У світі звуків
Ми живемо у світі звуків. Де б ми не були нас супроводжують різні звуки. Ви знаєте , що звук – це коливання , які виникають від тіла , що коливається з певною частотою.
Людина створює звуки за допомогою голосового апарату. У гортані знаходяться голосові зв’язки і повітря , що проходить викликає коливання голосових зв'язок ,які утворюють звукові хвилі , що доходять до вуха слухача.
Теплим літнім вечором приємно слухати спів цвіркунів. Але як комахи створюють звук, адже у них немає голосового апарату ?Саранча породжує звук , водячи лапкою по своїх жорстких крилах, коники тертям надкриль, а цвіркуни мають на тертьовій поверхні десятки трикутних призм і чотири перетинки, вібрації від яких підсилюють звук.
Ми часто чуємо прислів’я німий ,як риба ,а риби розмовляють! Вони створюють звуки шляхом тертя жабрових пластин. А ще є риби ,які співають. Їх так і називають --співучі риби. Вони створюють звуки за допомогою плавального міхура. Особливі м’язи скорочуються і викликають коливання стінок міхура ,дуже схожі на спів.
Ми почули ,як живі організми створюють звуки, а як ми їх чуємо?
Наше вухо являє собою сукупність рупора (зовнішнє вухо) і резонансної системи (внутрішнє вухо).У внутрішньому вусі лікар Гельмгольц розшукав цікавий орган «мікро –рояль» із 24 000 струн –пружних волосин різної довжини .Кожне волокно розраховане на певну частоту , тому людина чітко розрізняє звуки різних частот від 16 до 20 000 Гц. При цьому збудження передаються на слуховий нерв , а від нього інформація передається у головний мозок.
Звуки допомагають дослідити стан органів людини. У лікарні ви бачили лікаря із стетоскопом. Прослуховуючи різні області тіла досвідчений лікар може сказати, які процеси протікають в даному органі. Другий прилад – фонендоскоп –допомагає лікарям прослуховувати серце і легені.
Про позитивний вплив музики на людину відомо вже давно .Легендарний Піфагор лікував багато захворювань спеціально написаною музикою, називаючи цю терапію «музичною медициною»,яку рекомендував для очищення душі. Піфагор вважав, що у кожної людини в космосі є власна музика – музика її сфер. Космічний апарат Cassini виявив ,що кільця Сатурна випромінюють мелодію на радіочастоті .Зовнішня схожість кілець з грамплатівкою несподівано підтвердилася цікавим відкриттям :виявляється ,що кільця постійно виграють мелодію з різних нот. На організм людини позитивно впливає спокійна, лагідна музика ,звуки струменів води, морських хвиль, спів птахів. Ці звуки використовують в музичній терапії.
А ось шуми шкідливі для здоров’я .Вони знижують увагу , працездатність, викликають глухоту, хвороби серця, психічні розлади. Навіть рослини повільніше ростуть під впливом звуку ,а біля гучномовця взагалі гинуть! Небезпечні для сприйняття людини гучні звуки. У середні віки застосовували страту шляхом використання потужного дзвону .Приречений помирав від нестерпного болю у вухах.
Інфразвуки нечутні для людини , проте вони чинять негативну дію на людину: з являється почуття страху, приступи нудоти ,підвищена нервозність. Джерелами інфразвуку можуть бути землетруси вібрація важких механізмів, побутових приладів. Так легковий автомобіль при швидкості 100км/год створює інфразвук частотою 16Гц та гучністю понад 100дб ,а поблизу обігрівача з піддувом повітря створюється інфразвук частотою 7 Гц та гучністю 115дб,а це небезпечно для роботи серця. Деякі тварини чують інфразвук, зокрема морські птахи ,медузи.
Коливання частота яких перевищує 20 000 Гц називають ультразвуком. Деякі тварини і чують , і виробляють ультразвук ,наприклад ,кажани. Частково сприймають його кішки, собаки, дельфіни, кити. За допомогою ультразвуку вимірюють глибину моря, просвічують металеві вироби для виявлення в них дефектів, для стерилізації молока, для обробки твердих поверхонь, навіть алмазів, для визначення в’язкості рідини. З 1964 року ультразвук широко використовують в медицині для діагностики та в хірургії для розрізання та з’єднування кісткових тканин , для лікування хронічних хвороб, для масажу серця і легень.
Варто звернути увагу , на те ,що багато людей особливо молодь, протягом багатьох годин безперервно слухає музику в навушниках. Головна небезпека плеєра полягає в тому що звук спрямовується безпосередньо до вух, а це приводить до руйнування волосинок в вусі які не відновлюються. За сучасними повідомленнями лікарів стан слуху в молоді значно гірший ,ніж у людей старших поколінь, а причина –використання плеєрів з навушниками. Тому бережіть цей чудовий подарунок природи—вухо ,бо можна вже ніколи не почути спів птахів у ранковому лісі, або лагідного шепоту морських хвиль!