Тема: Культура Русі-України наприкінці X-першій половині XIстоліття.
7 клас (історія України)
Мета: ознайомити учнів з розвитком культури Русі-України наприкінці X-першій половині XIстоліття.
Задачі:
- навчити дітей співвідносити події з певним періодом історії;
- формувати життєву компетентність (вільне володіння державною мовою, інноваційність, інформаційно-комунікаційна, навчання впродовж життя, культурна)
- навчити самостійно здобувати інформацію з тексту та позатекстових компонентів підручника з історії; аналізувати нескладні та адаптовані джерела історичної інформації;
- продовжити формування самостійної та групової роботи, хронологічних навичок, розвивати уміння чітко й послідовно висловлювати свої думки;
- складати ментальні карти;
- виховувати інтерес до історії.
Очікувані результати для учнів:
-виокремлювати в тексті головне й другорядне, складати розповідь, пов’язану з історичними подіями;
-пояснювати та застосовувати на прикладах поняття і терміни теми;
-складати ментальну карту;
працювати в групі та самостійно
Форма уроку: кейс-урок.
Тип уроку: інтегрований урок з українською мовою та літературою, мистецтвом.
Обладнання: підручник О.В.Гісем, О.О. Мартинюк «Історія України», комп’ютер, проектор, мультимедійна презентація.
Хід уроку
Учитель
Хочу побажати вам гарного уроку,
Щоб було цікаво всім нам працювати,
Щоб хотіли дуже відповідати,
Щоб допомагало вам вміння міркувати
І дванадцять балів легко заробляти.
Вправа « 6 цеглинок лего». (4 хв.)
Учитель: Пропоную пригадати відомі поняття за допомогою вправи
«6 цеглинок лего». Вам потрібно скласти зі слів вежу «Типи історичних істочників» за кольором лего, де жовтий колір – це речові джерела, червоний – писемні, зелений – усні, синій – етнографічні джерела.
Типи історичних істочників (слайд 2)
- будівлі,
- культові споруди,
- літописи,
- документи,
- легенди,
- билини,
- результати досліджень побуту та звичаїв народу
- хроніки
- казки
- прикраси
Учитель.
Пропоную переглянути відеоролик «Типи історичних істочників» https://drive.google.com/file/d/16KIbjZeJZfMijKMzixHD-enThiWJVqeP/view?usp=sharing
та порівняти вашу вежу з еталоном. Знайдіть помилки, виправте їх.
(слайд 3)
Учитель: Пропоную розв’язати приклад. Якщо ми складемо картки , то яке слово у нас вийде. (слайд 4)
+ +
=
Учні виконують вправу «Цікава математика». Пропонують свої відповіді.
Учитель. Тема уроку: Культура Русі-України наприкінці X-першій половині XI століття. Перегляд відеоролику. (слайд 5)
Освіта https://drive.google.com/file/d/10Mttjx4eDX_2Ur_25IUpkULtX5-C6Y1v/view?usp=sharing
Архітектура https://drive.google.com/file/d/1g7yj5Sdo_GdA2OviXCcoTcf6E9rC7dTh/view?usp=sharing
4.1.Вивчення нового матеріалу. Робота в групах. Метод «Скрайбінг» (7 хв.)
Учитель. Пропонує дітям об’єднатися в три групи і розповісти історію візуально- за допомогою картинок. (слайд 6)
1 група: Виникнення східнослов’янської писемності. (підручник параграф 9, ст.69)
2 група: Усна народна та музична творчість(підручник параграф 9, ст.71)
3 група: Розвиток архітектури та образотворчого мистецтва(підручник параграф 9, ст.72)
Діти за матеріалом підручники складають історію супроводжуючи ілюстрацією (загатовленими учителем картинками або самі малюють, використовують схеми, ключові слова, гасла, символи).
Картинки запропоновані вчителем