Активізувати лексичні одиниці по темі"Дозвілля",повторити вживання Present Simple в питальній формі,навчити використовувати лексику та граматичний матеріал в усному мовленні та на письмі;
Конспект залікового уроку в 4 класі
Тема:Моє дозвілля
Підтема :Подорож на планету Хобі
Мета: практична :активізувати лексичні одиниці по темі"Дозвілля",повторити вживання Present Simple питальній формі,навчити використовувати лексику та граматичний матеріал в усному мовленні та на письмі;
розвиваюча:сприяти розвитку соціокультурної та комунікативної компетенції, пам`яті,уваги,спостережливості,як важливих елементів розумової активності
виховна: стимулювати пізнавальний інтерес учнів,вчити працювати у парах,групі допомагати і підтримувати один одного,вчити бути небайдужим
Тип уроку:урок формування навичок користування лексичним та граматичним матеріалом
Форма уроку: рольова гра
Оснащення :роздатковий матеріал,тестовізавдання,скринька зі скарбами,м`яч,комп`ютер
Перебіг уроку
I.Організаційна частина уроку
1.Привітання та мовленнєва зарядка.
T:Good morning,my dear boys and girls.How are you today?How is your mood?I suppose everything is OK,because today is the last day of the week.What day is it today?What is your favourite day?
2.Оголошення теми уроку та очікувані результати.
I see you are tired.Let`s travel to an unusual planet.Look at the blackboard and read its name. It is Hobby(На дошці намальована планета).Today we are going to travel and to meet different hobbies and leisure.But first let`s practise our tongue
3.Фонетична зарядка
T:Read the poem after me.
I like playing the guitar,
I like cooking cakes.
My classmates likes running
During their school breaks
II. Мотивація навчальної діяльності
1.Мозковий штурм.Інтерактивна вправа.
T:To get on the planet, we need to remember the words on the topic hobbies.Let`s play game''Hot potato''(Діти кидають один одному м`ячик і називають слова і словосполучення,які асоціюються з поняттям "hobby",при цьому м`ячик не можна тримати довго в руках,бо це уявна гаряча картопля.)
T:Your`re well -done.You know so many words and it will help us to get to the Hobby planet.Shut your eyes.One,two,three.Open your eyes.We`re on the planet.
P:Hooray!
T:But I cannot see any hobby.Where are they?What has happened?What is this?(Вчитель показує велику капсулу,де знаходиться лист,змотаний в рулон) Open it.What is there?
P:It is a letter.
III.Oсновна частина уроку.
1.Читання
T: Read the letter one by one.
I am Martin.Iam nine.I am from the Hobby planet.I like playing computer games . I go to the computer club and I feel happy.I do not like running,playing football.I am bad at sport.The pirates are on my planet.They took all hobbies.Help us,please!
After reading (Виконання тестових завдань в парах )
1.Martin is.....
a) 7 b)9 c)8
2.Martin does not like ....
a) sport b)computer games c)his planet
3.Martin is good at....
a)running b)sport c)computer games
4......took hobbies.
a)Monsters b)Martin c)Pirates
5.Martin goes to the ..... club.
a) computer b)sport c)English
6....... is not his hobby.
a) Sport games b)Computer games c)Music
2.Говоріння
T:Will you help Martin? Let`s create a team of rescuers ,shall we?To become a member of this team you have to tell us about your hobbies.(Перевірка домашнього завдання)
All right.You did your hometask very well so you are all in the team.
3.The day is windy on the Hobby planet and some words mixed
.Iнтерактивна вправа"Знайди пару", яка виконується у формі «броунівського руху» з використанням дидактичного роздавального матеріалу:учні знаходять та утворюють відповідні пари, вільно рухаючись по аудиторії (можливе використання фонової музики).
collecting stickers
flying a kite
playing basketball
riding a bike
reading comics
listening to music
taking photos
Stick these word combinations on the Hobby planet.Thank to you we returned some interests to the planet.
4.Валеологічна хвилинка. Інтерактивна гра"Покажи мімікою)
T:There are pirates here.We have to work quietly. I am going to show one of you the word. His task is to mime this word.Pupils have to guess.Some of you will run to the blackboard and write this word around the planet(Mind map)
Drawing,skipping,dancing,swimming,cooking,singing,playing the piano,watching cartoons.
5.Створення ситуації успіху. Прийом"Навмисна помилка"
T:The pirates placed many traps on our way.Correct mistakes and go ahead!Who can do it?
1.I am good in dancing.
2.We like play music.
3Martin like playing games.
4The pirate do not live in this planet.
You are real rescuers.I am proud of you.
6.T:We are so tired.Let`s ask for help.I hear Santa`s song
Аудіювання пісні "Santa Claus song",
Групова робота. Розділяю клас на групи по чотири учні Діти двічі прослуховують пісню в аудіозаписі,
"Santa Claus song",
There are many things that Santa likes to do:
Santa makes models and likes to read a book,
He plays video games and also loves to cook,
Santa likes to bungee jump, surf and even fly.
Santa likes to juggle and he likes to ride a bike,
And when the weather`s windy he loves to fly his kite
Контроль розуміння почутого
Проводиться змагання між групами
1Writing
Write down Santa`s hobbies you have heard
2.Answer the questions to the text:
Does Santa read comics?
Does he have many hobbies?
Does Santa like cooking?
Does Santa like sport?
Is Santa good at singing?
Is Santa fond of making models?
3Write down new words into your vocabularies
(Teacher is spelling new words from the song)
to juggle
to bungee jump
to surf
to make models
З кожної групи виходить учень і записує на планеті нове слово. Вчитель підводить підсумок за три конкурса і визначає групу-переможця.Всі співають пісню.
IV. Summing-up
T: Great! What an interesting lesson we have! Look at the blackboard! The Hobby planet is full of hobbies .You are smart pupils and you have worked hard today Martin is grateful to you and asked me to give you certificates for your work.
Certificates: "For being the best at speaking"
"For being the best at writing"
'For being the best at listening"
"For being the best at reading"
"For being the best at acting''
"For being the best at helping a hand"
So your marks are.......
V. Home assignment
T:I have an unusual box. Here it is. What is there? Yes, you are right. There are my family treasures in it.They are our hobbies.
Look! It is a car .My husband likes fixing cars.
It is a badge. I like travelling.
It is a ball. My son loves playing football.
It is a fish. We love fishing together.
I told you about my family hobby. Your hometask is to tell about hobbies of your family and draw it
Our lesson is coming to the end .Do you like the lesson? Do you like your work today? I liked the lesson too, because it was very interesting to work with you.
Have a nice weekend! See you on Monday. Good-bye.