Пропоную вашій увазі просте пояснення будови клітини з використанням доступних розумінню аналогій, що сприятиме розвитку креативного мислення наших дітей.
Просто про клітину
Для того, щоб зрозуміти та краще запам’ятати будову та функції складових клітини, проведемо аналогію клітини з державою.
Аналізуючи будову клітини, цитологи (вчені, що її вивчають) виділяють три області, які розрізняються функціями – оболонку, ядро і цитоплазму.
Оболонка тваринних клітин представлена мембраною, над якою знаходиться тонкий глікокалікс.
Уявімо, що мембрана клітини – її державний кордон. Вона захищає клітину, здійснює транспорт речовин (експорт, імпорт). На кордонах є митниці з суворим пропускним режимом. Наша мембрана теж є вибірковопроникною, всередину, наприклад, можуть пройти необхідні для життєдіяльності клітини речовини.
Ядро – центр керування – уряд клітини. В молекулах ДНК, що містяться в спеціальних структурах ядра (хромосомах), зашифрована інформація про весь організм. Ця інформація використовується для керування роботою клітини, а також вона може передаватися нащадкам при розмноженні.
Повсякденну діяльність, забезпечення постійних потреб нашої клітини-держави виконує цитоплазма. Вона складається з в’язкої речовини гіалоплазми та органоїдів (органів клітини).
Гіалоплазму можна порівняти з навколишнім середовищем: водою, повітрям, ґрунтами.
Органоїди (органели)
Більшість органел вкриті мембранами. Не містять мембран тільки рибосоми, центріолі клітинного центру та деякі інші структури.
Ендоплазматична сітка (ЕПС). Це мережа канальців (доріг, транспортних магістралей) і порожнин (областей). В кожній області відбуваються свої хімічні процеси. Так, в гладенькій ЕПС (на поверхні мембран якої немає рибосом) проходять реакції обміну вуглеводів і ліпідів, а в гранулярній (з рибосомами) – реакції обміну білків. Так і в державі існує розподіл праці між областями.
Комплекс (аппарат) Гольджі – щось на зразок стопки мішечків. У них накопичуються (склади), дозрівають і транспортуються по клітині й назовні (транспорт) різні речовини, що утворилися в ЕПС. В комплексі Гольджі також утворюються лізосоми.
Мітохондрії – двомембранні органели, які можна порівняти з електростанціями, в них відбувається розщеплення вуглеводів та утворення при цьому енергії, яка запасається в АТФ. (Грубка теж стає теплою, коли в ній щось спалюється!)
Рибосоми – заводи по виробництву (синтезу) білка, необхідного для цитоплазми. Білок дуже потрібен не тільки для побудови структур, але і для того, щоб тримати баланс внутрішньоклітинного тиску в нормі.
Лізосоми – в тваринних клітинах це сміттєпереробні заводи. В них розщеплюються внутрішні та позаклітинні відходи, старі та несправні органели, патогенні мікроорганізми.
Клітинний центр – структура тваринних клітин, що приймає участь у поділі.
Особливості будови рослинних клітин
Це цікаво!