Урок №1
Оксана Лущевська. Коротко про сучасну дитячу письменницю. Повість «Інший дім» крім призму сучасності.
Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю Оксани Лущевської, зацікавити її творчістю, розкрити особливості твору «Інший дім», його проблематику, жанрові особливості; розвивати навички виразного читання, переказу, коментування; формувати вміння аналізувати поведінку героїв, їхні[ вчинків, вміння аргументовано доводити свою думку; виховувати позитивні риси характеру, активну життєву позицію, світогляд.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Обладнання: презентація, картки «Барометр настрою»
Перебіг уроку:
1.Організаційний етап
Заповнення «Барометра настрою» на картках на яких картках, як
П.І. учня________________________
|
На початку уроку
|
Мої почуття |
Наприкінці уроку |
|
|
Піднесеність Радість Упевненість у собі Спокій Тривожність Незадоволення Задоволення Сум Не визначився
|
|
2. Актуалізація опорних знань.
Перевірка домашнього завдання
3. Повідомлення теми та мети уроку
Ми живемо в час, коли не тільки дорослі мають великий вибір, що почитати, а й діти. Cклалось враження, що дитячій літературі приділяється чи не більше уваги, ніж дорослій.
Сучасних дитячих українських книжок справді багато, як і видавництв. Умовно розділити дитячі книжки можна на казкові, художні та нон-фікшн (навчальні та розважальні книги). Звісно, що класифікувати й ділити можна нескінченно. Отже, що ж пропонує ринок дитячої літератури?
Сьогодні ми познайомимося з творчістю дитячої письменниці Оксани Лущевської.
4. Вивчення нової теми.
4.1. Опрацювання біографії та творчості письменниці.
Оксана Лущевська- сучасна українська дитяча письменниця, поетеса, перекладачка, літературознавець, дослідниця дитячої літератури. Народилася в місті Тальне Черкаської області 17 лютого 1982 року. У 2004 році закінчила філологічний факультет Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, за фахом — педагог.
З 2010 до 2012 року навчалася в магістратурі Пенсильванського державного університету (США). Вивчала російську літературу та компаративістику, а також дитячу літературу та дитячі студії. 2016 року здобула ступінь доктора наук у галузі освіти в Університеті Джорджії. Спеціалізація – «Мова і грамотність».
Літературну творчість Оксана Лущевська почала ще під час навчання в університеті,перші друковані твори почали з’являтись з 2007 року, спочатку на сторінках збірників оповідань для дітей, таких як: «Казки Різдвяного Ангела», «Святий Миколай», «Малечі про цікаві речі», а потім й окремими книгами.
Свою творчість Оксана Лущевська пов’язує саме з дитячою літературою. В інтерв’ю видавництва «Гран-Т» на питання, чому почала писати саме для дітей, Оксана відповіла так: «Все почалось з прагнення Дива й бажання бачити всюди Світло, з пошуку Казки посеред буднів... Можливо, що захотілось ще трохи побути дитиною, хоч у глибині душі…».
Наразі в доробку Оксани Лущевської більше 30-ти творів для дітей, а також відомі її переклади українських казок англійською мовою: «The Mitten» — «Рукавичка», «The Turnip» — «Ріпка», Starsand Poppy Seeds» — «Зірки і макові зернята»,
оповідання Миколи Вінграновського «Гусенятко», казки зі збірки «Казки П’ятинки» Дзвінки Матіяш.
Оксана Лущевська - лауреат літературних конкурсів «Гранослов», «Витоки», «Рукомесло» , переможець ІІ Всеукраїнського конкурсу творів для дітей шкільного віку «Золотийлелека».
4.3Вправа «Незавершене речення»
Допишіть речення, які ви бачите на дошці.
• 1982 рік –…
• Навчалася в…
• Працює…
4.4. «Контрольне запитання»
- Якими рисами характеру наділена молода письменниця?
- Як ви вважаєте, які твори може писати така людина?
4.5. Слово вчителя
Сьогодні ми розглянемо дивовижний твір письменниці «Інший дім». Тема покинутих дітей і нещасливих родин у сучасній українській літературі для дітей є не просто актуальною, а й модною. Проте, у цій книзі бачимо оригінальне вирішення проблеми.
Послухай уважно слова з твору.
« Коли насправді починається кінець світу? Коли про це без кінця торочать у новинах, чи коли така рідна і тепла мама переїжджає до Америки і знаходить собі там інший дім?».
Розглядаючи твір «Інший дім», ми зрозуміємо що саме письменниця хотіла нам передати цими словами. Коли ви подивитесь на обкладинку книги, ви побачите зображення двох будинків, які зовсім різні між собою і ніяк не можуть поєднатися в один дім. Ви прочитаєте цю книгу і тоді зрозумієте всю філософію цього зображення.
4.6. Перегляд буктрейлеру до книги «Інший дім»
4.7. Опрацювання змісту твору .
4.7.1. Теорія літератури.
Повість — епічний прозовий твір (рідше віршований), який характеризується однолінійним сюжетом, а за широтою охоплення життєвих явищ і глибиною їх розкриття посідає проміжне місце між романом та оповіданням
4.1.2. Слово вчителя.
Оксана Лущевська від початку поставила собі непросте завдання – розказати повість «Інший дім» з двох точок зору, вустами двох оповідачів: 10-річної Полі та її старшого брата Арчі. Короткі розділи книги, що, замість заголовку, мають ім’я оратора, чергуються: Поля-Артем-Поля-Артем, а події у них, часом повторювані, ми бачимо крізь дві призми.
Ми бачимо. Що книга починається з оповіді Полі. З її розповіді ми бачимо загальну картину проблем їхньої сім’ї. Знайомимося з братом Полі Артемом, затятим баскетболістом, з татом, який був занурений пошуками роботи та мамою, яка жила закордоном.
4.1.3. Читання першої частини твору.
4.1.4. Бесіда за змістом прочитаного.
- Яку тему зображено у творі?
- Як з прочитаного ви уявляєте образ батька?
- Чим відрізняються розповіді Полі і Артема?
- Які стосунки були у Полі з братом?
- Як звали дівчину якій симпатизував Артем?
- Чому Поля втекла з матчу?
4.1.5. Визначення теми, ідеї твору.
Тема: зображення звичайної української сім’ї на фоні суспільних та духовних проблем; тема покинутих дітей і нещасливих родин.
Ідея: засудження еміграції українського народу, яка призводить до розпаду сімей; уславлення сімейних цінностей, радостей і перемог.
Жанр: повість
5. Узагальнення і систематизація знань
Літературний диктант.
6.Підсумок уроку
Інтегрована вправа «Мікрофон»
Знайомство з героями повісті викликали в мене почуття (враження)…..
7. Домашнє завдання.
Урок №2
Проблема сім’ї та еміграції у творі Оксани Лущевської «Інший дім». Характеристика образів героїв твору.
Мета: ознайомити учнів з завершальним розділом повісті, допомогти усвідомити зміст твору, його головну думку, проблематику; охарактеризувати головних героїв твору; вчити учнів аналізувати твір, виділяти головні епізоди та коментувати їх, розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення; грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження; виховувати позитивні риси характеру
Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь
Обладнання: презентація, книга, алфавіт, анаграма, криптограма.
Перебіг уроку:
1.Організаційний етап
2. Актуалізація опорних знань.
2.1.Перевірка домашньої роботи
2.2.Літературна вікторина «Так» - «Ні».
3. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів.
Вступне слово вчителя.
Однією з найболючіших й найактуальніших проблем для сучасної України є проблема еміграції її громадян до інших країн. Зрозуміло, що емігрували за межі рідної країни змушені люди, що з різних причин не можуть повноцінно жити на її теренах. Як правило, це причини економічні ( тобто бажання поліпшити спосіб свого життя, забезпечити особистий добробут, а відповідно і гідне існування) або ідеологічні ( неможливість жити в країні, політичні, соціальні або моральні закони якої суперечать особистим інтересам громадянина і зумовлюють його гноблення та утиски.
Які ж причини еміграції зображує у своїй повісті О. Лущевська? Що то за «інший дім»? Сьогодні ми з вами розглянемо ці питання на уроці.
Метафору, яка є назвою повісті, добре використано і розкрито у тексті. З одного боку, йдеться про новий, інший дім матері Полі й Артема, яка, поїхавши працювати до Америки, залишилася там жити, вийшла заміж і, як дізнаються герої усередині книги, незабаром матиме також нову дитину. З другого боку, чимало уваги приділено «старій» оселі, де живуть Поля й Артем з батьком: їхній дім дуже змінився через мамин від’їзд, став немовби іншим, чужим спершу і справді своїм – укінці книги. Своїм, бо обидва герої обирають його свідомо, зважено і самостійно, принаймні, на це натякає фінал.
Певною мірою двома полюсами видаються два далекі міста – Київ і Піттсбурґ, які зближаються і віддаляються для читача залежно від бачення та відчуттів персонажів, які їх пов’язують. По один бік скайпу – київська Троєщина, часом небезпечна та майже не відома її корінним мешканцям Полі й Арчі, з другого – листівки і окраси американського Піттсбурґа. Тішить, що «Інший дім» – міський текст, який, хоча лише злегка окреслює обидва місця, близький сучасному читачеві. Адже навіть тому, хто живе в одному з тисячі інших українських чи американських міст і містечок, значно цікавіше читати про ці два, ніж про українське село, яке ще подеколи існує винятково у дитячих книжках.
4. Опрацювання змісту твору.
4.1.Бесіда за змістом твору
- Де Поля ділилася своїми думками? Хто були її співрозмовниками в інтернеті?
- Яке ставлення було в Полі до Максима, хлопчика який врятував її від грабіжників?
- Чи помітили батьки синці на обличчі дівчинки? Як віднісся до цього батько? Як мати?
- Чи був Артем справжнім братом?Наведіть приклади з твору.
- Про що розмовляла Поля з дівчиною брата? Чи подружились вони?
- Де Поля зустріла Максима в кінці твору? Про що вони розмовляли?
- Артем полетів до мами чи залишився з батьком?
4.2. Композиція твору.
Слово вчителя
Книгу побудовано у формі паралельної розповіді старшого брата Артема і меншої сестри Польки про кількаденні події в одній окремо взятій родині. Хлопець і дівчина почергово ведуть розповідь, ділячись своїми переживаннями і власним баченням родинних та шкільних проблем. Дівчинка молодша, наївніша, більше турбується про родину і сумує за мамою. Хлопчик натомість шаблонніший, але сміливіший і самостійніший. Разом вони – та їхні оповіді – чудово доповнюють одне одного.
У повісті також є дві «любовні лінії». Перша дитяча закоханість Польки виглядає досить бурхливою – із втратою мови, червонінням до самих кіс… Трохи схоже на поведінку Джіні Візлі у перших книгах при появі Гарі. Артемове кохання вже юнацьке, несміливе, але значно реалістичніше.
4.3. Проблематика:
- еміграція українців
- стосунки в сім’ї
- батьки і діти
- розвиток молоді в сучасному суспільстві
- розлучення
- дружба та самотність
- кохання
- Взаємостосунки між однолітками
4.4. Характеристика героїв твору.
4.4.1.Поля
Бесіда:
4.4.2. Артем
Бесіда:
4.4.3 Запишіть у зошит характеристику одного з героїв, засуджуючи чи виправдовуючи їхню поведінку.
4.5. Скласти тематичне гроно кохання Полі до Максима і Артема до Аліни.
|
|
Сором’язливість |
|
|
Приязнь |
|
Наївність |
Симпатія |
|||
|
Невпевненість |
Наївність |
|||
|
|
невпевненість |
|||
|
|
|
|||
|
|
|
4.6. Проблемне питання.
- Чи засуджуєте ви матір та її дії? Хто на вашу думку винен у розпаді сім’ї? В чому провина батька?
4.7. Слово вчителя з елементами бесіди
Діти спілкуються з матір’ю по скайпу, а їхній батько для неї не існує. Матір не відмовляє собі у задоволенні, щоб хоч якось принизити чоловіка, якого кинула. Та чи все так просто? Коли люди розлучаються, то у цьому винні обоє.
У батька депресія, тривалий час він безробітний, не слідкує за собою. Чоловік починає змінюватися на краще лише тоді, коли відчуває, що може остаточно втратити дітей. Чим далі, тим цікавіше і глибше розкривається цей персонаж.
А страждають щонайперше діти. І тому Поля та Артем залишені напризволяще.
Брат і сестра ж якраз знаходяться у тому віці, коли так легко не подорослішати, а зламатися. Для Артема іспитом стає програш у спортивному змаганні та втрата життєвих орієнтирів, для Полі – самотність, а тоді перше кохання, своє та братове. Раніше вони були разом, були щасливими талісманами один для одного, але пришов час боротися з обставинами поодинці. Це важко обом. А втручання в життя близької людини обертається чимось кепським. Як, наприклад, коли Поля приревнувала брата до його дівчини. Або, коли Артем накинувся на хлопців, яких помилково прийняв за хуліганів, що образили його сестру.
Та найбільше змінилася мама, і це зрозуміло, бо вона живе в зовсім іншій країні, в абсолютно іншому культурному середовищі. Мама стала чужою, стала американкою, і це авторці, яка знає тамтешні реалії, вдалося показати напрочуд гарно.
Поля дуже сильно сумує за мамою, вона мріє читати книжки, які читає мама, бачити картини, які бачить мама, ходити дорогами, якими ходить мама... Та дівчинка достатньо розумна, щоб зауважити зміни у поведінці матері та її підсвідоме відчуження. Водночас матір хоче забрати дітей до себе, ніби свою власність, не зважаючи на те, що в них є батько, і наскільки важко буде дітям поміняти країну. Мама не розуміє, що діти виросли, що вони вже не «її пташечки», які радісно відгукнуться на будь-яку пропозицію і радо увійдуть у нову американську родину. Та й самі діти не розуміють, чи хочуть переїжджати. Це складно психологічно, і таким вчинком вони зрадять батька. А коли діти ще й дізнаються, що скоро у них буде маленький братик, ситуація з переїздом ще більше ускладнюється. Аби тільки ту ще не народжену дитину не зненавидіти.
Це заплутаний клубок конфліктів, який не розрубати і не розплутати. Можна виплутувати по одній ниточці, але це неймовірно складно.
Чи стануть діти перекотиполем? Чи світ таки зглянеться над ними і подарує якорі, які не дадуть їм залишити батьківщину? Сподіваюся, що Поля і Артем таки не зрадять свою рідну землю... Надія на це є З негативних моментів не можу не вказати на неабияку американізацію всього тексту – у життєвих реаліях, мові молоді, психології героїв. В Україні життя все-таки дещо інше, і це потрібно враховувати. Штучним видається і блог, який анонімно веде Поля. Він більше не для неї, а для читачів книги, щоб пояснити почуття дівчинки. Відсутня повноцінна кульмінація, яка б дала відчуття катарсису.
4. 8.Бесіда
- Епіграф до 2 частини «У чемоданах тільки серце не влізло, та й не хотіло». Як ви розумієте його зміст?
- Чому Атем не поїхав до мами? Які почуття переповнювали його?
- Що тримало Полю вдома? Чому вона вагалася щодо поїздки?
- Що тягнуло Полю до мами? Чи їхала вона назавжди в Підзбург?
- Чого Поля чекала від повернення додому?
-Чи таким має бути фінал повісті?
- Яким ви бачете сюжет продовження книги?
5. Узагальнення і систематизація знань
5.1.Склади прислів’я
Установіть відповідність між частинами прислів’я? Як ви розумієте їх зміст? Чи можна їх віднести до теми твору «Інший дім»?
|
На сонці тепло,
|
|
щастя на землі. |
|
Дитина плаче,
|
а біля матері добре. |
|
|
Без сім’ї немає
|
і на відстані гріє. |
|
|
Любов матері
|
а мамі боляче. |
|
|
Яке дерево, такі й віти
|
мудрістю батьків. |
|
|
Молодь багата
|
які батьки, такі і діти. |
5.2.Анаграма
Анаграма – безладна перестановка букв у слові, що створює інше слово.
Я О Л П - ______________________________
Т М Е А Р - ______________________________
Р Г І Е М А Я І Ц - ________________________
А Н А П Н А Ш Р Е - ______________________
Г І П Т Р У Т С Б - _________________________
І В Б У Р Д Е І Д М Е - ______________________
5.3.Криптограма
Розшифруйте криптограму.
16-32-2-19-3 17-1-23-7-21-12 12 18-1 3-12-6-22-23-1-18-12 4-21-12-8.
Любов матері і на відстані гріє.
6.Підсумок уроку
7. Домашнє завдання
Додаток1
Картка 1
Картка2.
П.І. учня________________________
|
На початку уроку
|
Мої почуття |
Наприкінці уроку |
|
|
Піднесеність Радість Упевненість у собі Спокій Тривожність Незадоволення Задоволення Сум Не визначився
|
|
|
На сонці тепло,
|
|
Щастя на землі. |
|
Дитина плаче,
|
А біля матері добре. |
|
|
Без сім’ї немає
|
І на відстані гріє. |
|
|
Любов матері
|
А мамі боляче. |
|
|
Яке дерево, такі й віти
|
Мудрістю батьків. |
|
|
Молодь багата
|
Які батьки, такі і діти. |
Кросворд
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
3 |
|
|
|
|
|
|||||||
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
5 |
|
|
|
|
||||||||
|
6 |
|
|
|
|||||||||
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
1. Соціальний статус батька дітей. (безробіття)
2.У якому місті жила мама?( Піттсбург)
3. Як звали подругу Артема? (Аліна)
4.Кого зустріла Поля на вулицях міста, коли заблукала? (Грабіжників)
5. Як звали маму дітей? (Анна)
6.Хто був Талісманом Артема у грі?(Поля)
7. Ким була поля для свого брата під час гри? (Талісманом)
Тестові завдання
А) Полі і Артема;
Б) батька;
В) матері;
А) «Чорні орли»;
Б) «Бурі ведмеді»;
В) «Сміливі воїни».
А)Лос-Анджелес;
Б) Канада;
В) Піттсбург.
А) їй запропонували роботу закордоном в картинній галереї;
Б) вона знайшла іншого чоловіка;
В) тікала від материнства.
А) ворогом;
Б) талісманом;
В) лишньою проблемою.
А) їй було не цікаво;
Б) хотіла дочитати улюблену книгу;
В) вона приревнувала брата до дівчини Аліни.
А) Коля;
Б) Максим;
В) Степан.
А) підписними в інтернеті;
Б) з братом;
В) з мамою.
А) своєю вагітністю;
Б) тим, що приїде додому;
В) своєю байдужістю до життя дітей.
А) симпатію;
Б) ненависть;
В) боягузтво.
А) так, вона хотіла з нею жити;
Б) ні, її дім був біла батька, брата;
В) вона не знала як буде правильно.
А) розлучення;
Б) безробіття батька;
В) інша сім’я мами.