Конспект заняття з розвитку мовлення в групі раннього віку
Тема: «Подорож Колобка»
Програмовий зміст:
Граматика: Вчити дітей будувати прості речення, погоджувати слова в реченні в роді, числі і відмінку; правильно вживати в реченні прийменники: на, під.
Словник: Продовжити збагачувати словник дітей іменниками (вовк, заєць, їжак, лисиця, миша), прикметниками (довгі, сіренька, маленький). Виховувати уважність, посидючість.
Матеріал: набір іграшок (колобок, їжак, зайчик), ялинка, макет дерева, листя, хатинка, площинні картинки звірят, геометричні фігури.
Попередня робота: читання казки «Колобок», розглядання картинок, дидактичні ігри «Дикі тварини», «Хто що їсть?».
Хід заняття
Вихователь:
- Погляньте, малята хто до нас прийшов? (Колобок)
- А хто мені скаже з якої казки до нас прийшов колобок? (Колобок)
- Від кого він утік? (Від діда, від баби, від зайця, від вовка, від ведмедя)
- Колобок і від нас хоче втекти, але ми тихесенько підемо за ним в казкову подорож. Хочете? (Так)
Гра «По рівненькій доріжці»
(Разом з колобком діти підходять до ялинки)
По рівненькій доріжці
Крокують наші ніжки
Рівненькі в нас доріжки,
Раз, два , два, раз, два!
Вихователь
- Колобочку дуже сподобалася ялинка.
Давайте і ми її уважно розглянемо.
- Яка ялинка? (Гарна, зелена, пухнаста, колюча)
- Що ви бачите на ялинці? (шишки, пташку)
- Де ростуть шишки? (на ялинці)
- Де сидить пташка? (на гілці)
- Так, пташка зараз сидить на гілці, а що ще вона вміє робити? (літати, клювати зернятка, стрибати)
- Ой, який Колобок непосидючий. Що ще він побачив?
- (Під ялинкою лежить купка листя, діти і вихователь піднімають по одному листочку і знаходять їжака)
У кущах щось шарудить –
Зазирнем туди на мить.
Подивіться, що ми бачим?
Це ж летить колючий м’ячик… (їжак)
Вихователь:
- А що ж це він тут робить? (спить)
- А чому їжак спить? (до зими готується)
- Де спить їжак? (під ялинкою)
- Який їжак? (колючий, сірий)
- А що робить їжак, коли він щось боїться? (фиркає)
- Як їжачок фиркає? (показ дітей)
- Давайте його прикриємо листочками хай далі собі спить.
(Колобок котиться далі і зупиняється біля пенька)
Вихователь:
- Дітки де зупинився Колобок? (біля дерева)
- Ой, а хто це сидить на пеньку? (заєць)
- Як ласкаво можна назвати зайця? (зайчик)
- Де сидить зайчик? (на пеньку)
- Що тримає зайчик в лапках? (моркву)
- А що ще він любе їсти? (гілочки, травичку ,яблучка)
Вихователь: У зайчика великі вуха, вони йому потрібні, щоб добре чути. А ще у зайчика є маленький хвостик, коли він злякається – хвостик тремтить. У нього сіренька шубка.
- А чи завжди у нього сіра шубка? (зимою у нього біла шубка)
- Чому? (щоб серед снігу його не побачили хижі звірі)
- Так, дітки, зайчик дуже обережний, і тому міняє сіру шубку на білу.
- А кого в лісі боїться зайчик? (лисицю, вовка, ведмедя)
- А що зайчик вміє робити? (стрибати)
Фізхвилинка
Сірий зайчик сів і жде (Присідають)
Спритно вушками пряде (Приклавши руки до голови, згинають і розгинають їх)
Зимно зайчику стояти
Треба трошки пострибати (Стрибають)
Так стомились його ніжку (Ходьба на місці)
Відпочити б зайцю трішки.
Вихователь: А наш Колобок веде нас далі… (Зупиняються біля хатинки)
- Яка гарна хатинка. Хто ж у ній живе?
Д/гра «Хто в будиночку живе?»
(Вихователь показує хвостики тварин – вовка, лисиці, миші)
- Хто живе в будиночку? (вовк)
- А тут хто заховався? (лисиця)
- Хто показує вам свій хвостик? (мишка)
(вихователь виставляє тварин попереду будинка)
- Правильно малята в цій хатинці живуть лісові звірята.
- З ким в хатинці живе лисичка? (з мишкою і вовком)
- З ким в хатинці живе вовк? (з лисичкою і мишкою)
- Як ходить лисичка? (діти імітують лисицю)
- Як говорить мишка? (пі-пі-пі)
- Який вовк? (злий, голодний, сердитий)
- Вам сподобалась наша подорож? (так)
- Тож нам час повертатися до себе у групу, але спочатку слід попрощатися з Колобком і звірятами. (Допобачення!)
Вихователь:
(підходимо до столиків у групі)
- Малята, а зараз я вам пропоную скласти з геометричних фігур тих тварин, яких ми зустріли у лісі.
- Тож сідайте на місця і нумо до роботи!
- Тож кого ми зустріли в лісі? (Діти по черзі називають тварин, яких складали.)
- Молодці, малята, як гарно ви сьогодні працювали, а що вам більше всього сподобалось на занятті? (діти називають)
Тож слід нам попрощатися з нашими гостями. (Допобачення!)