Конспект уроку з фізики для 7 класу
на тему: "Тиск твердих тіл на поверхню. Сила тиску"
Мета:
Тип уроку: засвоєння нових знань
План уроку
І. Організація навчальної діяльності.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
IIІ. Мотивація навчально – пізнавальної діяльності учнів.
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
V. Закріплення нових знань та вмінь.
VІ. Підсумки уроку
Хід уроку
Інтерактивна гра «Що? Де? Коли?»
Учні придумують запитання з попередньо вивчених тем: «Сили. Види сил». Учні І ряду складають запитання, яке починається словом «Що?», ІІ ряду – «Де?», ІІІ ряду – «Коли?».
Створення проблемної ситуації.
Чому людина, йдучи по снігу, провалюється, а лижник – ні?
Дія тіла на поверхню іншого тіла визначається не тільки силою, а й площею стичних поверхонь.
Даємо означення тиску:
Тиск - це фізична величина, яка чисельно дорівнює відношенню сили, що діє перпендикулярно до поверхні, до площі цієї поверхні.
Позначають символом р і обчислюють за формулою р=F/ S
F - сила тиску
S- площа поверхні F= р*S
Фізичний зміст: тиск показує, яка сила діє на одиницю площі.
Одиниця тиску в СІ - паскаль (Па = Н/м2)
1 гПа = 100 Па = 102 Па
1 кПа= 1000 Па = 103 Па
1МПа = 1000000 Па = 106 Па
Аналізуємо формулу:
Від чого залежить тиск і яка ця залежність?
Як зміниться тиск, якщо:
Обгрунтуйте з фізичної точки зору зміст народних приказок
Як треба діяти, спираючись на знання про тиск, щоб врятувати людину?
Пояснити, як треба поводитись, якщо ви провалилися під лід?
Рефлексія.
Намалювати на полі зошита коло. Заштрихувати ту частину кола, яка частина нового матеріалу усвідомлена.
V. Закріплення нових знань та вмінь. Розв’язування задач .
Якісні задачі (усно)
Розрахункові задачі
Ейфелева вежа в Парижі масою 9000т створює тиск на грунт 200000Па. Чому дорівнює площа опори вежі?
Побудуй логіку своїх міркувань під час розв’язування задачі.
Лід витримує тиск 90 кПа. Чи проїде по ньому трактор масою 5,4 т, якщо він має гусениці загальною площею 1,5 м2 ?
Експериментальна задача
VІ. Підсумки уроку
Рефлексія:
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати параграф, розвязати задачі.
Навчальний проект «Розрахунок тиску, який створює учень на підлогу».