the blackboard. Listen and repeat these new words and the geographical names. Write the new words into your vocabularies. Don’t forget to write down the transcription and the translations:
A monument – пам’ятник
A bridge – міст
A square – площа
A street – вулиця
A cinema – кінотеатр
A castle – замок
A church – церква
A hotel – готель
Lviv – Львів
Odessa - Одеса
2. Активізація нових лексичних одиниць.
T: Children, do the exercise 2 at page 143.
Ex. 2
3. Читання
T: Open your books on page 143 and read the ex. 3 below. Read one by one and translate each sentence.
A. I live in Lviv. It is a beautiful city in the western part of Ukraine. It is full of things for the tourists to do and see. They can find many great museums, churches and old buildings. The most popular attractions in Lviv are the Pharmacy (Apteka) Museum, the Lviv Art Gallery and Market Square. Lviv also has some beautiful parks. B. I live in the south of Ukraine, in the city of Odessa. It is situated on the Black Sea coast. It is a very important port. It is the city of art, humour, theatres and museums. Odessa is full of historical, architectural and cultural sights. The most popular of them are the Potemkin Stairs, the Opera and Ballet House, Primorskiy Boulevard and the famous Odessa beach “Arcadia".
|
4. Розуміння прочитаного ( учні отримують роздатковий матеріал)
T: Work in pairs. Answer the questions.
5. Самостійне виконання вправи 5 ст.144
T: - Look through the text of Ex.3 and complete the table.
The name of the city |
Location |
Interesting facts |
|
|
|
III Завершальний етап
T: - Talk about the place where you live and do Ex. 7 (page 144)
2. Оцінювання. Мотивація оцінок
T: Now I see that you have learned all the information about the cities of Ukraine. I was pleased with your work today. Listen to your marks.
3. Підведення підсумків
T: What was interesting for you today?
P: Yeap, It was very interesting!!!
T: The lesson is over. Good bye.
Додаток 1
Додаток 2