Тема уроку: Знаходження числа за його дробом. (5 клас)
Тип уроку: формування навичок.
Мета уроку:
Навчальна: сформувати навички розв’язання задач на знаходження числа за величиною його дробу; закріплення навичок знаходження дробу від числа; Розвивальна: розвиток логічного мислення, підвищення мотивації до навчання, розвиток пізнавальних компетентностей;
Розвивальна: сприяти розвитку творчих здібностей, логічного мислення учнів;
Виховна: формування позитивних рис характеру, колективного згуртування.
Обладнання та наочність: підручник, наочний та роздатковий матеріали.
Форма роботи: діалог, інтерактивне спілкування, практичне застосування набутих знань, робота в групах.
Хід уроку
Кілька учнів коментують домашні вправи, дублюючи свої дії на дошці. Решта учнів звіряють шляхом взаємоперевірки.
Учні поділяються на 3 команди (по рядах). Кожному учневі роздається по 3 листочки, які вони підписують. Після кожного завдання капітани команд з помічниками збирають аркуші з відповідями і підраховують кількість балів.
Завдання 1
Дидактична гра «Розгадай слово»
На островах Тихого океану живуть черепахи-гіганти. Вони такі великі, що діти можуть кататися, сидячи на їхньому панцирі. Якщо ви правильно вирішите завдання, тодізнаєтесь назву найбільшої в світі черепахи. Дізнатися назву самої великої черепахи допоможе запропонована 1 шифрограма.
(спочатку виконуються дії, вписується правильна відповідь. Далі, звіряючись з шифрограмою вписуються букви, формується слово).

Завдання 2
Завдання виконується на другому аркуші. Потрібно скласти слово з обведених літер. Літери ж беремо лише із НЕправильно обчислених прикладів. Вперед!
Завдання №3
![]()
П’ятикласник забувся вдома заповнити таблицю. Допоможи йому швидше це зробити, адже тобі легко з цим впоратись.
![]()
4. Повідомлення теми та мети уроку.
Отже, ми переконались, що знаємо досить багато про звичайний дріб, вміємо не лише додавати та віднімати дроби, а й шукати ….(діти продовжують).
Давайте разом сформулюємо мету нашого уроку. Для чого потрібна математика? (Учні відповідають)
Отже, сьогодні на уроці маємо застосувати набуті знання для розв’язування вправ. Ви знаєте, що все, що нас оточує так чи інакше пов’язано з математикою. Тому частина задач, які ми будемо розв’язувати сьогодні будуть мати прикладний та практичний зміст.
5. Закріплення матеріалу
Пригадуємо, що:
Щоб знайти число за його дробом, треба дане число поділити на чисельник дробу і одержаний результат помножити на його знаменник. (діти наводять 2 приклади один одному в парі)
Щоб знайти дріб від числа, треба дане число поділити на знаменник дробу і одержаний результат помножити на його чисельник. . (діти наводять 2 приклади один одному в парі)
Пропоную провести закріплення у вигляді гри «Відповідь-буква»
Спосіб гри:
На партах лежить підготовлена таблиця.
Оголошую завдання: потрібно розташувати букви відповідно до відповідей завдань. Якщо відповіді будуть правильними, то можна буде прочитати назву найбільшого в світі дерева. Це дерево досягає висоти 83 м, в обхваті 24м11см. Росте це дерево у Каліфорнії (С ША). Його інша назва - мамонтове: дерево.
Питання демонструються на екрані або ж роздаються порівно на парту між усіма командами для одміну та комунікації
На розв’язання питань № 1-7 та № 12-14 відводиться 30 секунд, на № 8-11 - по хвилині. Таким чином, вся гра має зайняти 13-15 хвилин.
Питання до гри:
1. Відстань між двома селами 24 км. За перший тиждень бригада заасфальтувала 5/8 м цієї відстані. Скільки кілометрів залишилось заасфальтувати? (К)
2. За перший тиждень бригада заасфальтувала 15 км., що становило 5/8 відстані між двома селами. Яка відстань між селами? (Д)
3. На гілці сиділи 12 пташок, 2\3 із них полетіли. Скільки пташок полетіло? (С)
4. Із 36 учнів класу 3\4 каталося на лижах, решта на санчатах. Скільки учнів каталося на лижах (О).
5. Володя виконував домашнє завдання 1
години, причому ⅘ цього часу він витратив на розв’язування задач. Скільки часу Володя розв’язував задачі? Виразіть відповідь у хвилинах. (Н)
6. На сторінці 2000 букв, 1/25. усіх букв становить буква «а». Скільки разів зустрічається буква «а» на цій сторінці?(Д)
7. Заняття в школі тривають 6
год., з яких 2/9 усього часу відведено на перерви. Скільки часу тривають перерви в школі? Відповідь запишіть у хвилинах. (Р)
8. Велосипедисти за два дні проїхали 54 км. Першого дня вони проїхали ⁵/₉ всього шляху. Скільки кілометрів велосипедисти проїхали другого дня? (В)
9. Було 350 грн, витратили 4\7 всіх грошей. Скільки грошей залишилося? (О)
10. У зошиті 24 сторінки, 5/8 всіх сторінок списано. Скільки у зошиті чистих сторінок?
11. Автотуристи за три дні проїхали 420 км. За перший день вони проїхали 3/7, а за другий день — 5/12 всього шляху. Скільки кілометрів туристи проїхали за третій день? (Е)
12. Скільки грошей становить вся сума, якщо ¾ всіх наявних грошей - це 120 грн.?
13. Сину 8 років.Його вік становить 2/9 віку батька.Скільки років батькові? (Я)
14. Чому дорівнює довжина відрізка, якщо 3/5 його довжини дорівнює 18 см. (Й)
Маємо отримати відповідь- секвойядендрон.
6. Фізкультхвилинка (Коли сирену чуєш, то ЗСУ працює)
Закріплення матеріалу
Письмове розв’язування задач:
З кожного ряду виходять капітани (або ж представники команд), які отримують по задачі, яку мають розв’язати на дошці з поясненням (пояснення обов’язкове !). Задачі також виведені на екрані або роздані додатково і командам (зорове сприйняття обов’язкове). Учні з інших команд мають право задати 1-2 питання. Якщо капітани правильно відповідають на усі питання, їхня команда отримує 2 бали. Інакше – бали у команди суперника.
Приклад:
Задача. Площа території Норвегії – 384 000 км2, що становить 16/25 площі території України. Яка площа території України?
Розв'язання.
Арифметичний спосіб.
Знайдемо скільки км2 становить 1/25 площі території Норвегії:
384 000 : 16 = 24 000 (км2).
А тепер шукаємо скільки км2 становить 25 таких частин, адже площу України приймаємо за 1 (25/25).
24 000 • 25 = 600 000 (км2).
Отже, площа території України становить 600 000 км2.
Задача 2
Один фермер зібрав картоплю, маса якої становить 11/9 маси картоплі, зібраної другим фермером. У якого фермера врожай картоплі більший і на скільки, якщо перший зібрав 121000 кг?
Задача 3
Олег за січень зекономив 828 грн, що становить 4/3 того, що він зекономив у грудні, й на 3 грн менше від того, що він зекономив у лютому. Скільки він зекономив зимою?
Додаткова задача (для тих, хто зробить швидше):
Чому дорівнює кут та який вид кута, якщо:
його 2/3 дорівнюють прямому куту;
його 5/9 дорівнюють прямому куту:
його 9/2 дорівнюють розгорнутому куту?
Розв’язання:
1. (90° : 2) • 3 = 45° • 3 = 135°; тупий
2.(90° : 5) • 9 = 18° • 9 = 162°; тупий
3. (180° : 9) • 2 = 20° • 2 = 40°,гострий.
7. Підсумок уроку
1. Підсумкова бесіда
Отже, давайте з вами ще раз повторимо вивчені сьогодні правила:
Як знайти число за його дробом?
2 Підрахунки балів. Оцінювання учнів. Мотивація оцінок
8. Домашнє завдання