19 квітня о 18:00Вебінар: Як організувати якісний урок літератури для учнів із кліповим мисленням

Конспект уроку з географії для 10 класу за темою "Китай. Індія"

Про матеріал

КИТАЙ. ІНДІЯ.

Мета: охарактеризувати особливості ЕГП, природи та населення Китаю та Індії; розвивати уміння оцінювати географічне положення та природно-ресурсний потенціал, пояснювати специфіку населення країн; уміння працювати з картами атласу, підручником та іншими джерелами географічних знань.

Обладнання: політична карта Азії, підручники, атласи.


Перегляд файлу

КИТАЙ. ІНДІЯ.

 

Мета: охарактеризувати особливості ЕГП, природи та населення Китаю та Індії; розвивати уміння оцінювати географічне положення та природно-ресурсний потенціал, пояснювати специфіку населення країн; уміння працювати з картами атласу, підручником та іншими джерелами географічних знань.

Обладнання: політична карта Азії, підручники, атласи.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент 

II. Актуалізація опорних знань і умінь учнів

Бесіда

     Які країни входять до складу субрегіону Східна Азія?

     Які галузі визначають міжнародну спеціалізацію Японії? Чим пояснюється подібна спрямованість господарства країни?

     Перелічіть чинники, що визначили швидкий економічний підйом Японії після Другої світової війни.

     Які країни є найбільшими економічними партнерами Японії? 

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Головним імпортером японського капіталу та інвестицій є найближчий сусід Японії — Китай. Ця країна завжди вражала мандрівників-іноземців своєю самобутністю. Китай так само незбагненний, як знамениті загадкова слов’янська душа або англійська церемонність. Ви вже знаєте, що Китай посідає перше місце у світі за кількістю населення. Карта розповість вам про різноманітність природних умов і величезну площу цієї держави. Для багатьох Китай — великий товаровиробник, чия продукція буквально заполонила наші ринки.

Сьогодні ми поговоримо про країну, чия найдавніша цивілізація збагатила своїми досягненнями все людство. Подорожуючи Індією, надто коли побачиш як на індійській дорозі кондиційований туристський автобус сусідить з парою волів, запряжених в арбу, і пішими носіями цегли, дедалі частіше думаєш про те, як важко було зрушити з місця цю величезну, як континент, країну, у житті якої надзвичайно тісно переплелися день прийдешній і день минулий.

IV. Вивчення нового матеріалу

  1. КИТАЙ

1. «Візитна картка»

Офіційна назва — Китайська народна республіка. Площа — 9,6 млн. км2. Населення — 1 339 млн. осіб. Столиця — Пекін. Тип країни — країна з плановою економікою. Державний устрій — соціалістична республіка, унітарна держава.

2. ЕГП

Завдання 1 (робота в парах). Прочитайте текст щодо географічного положення Китаю та визначте позитивні та негативні ознаки ЕГП.

Одна з найбільших країн світу, розташована у центральній та східній частині азіатського материка. До складу входять особливі адміністративні райони: з 1997 р. — Сянган (Гонконг) і з 1999 р. — Макао (Аоминь). Формально провінцією Китаю вважається Тайвань, але фактично острів є окремою країною. Межує з 13 країнами. Має широкий вихід до морів Тихого океану.

3. Природні умови та ресурси

Завдання 2. Прочитайте в підручнику про природно-ресурсний потенціал Китаю та зробіть припущення про розвиток певних галузей господарства та їх географію.

Контрастність рельєфу та кліматичних умов. Значні запаси гідроресурсів. Густа мережа повноводних річок: Янцзи, Сіцзян, Сунгарі, Ялуцзян, Хуанхе. Великі лісові масиви. Родючі ґрунти на території Великої Китайської рівнини й рівнини Сунляо.

Китай посідає одне з перших місць у світі за запасами кам’яного вугілля, залізної та марганцевої руд, бокситів, цинку, олова, сурми, вольфраму, молібдену, ртуті, рідкісноземельних металів, титанових руд, окремих видів хімічної сировини. Великими є також поклади урану й золота. Є родовища нафти й газу (цих видів палива недостатньо).

Завдання 3. Порівняйте забезпеченість природними ресурсами Китаю та Японії.

4. Населення

Завдання 4. За текстом підручника, таблицями, діаграмами, картами атласу складіть розгорнутий план характеристики населення Китаю та визначте головні демографічні та соціальні проблеми країни.

21 % населення Землі — 1 338 612 968 осіб (кінець 2009 р.). Демографічна політика «Одна родина — одна дитина». Природний приріст 9,4 %. Нерівномірне розміщення, близько 80 % проживають у східній частині.

ЕАН становить понад 600 млн. чол. Працьовиті, старанні, дисципліновані трудові ресурси. Конфуціанство, буддизм, даосизм. Урбанізація 40 %.

Кілька десятків міст - «мільйонерів». Найбільші: Шанхай (13,37 млн. осіб), Пекін (10,3 млн. осіб), Тяньцзінь (9,3 млн. осіб), Ухань (4,1 млн. осіб), Харбін (3,1 млн. осіб).

Багатонаціональна країна: 56 націй і народностей, китайці — 91 %.

  1. ІНДІЯ

Цивілізація на півострові Індостан зародилася ще в III тис. до н. е. Європейці почали колонізувати Індію ще в XVI ст. — португальців, голландців, французів, англійців вабили її легендарні багатства. Англійці здобули перемогу над суперниками в ході тривалих війн, і з середини XIX ст. до 1947 р. Індія фактично була сировинним додатком Британської імперії. Величезна за площею колонія отримала назву Британської Індії, а незалежність їй вдалося здобути тільки після закінчення Другої світової війни. В 1950 р. Індія була проголошена федеративною республікою в складі Співдружності.

Розташована в Південній Азії на півострові Індостан, омивається водами Індійського океану, до складу її території входять, крім материкової частини, численні острови. Індія межує з Пакистаном, Афганістаном, Китаєм, Непалом, Бутаном, Бангладеш і М’янмою. Через Індію проходять міжнародні торговельні шляхи.

Рівнини і плоскогір’я. Індо-Гангська низовина — колиска давньої цивілізації, найвища гірська система світу — Гімалаї. Величезні запаси залізних руд і значні — марганцевих. Значні родовища кам’яного вугілля і нафти, золота, коштовного і напівдорогоцінного, виробного каміння.

Субекваторіальний мусонний клімат. Переважна частина ґрунтів має високу родючість. Річки мають величезний енергетичний потенціал і є джерелом зрошування. Найбільші: Ганг, Інд, Брахмапутра.

Індія в природному відношенні — одна з найбагатших країн світу. Це виправдовує одне з її визначень колоніального періоду — «перлина Британської корони».

Індія  друга держава світу за кількістю населення. Кількість населення Індії перевищила мільярдний рубіж і продовжує швидко зростати. Демографічна політика скорочення народжуваності, що проводиться в країні, дає незначні результати здебільшого через релігійні переконання населення. Понад 80 % населення сповідує індуїзм. Досить широко сповідуються також іслам, сикхізм, буддизм і християнство. Найбільш багатонаціональна країна світу, серед етнічних груп переважають народи індоєвропейської сім’ї. Офіційні мови — хінді і англійська.

Трудо ві ресурси Індії значні, однак в їх складі переважає некваліфікована робоча сила. Понад 300 млн. осіб живуть за межею бідності. Безробіття.

Найбільш густо заселені приморські території. Міське населення — 27 %. Найбільші міста — Мумбаї, Колката, Делі, Мадрас.

Індія — аграрно-індустріальна країна, що розвивається, за абсолютними розмірами ВВП входить до числа першої п’ятірки країн світу (3,3 трлн дол. США, 2008 р.). Однак з розрахунку ВВП на душу населення показники Індії відповідають показникам відсталих бідних держав (973 дол. США). Структура ВНП (за вартістю): промисловість — 39 %, сільське господарство — 22 %, сфера послуг — 39 %.

Поряд із розвитком традиційних для економіки країни галузей (сільське господарство, легка промисловість) досить швидкими темпами розвиваються видобувна промисловість і різні галузі обробної. Зараз Індія є одним з найбільших світових виробників і експортерів вугілля, марганцевої та залізної руд. Є підприємства чорної металургії, важкого і транспортного машинобудування, виробництва електроустаткування, побутової електроніки, хімікатів. Індія першою серед країн, що розвиваються, почала розвивати атомну енергетику, розвивається також аерокосмічна галузь — проведено запуск штучного супутника Землі.

Експорт: тканини і готові швейні вироби (29 % експорту), коштовне каміння і ювелірні вироби (18 %), сільськогосподарські і продовольчі товари (16 %), машини (7 %), руди, медикаменти. На частку Індії припадає 21 % світового експорту чаю. В імпорті Індії переважають паливні ресурси (17 %), машини і обладнання (15 %). Найбільші торгові партнери Індії: США, ФРН, Японія, Велика Британія, Китай, Росія.

V. Закріплення нових знань і умінь учнів

Сформулюйте п’ятьма реченнями факти, які вас найбільше вразили під час вивчення Китаю та Індії.

VI. Підсумок уроку.Рефлексія

VII. Домашнє завдання

·       Опрацювати §     .

·       Скласти опис туристичного маршруту «Історичні пам’ятки Пекіна» (за бажанням).

·       Випереджальне (окремим учням). Скласти повідомлення про міжнародні зв’язки Китаю та України, або Індії та України.

 

docx
Додано
29 червня 2018
Переглядів
2404
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку