Подорож до Космосу
( заняття для старшої групи)
Програмовий зміст:
Пізнавальний розвиток : розширити знання дітей про Сонце; довести до усвідомлення, що Сонце величезна куля, яка освітлює і прогріває повітря. Воду, грунт, рослини, тварин. Дати відомості про деякі планети сонячної системи( скільки їх усього, яка найближча, зовнішні особливості). Спонукати дітей до дослідів, які дають уявлення про виникнення Землі , руху планет, утворення вулканів, гір.
Соціально– моральний розвиток: формувати елементарне уявлення про вивчення людьми природи Космосу й соціальне значення цієї діяльності. Виховувати бережне ставлення до неживої природи.
Емоційно ціннісний розвиток: викликати позитивний емоційний відгук на розповіді вихователя та показ дослідів. Збагачувати почуття, мислення, творчу уяву за допомогою комп’ютерного зображення.
Фізичний розвиток : заохочувати виконання рухливих ігрових вправ; навчати малят передавати в рухах обертання небесних тіл.
Мовленнєвий розвиток: збагачувати словник назвами космічних об’єктів(планета, Земля, Сонце, назви деяких планет)
Розвивати інтерес до неживої природи.
Креативний розвиток: розвивати цікавість до всього нового й невідомого в природі; заохочувати колективну творчість, самодіяльність та ініціативу під час створення композиції з піску.
Обладнання : зображення Сонця, планет Сонячної системи, вулканів, гір, магніти, ящик з піском, дрібні іграшки, інші складові для дослідів.
Хід заняття
Діти заходять в зал і вітаються .
Раз, два, три, чотири, п’ять –
Почнем Космос ми вивчать.
В небі сонце і планети,
Ясні зорі і комети,
Ми вітання всім шлемо,
Дружно в Космос летимо!
Вихователь : (зображення Землі )
Вона собою поїть світ.
Відповіді ( звірі, рослини, квіти, метелики, птахи).
Дослід « Як виникла Земля »
На столі лежать дрібні металеві предмети. Вихователь бере магніт і водить ним по столу.
Вихователь звертає увагу на зображення Сонячної системи.
Давайте з вами трішки пограємося.
Вихователь пропонує дітям створити модель Сонячної системи. Для цього діти беруть стрічки, різні за кольором і довжиною. Вихователь стає в центрі і піднімає вгору руку, в якій тримає кінці стрічок. Вихователь це Сонце. Діти беруться правою рукою за стрічку і починають рухатись по колу. Це – планети , що рухаються своїми орбітами.
Діти – планети під музику рухаються по своїх орбітах.
( Зображення Землі у вигляді вогняної кулі )
Вулкан – це гора, з якої вивергається вируюча, розтоплена до червоного кольору лава. Вона схожа на річку, але замість води – вогонь, каміння, попіл.
Дослід « Утворення вулканів »
Вихователь виставляє конус із картону, в якому залишено отвір угорі і вставлено в отвір пластмасову баночку. У баночці звичайна питна сода, змішана з харчовим барвником червоного кольору. Вихователь додає оцет, починається виверження.
Дослід « Утворення гір»
Діти підходять до ящика з піском з абсолютно рівною поверхнею.
Діти занурюють руки в пісок і рухають ними.
Вихователь пропонує дітям в утворених горах створити космічну композицію, використовуючи пісок, фігурки незвичайних тварин, роботів, камінчиків.
Всі разом розглядають композицію, називають її, обговорюють.
Раз, два, три, чотири, п’ять –
Почнем Космос ми вивчать.
В небі сонце і планети,
Ясні зорі і комети,
Ми вітання всім шлемо,
Дружно в Космос летимо!