10 березня о 18:00Вебінар: Шкільне діловодство. Документація заступника директора з навчальної роботи

Лекція на тему"! Життя людини - найбільший скарб"

Про матеріал

Формувати усвідомлене розуміння понят­тя «життя», його унікальності, цінності, значу­щості для кожної особистості; визначити своє місце в ньому; спонукати до роздумів над важливими життєвими проблемами; ставлення до власного життя та життя інших лю­дей, як до найвищої цінності; сприяти вихованню людяності, чесності, працьовитості, відповідальності, любові до людей, до рідної землі; розвивати допитливість, інтерес до навколишнього життя, майбутньої професії, прагнення з'ясовувати, доводити, міркувати; розвивати вміння, формувати ціннісні судження про гармонійне життя.

Перегляд файлу

                            ЖИТТЯ ЛЮДИНИ – НАЙВИЩА ЦІННІСТЬ

Мета: дати  поняття про те, що життя має найбільшу цінність; розвивати вміння жити в мирі і злагоді; виховувати бажання вести активний спосіб життя.

«Пам’ятай! Життя – це подарунок, великий подарунок. І хто його не цінує, той цього подарунка не заслуговує». (Леонардо да Вінчі)

 

Я не випадково почала свою доповідь  з цих рядків. З античних часів людство у своєму житті користується правилом, сформульованим філософом Протагором: «Людина – міра всіх речей», а цінність людського життя – це найвища суспільна цінність. Людина – частина суспільства, вона має свої права та обов’язки. Основне правило людини – це право на життя. Захист цього права – найважливіший пріоритет цивілізації.

Життя людини неповторне і звичайне, радісне і смутне, повне переживань. Людей – мільйони, усі вони неповторні й несхожі. Вони, як зірки на небі, що горять незвичайним світлом. Їхнє життя гірке, як полин, і солодке, як мед. Життя кожного – це дорога, якою тільки йому призначено пройти. І якою буде ця дорога залежить… Від кого?

«Не витрачай час на міркування про те, що і заради чого робиться, тому що життя – це спектакль(драма), план якого складений Богом і не доступний людському розумові»,- сказав Марк Аврелій. Але драма укладена не в неминучості долі для людини, а в силі або слабкості характеру, здатності або нездатності реалізувати життєві можливості.

І саме найгірше і непоправне – коли людина, а особливо підліток вдаються до суїциду.

  Хто ж входить до “групи ризику”?

• Молодь з порушенням міжособистісних відносин, “й самотні”, які зловживають алкоголем чи наркотиками, які відрізняються девіантною чи кримінальною поведінкою, що включає фізичне насильство;
• Надкритичні до себе.
• Особи, які від недавно пережили приниження чи трагічні втрати.
• Підлітки, фрустровані невідповідністю між очікуваними успіхами і реальними досягненнями.
• Люди, які страждають від хвороб чи покинуті оточенням.

Хто з підлітків входить до “групи ризику”?
Якщо нам відомі “застережливі знаки” суїциду, якщо ми знаємо, які групи піддаються більшому, а які – меншому суїцидальному ризику, ми можемо вирішити, до кого  слід віднестися з більшою турботою, увагою і розумінням. Ми також зможеш визначити, кому можемо  знадобитися, якщо їм загрожуватиме небезпека суїциду.

Депресивні підлітки. Депресія і бажання накласти на себе руки – не одне і те ж. Можна страждати від депресій, але про суїцид навіть не подумувати. В той же час більшість суїцидальних підлітків об'єднує схильність до депресій. Пригніченості передує зазвичай відчуття суму, нерідко несвідомого, і безвихідності.

Майже всі молоді люди час від часу відчувають тугу і меланхолію. Перепади настрою властиві молоді, проте продовжуються ці перепади день-два, не більше. Так звана ситуативна депресія безпосередньо пов'язана з тим, що відбулося або відбувається в житті підлітка: хлопці і дівчата живо реагують на погані відмітки, на сварки з друзями і подругами, на сімейні нелади, на втрату роботи. Підлітки, які стикаються не з однією, а з декількома проблемами одночасно, впадають в депресію, потроюють здатність знаходити вихід з ситуації, що створилася.

Депресія  може підштовхнути молодих людей до здійснення суїцидальної спроби, оскільки підлітки, що впали в депресію, часто думають, що їх нещастям не буде кінця. Їм здається, що вони потрапили в смугу невдачі, що “далі буде тільки гірше” і що виходу з положення, що створилося, немає і бути не може. Їм представляється, що те життя, яке вони ведуть тепер, продовжуватиметься завжди. Виходом з цього стану безвихідності може стати суїцид.

Підлітки, що впали в депресію, втрачають інтерес до життя, до людей, які їх оточують. Вони перестають спілкуватися з друзями, перестають робити те, що раніше робили з цікавістю. Вигляд у них сумний, пригнічений, вони багато сплять, розмовляють зазвичай тихим, втомленим голосом. Враження таке, ніби живуть вони через силу. Вони залучені в порочний круг: депресія веде до відчуження, відчуження породжує тугу, туга – новий виток депресії. І чим довше триває цей цикл, тим більше ризик, що підліток, намагаючись покінчити з меланхолією і самотою, покінчить з життям.

Якщо молода людина знаходиться в пригніченому стані, це означає, що їй просто потрібний друг, який би її розвеселив, зацікавив, відвернув. Вона потребує вашої уваги, адже любовна драма або догана на роботі ще дуже свіжі в її пам'яті. Якщо ж вона почне демонструвати і інші “застережливі” суїцидальні ознаки або якщо вона входить до соціальної або етнічної групи підвищеної риски, означає їй знадобиться щось більше, ніж дружна опіка. В цьому випадку їй не обійтися без друга, який допоможе їй знайти досвідченого психотерапевта, щоб той, у свою чергу, надав потенційному суїциденту своєчасну і кваліфіковану допомогу.

Підлітки – алкоголіки і наркомани. Можна виділити три способи дії алкоголю і наркотиків на “депресивного” підлітка:
1. Якщо підліток в принципі не п'є і не вживає наркотики, але знаходиться в стані депресії і подумує про суїцид, випивка і наркотик можуть затуманити його свідомість і підштовхнути до суїциду.
2. Якщо підліток – п'є і наркоман, випивка і наркотик можуть викликати у нього депресію і суїцидальні думки.
3. Якщо батьки підлітка – алкоголіки і наркомани, то викликані цією обставиною сімейні скандали і нелади можуть істотно подіяти на психіку підлітка, підвести його впритул до суїцидальної межі.
        Приблизно третина підлітків, що здійснюють суїцид, знаходяться під впливом алкогольного або наркотичного сп'яніння.
Найчастіше підліток не вживає наркотики, а випиває – як правило, пиво: воно дешевше. Навряд чи пиво представляється тобі “смертельною зброєю”, проте якщо під його дією твій друг відправляється на той світ, – воно, погодься, нітрохи не менш небезпечний, чим заряджений пістолет.
       Більшість молодих людей, що здійснюють самогубство під впливом алкоголю або наркотиків, насправді не наркомани і не алкоголіки. Якщо вони випили або “кольнулися”, то лише тому, що їм погано. Алкоголь і наркотики затуманюють свідомість, позбавляють підлітків можливості роздумувати “на холодну голову”.
Суїцидальним підліткам, чиї мізки затьмарені алкоголем або наркотиками, набагато легше ухвалити рішення піти з життя.
       Вони і без того пригнічені – під дією ж алкоголю і наркотиків самогубство може здатися їм єдиним засобом зупинити душевний біль. “Під парами” або “на голці” у них з'являється кураж, і вони більш розташовані до ризику, чим в тверезому стані.
Наркотики і алкоголь згубно позначаються і на житті тих підлітків, чиї батьки – алкоголіки і наркомани. Самі по собі молоді люди можуть не бути залежними від наркотиків і алкоголю, проте їх життя повне страждань через те, що розпадається сім'я.
Серед суїцидологів існує думка, що більшість підлітків, які зробили або збираються зробити суїцид, так або інакше пов'язані з алкоголем і наркотиками.
      У цю групу суїцидологи включають і тих підлітків, які випили і прийняли наркотик прямо перед здійсненням суїцидальноі спроби, і тих, хто пив і “коловся” регулярно, і тих, у кого батьки – алкоголіки і наркомани, – всього 75% всіх молодих людей, що зробили самогубство.
       Буває і так, що твої друзі, які п'ють і “колються”, але яким суїцид не загрожує, так захопляться спиртним і наркотиками, що теж можуть опинитися в “небезпечній зоні”. Вони починають носитися з скаженою швидкістю на машині, здійснювати необдумані вчинки, необережно поводитися з вогнепальною зброєю. Під впливом наркотиків і алкоголю такі підлітки здійснюють дії, які можуть виявитися несумісними з їх життям.

Підлітки, що вже намагалися накласти на себе руки, або підлітки, в чиїй сім'ї здійснювався суїцид. Як правило, підлітки намагаються накласти на себе руки тільки один раз в житті, проте є випадки і повторної суїцидальної спроби. Відбувається це, як правило, приблизно через три місяці після попередньої спроби. Стеж за своїм приятелем особливо уважно, коли з часу скоєної їм суїцидальної спроби пройшли три місяці. Підлітки, що належать до групи підвищеної суїцидального ризику, залишаються суїцидонебезпечними протягом року. Весь цей час вони повинні знати: якщо життя знову почне підносити неприємні сюрпризи, ним буде на кого спертися.
       Ризикують зробити суїцидальну спробу і ті підлітки, в чиїх сім'ях вже кінчали з собою. Вони відчувають порожнечу, біль, тугу, гнів, горе і нерідко в тому, що їх родич вирішив піти з життя, винуватим вважають себе. Іноді депресія від втрати близької людини стає абсолютно нестерпною, і підліткові починає здаватися, що далі так жити неможливо. Родич, що скоїв самогубство, немов би вселив йому думку, що самогубство – вихід з безвихідної ситуації, а тому не дивно, що ті, хто пережив втрату близької людини можуть скористатися його досвідом, вирішивши, що суїцид – цілком прийнятний спосіб виходу з кризи. До підлітків, в сім'ї яких хтось недавно наклав на себе руки, потрібно проявляти  підвищену турботу і увагу. Стежити за “застережливими знаками”, уважно прислухатися до їхніх слів.
       Обдаровані підлітки. Насилу віриться, що  розумні, талановиті діти можуть зіткнутися з проблемами, через які вони зроблять спробу піти з життя. Вся річ у тому, що обдаровані підлітки стоять перед необхідністю демонструвати свою перевагу у всіх областях життя, що, природно, накладає на них чималі зобов'язання. Багатьом з них починає здаватися, що люблять не їх, а нагороди, призи і почесті, яких вони удостоюються, здібності, якими вони наділені від природи. Тому варто їм отримати всього одну погану відмітку, зайняти в спортивному змаганні не перше, а друге місце, або ще абияк “довести”, що обдарування їх перебільшені, – як вони впадають в депресію, їм починає здаватися, що вони всіх підвели, у тому числі і самих себе. Відчуття сорому і провини за “невдачу”, що їх сягнула, може підштовхнути їх до думки про суїцид.

Підлітки, обдаровані в тій або іншій області, часто бувають надмірно дійшлими, дріб'язковими; кожен свій крок вони ретельно вивіряють, продумують; їм здається, що будь-яке рішення, яке вони приймуть, повинне бути єдине можливим, що іншого шляху, окрім ними вибраного, не існує. Їм складно – і навіть неможливо – уявити собі, що вони помилилися в своїх розрахунках і що слід вибрати інший шлях.
Така дійшлість, методичність може бути дуже небезпечною, особливо якщо рішення зробити суїцид вже ухвалене. Обдаровані діти можуть піти на цей відчайдушний крок тільки тому, що вони ухвалили таке рішення і ніякого іншого не існує.

Підлітки з поганою успішністю в школі. Підлітки, яким вчитися важко і тому мають погану успішність, часто страждають від низької самооцінки і, як наслідок, впадають в депресію. І те, і інше може привести до суїциду.
Такі учні можуть опинитися і серед наших гімназистів. Вони можуть скаржилися , що їм не вистачає здібностей. Насправді, це не дефект, а невідповідність: для навчання таким учнів необхідні інші методи, які б дали їм можливість закінчити школу і отримати професію.
       Оскільки в класі такі учні стикаються з особливими труднощами, вони знаходяться в стані підвищеного стресу. Їх самооцінка постійно страждає від уїдливих, колючих зауважень їх однокласників і вчителів, чому у них може виникнути відчуття, що вони дурні і ніколи нічого не доб'ються.
       Всім хочеться, щоб їх любили вчителі і однокласники, – відсутність такої любові може стати важким тягарем, позбавитися від якого підліток зможе, лише удавшись до відчайдушних заходів.

Вагітність. З кожним роком підлітки стають все більш і більш сексуально активними, і ці сексуально активні підлітки не користуються протизаплідними засобами. От чому немає нічого дивно в тому, що у наш час дівчата вагітніють все в більш і ранньому віці. Багатьом з них – варто лише запідозрити або ж переконатися в тому, що вони вагітні, – приходять в жах і паніку.
Більшість з них бояться батьківського гніву. Деяких хвилює, що вони скажуть вчителям і друзям. У тому числі і хлопчикам, які до них залицялися. Тепер вони їх, швидше за все, кинуть, чи не так? Як вагітність позначиться на їх планах?
      Рішення, які їм доводиться приймати у зв'язку з вагітністю (Залишати або не залишати дитину? А якщо залишити, то хто нею опікуватиметься?), також дуже неоднозначні. Може статися, що дівчинка не знає, як їй поступити. Вона боятиметься, що батьки або її друг примусять її зробити той вибір, який представляється їй небажаним.
Для багатьох дівчат вагітність – проблема нерозв'язна. Вони розуміють: вагітність – не так річ, яку приховаєш, і вважають, що їх відносини з батьками і друзями будуть зіпсовані назавжди. Їм здається, що життя не задалося, з чого виходить, що смерть – це єдине, що їм залишається. Саме в цей  момент життя таким підліткам потрібна підтримка друга,який би  запропонував  разом піти до когось з дорослих, до того, хто користується їх довірою. Дуже важливо, щоб в цей важкий час вони відчували дружню підтримку. Їм необхідно вселити впевненість, що вона не опинилася в безвихідному положенні і що ситуація, в яку вони потрапила, на їхньому майбутньому ніяк не позначиться. Перш за все їм знадобиться моральна підтримка. Той, хто ділить з нею тягар відповідальності, повинен бути готовий до того, що з ним будуть ділитися своїми відчуттями, своїми побоюваннями, викликаними рішенням, яке їм належить прийняти, а також – своїми планами на майбутнє.
      Не виключено, що такого друга застануть  зненацька. Ще б, адже ставати отцем він зовсім не збирався! Не з батьками ж насправді розмовляти на тему підліткової вагітності! Невідомо до того ж, як її вагітність позначиться на його майбутньому.
І дівчата, і хлопці повинні знати: у цей непростий час їм є на кого спертися.

Підлітки – жертви насильства. Поки підлітки не признаються, що їм – в школі, удома або десь ще – завдали фізичної, емоційної або сексуальної травми, ми, швидше за все, будемо в повному невіданні щодо того, що відбулося. Проте деякі докази дадуть  підставу запідозрити, що вони стали жертвою жорстокого звернення.
Наприклад, синці на обличчі і тілі будуть цілком недвозначно свідчити про те, що з ними жорстоко поводяться. Можливо, їм буде нелегко пояснити, що відбулося. Може, вони пробурмотять щось невиразне, або, розповідаючи, ховатимуть очі, а може, просто скажуть, що говорити про побої не бажають.
      Наочним доказом наявності емоційної травми служитимуть занижена самооцінка, а також грубі словесні сперечання між підлітком і його батьками. Втім, молоді люди, яким нанесена емоційна травма, тримаються звичайно боязко, соромливо, немов боячись привернути до себе увагу. Їх привчили до думки, що вони ні на що не здатні, дурні і неосвічені. Часто тому їм не вистачає упевненості в собі, кожне слово в свій захист дається їм насилу.
      Сексуальну травму відстежити особливо важко, оскільки зазвичай така травма тримається в глибокій таємниці. Нанесення сексуальної травми лякає молодих людей, вони втрачають грунт під ногами, відчувають сором і відчуття гидливості. Таку травму багато підлітків прагнуть тримати в секреті, бо бояться, що їм ніхто не повірить. Бояться вони і того, як би насильник не розправився з ними або з членами їх сім'ї. Від травм, що постійно наносяться, підлітки несуть тяжку утрату, не тільки фізичну, але і моральну, і, не побачивши іншого виходу, намагаються піти з життя. Багатьом з них, на жаль, це вдається.

Загроза самогубства стає реальною. Підліткам не загрожує суїцид, поки до головної проблеми, до основного страждання не приєднуються інші. Якщо все у них в житті йде нормально, одна, навіть найнерозв'язніша, проблема небезпеки не представляє. Але, якщо все його життя “піде наперекосяк”, він почне випробовувати різного роду “перевантаження”.
       Підліткам, що знаходяться в групі підвищеного суїцидального ризику, буде потрібно від друзів дві речі. Перш за все їм знадобляться друзі, які приймуть їх незалежно від того, вагітні вони, талановиті або, навпаки, до навчання не здібні. Незалежно від того, гомосексуалісти вони або наркомани. І, по-друге, їм знадобляться друзі, які, коли життя від них відвернеться, протягнуть їм руку допомоги. Отже, якщо у вас є знайомі в групі підвищеного суїцидального ризику, ви зможете їм допомогти за умови, що будете знаходитися з ними в тісному контакті, будете в курсі того, що відбувається в їх житті. Пам'ятайте, коли ви їм потрібні більше всього, ви повинні бути поряд.

Людське життя завжди і скрізь має бути однаково цінним. Тому хочу завершити свій виступ поетичними рядками В. Симоненка.

Ти знаєш, що ти – людина?

Ти знаєш про це чи ні?

Усмішка твоя – єдина,

Мука твоя – єдина,

Очі твої – одні.

Більше тебе не буде

Завтра на цій землі

Інші ходитимуть люди,

Інші кохатимуть люди –

Добрі на слові й злі.

Сьогодні усе для тебе:

Озера, гаї, степи.

І жити спішити треба,

Кохати спішити треба –

Гляди ж не проспи.

Бо ж на землі – людина,

І хочеш того чи ні –

Усмішка твоя – єдина,

Мука твоя єдина,

Очі твої – одні.

 

docx
Додано
24 жовтня 2018
Переглядів
384
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку