План-конспект уроку технології 7 клас
Тема. Оздоблення виробів різьбленням
Мета уроку: забезпечити засвоєння знань учнями про технологію оздоблення виробів геометричним різьбленням, будову та призначення інструменту, прийоми роботи; сприяти розвиткові творчого мислення; вихованню естетичного смаку.
Основні поняття: геометричне різьблення, різець, прорізування, «сколики», «змійка», «цепочка».
Обладнання: набір різців, дощечки для тренувальних робіт, плакати, лінійка, циркуль, олівці середньої твердості, зразки орнаментів, зразки робіт.
Очікувані результати: уміння розробляти орнаменти, ескізи оздоблення виробів, переносити їх на поверхню виробу, уміння виконувати оздоблення виробів з деревини геометричним різьбленням, уміння контролювати й оцінювати якість виконаних робіт, знання технології виконання геометричного різьблення, дотримання правил безпечної праці при виконанні різьблення.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів Бесіда за запитаннями:
1. Які елементи геометричного різьблення вам відомі?
2. Які ще існують основні елементи геометричного різьблення?
3. Які ви знаєте види візерунків у геометричному різьбленні?
ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності
Сьогодні ми спробуємо навчитися оздоблювати вироби геометричним різьбленням. Уміння, які ви отримаєте на цьому уроці, можуть стати вам у нагоді не лише для реалізації вашого проєкту, але й для виконання тих робіт, які завжди є необхідною умовою облаштування побуту.
IV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
V. Вивчення нового матеріалу
1. Відомості про геометричне різьблення.
Цікавим і привабливим є оздоблення виробів геометричним різьбленням, у якому орнаментальні мотиви складаються з простих геометричних елементів: ліній, трикутників, квадратів, прямокутників, ромбів, кіл, вирізаних різцем на поверхні виробу.
Існує багато видів геометричного різьблення. Одним із видів є тригранновиїмкове різьблення. Основним елементом є вирізана тригранна піраміда. В чистому вигляді використовується рідко. Основні елементи, крім тригранної піраміди, - це чотиригранна піраміда, вічко, зубчик. Елементи поєднують між собою в стрічкові орнаменти, в розетці.
Найпростішими елементами геометричного різьблення є двогранні виїмки прямолінійної або криволінійної форми різної ширини і глибини. Повторення прямих виїмок, розміщених вертикально або під кутом, утворюють узор, який називають драбинкою. Технологія його виконання подібна до технології контурного різьблення.
Контурне геометричне різьблення має свою історичну назву «ільчасте письмо». Воно утворюється прорізанням неглибоких тоненьких ліній - заглиблень, що мають вигляд тоненької сітки. Подібним чином утворюються інші орнаментальні мотиви: «січені зубці», «огірочки», «кривульки» тощо. Техніка вирізування елементів тригранно-виїмчастого різьблення однакова, і складається з двох етапів: наколювання і підрізування.
Етап наколювання полягає у виконанні наступної послідовності дій:
1. Вирізують трикутник.
2. На його середину наносять точку, в яку вставляють носик ножа-косяка, а руків'я розташовують строго вертикально.
3. П'яту ножа направляють до однієї з вершин трикутника й із зусиллям натискають на руків'я так, щоб носик на 2-3 мм увійшов до деревини, а п'ята ледве торкнулася вершини трикутника.
4. Від середньої точки роблять наколювання і до двох інших вершин трикутника, при цьому повертають дошку, а не ніж.
Етап підрізування полягає у виконанні наступної послідовності дій:
1. Залежно від глибини різьблення косяк тримають під кутом 30-45° до поверхні дошки, ставлять його до вершини трикутника і повільно ведуть вістря уздовж сторони трикутника, поступово поглиблюючи носик до середини на 2-3 мм.
2. Від середини у міру наближення до іншої вершини, поступово виводять носик косяка на поверхню дошки.
3. При правильному і точному підрізуванні від дошки легко відділяється маленька тригранна пірамідка.
4. Повернувши дошку на 120°, роблять наступне підрізування і витягають другу пірамідку, а при черговому підрізуванні — третю, останню.
5. Так вибираються усі елементи.
2. Інструменти для різьблення
Для різьблення по дереву застосовують долота і стамески різної форми, а саме прямі стамески, напівкруглі, стамески-клюкарзи, стамески-косинці, стамески-косячки.
Ніж - косячок – основний інструмент для виконання геометричного різьблення. Кут загострення різця повинен становити 20 градусів, а кут скосу леза – 60-70.Якість інструменту залежить від матеріалу, з якого він виготовлений, і від правильного загартування. Якісно виготовлений різець легко і швидко заточується. Лезо різця має бути стійким і не повинно швидко затуплюватися.
Загострення інструменту перевіряють при різанні м’якої деревини за шаром. Якщо зріз вийшов гладким і блискучим і на ньому не видно слідів від зазубрин або задирок, інструмент вважається готовим до роботи.
3. Технологія різьблення.
Геометричне різьблення виконують на чистих, добре виструганих та відшліфованих дошках м'яких і твердих порід деревини зі слабо вираженою текстурою. Звичайно, краще починати вправи і перші роботи на деревині м'яких порід (липа, верба, вільха, каштан).
Під час виконання тригранно-виїмчастого різьблення різак тримають чотирма пальцями, а великий палець має впиратися у ручку різака, або лежати на скошеній верхній частині різака.
Робоче положення різака може бути «до себе» і «від себе». Рука повинна лежати на дощечці для контролю за рухом різця. При різані від себе інколи допомагають великим пальцем лівої руки.
4. Правила техніки безпеки при виконанні різьблення.
Під час роботи різцем необхідно дотримуватись таких правил безпеки:
• Міцно тримати виріб або деталь.
• Не ставити руку перед напрямком різьблення.
• Бачити і враховувати під час різьблення напрям волокон.
• Виконувати різьблення тільки добре загостреним інструментом.
• Бути особливо обережним під час перенесення, передавання різців.
• Не ходити з різцем по майстерні.
4.1 Питання для перевірки знань учнів
1. Для виконання різьблення які необхідно мати спеціально різальні інструменти?
2. Які є найпростіші елементами геометричного різьблення?
3. Яку назву має контурне геометричне різьблення?
4. На чому виконують геометричне різьблення?
5. Як правильно тримати різак під час виконання тригранновиїмчастого різьблення?
6. Який використовують ніж для вирізування вигнутих довгих тригранних елементів?
VI. Практична робота 1 Вступний інструктаж.
Завдання
Учні виконують різьблення поверхні виробу згідно карток-завдань 2. Поточний інструктаж.
Під час роботи звертаю увагу учнів на такі моменти при роботі:
– стежити за правильним виконанням елементів орнаменту; – дотримуватися техніки різьблення та безпечного виконання роботи.
3. Заключний інструктаж.
– звернути увагу дітей на дотримання правил безпеки; – перевірка виконаного завдання; – визначення найкращої роботи.
VII. Підсумок уроку
1. Рефлексія (методом «мікрофон»)
• Що нового ви дізналися на уроці?
• Чи можна скористатись отриманими знаннями?
• Де і за яких умов це може бути?
2. Заключна частина:
– виставлення та мотивація оцінок за роботу на уроці.
VIІІ. Домашнє завдання:
Опрацювати відповідний матеріал за конспектом. Розробити орнамент для тригранно-виїмкогового різьблення.