Лекція на тему "Природні загрози, характер їхніх проявів та дії на людей, тварин, рослин, об’єкти економіки"

Про матеріал
Лекція на тему "Природні загрози, характер їхніх проявів та дії на людей, тварин, рослин, об’єкти економіки" з навчальної дисципліни "Основи безпеки життєдіяльності, цивільного захисту та охорони праці"
Перегляд файлу

Природні загрози, характер їхніх проявів та дії на людей, тварин, рослин, об’єкти економіки.

 

План:

  1. Літосферні стихійні лиха
  2. Гідросферні стихійні лиха
  3. Атмосферні стихійні лиха

 

Природні надзвичайні ситуації залежно від виду, масштабу та наслідків умовно поділяють на стихійні лиха (великі за масштабом і з стихійними наслідками) та небезпечні природні явища.

На території України можливе виникнення практично всього спектра стихійних лих та небезпечних природних явищ.

 

  1. Літосферні стихійні лиха

Виверження вулканів

За руйнівною дією та кількістю енергії,  яка виділяється при виверженні вулкану,  саме це стихійне лихо належить до найнебезпечніших для життєдіяльності людства. Під пеплом та лавою гинули цілі міста.

Найбільш відоме виверження вулкану – це виверження Везувію. Поряд з Везувієм процвітали такі стародавні міста як Помпея, Геркуланум та Стабія. Протягом сторіч Везувій мовчав. 24 серпня 79 р.н.е. раптово в блакитне небо над Неаполітанською затокою злетів лавовий корок,  який тисячоліттями щільно закупорював жерло кратера Везувію. Високо вгору на декілька кілометрів злетіли уламки гірських порід,  зі страшним гуркотом розверзлася вершина гори. Чорна хмара попелу затьмарила сонце й три дні висіла над місцем катастрофи. Тільки 27 серпня,  через три дні після початку виверження,  вперше проглянуло сонце, яке освітило три мертвих міста.

В 1833 році художник Карл Брюллов написав картину «Останній день Помпеї».

На земній кулі налічується приблизно 600 активних вулканів,  тобто таких, які після більш-менш тривалої перерви можуть знову ожити. Більшість з них розташована на стиках тих ділянок земної кори,  які називаються тектонічними плитами.

Лавовий потік при великих виверження розповсюджується до 30 км,  іноді до 100 км. Розпечені гази становлять небезпеку в радіусі декількох кілометрів.

Незважаючи на великий історичний досвід, людство не знайшло надійного засобу зменшити катастрофічні наслідки виверження вулканів.

 

Землетруси.

 

Це коливання земної кори, що виникають в результаті природних геологічних процесів (руху тектонічних плит, вулканічної діяльності, обвалів підземних пустот тощо.)

Землетруси охоплюють великі території і характеризуються руйнуванням будівель і споруд, масовою загибеллю людей, виникненням масових пожеж,  аварій, затопленням населених пунктів, негативною психологічною дією.

Осередки землетрусів знаходяться переважно на глибині 30-60 км, інколи сягають глибини 700 км, їх називають центром (гіпоцентром), а проекцію гіпоцентру на поверхню землі – епіцентром землетрусу.

Для виявлення та реєстрації землетрусів використовують спеціальні прилади – сейсмографи.

Силу землетрусів визначають за шкалою Чарльза Ріхтера. Він в 1935 р. запропонував визначати силу землетрусів за 12-бальною шкалою. Нульова позначка на сейсмографі означає абсолютний спокій грунту, один бал показує на слабкий підземний поштовх, кожний наступний бал вказує на слабкий підземний поштовх в 10 раз сильніший за попередній. Так,  9-бальний землетрус, в 10 разів сильніший за 8-бальний.

Землетруси починаються з легкого тремтіння землі, що супроводжується сильним підземним гулом. Після цього виникає серія поштовхів, що несуть основні руйнування. На завершальній стадії землетрусу спостерігається зменшення сили вібрації. Тривалість поштовхів переважно досягає декількох секунд.

 

Ознаки близького землетрусу:

  •          Запах газу,  де раніше цього не відзначалося;
  •          Тривога птахів та домашніх тварин;
  •          Іскри між близько розташованими електричними дротами

 

В Україні сейсмічно небезпечними районами є Карпати. Центральні райони України належать до сейсмічно спокійних, хоча й тут інколи реєструються підземні поштовхи, що докочуються з районів Карпат і гір Вранча (Румунія). Першість за кількістю землетрусів утримують Японія та Чилі: понад 1000 в рік, або 3 на день.

 

Деякі рекомендації щодо правил поведінки в умовах небезпеки землетрусу:

При землетрусі грунт відчутно коливається відносно недовгий час — тільки декілька секунд, найдовше — хвилину при дуже сильному землетрусі. Ці коливання неприємні, можуть викликати переляк. Тому дуже важливо зберігати спокій. Якщо відчувається здригання ґрунту чи будинку, слід реагувати негайно, пам’ятаючи, що найбільш небезпечними є предмети, які падають.

- Перебуваючи у приміщенні, слід негайно зайняти безпечне місце. Це отвори капітальних внутрішніх стін (наприклад, відчинити двері з квартири), кути, утворені ними. Можна заховатись під балками каркасу, під несучими колонами, біля внутрішньої капітальної стіни, під ліжком чи столом. Слід пам’ятати, що найчастіше завалюються зовнішні стіни будинків. Необхідно триматися подалі від вікон та важких предметів, які можуть перекинутися чи зрушити з місця.

- Не слід вибігати з будинку, оскільки уламки, які падають вздовж стін, є серйозною небезпекою. Безпечніше перечекати поштовх там, де він вас застав, і, лише дочекавшись його закінчення, перейти у безпечне місце.

- Перебуваючи всередині багатоповерхового будинку, не поспішайте до ліфтів чи сходів. Сходові прольоти та ліфти часто обвалюються під час землетрусу.

- Після припинення поштовхів потрібно терміново вийти на вулицю, відійти від будівель на відкрите місце, щоб уникнути ударів уламків, які падають.

- Перебуваючи в автомобілі, що рухається, слід повільно загальмувати подалі від високих будинків, мостів чи естакад. Необхідно залишатись в машині до припинення поштовхів.

- Опинившись у завалі, слід спокійно оцінити становище, надати собі першу допомогу, якщо вона потрібна. Необхідно надати допомогу тим, хто її потребує. Важливо подбати про встановлення зв’язку з тими, хто перебуває зовні завалу (голосом, стуком).

 

Зсуви

Це зміщення мас гірських порід вниз по схилу, які виникають через порушення рівноваги.

Зсуви виникають через ослаблення міцності гірських порід внаслідок вивітрювання, вимивання опадами та підземними водами, систематичних поштовхів, нерозважливої господарської діяльності людини тощо.

Зсуви руйнують будівлі, знищують сільськогосподарські угіддя, створюють небезпеку при добуванні корисних копалин, викликають ушкодження комунікацій, водогосподарських споруд, головним чином гребель.

Найбільш дійовими заходами для запобігання зсувів є відведення поверхневих вод, штучне перетворення рельєфу (зменшення навантаження на схили), фіксація схилу за допомогою підпорів.

 

Селі

Це паводки з великою концентрацією ґрунту, мінеральних часток, каміння, уламків порід, що раптово виникають в руслах гірських річок.

 Виникають в басейнах невеликих гірських річок внаслідок злив, інтенсивного танення снігів, зсувів, землетрусів.

Швидкість селевого потоку звичайно становить 2,5—4,5 м/с, але під час прориву заторів вона може досягати 8—10 м/с і більше.

 

Деякі рекомендації щодо правил поведінки при зсувах та селях:

  •   у випадку попередження про селевий потік або зсув слід якомога швидше залишити приміщення і вийти в безпечне місце;
  •   надавати допомогу людям, які потрапили в селевий потік, використовуючи дошки, палки, мотузки та інші засоби; виводити людей з потоку в напрямку його руху, поступово наближаючись до краю;
  •   пам’ятайте, що під час руху селевого потоку каміння великої маси розкочується на значні відстані.

 

  1. Гідросферні стихійні лиха

Повінь

Це значне затоплення місцевості внаслідок підйому рівня води в річці,  озері,  водосховищі, спричинене зливами, весняним таненням снігу,  руйнуванням дамб, гребель тощо.

Повені завдають великої матеріальної шкоди та призводять до людських жертв.

Деякі рекомендації щодо правил поведінки при повені:

  •   отримавши попередження про затоплення, необхідно терміново вийти в безпечне місце — на височину (попередньо відключивши воду, газ, електроприлади);
  •   якщо повінь розвивається повільно, необхідно перенести майно в безпечне місце, а самому зайняти верхні поверхи (горища), дахи будівель;
  •   для того щоб залишити місця затоплення, можна скористатися човнами, катерами та всім тим, що здатне утримати людину на воді (колоди, бочки, автомобільні камери тощо);
  •   коли людина опинилася у воді, їй необхідно скинути важкий одяг та взуття, скористатись плаваючими поблизу засобами й чекати допомоги.

 

Цунамі

Це морські гравітаційні хвилі дуже великої довжини, що виникають в результаті зміщення ділянок дна при сильних підводних землетрусах, виверженнях вулканів, зсувах,  а також внаслідок потужних підводних вибухів.

У відкритому океані висота хвилі рідко перевищує один метр, а довжина хвилі (відстань між гребенями) досягає 500-1000 кілометрів. При виході хвиль на мілководді, поблизу берегової лінії, їх швидкість і довжина зменшуються, а висота збільшується. Біля берега висота цунамі може досягати декількох десятків метрів.

Цунамі — це не просто одна велика хвиля, а серія хвиль. Проміжок часу між хвилями називається «період хвилі» і може затягуватися від п’яти хвилин до двох годин. Перша хвиля зазвичай не буває найпотужнішою, а більш пізні, наприклад п’ята чи шоста, можуть бути значно більшими.

 

Снігові лавини

Це швидкий раптовий рух снігу та (або) льоду вниз стрімкими схилами гір.

Снігові лавини виникають так само, як і інші зсувні зміщення. Сили зчеплення снігу переходять певну межу, і гравітація викликає зміщення снігових мас вздовж схилу.

Причини сходження снігових лавин:

- перенапруження снігового покрову

- різкий порив вітру

- звукова хвиля

- різка зміна метеорологічних умов

Що ж можуть зробити снігові лавини, які несуть з собою десятки і сотні тисяч тонн? Рухаючись зі швидкістю майже 200 км/год., лавина спустошує все на своєму шляху. Небезпека руйнівної сили лавини полягає ще в тому, що сніговий вал жене поперед себе повітряну хвилю, а повітряний таран більш небезпечний, ніж удар снігової маси — перевертає будинки, ламає дерева, контузить і душить людей. Така хвиля повітря мало чим відрізняється від викликаної вибухом великої бомби.

Деякі рекомендації щодо правил поведінки при снігових лавинах:

  •   почувши шум снігової лавини, що наближається, негайно заховайтесь за скелю, дерево, ляжте на землю, захистіть руками голову, притисніть коліна до живота, орієнтуючи своє тіло за рухом лавини, і дихайте через одяг;
  •   при захопленні сніговою лавиною необхідно зробити все, щоб опинитись на її поверхні (звільнитись від вантажу, намагатись рухатись вверх, рухи як при плаванні); якщо це не вдається, то потрібно намагатися закрити обличчя курткою, щоб створити повітряну подушку (сніговий пил потрапляє в ніс і рот — людина задихається);
  •   4 вирушаючи в гори, необхідно мати при собі мобільні телефони, а також лавинні мотузки яскравого кольору; мотузку намагатися викинути на поверхню, щоб завдяки мотузці людину, яка потрапила в снігову лавину, могли знайти.

 

3. Атмосферні стихійні лиха

Урагани

Нерівномірність нагрівання атмосфери призводить до зміни атмосферного тиску і, як наслідок, викликає загальну циркуляцію повітря.

Вітри — це так звані «прилади-змішувачі», вони забезпечують обмін між забрудненим повітрям міст та чистим, насиченим киснем полів і лісів, теплим екваторіальним та холодним повітрям полярних областей, розганяють хмари і приносять дощові хмари на поля, на яких без них нічого б не росло.

Таким чином, вітер — це один з найважливіших компонентів життя. Але він може бути і руйнівним, набагато небезпечнішим від багатьох стихій.

Область зменшеного атмосферного тиску з мінімумом в центрі називається циклоном. Він у діаметрі досягає декількох тисяч кілометрів. Циклони формують похмуру із сильними вітрами погоду.

Область підвищеного атмосферного тиску з максимумом в центрі називається антициклоном. Антициклон характеризується сухою,  малохмарною погодою зі слабкими вітрами.

Урагани виникають під час циклонів.

Для характеристики сили вітру часто користуються 12-бальною шкалою англійського адмірала Френсіса Бофорта, яку він запропонував ще в 1806 р.

Ураган – сила вітру 12 балів, швидкість вітру 32-60 м/с, деколи до 100 м/с – руйнує та спустошує все на своєму шляху. Їх тривалість може бути від кількох годин до кількох діб. За своїм пагубним впливом урагани не поступаються землетрусам.

Синоптики присвоюють ураганам ім'я, щоб було зручніше з ним працювати. Ще кілька років тому це були тільки жіночі імена, але після довгих протестів жіночих організацій ця дискримінація була скасована.

Ураганами називають також тропічні циклони, які виникають в Тихому океані поблизу узбережжя Центральної Америки. На Далекому Сході і в районах Індійського океану урагани (циклони) мають назву тайфунів.

 

 

Смерч

Це природне метеорологічне явище спричинене вихровим рухом повітря.  Виникнення смерчів пов'язане з локальною неоднорідністю атмосфери, зіткненні неоднорідних за вологістю та температурою повітряних мас, теплих (внизу) і холодних (угорі) шарів повітря та сильному вітрі. Смерч має вигляд величезного чорного рукава або хобота. Діаметр «хобота» біля основи може становити до 30 м і більше,  висота – 800-1500м. Знижений тиск усередині смерчів створює «ефект насоса», тобто всмоктування навколишнього повітря, води, пилу, предметів, людей і тварин усередину воронки. Швидкість переміщення смерчу 50-60 км/год.

Смерч торкаючись поверхні землі спричиняє великі руйнування. Це зумовлено таранним ударом повітря, що швидко обертається, з виникненням великої відцентрової сили. В Україні великі смерчі явище поодиноке і спостерігається, в основному, у літній період. У Північній Америці смерчі відомі під назвою «торнадо»

Для класифікації торнадо за швидкістю вітру і за нанесеними втратами використовують шкалу, яку ввів 1971 року професор чиказького університету Теодор Фудзіта.

Вся шкала складається з тринадцяти категорій: F0 — F12. При цьому проміжок між F0 і F1 відповідає 11-му і 12-му балу Бофортової шкали швидкості вітрів. Сім категорій вище F5, Фудзіта ввів як теоретичні. Тому, максимальна категорія, яку привласнюють торнадо — це F5.

F0 Штормовий смерч. Обламує гілки дерев, вивіски, пошкоджує вишки, димові труби і стовпи.             

F1 Помірний смерч. Зносить дахи і пересуває машини. 

F2 Значний смерч. Розбиваються вікна, вивертаються дерева, ламаються пересувні будинки.             

F3 Сильний смерч. Перекидає вагони і локомотиви, піднімає в повітря машини, більшість дерев вириває з коренем, руйнує стіни будинків.             

F4 Руйнівний смерч. Легкі будинки цілком піднімає в повітря, міцніші руйнує частково або повністю, машини переносить на величезні відстані.             

F5 Неймовірний смерч. Далеко переносить міцні будівлі, зриваючи їх з фундаменту і відриває асфальт. Дощенту руйнує населені пункти.

 

Деякі рекомендації щодо правил поведінки при ураганах:

  •   отримавши повідомлення про ураган чи смерч, необхідно щільно зачинити двері, вікна;
  •   з дахів та балконів забрати предмети, які при падінні можуть травмувати людину;
  •   в будівлях необхідно триматися подалі від вікон, щоб не отримати травми від осколків розбитого скла;
  •   найбезпечнішими місцями під час урагану та смерчу є підвали, сховища, метро та внутрішні приміщення перших поверхів цегляних будинків;
  •   коли ураган чи смерч застав людину на відкритій місцевості, найкраще знайти укриття в западині (ямі, яру, канаві);
  •   ураган може супроводжуватись грозою, необхідно уникати ситуацій, при яких збільшується ймовірність ураження блискавкою: не стояти під окремими деревами, не підходити до ліній електропередач тощо.
doc
Додано
18 листопада
Переглядів
510
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку