Вивчення та закріплення нового лексичного матеріалу. В розробці використано досвід створення гугл форм для розвитку комунікативних навичок учнів.
Халаши П.А.
вчитель польської мови
Запорізький академічний ліцей «Перспектива»
КОНСПЕКТ УРОКУ ІЗ ВИКОРИСТАННЯМ ІННОВАЦІЙНИХ ІНФОРМАЦІЙНО-КОМУНІКАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ З ПОЛЬСЬКОЇ МОВИ
НА ТЕМУ «ХОБІ ТА ІНТЕРЕСИ» (5 КЛАС)
Тема: Хобі та інтереси.
Мета :
освітня:
А) розширювати кругозір учнів та підвищувати загальну культуру;
Б) розвивати вміння вести бесіду в межах даної теми;
В) розвивати логічне мислення, пам’ять та увагу.
розвивальна:
А) розвивати інтелектуальну, емоційну та мотиваційну сфери особистості учнів;
Б) розвивати навички високого рівня (порівняння, аналіз та синтез).
виховна:
А) формувати навички та вміння інтелектуальної праці;
Б) розвивати пізнавальну активність учнів та підвищувати мотивацію до комунікації польською мовою.
Обладнання:
1) Підручник Maria Maćkowicz, Róża Ciesielska-Musameh, Kamila Kwiatkowska “Język polski 5” (Букрек, 2022)
2) Форма для опитування: https://docs.google.com/forms/d/1yCFhRPlhfdLdgvR8I42ewZ-hUisAE13dOYsSVBABXAA/edit
3) Презентація для вікторини «Вгадай хобі відомих людей»
4) Вправа на закріплення нової лексики: https://wordwall.net/uk/resource/15294874/polski-jako-obcy/hobby-polski-na-wynos
Хід уроку
1) Організація початку уроку
1. Привітання. Введення в іншомовну атмосферу
Nauczyciel: Dzień dobry. Witam wszystkich bardzo serdecznie.
Uczniowie: Dzień dobry!
Nauczyciel: Mam nadzieję, że dobrze mnie słyszycie.
Uczniowie: Tak.
Nauczyciel: Jak się macie?
Uczniowie: świetnie!
2. Оголошення теми і мети уроку
Nauczyciel: Dzisiaj będziemy rozmawiać o wolnym czasie i hobby. Każdy z was podzieli się tym, co lubi robić.
Uczniowie: Hurra!
Nauczyciel: Jak rozumiecie wyraz “czas wolny”
Uczniowie:
Nauczyciel: bardzo dobrze!
2) Вивчення нового матеріалу
1. Вивчення нової лексики (ст. 55)
Nauczyciel: Jak zawsze mamy obrazki, które przedstawiają nam pewne hobby. Musicie powiedzieć, co przedstawia obrazek. Czy wszystko jest jasne?
Uczniowie: Tak, rozumiemy.
Nauczyciel: Co jest na obrazku nr…
Uczniowie:
Nauczyciel: Świetnie. Wszystko się zgadza.
Uczniowie: Przepraszam! Як польською буде “співати”?
Nauczyciel: Śpiewać.
Uczniowie: Dziękuję.
2. Фронтальна бесіда
Nauczyciel: Co z tego lubicie robić w swój czas wolny?
Uczniowie:
3. Опитування з застосуванням ІКТ «Хобі нашого класу»
Nauczyciel: Chcę wyjaśnić, jakie hobby w waszej klasie jest najpopularniejsze, a jakie jest najrzadsze. Zrobiłem dla was ankietę. Proszę otworzyć link i odpowiedzieć na pytanie. Musicie zaznaczyć swoje hobby. Potem omówimy wyniki.
https://docs.google.com/forms/d/1yCFhRPlhfdLdgvR8I42ewZ-hUisAE13dOYsSVBABXAA/edit
Nauczyciel: Widzę, że najwięcej z was lubi malować, spotykać się z kolegami i grać na komputerze. Najrzadsze hobby to kolekcjonowanie, podróżowanie oraz trenowanie sztuk walki.
Kto z was wybrał opcję “inne”. Proszę podzielić się swoim hobby.
Uczniowie:
Nauczyciel: To bardzo ciekawe! Jakie mam utalentowane dzieci. Bardzo dobrze, że macie takie rozmaite zainteresowania. Wierzę, że każdy z was robi to perfekcyjnie.
3) Закріплення нового матеріалу
1. Вікторина «Вгадай хобі відомих людей» (додаток)
Nauczyciel: Teraz spróbujemy z wami zgadnąć, co lubią robić celebryci oraz znani ludzie. Czy wiecie, kto to jest celebryta?
Uczniowie: Tak, wiem. To aktor albo bloger.
Nauczyciel: Zgadzam się, ale twoja odpowiedź nie jest pełna. Nie wszyscy celebryci są aktorami albo blogerami. Kto jeszcze może coś powiedzieć?
Uczniowie: To bardzo znany człowiek. Możemy często widzieć go w telewizji.
Nauczyciel: Świetnie! Za chwilę zobaczycie zdjęcie znanej osoby. Musicie najpierw powiedzieć: kto to jest. A potem możecie spróbować odgadnąć ulubione hobby tej osoby.
(Відповіді з’являються після кліку вчителя)
Nauczyciel: Kto to jest?
Uczniowie: Znamy go. To Boris Johnson. On był premierem Wielkiej Brytanii.
Nauczyciel: Tak. Jakie on ma hobby?
Uczniowie:
Nauczyciel: Nie. On robi makiety autobusów z papieru. Idziemy dalej!
Nauczyciel:Kto to jest?
Uczniowie:
Nauczyciel: Tak. Jakie ona ma hobby?
Uczniowie: Może ona lubi coś kolekcjonować?
Nauczyciel: Świetnie. Ona kolekcjonuje noże. Idziemy dalej!
Nauczyciel:Kto to jest?
Uczniowie: On jest aktorem. To Johnny Depp.
Nauczyciel: Tak. Jakie on ma hobby?
Uczniowie:
Nauczyciel: On też lubi kolekcjonowanie. Johnny zbiera lalki Barbie.
Nauczyciel:Kto to jest?
Uczniowie:To Bill Gates i on lubi grać w karty!
Nauczyciel: Skąd to wiesz?
Uczeń: Czytałem o nim. Interesuję się komputerami.
Nauczyciel:Kto to jest?
Uczniowie: To Iwan Franko.
Nauczyciel: Tak. Jakie on ma hobby?
Uczniowie: On lubi pisać wiersze
Nauczyciel: Tak, ale oprócz tego on jeszcze lubił zbierać grzyby. Idziemy dalej!
Nauczyciel:Kto to jest?
Uczniowie: To Walt Disney
Nauczyciel: Proszę zapisać nowe słowo “kreskówka”.
Uczniowie:
Nauczyciel: On lubi zbierać kolejki dla dzieci. To takie małe tory i pociągi.
4) Підбиття підсумків
1. Рефлексія
Nauczyciel: Dzisiaj była bardzo ciekawa lekcja. Co zapamiętaliście z dzisiejszego materiału?
Uczniowie:
Nauczyciel: Ze swojej strony chciałem usłyszeć o waszych hobby. Dziękuję za opowiadanie o tym.
2. Домашнє завдання
Nauczyciel: Oczywiście musicie zapamiętać wszystkie nowe słowa. To będzie wasze zadanie domowe. Możecie sprawdzić, jak dobrze zapamiętaliście nowe słowa, za pomocą następnego ćwiczenia. Podaję link do niego: https://wordwall.net/uk/resource/15294874/polski-jako-obcy/hobby-polski-na-wynos.
Czy macie pytania?
Uczniowie: Nie, nie mamy.
Nauczyciel: Dziękuję za lekcję. Do widzenia!
Uczniowie: Do widzenia!