УРОК 1 (04.09.2025)
Тема: Я іду у перший клас. Малюємо рюкзачок.
Мета: Ознайомити з поняттям «образотворче мистецтво», матеріалами художника; розвивати дрібну моторику; виховувати акуратність.
Обладнання: альбом, олівці, фломастери, презентація (слайди).
Тип уроку: засвоєння нових знань + практична робота.
Хід уроку
-
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності до уроку.
-
Мотивація
Слайд 1 – «Хто такий художник?»
Слайд 2 – «Що потрібно художнику?» (фарби, пензлі, олівці, папір)
-
Пояснення нового матеріалу
Слайд 3 – Різні види мистецтва (живопис, графіка, скульптура, аплікація)
Слайд 4 – Правила безпеки з олівцями та фломастерами
-
Пальчикова гімнастика
«Ми маленькі художники» (стискаємо-розтискаємо пальці)
-
Пояснення завдання
Слайд 5 – Зразки рюкзачків (різні форми, кольори, декор)
Слайд 6 – Покрокове малювання рюкзачка
Слайд 7 – Ідеї для декору
-
Самостійна робота
Діти малюють рюкзачок для себе або друга. Вчитель допомагає.
-
Виставка робіт
Слайд 8 – «Галерея рюкзачків» (діти показують малюнки)
-
Рефлексія
Слайд 9 – Обери смайлик (цікаво / важко / легко)
УРОК 2 (11.09.2025)
Тема: Подарунок друзям. Повітряна куля.
Мета: Ознайомити з лінією, крапкою, штрихом; вчити малювати графічними матеріалами.
Обладнання: прості олівці, фломастери, альбом, презентація.
Тип уроку: вивчення нового + практика.
Хід уроку
-
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності.
-
Мотивація
Слайд 1 – Що можна намалювати лініями?
-
Пояснення нового матеріалу
Слайд 2 – Що таке лінія? Крапка? Штрих?
Слайд 3 – Види ліній (пряма, хвиляста, ламана)
Слайд 4 – Штрихування
-
Фізхвилинка
«Літаємо, як кульки» (руки вгору, нахили)
-
Пояснення завдання
Слайд 5 – Повітряна куля (форма, мотузка, кошик)
Слайд 6 – Прикрашання штрихами та крапками
-
Самостійна робота
Діти малюють повітряну кулю, додають штрихи та крапки.
-
Виставка робіт
Слайд 7 – «Наші кульки»
-
Рефлексія
Слайд 8 – Яку лінію запам'ятали?
УРОК 3 (18.09.2025)
Тема: Навколишній світ.
Мета: Розширити уявлення про види ліній; вчити створювати виразний образ лінійними засобами.
Обладнання: прості олівці, альбом, презентація.
Тип уроку: закріплення + творчість.
Хід уроку
-
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності.
-
Мотивація
Слайд 1 – Що нас оточує вдома, на вулиці, в природі?
-
Пояснення нового матеріалу
Слайд 2 – Які лінії ми знаємо? (повторення)
Слайд 3 – Лініями малюємо хвилі, траву, паркан, сонечко
-
Фізхвилинка
«Малюємо носом лінії» (пряму, хвилясту, коло)
-
Пояснення завдання
Слайд 4 – Малюємо пейзаж із різних ліній
-
Самостійна робота
Діти малюють пейзаж, використовуючи різні види ліній.
-
Виставка робіт
Слайд 5 – «Світ ліній»
-
Рефлексія
Слайд 6 – Покажи свій улюблений фрагмент.
УРОК 4 (25.09.2025)
Тема: Барви природи.
Мета: Навчити правил користування гуашевими фарбами та пензлем.
Обладнання: гуаш, пензлі, папір, вода, ганчірочки, презентація.
Тип уроку: вивчення нового + практика.
Хід уроку
-
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності.
-
Мотивація
Слайд 1 – Які барви в природі восени?
-
Пояснення нового матеріалу
Слайд 2 – Як тримати пензель.
Слайд 3 – Як промивати пензель і не змішувати бруд.
Слайд 4 – Правила безпеки з фарбами.
-
Пальчикова гімнастика
«Пензелик танцює» (кругові рухи пензлем у повітрі)
-
Пояснення завдання
Слайд 5 – Малюємо різнокольорові плями (листя, квіти, метелики)
-
Самостійна робота
Діти малюють барви природи.
-
Виставка робіт
Слайд 6 – «Барвна галявина»
-
Рефлексія
Слайд 7 – Що було найважчим?
УРОК 5 (02.10.2025)
Тема: Подорож містом. Аплікація.
Мета: Ознайомити з простими геометричними формами; вчити правил роботи з ножицями.
Обладнання: кольоровий папір, ножиці, клей, альбом, презентація.
Тип уроку: засвоєння нового + практична робота.
Хід уроку
-
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності.
-
Мотивація
Слайд 1 – З яких форм складаються будинки?
-
Пояснення нового матеріалу
Слайд 2 – Квадрат, прямокутник, трикутник, круг, овал.
Слайд 3 – Правила роботи з ножицями.
Слайд 4 – Як правильно наклеювати деталі.
-
Пальчикова гімнастика
«Ножиці» (пальці відкриваються-закриваються)
-
Пояснення завдання
Слайд 5 – Аплікація «Вулиця міста»
-
Самостійна робота
Діти вирізають та наклеюють будинки різних форм.
-
Виставка робіт
Слайд 6 – «Наше місто»
-
Рефлексія
Слайд 7 – Яку форму використав?
УРОК 6 (09.10.2025)
Тема: Осінні дерева. Аплікація-мозаїка.
Мета: Вчити техніки мозаїки з рваного або вирізаного паперу.
Обладнання: кольоровий папір, ножиці, клей, альбом, презентація.
Тип уроку: засвоєння нового + практика.
Хід уроку
-
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності.
-
Мотивація
Слайд 1 – Які кольори має осінь?
-
Пояснення нового матеріалу
Слайд 2 – Що таке мозаїка?
Слайд 3 – Як рвати папір для мозаїки.
Слайд 4 – Повторення правил роботи з клеєм.
-
Пальчикова гімнастика
«Листочки» (пальці – віяло)
-
Пояснення завдання
Слайд 5 – Аплікація «Осіннє дерево» (стовбур + крона з клаптиків)
-
Самостійна робота
Діти створюють дерево в техніці мозаїки.
-
Виставка робіт
Слайд 6 – «Осінній парк»
-
Рефлексія
Слайд 7 – Що сподобалося в мозаїці?
УРОК 7 (16.10.2025)
Тема: Сімейка грибів. Ліплення.
Мета: Вчити передавати просту форму в об'ємі; закріпити правила роботи з пластиліном.
Обладнання: пластилін, дощечки, стеки, серветки, презентація.
Тип уроку: вивчення нового + практика.
Хід уроку
-
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності.
-
Мотивація
Слайд 1 – Які гриби знають діти?
-
Пояснення нового матеріалу
Слайд 2 – Будова гриба (капелюшок, ніжка)
Слайд 3 – Правила роботи з пластиліном.
Слайд 4 – Як розігріти пластилін у руках.
-
Пальчикова гімнастика
«Грибочки» (долоньки – капелюшки)
-
Пояснення завдання
Слайд 5 – Ліпимо гриб (куля + ковбаска)
Слайд 6 – Сімейка грибів (різного розміру)
-
Самостійна робота
Діти ліплять 2-3 гриби різної величини.
-
Виставка робіт
Слайд 7 – «Грибна галявина»
-
Рефлексія
Слайд 8 – Який гриб найкраще вийшов?
УРОК 8 (23.10.2025)
Тема: Осінні дарунки. Ліплення овочів.
Мета: Розвивати уявлення про об'ємну форму; ліпити овочі за зразком.
Обладнання: пластилін, дощечки, стеки, серветки, презентація.
Тип уроку: закріплення + практика.
Хід уроку
-
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності.
-
Мотивація
Слайд 1 – Які овочі достигають восени?
-
Пояснення нового матеріалу
Слайд 2 – Форма овочів (куляста, овальна, витягнута)
Слайд 3 – Як ліпити моркву, помідор, огірок.
Слайд 4 – Повторення правил роботи з пластиліном.
-
Фізхвилинка
«Збираємо врожай» (нахили)
-
Пояснення завдання
Слайд 5 – Ліпимо 2-3 овочі
-
Самостійна робота
Діти ліплять овочі, намагаються передати форму.
-
Виставка робіт
Слайд 6 – «Осінній кошик»
-
Рефлексія
Слайд 7 – Який овоч було ліпити найлегше?
УРОК 9 (06.11.2025)
Тема: Танок кольорів.
Мета: Ознайомити з основними та похідними кольорами; вчити змішувати фарби.
Обладнання: гуаш, пензлі, палітра, папір, вода, презентація.
Тип уроку: вивчення нового + практика.
Хід уроку
-
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності.
-
Мотивація
Слайд 1 – Чому фарб багато, а кольорів – ще більше?
-
Пояснення нового матеріалу
Слайд 2 – Основні кольори (червоний, жовтий, синій)
Слайд 3 – Як отримати помаранчевий, зелений, фіолетовий.
Слайд 4 – Користування палітрою.
-
Пальчикова гімнастика
«Мішаємо фарби» (кругові рухи пальцями)
-
Пояснення завдання
Слайд 5 – Малюємо кольорові кола або метелика, змішуючи фарби
-
Самостійна робота
Діти змішують фарби та створюють кольорову композицію.
-
Виставка робіт
Слайд 6 – «Веселка кольорів»
-
Рефлексія
Слайд 7 – Який новий колір відкрили?
УРОК 10 (13.11.2025)
Тема: Кольори веселки.
Мета: Запам'ятати послідовність спектральних кольорів.
Обладнання: гуаш, пензлі, папір, вода, презентація.
Тип уроку: засвоєння нового + практика.
Хід уроку
-
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності.
-
Мотивація
Слайд 1 – Де ми бачимо веселку?
-
Пояснення нового матеріалу
Слайд 2 – Кольори веселки по порядку (Червоний, Оранжевий, Жовтий, Зелений, Блакитний, Синій, Фіолетовий)
Слайд 3 – Фраза-підказка «Чарівник Один Жив, Зелений Букет Складав Фантастичний»
-
Фізхвилинка
«Веселка» (руки дугою, нахили)
-
Пояснення завдання
Слайд 4 – Малюємо веселку в правильному порядку
-
Самостійна робота
Діти малюють веселку.
-
Виставка робіт
Слайд 5 – «Наші веселки»
-
Рефлексія
Слайд 6 – Назви всі кольори веселки.
УРОК 11 (20.11.2025)
Тема: Барви осені.
Мета: Вчити розрізняти теплі кольори.
Обладнання: гуаш, пензлі, папір, вода, презентація.
Тип уроку: вивчення нового + практика.
Хід уроку
-
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності.
-
Мотивація
Слайд 1 – Які кольори нагадують тепло, вогонь, сонце?
-
Пояснення нового матеріалу
Слайд 2 – Теплі кольори: червоний, оранжевий, жовтий, їх відтінки.
Слайд 3 – Де ми бачимо теплі кольори восени?
-
Пальчикова гімнастика
«Листопад» (пальці падають)
-
Пояснення завдання
Слайд 4 – Малюємо осінній букет або дерево теплими кольорами
-
Самостійна робота
Діти малюють осінній пейзаж теплими кольорами.
-
Виставка робіт
Слайд 5 – «Тепла осінь»
-
Рефлексія
Слайд 6 – Який теплий колір найбільше подобається?
УРОК 12 (25.11.2025)
Тема: Зимовий палац.
Мета: Ознайомити з холодними кольорами.
Обладнання: гуаш, пензлі, папір, вода, презентація.
Тип уроку: вивчення нового + практика.
Хід уроку
-
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності.
-
Мотивація
Слайд 1 – Які кольори нагадують холод, лід, сніг?
-
Пояснення нового матеріалу
Слайд 2 – Холодні кольори: блакитний, синій, фіолетовий, їх відтінки.
Слайд 3 – Де ми бачимо холодні кольори взимку?
-
Фізхвилинка
«Сніжинки» (кружляння)
-
Пояснення завдання
Слайд 4 – Малюємо зимовий палац або снігову фортецю
-
Самостійна робота
Діти малюють зимову споруду холодними кольорами.
-
Виставка робіт
Слайд 5 – «Зимова казка»
-
Рефлексія
Слайд 6 – Що відчуваєш, дивлячись на холодні кольори?
УРОК 13 (04.12.2025)
Тема: Сніжинки — витинанки.
Мета: Вчити вирізувати симетричні форми; познайомити з витинанкою.
Обладнання: білий папір, ножиці, клей, картон, презентація.
Тип уроку: засвоєння нового + практика.
Хід уроку
-
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності.
-
Мотивація
Слайд 1 – Які бувають сніжинки?
-
Пояснення нового матеріалу
Слайд 2 – Що таке витинанка?
Слайд 3 – Як скласти папір для симетричної сніжинки.
Слайд 4 – Правила роботи з ножицями.
-
Пальчикова гімнастика
«Сніжинка» (пальці розкриваються)
-
Пояснення завдання
Слайд 5 – Вирізаємо сніжинку та наклеюємо на картон
-
Самостійна робота
Діти вирізають сніжинки.
-
Виставка робіт
Слайд 6 – «Снігопад»
-
Рефлексія
Слайд 7 – Чи складно було вирізати?
УРОК 14 (11.12.2025)
Тема: Веселі сніговики.
Мета: Розвивати уявлення про взаємозв'язок основної форми та її частин.
Обладнання: білий та кольоровий папір, ножиці, клей, фломастери, презентація.
Тип уроку: закріплення + творчість.
Хід уроку
-
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності.
-
Мотивація
Слайд 1 – Як виліпити сніговика зі снігу?
-
Пояснення нового матеріалу
Слайд 2 – З яких частин складається сніговик? (куля, куля, куля)
Слайд 3 – Як передати настрій (очі, ніс, рот, відро, шарф)
-
Фізхвилинка
«Ліпимо сніговика» (рухи руками)
-
Пояснення завдання
Слайд 4 – Аплікація або малювання веселого сніговика
-
Самостійна робота
Діти створюють сніговика (аплікація або малюнок).
-
Виставка робіт
Слайд 5 – «Веселі сніговики»
-
Рефлексія
Слайд 6 – Який настрій у твого сніговика?
УРОК 15 (18.12.2025)
Тема: Новорічна красуня.
Мета: Вчити вирізувати симетричну силуетну форму; познайомити з поняттям декору.
Обладнання: зелений папір, ножиці, клей, блискітки, фломастери, презентація.
Тип уроку: засвоєння нового + практика.
Хід уроку
-
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності.
-
Мотивація
Слайд 1 – Яке дерево прикрашають на Новий рік?
-
Пояснення нового матеріалу
Слайд 2 – Що таке силует?
Слайд 3 – Як скласти папір і вирізати ялинку симетрично.
Слайд 4 – Що таке декор? Прикрашання ялинки.
-
Пальчикова гімнастика
«Ялинка» (пальці – гілочки)
-
Пояснення завдання
Слайд 5 – Вирізаємо ялинку та прикрашаємо її
-
Самостійна робота
Діти вирізають ялинку, наклеюють, додають декор (кульки, зірка, гірлянди).
-
Виставка робіт
Слайд 6 – «Новорічні красуні»
-
Рефлексія
Слайд 7 – Що тобі найбільше подобається у твоїй ялинці?
УРОК 16 (15.01.2026)
Тема: Сніжинки-балеринки.
Мета: Ознайомити з витинанкою та деякими видами театру й кіномистецтва; виготовити балеринок для вальсу сніжинок.
Обладнання: білий папір, ножиці, клей, нитки, презентація.
Тип уроку: засвоєння нового + практична робота.
Хід уроку
-
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності.
-
Мотивація
Слайд 1 – Як танцюють сніжинки?
-
Пояснення нового матеріалу
Слайд 2 – Що таке витинанка?
Слайд 3 – Види театру (ляльковий, тіньовий, оперний).
Слайд 4 – Кіномистецтво та професії (актор, режисер, оператор).
-
Пальчикова гімнастика
«Сніжинки кружляють» (пальці обертаються)
-
Пояснення завдання
Слайд 5 – Як вирізати сніжинку-балеринку (силует дівчинки + спідниця-сніжинка)
-
Самостійна робота
Діти вирізають балеринок, приклеюють спідниці-сніжинки.
-
Виставка робіт
Слайд 6 – «Вальс сніжинок»
-
Рефлексія
Слайд 7 – Яку театральну професію запам'ятали?
УРОК 17 (05.02.2026)
Тема: Кумедний клоун. Малювання театральної ляльки.
Мета: Познайомити з видами театру, ляльковим театром, професіями в кіномистецтві; навчити малювати театральну ляльку.
Обладнання: альбом, олівці, фломастери, фарби, презентація.
Тип уроку: вивчення нового + практика.
Хід уроку
-
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності.
-
Мотивація
Слайд 1 – Хто найвеселіший у цирку та театрі?
-
Пояснення нового матеріалу
Слайд 2 – Види театру (ляльковий, драматичний, оперний, цирк).
Слайд 3 – Ляльковий театр (ляльки-рукавички, ляльки-мапети, маріонетки).
Слайд 4 – Професії в кіно та театрі (актор, режисер, сценарист, костюмер, гример).
-
Фізхвилинка
«Клоун смішить» (веселі рухи)
-
Пояснення завдання
Слайд 5 – Малюємо кумедного клоуна (кругле обличчя, червоний ніс, кольорова перука, великі черевики)
-
Самостійна робота
Діти малюють клоуна.
-
Виставка робіт
Слайд 6 – «Наші клоуни»
-
Рефлексія
Слайд 7 – Хто працює за камерою?
УРОК 18 (12.02.2026)
Тема: Веселі перетворення.
Мета: Розвивати творчу уяву; вчити створювати виразний образ графічними засобами.
Обладнання: прості олівці, фломастери, альбом, презентація.
Тип уроку: розвиток творчості + практика.
Хід уроку
-
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності.
-
Мотивація
Слайд 1 – Що можна перетворити на щось інше?
-
Пояснення нового матеріалу
Слайд 2 – Графічні засоби (лінія, крапка, штрих, пляма).
Слайд 3 – Як перетворити пляму на звірятко, овоч, квітку?
Слайд 4 – Домальовування (незавершений малюнок → завершений образ).
-
Пальчикова гімнастика
«Художник» (малюємо пальцем у повітрі)
-
Пояснення завдання
Слайд 5 – Гра «Веселі перетворення» (на аркуші – кольорові плями або лінії, діти домальовують)
-
Самостійна робота
Діти створюють образи з плям та ліній.
-
Виставка робіт
Слайд 6 – «Галерея перетворень»
-
Рефлексія
Слайд 7 – Що було найцікавіше домальовувати?
УРОК 19 (26.02.2026)
Тема: Декорації до опери-казки.
Мета: Познайомити з видами театру та театральними професіями; навчити створювати декорації.
Обладнання: кольоровий папір, фарби, пензлі, клей, ножиці, презентація.
Тип уроку: вивчення нового + практика.
Хід уроку
-
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності.
-
Мотивація
Слайд 1 – Що бачать глядачі на сцені, крім акторів?
-
Пояснення нового матеріалу
Слайд 2 – Види театру (оперний, балетний, ляльковий, драматичний).
Слайд 3 – Театральні професії (художник-декоратор, костюмер, освітлювач, бутафор).
Слайд 4 – Що таке декорації? Навіщо вони потрібні?
-
Фізхвилинка
«На сцені» (актори грають – діти рухаються)
-
Пояснення завдання
Слайд 5 – Створюємо декорацію до опери-казки (ліс, палац, хатинка)
-
Самостійна робота
Діти малюють або виконують аплікацію декорації.
-
Виставка робіт
Слайд 6 – «Театральна сцена»
-
Рефлексія
Слайд 7 – Хто створює декорації в театрі?
УРОК 20 (05.03.2026)
Тема: Ліплення ляльки до вистави. Ліплення героїв казки.
Мета: Познайомити з поняттям «пластиліновий мультфільм»; навчити ліпити героїв казки.
Обладнання: пластилін, дощечки, стеки, серветки, презентація.
Тип уроку: засвоєння нового + практика.
Хід уроку
-
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності.
-
Мотивація
Слайд 1 – Як роблять мультфільми з пластиліну?
-
Пояснення нового матеріалу
Слайд 2 – Що таке пластиліновий мультфільм (приклад: «Падіння листя», «Їжачок у тумані»).
Слайд 3 – Як ліпити персонажів (основні форми: куля, ковбаска, конус).
Слайд 4 – Повторення правил роботи з пластиліном.
-
Пальчикова гімнастика
«Ліпимо казку» (розминаємо пластилін)
-
Пояснення завдання
Слайд 5 – Ліпимо героя улюбленої казки (Колобок, Лисичка, Вовк, Заєць)
-
Самостійна робота
Діти ліплять одного казкового героя.
-
Виставка робіт
Слайд 6 – «Герої казок»
-
Рефлексія
Слайд 7 – Якого героя ти ліпив?
УРОК 21 (12.03.2026)
Тема: Підсніжники.
Мета: Поглибити знання про колір та його виражальні можливості; навчити малювати композицію «Перші весняні квіти».
Обладнання: гуаш, акварель, пензлі, папір, вода, презентація.
Тип уроку: закріплення знань + практика.
Хід уроку
-
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності.
-
Мотивація
Слайд 1 – Які квіти з'являються першими навесні?
-
Пояснення нового матеріалу
Слайд 2 – Колір передає настрій (ніжний, свіжий, весняний).
Слайд 3 – Відтінки блакитного, фіолетового, зеленого для підсніжників.
Слайд 4 – Композиція: що в центрі, що на передньому плані.
-
Фізхвилинка
«Проліски ростуть» (присідання-підйом)
-
Пояснення завдання
Слайд 5 – Малюємо підсніжники (ніжні квіти на проталині)
-
Самостійна робота
Діти малюють весняну композицію з підсніжниками.
-
Виставка робіт
Слайд 6 – «Перша весна»
-
Рефлексія
Слайд 7 – Які кольори використовували для підсніжників?
УРОК 22 (19.03.2026)
Тема: Композиція з квітів.
Мета: Поглибити знання про колір; вчити створювати декоративну композицію з квітів.
Обладнання: гуаш, пензлі, папір, вода, презентація.
Тип уроку: закріплення + практика.
Хід уроку
-
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності.
-
Мотивація
Слайд 1 – Які квіти дарують на свята?
-
Пояснення нового матеріалу
Слайд 2 – Колір і настрій (радісний – яскраві кольори, ніжний – пастельні).
Слайд 3 – Як малювати букет (композиція: ваза + квіти).
Слайд 4 – Види квітів (троянди, ромашки, тюльпани, маки).
-
Пальчикова гімнастика
«Квітка розкривається» (долоньки розкриваються)
-
Пояснення завдання
Слайд 5 – Малюємо композицію з квітів (букет або квіткова галявина)
-
Самостійна робота
Діти малюють квіткову композицію.
-
Виставка робіт
Слайд 6 – «Весняний сад»
-
Рефлексія
Слайд 7 – Які квіти в тебе вийшли найкраще?
УРОК 23 (02.04.2026)
Тема: Орнамент на посуді.
Мета: Познайомити з поняттями візерунка та орнаменту; вчити спрощувати форми рослинного світу; малювати пальчиком.
Обладнання: гуаш, тарілки з паперу, вологі серветки, презентація.
Тип уроку: вивчення нового + практика.
Хід уроку
-
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності.
-
Мотивація
Слайд 1 – Чому на тарілках і чашках є візерунки?
-
-
Пояснення нового матеріалу
Слайд 2 – Візерунок vs орнамент (повторюваний візерунок).
Слайд 3 – Спрощення форм (квітка → кілька пелюсток, листок → рисочка).
Слайд 4 – Малювання пальчиком (техніка безпеки, акуратність).
-
Пальчикова гімнастика
«Пальчики-пензлики» (розминаємо пальці)
-
Пояснення завдання
Слайд 5 – Прикрашаємо паперову тарілку орнаментом (рослинним або геометричним)
-
Самостійна робота
Діти пальчиками створюють орнамент на тарілці.
-
Виставка робіт
Слайд 6 – «Святковий посуд»
-
Рефлексія
Слайд 7 – Чим відрізняється візерунок від орнаменту?
УРОК 24 (09.04.2026)
Тема: Крапанки.
Мета: Познайомити з писанкарством; навчити малювати великодню крапанку.
Обладнання: папір у формі яйця, воскові крейди, акварель, пензлі, презентація.
Тип уроку: вивчення нового + практика.
Хід уроку
-
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності.
-
Мотивація
Слайд 1 – Як прикрашають яйця на Великдень?
-
Пояснення нового матеріалу
Слайд 2 – Писанкарство: писанки, крапанки, дряпанки.
Слайд 3 – Що таке крапанка? (яйце з крапками, символ весни)
Слайд 4 – Символи на писанках (сонце, дерево життя, птахи, рослини).
-
Фізхвилинка
«Розмальовуємо яйце» (рухи пензлем у повітрі)
-
Пояснення завдання
Слайд 5 – Малюємо крапанку (воском або фарбами – крапки, лінії, прості візерунки)
-
Самостійна робота
Діти розмальовують паперове яйце в техніці крапанки.
-
Виставка робіт
Слайд 6 – «Великодні крапанки»
-
Рефлексія
Слайд 7 – Що символізують крапки на крапанці?
УРОК (09.04.2026)
Тема: Крапанки. Писанкарство. Малювання великодньої крапанки.
Мета:
Навчальна: ознайомити учнів з українським народним мистецтвом писанкарства, з технікою створення крапанки; вчити малювати великодню крапанку.
Розвивальна: розвивати дрібну моторику, відчуття кольору та ритму, творчу уяву.
Виховна: виховувати повагу до народних традицій, любов до української культури, охайність.
Обладнання: зразки писанок (крапанок), яйце (біле), фарби (акварель або гуаш), пензлики, ватяні палички, склянка з водою, серветки, простий олівець.
Хід уроку
1. Організаційний момент (3 хв)
Привітання. Перевірка готовності до уроку.
2. Вступна бесіда (7 хв)
-
Яке свято наближається? (Великдень).
-
Що символізує Великдень? (перемогу життя над смертю, весну, добро).
-
Які страви готують на Великдень? (паска, яйця).
-
Що таке писанка? (розписане яйце).
-
Які види розпису яєць ви знаєте? (писанки, крапанки, дряпанки, крашанки).
-
Пояснення: крапанка — це яйце, вкрите кольоровими крапками. Крапки символізують сльози Богородиці, зірки, зерно.
3. Демонстрація зразків (5 хв)
Учитель показує зразки крапанок, звертає увагу на кольори та ритм крапок.
4. Практична робота (20 хв)
-
Підготовка яйця (якщо справжнє — попередньо видуте).
-
Розподіл яйця на зони (простим олівцем) — по горизонталі, вертикалі, діагоналі.
-
Нанесення крапок різними способами:
-
пензликом;
-
ватяною паличкою;
-
змоченим пальцем.
-
Покрокове виконання:
-
Нанесення крапок одного кольору.
-
Просушування.
-
Нанесення крапок іншого кольору.
-
Додавання візерунків (хрестики, смужки, хвильки).
5. Фізкультхвилинка (3 хв)
«Великодня» — учні стрибають, плескають, промовляють «Великдень!».
6. Виставка робіт (4 хв)
Учні виставляють свої крапанки, милуються, розповідають, які кольори обрали та чому.
7. Підсумок уроку (3 хв)
-
Що нового дізналися на уроці?
-
Чим крапанка відрізняється від писанки?
-
Які кольори використовували?
-
Домашнє завдання: принести пластилін, стеку, дошку для ліплення.
Очікувані результати: учні знають про писанкарство, вміють створювати крапанку в техніці крапкування.
УРОК (16.04.2026)
Тема: Народна іграшка-свищик. Ліплення та декорування української народної іграшки – свищика.
Мета:
Навчальна: ознайомити з українською народною іграшкою-свищиком; навчити ліпити та декорувати свищика.
Розвивальна: розвивати дрібну моторику, просторову уяву, творчі здібності.
Виховна: виховувати інтерес до народної творчості, бережливе ставлення до іграшок.
Обладнання: зразки народних іграшок-свищиків (свищик-пташка, коник, баранчик), глина або пластилін, стеки, вода, серветки, фарби, пензлики.
Хід уроку
1. Організаційний момент (3 хв)
Привітання. Перевірка готовності.
2. Вступна беседа (7 хв)
-
Які іграшки були у ваших бабусь і дідусів? (ляльки-мотанки, дерев'яні конячки, глиняні свищики).
-
Що таке свищик? (глиняна іграшка, яка свистить).
-
Які бувають свищики? (пташки, коники, баранчики, олені).
-
Чому свищики були популярними? (їх можна було не тільки розглядати, але й гратися — вони свистіли).
-
Демонстрація зразків (світлини або справжні іграшки).
3. Аналіз форми та конструкції (5 хв)
-
Розгляд будови свищика: тулуб, голова, хвіст, отвір для свисту.
-
Пояснення, що свищик ліпиться порожнистим, а отвір робиться збоку або знизу.
4. Практична робота – ліплення (20 хв)
-
Учні обирають тварину для свищика (пташка, коник, баранчик).
-
Етапи ліплення:
-
Розминання глини/пластиліну.
-
Формування тулуба (овал).
-
Доліплювання голови, хвоста, ніг.
-
Згладжування нерівностей.
-
Створення отвору для свисту (стеком або олівцем).
-
За потреби вчитель допомагає.
5. Фізкультхвилинка (3 хв)
«Свищик» — учні імітують гру на свищику, надувають щоки, свистять.
6. Декорування (5 хв)
-
Після висихання (якщо глина) або одразу (якщо пластилін) — розфарбовування свищика.
-
Використання традиційних кольорів: жовтий, зелений, червоний, синій.
-
Нанесення візерунків (крапки, смужки, хрестики).
7. Виставка робіт (4 хв)
-
Учні представляють свої свищики, розповідають про свого героя, демонструють, як свистять.
8. Підсумок уроку (3 хв)
-
Що таке свищик?
-
Як ліпили?
-
Що сподобалося найбільше?
Очікувані результати: учні знають про народну іграшку-свищик, уміють ліпити та декорувати її.
УРОК (23.04.2026)
Тема: Котик-Муркотик. Ліплення домашніх улюбленців.
Мета:
Навчальна: вчити ліпити домашніх улюбленців (котика, песика) з натури або за зразком; передавати характерні особливості будови.
Розвивальна: розвивати спостережливість, дрібну моторику, творчу уяву.
Виховна: виховувати любов до домашніх тварин, дбайливе ставлення до них.
Обладнання: зразки іграшок (котик, песик), світлини домашніх улюбленців, глина або пластилін, стеки, дощечки, серветки, фарби, пензлики.
Хід уроку
1. Організаційний момент (3 хв)
Привітання. Перевірка готовності.
2. Вступна бесіда (7 хв)
-
Які домашні улюбленці живуть у вас вдома? (кіт, собака, хом'як, папуга).
-
Як ви їх називаєте лагідно? (котик-муркотик, песик-гавкун).
-
Розгляд світлин котів і собак (які форми, кольори, яка шерсть).
-
Пояснення завдання: виліпити улюбленця, передати його настрій.
3. Аналіз форми та пропорцій (5 хв)
-
З яких частин складається котик? (тулуб, голова, лапи, хвіст, вушка).
-
Які форми нагадують ці частини? (тулуб — овал, голова — куля, вушка — трикутники).
-
Як передати рух? (зігнути лапки, підняти хвостик).
4. Практична робота – ліплення (20 хв)
-
Етапи ліплення котика:
-
Ліплення тулуба (товстий валик або овал).
-
Ліплення голови (куля).
-
З'єднання голови з тулубом (згладжування).
-
Ліплення лап (чотири невеликі валики).
-
Ліплення хвоста (довгий валик, загнутий).
-
Ліплення вушок (два трикутники).
-
Додавання деталей (очі, носик, вусики).
-
Можна ліпити песика (за аналогією, але змінити форму вушок та хвоста).
5. Фізкультхвилинка (3 хв)
«Котик» — учні імітують рухи котика: потягування, вмивання лапкою, стрибки.
6. Декорування (5 хв)
-
Фарбування виробу після висихання.
-
Передача кольору шерсті (сірий, рудий, білий, чорний).
-
Домальовування очей, носика, вусів, смужок.
7. Виставка робіт (4 хв)
-
Кожен учень представляє свого улюбленця, розповідає його ім'я, характер, звички.
8. Підсумок уроку (3 хв)
-
Які домашні улюбленці сьогодні з'явилися в нас?
-
Чи сподобалося ліпити?
-
Що було найважчим?
Очікувані результати: учні вміють ліпити домашніх улюбленців, передавати характерні особливості будови, дбайливо ставляться до тварин.