Конспект уроку з англійської мови "Я і моє тіло" для 4 класу

Про матеріал
Конспект уроку з англійської мови "Я і моє тіло" для 4 класу до підручника On Screen 1. Метою уроку було ввести та активізувати лексику та навчитися використовувати її у невеличких повідомленнях.
Перегляд файлу

          НВК «Кіровоградський колегіум»

Методичне об’єднання вчителів англійської мови

 

 

 

 

 

 

                ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ У 4 КЛАСІ

 

                          Я і моє тіло

 

                                                Вчитель англійської мови

                                                                                 Піскун С.О.

 

 

 

 

 

 

 

 

                     Кропивницький

Тема уроку:                     Я і моє тіло

Цілі уроку:

Практична:

       Учні зможуть виділяти необхідну інформацію з прослуханого та прочитаного тексту

       Учні зможуть використовувати нову лексику у невеликому монологічному повідомленні

Розвивальна:

       Розвивати вміння учнів систематизувати та узагальнювати прочитану і прослухану інформацію

Освітня:

       Надати учням інформацію про будову тіла, яка є необхідною для формування усного повідомлення за темою

Виховна:

       Мотивувати та активізувати учнів до пізнання нового

Обладнання:

Підручник On Screen 1, аудіо запис, картки, малюнки за темою, олівці, «кубик»

План уроку:

Початок урока

  1. Організаційний момент
  2. Оголошення теми уроку
  3. Мовленнєва розминка

Основна частина уроку

  1. Фонетична вправа
  2. Перевірка виконання домашнього завдання
  3. Лексичні вправи
  4. Читання
  5. Говоріння

Заключна частина уроку

  1. Домашнє завдання
  2. Оцінювання

PROCEDURE

Beginning of the lesson

  1. Organization point

Purpose: to prepare pupils for work; to activate their attention

Technique: teacher’s conversation with the class

Teacher: Good afternoon, children! I am glad to see you! How are you today?

  1. State of the practical lesson objectives

Purpose: to acquaint the pupils with the goals and activities of the lesson and to motivate them to work

Technique: teacher’s word

Teacher: Kids, look at the picture of our today’s guest- Mr Skeleton! Is he scary? Are you scared of skeletons? You know that you have a skeleton inside you so don’t be scared of it! And today we are going to learn something new about your body. We will read the text about bones that make up our skeletons and then we will try to describe ourselves. So let's get started!

  1. Warming-up

Purpose: to start-up within the outlined topic; to introduce pupils to the language environment

Technique:  brainstorming, filling in the table

Teacher: Now, kids, I’d like to see what parts of your body you remember. You should name the body part and say how many of it we have. Write your answers into the table on the board!

One

Two

Ten

 

 

 

 

 

 

 

Eg.  I have got one head/ two eyes/ ten fingers etc.

Main part of the lesson

  1. Phonetical drill

Purpose : to practise the pronunciation of the new words

Technique: pupils repeat chorally and individually

[əu] toe, bone, over

[ai] spine, upright

[θ] three ,thumb

[a:] arm, heart

[ŋ] finger, lungs, ankle

[r] wrong, write, wrist

5. Checking up the homework

The pupils hand in their emails about their best friends (ex.8 p. 53)

          6. Vocabulary exercices

Purpose:  to introduce the new vocabulary using the flashcards and practise it playing a game

Technique: pupils repeat the words chorally and individually, then play a vocabulary game

Vocabulary: bone, scull, ribs, spine, thumb, wrist, ankle, brain, heart, lungs, liver

Game:  Divide the group into two teams.  Each team has a picture of a skeleton. The teams take turns to roll a dice. The children say the number; the teacher writes it on the board and tells the pupils what part of the skeleton to colour.

1= scull

2= ribs OR spine

3= arms OR wrists

4= fingers OR thumbs

5= ankles

 6= legs OR feet

If you have already coloured all the body parts for that number, you miss a turn.

The first team to finish colouring the skeleton is the winner.

7. Reading

Purpose: to develop reading skills; to train pupils to distinguish necessary information

Technique: question/answering; reading for specific information; true/false statements; identifying reference in the text

Pre reading

Children answer the questions:

How many bones are there in our skeleton?

 How many bones are there in our fingers?

How many bones are there in our thumbs?

Listen to check your answers. (ex.1, p.54)

Reading

Pupils read the text “Our Skeleton” on page 54 and mark the sentences in ex. 2, p 54 T (true) or F (false).

Post reading

Pupils read the sentences and replace the words in bold with words from the list, they can add any necessary words to make correct sentences (ex. 3, p. 54)

8. Speaking

Purpose: to develop and improve spontaneous speech; to practise speaking skills

Technique: making sentences, consolidating information in the text

Step 1

Pupils make up sentences using the numbers in ex. 4, p. 54

Step 2

Each pupil puts on a mask of Mr Skeleton ( in turns) and tells the class a piece of information about our body which he/she has learnt from the text.

Finishing the lesson

9. Homework

Purpose: to develop speaking skills

Technique: prepare a report  about our body, use the information from the text on p.54

 

 

docx
Додано
5 жовтня 2023
Переглядів
238
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку