Конспект заняття з мовленнєвого розвитку старша група

Про матеріал
Розвивати вміння дітей будувати зв’язні висловлювання, збагачувати словниковий запас словами, що описують ознаки предметів (колір, форма, розмір, поверхня). Формувати граматично правильне мовлення, уміння складати короткий опис за зразком. Розвивати спостережливість, увагу, пам’ять, творчість. Виховувати любов до природи, естетичне сприйняття краси осені.
Перегляд файлу

                  Конспект заняття з мовленнєвого розвитку старша група  

     Тема: « Осінній листочок»

Мета:розвивати вміння дітей будувати зв’язні висловлювання, збагачувати словниковий запас словами, що описують ознаки предметів (колір, форма, розмір, поверхня). Формувати граматично правильне мовлення, уміння складати короткий опис за зразком. Розвивати спостережливість, увагу, пам’ять, творчість. Виховувати любов до природи, естетичне сприйняття краси осені.

                              Хід заняття

Організаційний момент

Вихователь вітається з дітьми, створює позитивний настрій.

— Доброго ранку, діти! Подивіться, скільки краси за вікном! Осінь розфарбувала дерева у різні кольори. Сьогодні ми помандруємо в чарівний осінній ліс і будемо вчитися гарно описувати осіннє листячко.

Діти стають у коло, промовляють коротку мовленнєву розминку:

               Осінь, осінь золота,

               В гості до нас вже прийшла.

               Жовті, червоні, багряні листочки —

               Летять і кружляють легенько в долоньки!

Основна частина

Дидактична гра 1. «Який листочок?»

Вихователь показує дітям різні листочки — кленовий, дубовий, березовий, осиковий.

Діти розглядають і описують їх. Вихователь допомагає запитаннями:

— Якого кольору листочок?

— Якої він форми?

— Маленький чи великий?

— Який на дотик — гладенький, сухий чи шорсткий?

Діти відповідають, добираючи прикметники, а вихователь підсумовує відповіді у коротких зв’язних описах.

Дидактична гра 2. «Підбери слова»

Вихователь говорить речення, а діти добирають слова, які підходять за змістом.

— Листочок впав… (на землю).

— Він кружляв, як… (метелик).

— Вітерець його підхопив і… (поніс у небо).

(ця вправа допомагає дітям добирати образні вислови, порівняння).

Дидактична гра 3. «Склади опис»

Кожна дитина обирає листочок, який їй подобається. Вихователь дає зразок опису:

— Це жовтий кленовий листочок. Він широкий, з гострими краями. На ньому видно тоненькі жилки. Листочок легкий і сухий.

Після цього діти складають власні описи — спочатку разом, потім індивідуально.

Дидактична гра 4. «Хто я?» (мовленнєва загадка)

Вихователь описує листочок, не називаючи його, а діти відгадують.

— Я зелений був на гілці, а тепер став золотий. У мене багато пальчиків. (Кленовий листок.)

— Мене носять у віночках. Я круглий і міцний. (Дубовий листок.)

Дидактична гра 5. «Листочок розповідає»

Вихователь пропонує дітям уявити, що листочок живий і може говорити.

Діти складають коротку розповідь від імені листочка:

— Я зріс на високому дереві. Мене гріло сонце, купав дощик. А тепер я лечу до землі, щоб узимку спочити.

Підсумок заняття

Вихователь збирає дітей у коло.

— Діти, що ми сьогодні робили? (Описували листочки.)

— Які слова допомагають зробити опис красивим? (Кольори, форма, розмір, порівняння.)

— Який листочок вам сподобався найбільше?

Діти коротко діляться враженнями. Вихователь підсумовує:

— Ви справжні мовознавці! Навчилися добирати гарні слова, описувати предмети, уважно слухати і фантазувати.

Під кінець діти повторюють коротку римівку:

                     Листочок осінній у долоні ліг,

                     Він з дерева впав і від вітру приліг.

                     Ми його опишем гарно, як слід —

                     Бо мова — це наш чарівний світ!

docx
Додано
12 жовтня 2025
Переглядів
154
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку