Конспект уроку з фізики для 7 класу за темою "Тертя. Сила тертя". Конспект уроку представлено у вигляді таблиці, в якій відповідно до структури уроку зазначено діяльність учнів та діяльність вчителя.
Тема уроку: Сила тертя
Мета: ознайомити учнів з поняттям «сила тертя», видами тертя, причинами і природою виникнення сили тертя шляхом самостійного дослідження, залежності сили тертя від роду поверхонь, що стикаються, від ваги тіла та площі тертьових поверхонь; формувати навички самостійно за допомогою ПК здобувати теоретичні знання(інформацію), і практично їх застосовувати, виховувати здоровий спосіб життя.
Завдання:
Тип уроку: Урок вивчення нового навчального матеріалу
Обладнання: ПК, презентація в електронному вигляді, фотоматеріал, бруски, набір важків з механіки, шліфувальний папір та аркуші білого паперу.
|
Структура уроку |
Діяльність вчителя |
Діяльність учнів |
1 |
Організаційний момент – 2 хв. |
Привітання учнів. Вступне слово вчителя. |
Сприймають інформацію |
2 |
Актуалізація знань, мотивація навчання
|
Пригадайте, з якими силами ви вже знайомі. Алгоритм вивчення поняття «сили». Вчитель проводить дослід.
1. Яка сили допомагає ходити по землі та не падати? 2. Чому важко ходити людині по льоду? Вчитель пропонує учням визначити тему уроку. Тема уроку: «Сила тертя».
Напишіть, щоб ви хотіли дізнатися про силу тертя. |
Називають сили.
Спостерігають дослід, аналізують, роблять висновки.
Учні називають силу, пояснюють, що на льоду сила тертя зменшується.
Учні пропонують тему уроку. Записують її в зошит. Пишуть мету своєї роботи на уроці. |
3. |
Самостійна робота учнів
|
Вчитель пояснює зміст самостійної роботи. Організовує роботу в парах та групах учнів. |
Переглядають презентацію, працюють над питаннями картки. Учні під час перегляду презентації занотовують собі до карточки індивідуальної роботи причини появи сили тертя, види тертя, шляхи зменшення тертя, роль тертя у житті людини. |
4. |
Робота в групах (корекція отриманих результатів) - 3 хв. |
Інструктує щодо виконання завдання.
|
Обговорюють в групі отримані результати, результати, які співпадають (та є на їх погляд вірними) підкреслюють, при необхідності вносять іншим кольором корекцію. Обговорюють в групі, створюють групову картку. |
5 |
Презентація |
Вивішує картку від кожної групи.
|
Кожна група презентує отримані результати самостійної роботи. Представники інших груп вносять корективи. |
6 |
Самостійна робота в групі (виконання дослідів) |
Призначає в групах експериментатора. Проводить інструктаж за додатком. Вчитель наголошує, що саме важливе на уроці віші власні спостереження, ваші висловлювання, ваші думки. |
Учні отримують завдання, експериментатори виконують дослід. Всі члени групи самостійно, кожен на своєму аркуші звіту записують своє спостережуване явище та роблять власні висновки. Дослідник теж складає власний дослід. Учні встановлюють, від яких фізичних величин залежить сила тертя, від яких не залежить та порівнюють силу тертя кочення та силу тертя ковзання. |
7 |
Презентація результатів дослідів |
Вчитель вивішує результати дослідів.
|
Учні презентуючи свої результати, пояснюють їх. |
8 |
Робота з підручником – 3 хв.(Самостійна робота) |
Вчитель пояснює учням зміст завдання. Учні читають ст.. 79 З’ясовують формулу за допомогою якої знаходять силу тертя. |
Читають підручник, вносять корекцію при необхідності в свої звіти. Виписують залежність сили тертя від коефіцієнта тертя ковзання та сили нормальної реакції опори. Записують на дошці формулу, пояснюють. |
9 |
Підсумки уроку. Тести |
Тестові завдання Індивідуальна робота.
Робота зі «скринькою знань». |
Учні виконують тестові завдання. Два учня розв’язують задачу на дошці.
Обмінюються картками, оцінювання. Усвідомлюють виконання завдань уроку. |
11 |
Обговорення домашнього завдання |
Вчитель пояснює зміст домашнього завдання. Середній рівень §10 доберіть приклади з життя корисного та шкідливого тертя Достатній рівень §10 задача 12.17 Високий рівень Твір на тему «Що відбулося у світі, якщо б зникла сила тертя?» |
Учні записують домашнє завдання. |
|
|
|
|
Додаток 1
Прізвище, ім’я .
Сила тертя .
Причини виникнення сили тертя
1 .
2 .
т. прикладання, напрямок
Види тертя
Способи зменшення сили тертя
Роль тертя в житті людини
Корисне Шкідливе
1. 1.
2. 2.
Додаток 2
Інструкція проведення досліду
Порівняння сили тертя спокою, ковзання і кочення
Схема орієнтованої основи дій |
Результати |
Висновки |
1. Виміряти вагу бруска з тягарцями |
|
|
2. Виміряти максимальну силу тертя спокою. Для цього потрібно покласти брусок на стіл, а на нього два тягарці; плавно потягнути динамометр і записати його показання перед початком руху бруска. |
|
|
3. Виміряти силу тертя ковзання бруска з тягарцями при його рівномірному русі по столу. Для цього потрібно переміщувати брусок рівномірно за допомогою динамометра. Записати результати вимірювання. |
|
|
4. Виміряти силу тертя кочення. Для цього потрібно покласти брусок з тягарцем на дві скляні трубочки (або круглі олівці) і переміщати його рівномірно за допомогою динамометра. |
|
|
Аналіз отриманих результатів |
||
1. Максимальною є сила тертя спокою чи тертя ковзання? 2. Максимальною є сила тертя ковзання чи тертя кочення? 3. Максимальною є сила тертя спокою чи вага тіла? |
|
|
Запишіть висновок в символьній формі |
1. 2. |
Додаток 3
Інструкція проведення досліду
Вивчення залежності сили тертя ковзання від роду поверхонь що стикаються
Схема орієнтованої основи дій |
Результати |
Висновки |
1. Виміряти силу тертя ковзання при рівномірному переміщенні бруска з тягарцями по лінійці.
|
|
|
2. Виміряти силу тертя ковзання при рівномірному переміщенні бруска з тягарцями по аркушу паперу.
|
|
|
3. Виміряти силу тертя ковзання при рівномірному переміщенні бруска з тягарцями по шліфувальному паперу.
|
|
|
Аналіз отриманих результатів |
||
1 Порівняти одержані результати вимірювань сил тертя ковзання у трьох випадках і зробити висновок про залежність сили тертя від роду поверхонь стичних тіл. |
|
|
Запишіть висновок в символьній формі |
|
Додаток 4
Інструкція проведення досліду
Вивчення залежності сили тертя ковзання від маси тіла і від площі поверхонь, що труться.
Схема орієнтованої основи дій |
Результати |
Висновки |
1. Покласти на лінійку брусок більшою гранню, на нього один тягарець і виміряти силу тертя ковзання. |
|
|
2. Покласти на брусок два тягарці й виміряти силу тертя ковзання. |
|
|
3. Покласти брусок з двома тягарцями меншою гранню на лінійку й виміряти силу тертя ковзання. |
|
|
Аналіз отриманих результатів |
||
Чи залежить сила тертя ковзання від маси тіла? площі поверхонь тіл, що труться, при незмінній масі?
|
|
|
Запишіть висновок в символьній формі |
|
Завдання для самостійної роботи з теми «Сила тертя»
1. Виберіть правильне твердження. Ми можемо ходити, оскільки...
А ...поверхня, по якій ми йдемо, тверда;
Б ...ми відштовхуємося від поверхні завдяки тертю ковзання;
В ...ми відштовхуємося від поверхні завдяки тертю спокою.
2. Виберіть правильне твердження. Сила тетря ковзання залежить від...
А ...швидкості ковзання одного тіла по іншому.
Б ...напрямку руху одного тіла по іншому.
В ...матеріалу поверхонь, які стикаються при ковзанні.
1. Чи може сила тертя, що діє на тіло, яке перебуває на похилій
площині, бути спрямована уздовж схилу вниз? Наведіть приклади.
2. Зуби пилки розводять у різні сторони від площини пилки.
Якою пилкою складніше пиляти — розведеною чи нерозведеною? Чому?
1. а) На столику у вагоні поїзда лежить книга й м’яч. Чому, коли поїзд рушив з місця, м’яч покотився назад (відносно поїзда), а книга залишилася в спокої?
б) Яка сила потрібна для рівномірного переміщення саней по льоду, якщо вага саней 5 кН і сила тертя становить 0,04 ваги саней?
2. а) Чому восени під час листопаду їхати по шосе з великою швидкістю небезпечно? Поясніть свою відповідь.
1. а) Що роблять спортсмени-гірськолижники, велосипедисти, ковзанярі для зменшення опору повітря, яке знижує їхні спортивні результати?
б) На столі лежать три різних бруски. Щоб зрушити верхній з них, треба прикласти силу 5 Н, а щоб витягнути середній, притримуючи (але не піднімаючи) верхній, треба прикласти силу 20 Н. Яку силу треба прикласти, щоб зрушити два верхніх бруски разом?