Конспект уроку з англійської мови у 4 класі, мета якого навчати учнів розповідати про основні події дня, вказуючи час їх виконання. Під час уроку використовувались відеоматеріали.
Тема: Розпорядок дня. Час.
Мета: практична: навчати розповідати про основні події дня, називаючи час виконання, удосконалювати навички читання та перекладу, вчити розуміти зміст прочитаного;
освітня: розвивати логічне мислення, пам'ять, уяву, розвивати вміння вести бесіду за даною темою;
розвивальна: розвивати довготривалу й оперативну пам'ять, здібності планувати свій мовленнєвий учинок;
виховна: виховувати уважність, акуратність, культуру інтелектуальної праці.
Обладнання: малюнки, відеоматеріали, макет годинника, додаткові картки, мультимедійна дошка.
Хід уроку
І. Початок уроку
1. привітання, повідомлення теми та мети уроку
T: Good morning, class!
T: Today we have many guests, let’s greet them.
T: OK, sit down, please! I am glad to see you!
T: Today is Thursday, the fifteenth of October. We are going to speak about the time and your daily routine. During the lesson you’ll speak, read, write and sing about the time.
2. Ведення в іншомовне середовище
T: First of all you should remember how to ask and tell the time. Let’s watch the video “ Tell the Time in English” (Video № 1)
T: OK, now look at the clock and tell what time is it?
(Вчитель показує макет годинника, діти називають час.)
ІІ. Основна частина уроку
T: Now look at the pictures and say what is it?
T: Very well, now read these words once more and translate them.
T: OK, it’s a good job! The next task is to watch the video about Bill’s daily routine and tell what does he do during the day? So, you should be very attentive.
(Video №2)
(Учні переглядають відео і відповідають на питання)
T: Good! - When does Bill get up?
T: Well done. I think it time to have a rest. Do you want to have a rest?
T: Stand up, please and sing together.
T: Now let’s match the clocks to the sentences.
05 : 10 It is ten past five.
02 : 15 It is a quarter past two.
12 : 30 It is half past twelve.
11 : 05 It is five past eleven.
10 : 20 It is twenty past ten.
Т: Very well, and the last task is to write down about your working day. Look at the blackboard. You should choose the verb and put into the gaps. First of all let’s read and translate the verbs.
T: Open, please, your copybooks, write down the date and then write the text.
T: Are you ready? Let’s read your texts.
III. Заключна частина уроку
T: When do you get up?
When do you go to school?
What do you do at 8 o’clock?
When do you go to bed?
T: Your homework is WB ex.2,4 p. 24-25, write about your friend’s working day.
T: You were very active and your marks for the lesson are ….
T: Thank you for the lesson. Good bye!