Конспект заняття з розвитку мовлення Незвичайна гостя
(молодший дошкільний вік)
Мета : Вчити дітей складати невеличкі сюжетні розповіді про казкових тварин. Збагатити словниковий запас дітей народними виразами (лисичка-свстричка, зайчик-побігайчик, вовчик-братик, ведмідь-набрідь), активізувати його словами-означеннями (прикметниками). Працювати над інтонаційною виразністю мовлення (оклична, запитальна, прохальна інтонації), силою голосу, темпом мовлення. Вчити адекватно оцінювати дії персонажів. Виховувати справедливість та любов до народної творчості.
Обладнання: іграшкова лисиця у національному вбранні ,
Хід заняття
-Діти, сьогодні до нас завітала незвичайна гостя: хоч як просила я її, не хоче з'являтися нам на очі, доки не відгадаємо загадку про неї.
Я руда, низького зросту,
Хитра я і довгохвоста,
На курей я вельми ласа —
В них таке смачненьке м'ясо!
Вовку-брату я сестриця,
А зовуть мене...
(Лисиця)
Правильно. А ось і наша гостя. Добрий день, Лисичко. (Вітається). Подивіться, як же вона гарно вбрана. Давайте розглянемо її одяг, пригадаємо його назву.
(Діти називають частини лисиччиного вбрання: спідничка, вишивана сорочка, фартушок, вінок, стрічка).
Лисичка вітається з дітьми.
- Які ви хороші — сидите тихенько й уважно слухаєте. Що це у вас тут таке?
-У нас, Лисичко, заняття.
- А, заняття! То, напевно, і казочка буде? Знаєте, як я люблю слухати казки! Слухала б їх щодня! Діточки мої хороші, будь ласка, дозвольте й мені побути з вами.
- Діти, яким голосом звертається до вас лисичка? (Лагідним, привітним). Дозволимо їй побути з нами на занятті?
Діти застерігають Лисичку, щоб сиділа тихо, не пустувала.
Вихователь розповідає казку «Півень, Лисичка і Собака».
Запитання :
(Руда, спритна, хитра)
-Ой-ой-ой! Чому це ви про мене так недобре говорите?
- Не ображайся, Лисичка, ти ж і справді хитра в казках, та все одно обережною бути не завадить, а наші діти, одначе, дуже люблять тебе і знають багато казок, в яких зустрічаються з тобою. Давайте, діти, пригадаємо казки, які ми читали з вами і зустрічали в казці Лисичку.
- «Колобок», «Рукавичка», «Коза-Дереза», «Лисичка і Журавель», «Солом'яний бичок», «Лисичка-сестричка» і тд.
(Можна для нагадування використати картинки).
Бачиш, Лисичко! А взагалі наші діти всіх тварин люблять, навіть самі можуть перекидатися на тваринок і наслідувати їх. Ось, дивись!
(Діти встають для фізкультхвилинки і під супровід слів вихователя наслідують тварин, передаючи характерні ознаки).
Вовчик-братик зуби точить,
З'істи він зайчатко хоче.
А зайчатко хоч тремтить,
Та від вовка геть помчить.
Ось і лисонька-сестричка,
Хоч і зростом невеличка,
Дуже хитра і спритненька,
Любить їсти все смачненьке.
А оце іде ведмідь,
Наш ведмідь-набрідь.
Він іде, він бреде,
Меду хоче, не знайде.
(Повторити ще раз).
— Різні ми були звірята,
А тепер ми всі — малята!
Будем далі працювати,
Мову рідную вивчати.
- Подивись, Лисичко, які наші дітки розумні й уважні, як вони вміють ловити перші звуки і слова та звук у слові.
(Лисиця, вовк, заєць, ведмідь, дерево, кущ, нора, барліг, морква, мед, курка, листок, трава, дупло, дуб).
3—5 слів всі разом, а потім кожна дитина.
- А ти, Лисичко, вмієш ловити звуки?
- Ні. Але я вмію співати пісеньку про себе.
-Я лисичка, я сестричка,
Не сиджу без діла,
Я гусяток пасла,
Полювать ходила.
- Ми запам'ятаємо твою пісеньку.
- А тепер мені вже пора повертатись додому. Мені було дуже приємно бачити, які ви розумні, хороші, уважні. Я вас всіх дуже люблю. І буду до вас заходити частенько. Можна?
-Так.
-До побачення!
Діти прощаються з Лисичкою.
- Ой, Лисичко-сестричко, ти щось загубила.
(Діти вправляються у вимові слова «намисто»).
Конспект заняття з розвитку мови