Демонстрація дослідів.
№ 1.Нагрівання мідного дроту до якого воском прикріплені кнопки.
№ 2.Нагрівання колби з водою , на дні якої поміщено кристалик пергаменту калію , що забарвлює виниклі конвекційні потоки.
№ 3.Нагріта кулька випромінює тепло.
Випромінювання. Ви знаєте, що без енергії сонця життя на землі було б не можливим . А як передається енергія сонця до землі, адже між ними безповітряний простір. А значить, відсутнє матеріальне середовище у вигляді речовини частинки якої могли б передавати кінетичну енергію руху одна одній.
Річ в тому що теплове випромінювання відбувається за рахунок внутрішньої енергії тіла (енергія руху і взаємодія атомів) яка перетворюється в енергію випромінювання .Вона може поширюватися і в безповітряному просторі, а при зустрічі з речовиною поглинається нею. Теплову енергію випромінюють всі тіла температура яких більша ніж -273 С. – це температура над абсолютний нуль (припиняється рух молекул і атомів). Коли тіло охолоджується, то воно менше випромінює тепла.
Фізхвилинка. Рухавка «Зміни свою внутрішню енергію»
Підняти руки вгору,нахиляти тулуб в різні сторони.
Ліву руку поставити на пояс, праву відвести в сторону, розвернути
корпус вправо, поміняти положення рук і розвернути корпус вліво.
Зігнути в ліктях руки і розігнути.
Потягнутись догори з піднятими руками.
Нахилитися донизу і дістати руками підлоги.
Сісти на місця.
Повітря, як теплоносій, має ряд переваг у порівнянні з водою.
По-перше, воно передає тепло в приміщення безпосередньо, без установки опалювальних приладів.
По-друге, передача тепла здійснюється швидко.
Відомо, що в давнину штучне опалення житла здійснювали гарячими газами. Перші згадки про це стосуються м. Ефес, заснованого в X столітті до н.е. на території сучасної Туреччини. Система повітряного опалення, створена в Італії, докладно описана ще Марком Вітру́вієм римським архітектором та інженером 2-ї пол. I ст. до н.е. Повітря в рубках нагрівалося гарячими газами, і надходило в приміщення.