Самоаналіз
3 учнів мають високий рівень знань
4учнів – достатній рівень
1учнів – середній рівень
Низького рівня немає.
При плануванні даного уроку було враховано вікові, психологічні та індивідуальні особливості учнів. На уроці була поставлена триєдина мета: навчальний аспект, розвиваючий та виховний. Згідно мети були поставлені наступні завдання:
За типом урок особистісно зорієнтований із застосуванням інтерактивних технологій.
Форма уроку: урок-музичний салон.
На уроці використовувались наступні методи навчання: словесний, практичний, наочний, пізнавальний.
Щоб зреалізувати мету, на уроці використовувалися наступні методичні прийоми: фронтальне опитування, мозковий штурм, розповідь, дискусія, показ, демонстрація, робота в групах.
Для створення комфортних умов роботи, на уроці використовувалося наступне методичне обладнання: інтерактивна дошка, презентація.
На уроці використовувалися 4 види навчальної діяльності: усне мовлення, читання, аудіювання та письмо.
На уроці здійснювався зворотній зв'язок і такі режими роботи: вчитель-учні, вчитель учень1,2…
Темп уроку був достатньо високим. Мовною практикою були охоплені практично всі учні.
Елемент несподіваності та сюрпризу, икористаний на уроці допомагає розвивати творчу активність учнів. Колективна форма роботи, яка здійснювалася на уроці допомагає зробити урок яскравим та таким, який запам'ятається дітям. Також технологія співробітництва змушує учнів відповідати не тільки за себе, а за результат своєї команди.
На уроці використовувалися: соціальна компетентність, комунікативна, здоров'язберігаюча, міжпредметна.
На уроці була проведена фіз. хвилинка, яка дозволила учням зняти втомленість.
В кінці уроку була проведена рефлексія.
Оцінки учнів були аргументовані.
Домашнє завдання було диференційним.
На уроці панувала доброзичлива атмосфера.
Час було використано раціонально.
Вважаю, що на уроці було досягнуто всіх цілей.
Дата:19.022015
Класс: 5-А
Тема урока: “ИЗВЕСТНЫЕ МУЗЫКАНТЫ . МУЗЫКА”.
Цели и задачи урока:
1 Практическая
2. Образовательная
3. Развивающая
4. Воспитательная
Оборудование к уроку:
Аудиозапись песни на компьютере: «Let my people go» и
Classic Disney « If Your're Happy And You Know It».
Фонограмма песни: “Yesterday”
Презентация к уроку
Фото известных музыкантов: Elvis Presley, «The Beatles»,
«ABBA» и Луиза Армстронга.
Караоке песни : «Money»
Мультимедийная установка
Тип урока: комбинированный, урок совершенствования знаний, умений и навыков, целевого применения усвоенного материала.
Вид урока: урок- музыкальный салон.
Методы работы: словесные, практические, наглядные; коллективные; обобщающие; сравнительный.
Ход урока
На переменке звучит песня Элвиса Прэсли : «Only you» для создания музыкальной атмосферы до урока. У детей разного цвета шляпы на голове. На партах лежат 3-х цветов ноты(дети оценивают урок по цвету).
T-Ps
T: Hello, children. I am glad to see you. Hello, dear quests. We are glad to see you, too. Today we have unusual lesson both an English lesson and Music lesson.
So, you listen the word MUSIC, and our topic is “Music and Musicians.’’ Today we shall speak about different styles in music, practice our listening , reading , speaking and writing.
Pupils, today we’re going to travel to a mysterious world of music. Of course, it will be an imaginary trip but I suppose it will be very interesting and exciting.
Let’s start.(на доске учитель и весь класс составляют план урока и записывают его в тетрадь .)
T- Ps:
T: Well, children, you can see a brilliant quotation on the board. Read it, please.
“Music is a mirror of our soul”
Elvis Presley
Pupils, do you agree with this statement? – Yes, we do.
How do you understand these words? Well, what does music reflect?
P1: It reflects our lifestyle, our mood, feelings and emotions.
Мотивация. .♫♫
T: Do you know any proverbs that can be used when speaking about music?
-Where there is a will there is a way.
-Art is long, life is short.
-It is never too late to learn.
-Tastes differ.
Дети переводят пословицы по цепочке
3.Етап проектирования обучающей деятельности
4.Етап реалізації плану навчальної діяльності:
T-P1
T-P2
T-P3
You can see a list of words on the blackboard. There is one missing letter in each word. Fill in the missing letters and name them. Now name the key word. (Phonetic Drills)
упр.9 с.67
Comrades, last lessons we spoke about music. Music is magic! It plays a great role in our life. Music helps people in different situations: in sadness, in gladness… So, genres of music depict our tempo. On the board there are two columns, match them:
Mood Music
romantic rock’n roll
tender tango
sad waltz
active blues
aggressive hard rock
In Great Britain there are not a lot of great names of famous classical composers. Mostly they are from Italy, Germany, Russia, Austria, Norway…
But in Britain a lot of modern popular composers appeared in 60-s, 70-80s… “ The Beatles” is the most famous group in England. It was organized in Liverpool in 1956.
Listen to the text about this group .
Р1 -Т Yesterday
John Lennon Paul McCartney
Yesterday,
Now it looks as though they’re here to stay,
On, I believe in yesterday.
Suddenly,
I’m not half the man I used to be,
All my troubles seemed so far away,
Oh, yesterday came suddenly.
Why she had to go I don’t know, she wouldn’t say,
I said something wrong now I long for yesterday.
Yesterday,
Love was such an easy game to play,
Now I need a place to hide away,
Oh, I believe in yesterday.
Why she had to go I don’t know, she wouldn’t say,
I said something wrong now I long for yesterday.
Yesterday,
Love was such an easy game to play,
Now I need a place to hide away,
Oh, I believe in yesterday.
T: Children, are you tired? Let’s do some physical exercises.(Classic Disney « If Your're Happy And You Know It»)
Ученики смотрят видео на мультимедийной установке,поют и повторяют за героюми.
Т:Today you are going to listen the text about one of the most famous musician and have a talk on his live and work.
Look at the portrait. Do you know who this man is? (Луис Армстронг)
Let my people go
When Israel was in Egypt's………..1
Let my people go.
Oppressed so hard they could not stand
Let my ……….2
The Lord said
Go down Moses way down in Egypt's land
Tell old Pharaoh to let my people go.
So Moses went to Egypt's land
Let my people go.
To make old Pharaoh …………..3
Let my people go.
The Lord said
Go down Moses way down in Egypt's land
Tell old Pharaoh to let my people go.
Thus spoke the Lord bold Moses said
"Let my people go".
If not I'll strike your first born dead
………………4
The Lord said
Go down Moses way down in Egypt's land
Tell old Pharaoh to let my people go.
Go down Moses way down in Egypt's land
Tell old Pharaoh to let my people go.
Key:1 land 2 people go. 3 said 4 understand
Вопросно –ответная работа
Аnswer my questions:
-T: Do you like to listen to music?
-T: What do you think about when you listen to music?
P1: When I listen to music it pictures in my mind days off.
P2: When I listen to music it makes me remember happy days.
P3: When I listen to music it makes me think of different seasons.
P4. When I listen to music I forget about everything.
P5. When I listen to music I want to sing and dance.
P6. When I listen to music I dream about my future life.
P7. When I listen to music I see green forests, high mountains, deep sees and rivers.
-T: But what role does music play in your life?
P1: Music helps me to work and to rest.
P2. Music helps me to live and to learn.
P3. It reflects our mood, our state of soul, our style of life.
P4: Music appeals to our hearts and feelings.
P5: Music transforms our feelings.
Практика говорения
T: What is your favourite kind o music?
2)My favourite music is rock. When I listen to music it makes me think of hollydays, a party. Music reflects my mood, my heart. The music I love is strong. Beeing free I listen to loud music. It depends on my parents. I think music is a part of my life….
3)As for me I like classical music. I like to listen Mozart, Swiridov. I remember a New Year days. Music appeals to my mood, my soul. The music I love is romantic. I and my friend listen to soft music. I think music makes me good….
4)And I like folk music. When I listen to folk music I think about summer holydays, my grandmother. Folk Music еvokes the picture of my country. I like very much ….
Зарядка для глаз.
T: And now make the dialogues 2minutes.(предложения к диалогу подаются в неправильном порядке.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Reading:
Ученики читают и переводят текст.
ABBA - Swedish musical quartet that existed in the years 1970-1982 and named for the first letters of the names of the performers. Is one of the most successful teams in the history of pop music. The most popular group established in Scandinavia. Quartet took first place in the world charts since the mid-1970s to the early 1980s.
Ученики поют караоке .
Song:Money
T: Pupils, look at the board and sing a song.
T: Comrades, You are good singers! Love music! Listen to music! And music will help you always in different situations.
5.Контрольно-оценочний этап:
5.1Рефлексия.
T. So my dear friends, today you have had a good opportunity to express your attitude to music. You were creative at the lesson. Your opinion about our lesson. Continuo the sentences.
«1. The lesson was…2. I learned about…3. For me was very interesting to know about …»
6.Оценивание
I liked your music topic and I am going to put you good and excellent marks. You really did your best and I am extremely pleased to have such good pupils. Maybe you have some questions. We can speak and tell much else but it is time to finish.
У детей на партах ноты: красная .желтая и зеленая .Они показывают цвет, что означает их настроение и ценение урока.
7Домашнее завданние
10, 11, 12 – search the Internet ,find and tell the information about unusual group or orchestra
7, 8, 9 – retelling of the text p.64
4, 5, 6 – ask five questions to the text
Our lesson is over. Good luck! And good-bye!