Матеріал до виховної години "Зустріч весни"
А чи знаєте ви обрядові свята весни? Сьогодні нашу розповідь ми присвячуємо весняним обрядам.У сиву давнину люди повністю залежали від явиш природи, але вірили в те, що вони можуть вплинути на її сили. Чим саме? Словом, піснею, магічною дією. Вірили, що весна прийде швидше, якщо її покликати. У давні часи в Україні рік починався березнем.
1.Ласкавий сонячний промінчик відчини весні двері — і все навколо захвилювалося.
Природа пробуджується, оживає, рухається. Життя відновлюється. Всі ми любимо цю пору року. Піднімається настрій, з'являється оптимізм. Легко дихається.
2.А чи знаєте ви обрядові свята весни? Сьогодні нашу розповідь ми присвячуємо весняним обрядам
3.У сиву давнину люди повністю залежали від явиш природи, але вірили в те, що вони можуть вплинути на її сили. Чим саме? Словом, піснею, магічною дією. Вірили, що весна прийде швидше, якщо її покликати. У давні часи в Україні рік починався березнем. З XVI ст. було введено початок року з січня. Березнем називався в народі небесний місяць, який народжувався у великий піст. Про нього казали, що назву взяв від білокорої берези, яка в цей час «плаче» солодким соком.
4. 14 березня — свято Явдохи, що є вісником весни. Якщо на Євдокії ясний день—буде гарний рік, якщо похмурий — поганий. Коли грім загримить на голе дерево — чекай неврожаю.
У всякої малої пташки свої замашки. Люди підмічали влучні назви: голуб — «гур-котливець», удод — «дудило», дятел — «деревоклюй».
. Навесні, коли журавлі поверталися з вирію, їх потрібно було називати веселиками, щоб потім цілий рік веселитися. Хто ж називав журавлями, то не переставав після цього журитися.
. Побачивши вперше диких гусей, кидали їм солому і вигукували: «Гуси, гуси, нате вам на гніздечко, а нам дайте здоров'ячко».
Зустрічаючи ж цієї пори ластівок, необхідно було казати: «Ластівко! Ластівко! На тобі веснянки, дай мені білянки!» Зігріті людиною птахи не раз виручали її, скажімо, попереджали про негоду.
Особливо були прихильними до житла лелеки «Де лелека водиться, там щастя родиться», — стверджували старі люди. До речі, слово «лелека» по-українськи означає «балакати». Лелека -оберіг. Запевняли, що де в селі є хоча б одне гніздо лелеки, людей обмине всяке нещастя.
Закликали дівчата птахів — і птахи прилітали. А тоді треба було звернутися до сонечка, як до божества, щоб воно вийшло, щоб краще гріло.
Вийшло сонечко, розтанули сніги, розм'якла земля. Настала пора орати ниву, сіяти пшеницю, мак, просо — усі весняні культури.
А урожай залежить від дощу. Отже треба було покликати дощ.
Сонечко підбивається все вище й вище. Зима відступила. Але треба її прогнати зовсім. Для цього треба її спалити!
Робили хлопці опудало зими із соломи, одягали в жіночий одяг, виносили за село до річки і спалювали. Для того вогнища хлопці збирали усякі старі речі, все сміття, що зібралося за зиму в селі. Отак спалювали зиму.
А сонечко все вище й вище. На горбочку сухо, а на стежці вже травичка починає зеленіти. Тоді закликали весну.
Тобі, весно-весняночко,
Дзвенить наша співаночка.
Прийди, прийди, весно красна,
Чепури наш рідний край.
Засвіти нам сонце ясне,.
З нами в гурті погуляй.
.9 березня, у день весняного рівнодення, дітям печуть і роздають печиво «жайворонки» — символ пташки, яка оспівує прихід весни.
30 березня за новим стилем відзначається свято Теплого Олекси. У цей день пасічники виставляють бджіл на пасіку. Можна почути і спів вівсянки — провісниці весни. Коли в цей день тепла сонячна погода — буде врожай на хліб.
Ось і зустріли ми весну за давніми українськими звичаями,
Лінійка
« Зустріч весни»
Підготувала
Савенко Л.О.