1
Відділ освіти Іванківської районної державної адміністрації
Методичний кабінет
Поведінка тварин
Методична розробка циклу уроків
вчителя біології Іванківської ЗОШ
І-ІІІ ступенів №1
Тарасенко Оксани Петрівни
2018
Автор: Тарасенко Оксана Петрівна, вчитель біології вищої категорії, учитель методист
Рекомендовано методичною радою Іванківської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 (протокол № 3 від 15 березня 2018 року)
Методична розробка складена відповідно до нової програми з біології для
7 класу загальноосвітніх шкіл. Містить плани – конспекти уроків, міні – проекти, ігрові уроки, варіанти поточних оцінювань, підсумкову самостійну роботу. У змісті уроків велику увагу приділено реалізації наскрізних змістових ліній та формуванню в учнів предметної, інформаційно-комунікаційної та практичної компетентностей.
Розробка може бути використана вчителями біології, студентами педагогічних вузів для підготовки до уроків біології з теми «Поведінка тварин».
Зміст
Вступ………………………………………………………………………………...4
Урок 1. Поведінка тварин. Лабораторне дослідження «Спостереження за поведінкою тварин»………………………………………………………………..5
Урок 2.Структура поведінкового акту. Поведінка тварин та її причини.
Практична робота «Визначення форм поведінки тварин»……………………..13
Урок 3. Вроджена поведінка тварин………………………………………...........19
Урок 4.Набута поведінка тварин. Міні-проект «Як вчаться пташенята»……..24
Урок 5. Елементарна розумова діяльність тварин. Міні-проект «Як тварини користуються знаряддями праці».………………………………………………..32
Урок 6. Індивідуальна поведінка тварин…………………………………………43
Урок 7. Поведінка тварин і розмноження. Міні-проект «Чому мігрують
тварини»…………………………………………………………………………....51
Урок 8. Суспільна поведінка тварин. Міні-проект «Спільноти тварин»……...62
Урок 9. Територіальна поведінка тварин. Еволюція поведінки тварин………..71
Урок 10. Узагальнення теми «Поведінка тварин».Урок-гра «Норовливий
олімп»……………………………………………………………………………....78
Урок 11.Самостійна робота з теми «Поведінка тварин»……….……………….87
Список використаних джерел…………………………………………………….93
Вступ
Актуальним завданням, що постає перед сучасною освітою, стає засвоєння великого обсягу даних і нових знань, які з кожним роком накопичуються в світовому науковому полі. Саме тому потрібно, перш за все, готувати учнів до використання інформаційно-комунікаційних технологій для виконання особистісних і суспільно значущих завдань, ефективного сприйняття й опрацювання значних обсягів інформації, здатності учня застосовувати в умовах конкретної ситуації сукупність предметної, інформаційно-комунікаційної та практичної компетентностей. Учні повинні мати знання та уміння у межах змісту предмету біологія, необхідних для виконання певних дій з метою розв’язання навчальних проблем, задач, ситуацій. А для цього необхідно озброїти вчителів та учнів новітніми освітніми технологіями, навчити їх по-новому сприймати інформаційний простір. Урок в сучасній школі неможливий без використання інтернет-ресурсів, мультимедійних технологій. Головний результат сучасного уроку - те, що матеріал стає більш цікавим для учня, а через це й більш ефективним для засвоєння знань, що досягається за рахунок унаочнення та ілюстративності навчального матеріалу. При цьому, як показує досвід, для сучасної дитини, яка захоплюється комп'ютерними технологіями, мультимедійний спосіб навчання стає найефективнішим: виявляється, що його нездатні замінити ні ілюстрації у підручнику, ні плакати, ні муляжі.
У методичній розробці подано різні типи уроків з теми «Поведінка тварин», приділено увагу міні - проектам, є приклади мотивації до уроків, теоретичний матеріал до тем, інструктивні картки для проведення лабораторних досліджень та практичних робіт, різні завдання для перевірки навчальних досягнень учнів.
Скільки існує людство, стільки воно задумується над поведінкою тварин
І.Акімушкін
Урок 1.
Тема: Поведінка тварин.
Лабораторне дослідження «Спостереження за поведінкою тварин»
Мета уроку: сформувати поняття про поведінку тварин та її особливості; розглянути методи вивчення поведінки тварин; показати важливість значення поведінки тварин для людини; розвивати предметну, інформаційну та практичну компетентності; виховувати любов та бережливе ставлення до тварин.
Матеріали та обладнання: ілюстровані матеріали із зображенням тварин, відеофрагменти, що ілюструють різні форми поведінки тварин, мультимедійний проектор, екран, підручник «Біологія 7 клас», робочий зошит з біології (автор В.І.Соболь).
Основні поняття: поведінка, етологія.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування навичок і вмінь
Форма проведення: урок - дослідження
Завдання уроку:
розглянути методи вивчення поведінки тварин;
навчитися розрізняти та характеризувати їх;
спостерігати та описувати поведінку тварин (на прикладі домашніх улюбленців);
робити висновок про пристосувальне значення поведінки тварин.
Учні повинні знати:
що вивчає наука етологія;
методи вивчення поведінки тварин.
Учні повинні вміти:
називати та характеризувати методи поведінки тварин;
спостерігати та описувати поведінку тварин;
робити висновок про пристосувальне значення поведінки тварин.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Створення позитивної психологічної аури.
Вправа «Чарівник»
На початку уроку вчитель оголошує, що на 1 хв. Ручка кожного учня буде «чарівною паличкою», яка виконуватиме бажання, але не для себе, і пропонує щось побажати сусідові по парті.
ІІ. Розминка
ІІІ. Повідомлення теми, визначення мети та завдань уроку
Після перегляду відеофрагменту «Гірські горили» (ВВС), який демонструє деякі форми поведінки тварин та спілкування з людиною, учитель підводить учнів до розуміння того, що поведінка тварин може бути дуже різноманітною і пов’язана із задоволенням певних потреб. У ході бесіди учитель повідомляє тему уроку, визначає його мету та завдання.
ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів
Австралійський зоолог Конрад Лоренц, який присвятив усе своє життя вивченню поведінки тварин, написав книгу, яку він назвав «Перстень царя Соломона». У передмові до неї автор навів біблійну легенду, що оповідає про дивовижну здатність царя Соломона висловлюватися мовою тварин, приховану від інших людей. «Але я схильний сприйняти цю казку за істину,— пише Лоренц.— Я абсолютно готовий вірити, і в мене є до того всі підстави, що Соломон дійсно міг розмовляти з тваринами, навіть без допомоги чарівного персня, володіння яким приписує йому легенда. Якщо «сигнальний код» суспільних видів тварин узагалі можна назвати мовою, він може бути зрозумілий людиною, що вивчала його «словник»… І справді, у багатьох тварин є своя «мова», правда, дуже примітивна і проста, але вона дозволяє їм спілкуватися між собою, передавати стан радості, тривоги, переляку, голоду тощо. Багато звуків, що видаються тваринами, можна навіть перекласти на мову людей, і не одним словом, а цілою фразою. Наприклад, гусячий крик «га-га-га» має, виявляється, цілком певний зміст: «поспішайте, покваптеся!». А більш довга «фраза»: «га-га-га-га-га-га» означає: «тут є чим поживитися, затримаємося тут».
Конрад Лоренц у своїх книгах дав відповіді на багато запитань, серед яких:
Як спілкуються тварини між собою?
V.Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя
Поведінка - це спрямовані дії організму у відповідь на внутрішні чи зовнішні подразники (голод, захист, турбота про нащадків тощо). Поведінка може бути різною: від найпростіших рухів, наприклад до джерела світла, до шлюбних ігор і захисту території. Як один з найважливіших способів, активного пристосування тварин до різноманіття умов навколишнього середовища, поведінка забезпечує виживання й успішне відтворення виду. Люди почали вивчати тварин ще в сиву давнину. Їхнє існування часто залежало від успішного полювання, тому важливо було знати особливості способу життя і повадки тварин. Ці знання також сприяли прирученню тварин і подальшому розвитку скотарства.
Вправа «Мозковий штурм»
Запитання до учнів:
Етологія (від грец. етос - норов, логос - учення) - це біологічна наука, що вивчає поведінку тварин. Термін «етологія» вперше використав 1859 року французький зоолог І. Жоффруа Сент-Ілер. Остаточно етологія як наука сформувалася в 30-ті роки XX століття. її засновниками вважають нідерландського вченого Ніколаса Тінбергена і австрійських - Карла фон Фриша та Конрада Лоренца. У 1973 році вони стали лауреатами Нобелівської премії з фізіології і медицини «за відкриття, пов'язані зі створенням і встановленням моделей індивідуальної та групової поведінки тварин». Ці дивовижні люди були також відчайдушними захисниками природи.
Методи вивчення поведінки тварин
Основними методами дослідження поведінки тварин є:
Робота в групах
Завдання для груп:
1.Самостійно опрацювати матеріал підручника (§47) і додатковий матеріал
2.Дати відповіді на запитання:
Що використовують при різних методах дослідження?
Що вдається виявити цим методом?
Яке значення цього методу?
Група І- метод спостереження
Група І І- метод експерименту
Група ІІІ-метод класифікації
Група ІV - метод мічення
3.Презентація роботи груп та виконання завдань 1, 2 на сторінці 87 у робочому зошиті.
Розповідь учителя
Значення етологічних знань для людини
Вправа «Дивуй»
Розповіді учнів (із випереджального домашнього завдання) про лікування хворих дітей та дорослих з допомогою тварин (анімалотерапія): коней, дельфінів, птахів.
Лікувальні властивості різних тварин відомі людству вже досить давно. Існує навіть спеціальний термін "анімалотерапія». У анімалотерапії широко застосовуються різні символи тварин: образи, малюнки, казкові герої, іграшки. Використовуються також і звуки тварин. Історія анімалотерапії
Про лікування тваринами знали навіть печерні люди. Ще в давнину цілителі людям, що страждають неврозами, прописували холодний душ, ходьбу босоніж і їзду на коні.
Гіппократ в 5 столітті до н.е. звернув увагу на те, як впливає на людину навколишня природа. Він був упевнений у великій користь лікувальної верхової їзди.
Близько 3 000 років тому стародавні греки помітили здатність собак допомагати людям справлятися з різними недугами. Єгиптяни використовували з цією метою в основному кішок. У Стародавній Індії велике значення надавали прослуховування пташиного співу.
Види анімалотерапії
Ненаправлена анімалотерапія це взаємодія з тваринами в домашніх умовах. Вона здійснюється без усвідомлення або цілеспрямованого розуміння їх терапевтичного значення.
Спрямована анімалотерапія являє собою цілеспрямоване використання тварин і їх символів. Це використання здійснюється за спеціально розробленими терапевтичними програмами.
Даний вид анімалотерапії використовує спеціально навчених тварин, а не тварин пацієнта. Залежно від того, які тварини використовуються, анімалотерапія підрозділяється на окремі види.
Іпотерапія
Іпотерапія - це спілкування з кіньми і верхова їзда. Є ефективною лікувальною фізкультурою. Застосовується при порушеннях опорно-рухового апарату, черепно-мозкових травмах, атеросклерозі, поліомієліті, захворюваннях шлунково-кишкового тракту, простатиті, сколіозі й розумової відсталості.
Дельфінотерапія
Дельфінотерапія - спілкування з дельфінами, яке дозволяє поліпшити психоемоційний стан людини і зняти психологічну напругу. Є також відмінною психологічною реабілітацією для людей, які пережили серйозні психологічні потрясіння. Допомагає дітям, які страждають аутизмом, ДЦП, олігофренією і синдромом Дауна.
Каністерапія
Каністерапія - використання собак. Допомагає при гіподинамії, профілактує серцево-судинні захворювання, інфаркт міокарда. Собака позбавляє від дефіциту в спілкуванні, підвищує самооцінку.
У собачої, а також котячої слині міститься фермент лізоцим, який вбиває хвороботворні мікроорганізми. Каністерапія призначається при неврастенії, істерії, Психастенія і неврозах.
Фелінотерапія
Фелінотерапія це терапевтичний вплив кішок. Вона сприяє зниженню артеріального тиску, нормалізує роботу серця, позбавляє від суглобових і головних болей. Кішки прискорюють відновлення після травм, лікують внутрішні запальні захворювання. Кішка чудово вміє вгадувати хворі місця свого господаря. Спілкування з ними зміцнює імунітет. Дуже корисно і муркотіння кішки, яке навіть може підвищувати щільність кісток людини.
Спілкування з тваринами здатне рятувати людину від стресу, поліпшувати роботу нервової системи і психіки в цілому.
VІ. Практична діяльність
Виконання лабораторного дослідження «Спостереження за поведінкою тварин»
Заздалегідь учні отримали завдання щодо вивчення поведінки свого домашнього улюбленця. Дослідження виконується на уроці.
VІІ. Узагальнення і закріплення знань
1.Складання сенкану «Поведінка»
Поведінка
Вроджена, набута
Дивує, вчить, розвиває
Поведінка- дія організму на подразнення
Норов
2.Відповідь на запитання:
VІІІ. Підбиття підсумків уроку
Вправа «Мікрофон»
Сьогодні на уроці я зрозумів….
Мені сподобалось (чи не сподобалось)….
ІX. Домашнє завдання
Урок №2
Структура поведінкового акту. Поведінка тварин та її причини.
Практична робота «Визначення форм поведінки тварин (за відеоматеріалами або описом).
Мета уроку: розглянути причини поведінки тварин та структуру поведінкового акту; визначити типи поведінкових реакцій тварин; показати важливість вродженої поведінки для життя тварин, роль стимулів у формуванні поведінки; розвивати предметну та практичну компетентності (уміння розпізнавати направленість поведінкових актів, формулювати висновки про пристосувальне значення поведінки тварин); виховувати любов та бережливе ставлення до тварин.
Матеріали та обладнання: ілюстровані матеріали з різними формами поведінки тварин, мультимедійний проектор, екран, підручник «Біологія 7 клас», робочий зошит з біології (автор В.І.Соболь).
Основні поняття: вроджена поведінка, набута поведінка, поведінковий акт. Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок
Форма проведення: диференційовано-групова, фронтальна
Завдання уроку:
розглянути типи поведінки тварин;
вивчити форми поведінки тварин;
дослідити структуру поведінкового акту та роль стимулів у поведінкових реакціях;
уміти розпізнавати направленість поведінкових актів тварин.
Учні повинні знати:
ознаки розумової діяльності тварин;
форми поведінки тварин;
принципи соціальної поведінки;
Учні повинні вміти:
розпізнавати направленість поведінкових актів;
наводити приклади групової поведінки;
принципи територіальної поведінки;
пояснювати роль роль стимулу в поведінкових реакціях;
Хід уроку
І.Організаційний момент, створення позитивної атмосфери навчання.
Метод «Градусник» (пропоную учням визначити свій теперішній емоційний та душевний стан у градусах. Верхні та нижні значення шкали не повинні перевищувати +12 та -12).
ІІ. Розминка
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Прийом «Вітер дме»
Вітер дме для тих, хто:
- зрозумів, що вивчає етологія;
- усвідомив важливість вивченої теми;
- хто дослідив поведінку домашнього улюбленця.
(Прошу учнів, які піднімалися пояснити свою позицію і вислуховую одну-дві відповіді)
Вправа «Так-Ні»
1. Етологія – наука про поведінку тварин.
2. Лікувальні властивості різних тварин відомі людству вже досить давно.
3. Спостереження - єдиний метод дослідження тварин.
4.В основі формування поведінки тварин лежить подразливість.
5.Поведінка тварин не зумовлена пошуком оптимальних умов існування.
6. У рослин спостерігаються лише природжені прояви поведінки.
7. Складність поведінки тварин не залежить від їхньої нервової системи.
8. Інстинкт- вроджена поведінка тварин.
9. Метод мічення це кільцювання мітками.
10. Етологічні знання людина не навчилась використовувати.
11. Ящірки здатні сприймати слабкі підземні поштовхи.
12.Найпростішими видами вродженої форми поведінки є таксиси.
Відповідь: «Так»-1,2,4,6,8,9,11,12; «Ні»-3,7,10.
ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів
Маючи у себе вдома породисту собаку, господарі намагаються навчити її різним командам. Коли вона стає дуже розумною, то сподіваються мати від неї «розумне» потомство. А чи дійсно потомство буде розумним?
V. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя
Вроджена і набута поведінка
Яку ж поведінку слід вважати вродженою (інстинктивною), а яку — набутою як наслідок індивідуального досвіду та научіння? На думку німецького зоолога Г. Циглера (1914), поведінкова реакція вважається інстинктивною, якщо вона:
· успадковується, тобто належить до природжених властивостей виду або раси;
· не вимагає попереднього научіння;
· виконується практично однаково всіма особинами даного виду або раси;
· властива тілесній організації тварини, тобто пов'язана з нормальним функціонуванням її органів;
· пристосована до натуральних умов життя виду, включаючи сезонні зміни умов життя.
Набута поведінкова реакція характеризується тим, що вона:
· виникає в процесі індивідуального життя, тобто базується на досвіді;
· вимагає попереднього научіння;
· хоча й залежить від будови організму, але не обумовлена нею;
· виконується різними тваринами у різний спосіб на підставі попереднього досвіду, вражень тощо;
Інстинктивна поведінка тварин складається з ряду послідовних реакцій - поведінкових актів. Це своєрідна одиниця поведінки, яка починається сприйняттям навколишнього світу і відповідною реакцією на нього. Розглянемо це на прикладі гніздування і розмноження птахів.
Першою стадією поведінкового акту є пошукова поведінка. На початку сезону гніздування самці більшості птахів, зокрема солов'їв, прилітають першими, обирають місце для гнізда, починають співати, тим самим приваблюють самку і показують іншим самцям, що місце зайняте. Саме пошукова поведінка є засобом індивідуального пристосування тварин до оточуючого середовища. В основі формування пошукової поведінки лежить научіння.
Тварини, які мають більший життєвий досвід, краще і швидше вирішують проблеми пошуку, ніж молоді птахи.
Другою стадією поведінкового акту є знаковий стимул. Для самки птаха спів самця буде своєрідним знаком, який покаже, що самець закінчив будівництво гнізда. Самка, із декількох самців, обиратиме того, чий спів буде найкращий, найголосніший. Певні види птахів, зокрема журавлі, влаштовують своєрідні шлюбні танці. У самців горбуші у період нересту виростає на спині своєрідний горб. Це все прояви знакових стимулів.
Третя стадія - завершальна. Як тільки самка вибере найкращого для себе самця, відбувається відкладання яєць, спів самця і будівництво гнізда припиняється.
Запитання до учнів:
— З якою метою тварини об’єднуються в групи?
— Які тварини об’єднуються в групи: одного чи різних видів?
— Більшість тварин з метою виживання об’єднуються в групи з особинами свого виду.
— Чи існують у природі повністю ізольовані тварини?
Очікувана відповідь учнів:
Повністю ізольоване існування організмів у природі не трапляється, оскільки було б неможливим здійснення їхньої основної життєвої функції — розмноження.
Робота в групах
Використовуючи матеріал підручника (§48)та додатковий матеріал «Форми поведінки тварин» визначити:
Презентація роботи груп.
VІ. Закріплення знань
Виконання практичної роботи « Визначення направленості поведінкових актів тварин (за відеоматеріалами)»
Мета: навчитися розпізнавати направленість поведінкових актів.
Обладнання: відеоматеріали, що ілюструють різні форми поведінки тварин (гніздування птахів, полювання хижих тварин, збирання пилку бджолами тощо).
Хід роботи
1.Розгляньте запропонований сюжет.
2.Визначте стратегію поведінки.
3.Виділіть певні поведінкові акти і визначте їх направленість: харчові (пошук їжі і спосіб її добування), захисні (захист від ворогів або чинників зовнішнього середовища), репродуктивні (будування гнізд, приваблення самок, шлюбні танці тощо)
4.Визначте стадії даних поведінкових актів.
5.Зробіть висновки.
VІІ. Узагальнення і закріплення знань
Вправа «Поміркуй»
Визначити, до якої форми поведінки належать:
а) вистежування здобичі лисицею;
б) будівництво гнізда перепілкою;
в) вигодовування пташенят;
г) захист кішкою кошенят від собаки;
д) вилизування дитинчат вовчицею;
е) «купання» горобця в піску;
є) згортання їжака в клубок;
ж) тварини валяються в снігу;
з) обнюхування твариною навколишніх предметів;
і) догляд за личинками бджіл у вулику.
VІІІ. Підбиття підсумків уроку
Вправа «Мікрофон»
Сьогодні на уроці я ….
Мені сподобалось (не сподобалось)…
ІX. Домашнє завдання
Урок №3
Вроджена поведінка тварин.
Мета уроку: розглянути особливості вродженої поведінки тварин; сформувати уявлення про інстинктивну поведінку тварин, визначити механізм здійснення інстинктів; показати важливість та біологічне значення інстинктів для тварин; розвивати предметну, інформаційну компетентності; виховувати любов та бережливе ставлення до тварин.
Матеріали та обладнання: ілюстровані матеріали із зображенням інстинктивної поведінки тварин, відеофрагменти різних інстинктів тварин (поведінка оси сфекса, лебедів, стадо буйволів), мультимедійний проектор, екран, підручник «Біологія 7 клас», робочий зошит з біології (автор В.І.Соболь).
Основні поняття: інстинкти.
Тип уроку: комбінований
Форма проведення: диференційовано-групова, фронтальна
Завдання уроку:
розглянути особливості інстинктивної поведінки;
визначити механізм здійснення інстинктів;
показати важливість та біологічне значення інстинктів для тварин;
наводити приклади тварин, які мають виражені інстинкти.
Учні повинні знати:
класифікацію інстинктів;
біологічне значення інстинктів;
Учні повинні вміти:
наводити приклади проявів інстинктивної поведінки у тварин;
спостерігати та пояснювати інстинкти тварин.
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ. Розминка
Вправа «Слова за хвилину»
Діти працюють у парах. Протягом 30 с один учень називає всі відомі йому слова з теми «Поведінка тварин», другий ставить після кожного слова крапку (для зручного підрахунку). Потім міняються ролями. Після завершення підраховують кількість названих слів.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Вправа «Цифровий диктант» (із наведених прикладів поведінки вибрати ті, які належать до певних форм поведінки)
Індивідуальна поведінка (2,6,10,11,12)
Репродуктивна поведінка (1,4,5,7)
Соціальна поведінка (3,8,9)
ІV. Повідомлення теми, визначення мети та завдань уроку
Після перегляду відеофрагменту, де ремез в’є гніздо, учитель підводить учнів до розуміння того, що тваринам не завжди потрібно вчитись, щоб виконувати якісь дії. У ході бесіди учитель повідомляє тему уроку, визначає його мету та завдання.
V. Мотивація навчальної діяльності учнів
У найглухіших куточках Карпат, у хащах, під вивернутим деревом, поваленим стовбуром, старим пнем, під скелею влаштовує барліг ведмідь, вистеляє його гілками смереки та ялиці, мохом, листям. Вхід до барлогу він закриває верхівками молодих дерев, які нахиляє або обламує. Барліг уміють будувати всі ведмеді, і навіть ті ведмежата, яких вигодувала людина. Звідки ж вони знають, як будується таке житло, і чому барлоги різних ведмедів можуть відрізнятися?
VІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя
Які особливості інстинктів тварин?
Найбільш детально описав інстинкти французький ентомолог Жан Анрі Фабр, спостерігаючи за риючими осами з роду Сфекс. Скористаємося описом одного з інстинктів оси, щоб визначити їх особливості.
Спочатку оси риють нірку, що має невеличку камеру для майбутньої здобичі. Потім летять і відшукують характерну для кожного види здобич, це можуть бути цвіркуни, коники, павуки (видова специфічність). Після нетривалої боротьби жертва знесилюється: сфекс перевертає її на спину, притримує лапками й коле своїм жалом в три нервових вузли черевного нервового ланцюжка. У результаті здобич залишається живою, але не може рухатися. Після цього сфекс приносить її до нірки, поклавши біля входу, залазить в нірку й перевіряє, чи немає непроханих гостей. Потім затягує в нірку паралізоване тіло, відкладає на ньому яйце, з якого згодом вилупиться личинка. І нарешті закриває вхід у нірку камінцем. Послідовність цих дій у сфексів однакова: спочатку нірка, потім здобич, далі здобич у нірці, яйця на здобичі і закрита нірка (складність). Доцільність цього інстинкту турботи про потомство вражаюча: слабка личинка забезпечується свіжою їжею, яка не псується протягом усього її життя, а нерухома жертва не може скинути з себе личинку хижака, яка живиться й тілом» (спрямованість)
Особливостями інстинктивної поведінки тварин є: вроджений характер, складність, видова специфічність, спрямованість виникнення та ін.
Інстинкт - це сукупність вроджених складних специфічних для виду поведінкових реакцій, що виникає як відповідь на певну біологічну потребу і має важливе значення для виживання окремих особин та виду в цілому.
Робота з підручником
Прочитайте §49 (сторінка 214), виділіть етапи поведінкових реакцій, завдяки яким відбувається здійснення інстинктів.
Вправа «Мозковий штурм»
Розповідь учителя
Біологічне значення інстинктів
Інстинкти тварин дуже різноманітні, і є основою поведінки практично всіх тварин. Залежно від потреб та стратегій поведінки усі тваринні інстинкти можна поєднати в три групи: індивідуальні, репродуктивні та соціальні.
Індивідуальні інстинкти спрямовані на виживання особин, і їх здійснення не вимагає участі інших особин. Такими інстинктами є харчові, питні, захисні, регуляції сну й бадьорості, терморегуляції, дослідницькі, ігрові, інстинкти будівництва житла тощо.
Репродуктивні інстинкти спрямовані на розмноження й у більшості випадків пов’язані з особинами чоловічої та жіночої статі. До них відносять статеві, батьківські, материнські, гніздові інстинкти птахів, територіальні інстинкти тощо.
Соціальні інстинкти спрямовані на виживання групи та досягнення пристосувального результату сумісними зусиллями багатьох особин. Такими інстинктами є інстинкти їєрархії в групі, інстинкти міграцій та перельотів, інстинкти орієнтування в групі тощо.
Інстинкти забезпечують пристосованість тварин до типових для виду умов середовища. Ці природжені складні прояви поведінки відображають корисний досвід попередніх поколінь і спрямовані на отримання результату, корисного для даної тварини чи виду.
VІІ. Підсумки уроку
Вправа «Зворотній зв'язок»
Діти розповідають про те нове й цікаве, що вони вже вивчили, про що хотіли б дізнатися в майбутньому.
VІІІ. Домашнє завдання
Група 1. Научіння пташенят літати
Група 2. Научіння пташенят плавати
Група 3. Научіння пташенят співати
Група 4. Научіння пташенят здобувати їжу
Урок №4
Набута поведінка тварин. Міні – проект: Як вчаться пташенята.
Мета уроку: розглянути научіння як поведінку, що забезпечує пристосованість тварин до мінливих умов середовища; визначити особливості різних видів научіння; показати процеси здійснення научіння тварин; продовжити формувати вміння створення міні-проектів; розвивати предметну, інформаційну та практичну компетентності; виховувати любов та бережливе ставлення до тварин.
Матеріали та обладнання: ілюстровані матеріали із зображенням тварин, які користуються знаряддями праці, відеофрагменти, що ілюструють научіння пташенят польоту, будування гнізда, спів птахів, мультимедійний проектор, екран, підручник «Біологія 7 клас», робочий зошит з біології (автор В.І.Соболь).
Основні поняття: научіння, інсайт, імпринтинг, наслідування, звикання.
Форма проведення: диференційовано-групова, фронтальна
Завдання уроку:
розглянути научіння як поведінку, що забезпечує пристосованість; тварин до мінливих умов середовища;
визначити особливості різних видів научіння;
вивчити процеси здійснення научіння тварин;
дослідити, як вчаться пташенята.
Учні повинні знати:
що таке научіння;
особливості різних видів научіння тварин.
Учні повинні вміти:
характеризувати біологічне значення научіння;
наводити приклади проявів научіння у тварин;
пояснювати роль минулого досвіду у научінні тварин.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Створення ситуації успіху
Продовжити фразу: Сьогодні я пишаюсь собою тому, що на урок…(вивчив, зробив, підготував, подививсь…)
ІІ. Розминка
ІІІ. Повідомлення теми, визначення мети та завдань уроку
Після перегляду відеофрагменту, який демонструє як пташки будують гнізда, учитель підводить учнів до розуміння того, що поведінка тварин може бути дуже різноманітною і пов’язана із задоволенням певних потреб. У ході бесіди учитель повідомляє тему уроку, визначає його мету та завдання.
ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів
Акімушкін у своїй книзі «Проблеми етології» наводить такий приклад: «Науковці пропонували в їжу актиніям неїстівні шматочки фільтрувального паперу, торкаючись ними щупалець. Спочатку актинії жадібно хапали папір і спрямовували до рота, але дуже швидко викидали його назовні. Але вже через пять днів міцно засвоїли, що це частування в їжу не годиться, і більше його не брали. Набута навичка зберігається в їх пам'яті від шести до десяти днів. Згодом вони знову піддавалися обману, але тепер негативне ставлення до паперу формувалося набагато раніше, ніж на початку дослідів». Що ж таке научіння?
V. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя
Научіння - відносно стійка зміна поведінки, що виникає впродовж життя особини й забезпечує пристосованість до мінливих умов середовища.
Які особливості різних видів научіння у тварин?
Научіння тварин може мати різні види: звикання, наслідування (соціальне научіння), закарбування, научіння шляхом спроб та помилок, осяяння, вироблення умовних рефлексів та ін. Звикання - вид научіння тварин, коли відбувається послаблення природженої захисної поведінкової реакції при багаторазовому повторенні стимулу. Завдяки такому научінню тварини не витрачають енергію на ті подразники, які є нейтральними і не становлять загрози для їхнього життя. Тепер ви розумієте, чому шпаки перестають боятися нерухомого опудала, яке господарі вивісили на черешні, щоб зберегти врожай. Наслідування - вид научіння тварин, коли молода особина копіює поведінку дорослих. Таке научіння особливо поширене серед співочих птахів та ссавців. Відомим є такий приклад. Японських макак підгодовували бульбами солодкої картоплі. Одного разу 16-місячня самка замість того, щоб витерти бульбу від піску лапами, як це робили інші, випадково помила її у воді. Згодом вона це вже робила постійно, а через 9 років так робили вже 70% мавп із її групи. Закарбування (імпринтинг) - вид научіння тварин, коли після народження особини в її пам'яті фіксуються окремі ознаки вперше побачених рухомих об'єктів. Осяяння (інсайт ) - вид научіння тварин, суть якого полягає в раптовому розумінні знаходження розв'язку якоїсь ситуації. Термін увів В. Келлер, дослідивши розумову діяльність шимпанзе. Проявів поведінки тварин, що є результатом такого научіння, сьогодні відомо вже багато. Так, ворони кидають з висоти горіхи під колеса автомобілів, співочий дрізд каменем розбиває черепашки молюсків тощо. Вироблення умовного рефлексу (класичне обумовлення) - вид научіння тварин, під час якого виробляється поведінкова реакція не лише на безумовний життєво важливий подразник, але й на поєднаний з ним умовний подразник. Так, у собак виробляються певні реакції на звукові сигнали, підкріплені їжею.
Робота з підручником
Прочитайте у підручнику як здійснюється научіння тварин (сторінка 219, та заповніть таблицю 51 у робочому зошиті.
Вправа «Мозковий штурм»
(минулий досвід, індивідуальний досвід)
Презентація міні-проектів «Як вчаться пташенята»
Актуальність: здатність до научіння властива всім тваринам, але в різних видів і в різних умовах здійснюється по-різному. Для тварин характерні різні види научіння, пов'язані з процесами пам'яті та природженими поведінковими реакціями.
Мета: показати важливість научіння для тварин; навести приклади необхідних для життя навичок, які тварини набувають після появи на світ та види научіння, що використовують пташенята, щоб навчитися літати, плавати, співати та здобувати їжу.
Головні завдання: навчити знаходити необхідну інформацію в довідникових виданнях із природничих наук і мережі інтернет та використовувати цю інформацію на уроках з навчальною метою.
Очікувані результати: учні повинні ознайомитися, узагальнити й поглибити знання з цієї теми, підготувити творчий звіт і презентацію про научіння пташенят.
Дослідження: робота з літературою, збір інформації; робота з різними джерелами інформації (довідники, енциклопедії, журнали «Колосок», Інтернет-джерела).
Робота над проектом
І. Початковий етап
Мета початкового етапу:
• об’єднати учнів класу у групи. Кожна група працюватиме над певним видом научіння пташенят;
• підібрати з різних джерел інформацію про типи научіння, які використовують тварини;
• розробити критерії оцінювання учнів у роботі над проектом.
Дослідження: робота з джерелами інформації.
ІІ. Основний етап
На цьому етапі учні опрацьовують різні джерела інформації, Інтернет, працюють у групах, систематизують і розподіляють між собою навчальний матеріал.
Кожна група учнів готує презентацію про один з видів научіння пташенят (літати, плавати, співати, здобувати їжу).
Дослідження: робота з літературою, збір інформації, аналіз.
ІІІ. Заключний етап
Цей етап передбачає аналіз результатів роботи груп учнів та формування висновків роботи.
Підготовка до звіту
Учні виготовляють презентаційний матеріал, пишуть сценарії свого виступу, підбирають відео та фото по темі.
Підготовка до презентації
Учні готують презентаційні матеріали:
• витяги з різних джерел інформації: довідники, енциклопедії, журнали «Колосок», Інтернет-джерела;
• стислі конспекти про приклади научіння пташенят;
• фотографії та відеоматеріали.
Звіт по групах
Група 1. Научіння пташенят літати
Група 2. Научіння пташенят плавати
Група 3. Научіння пташенят співати
Група 4. Научіння пташенят здобувати їжу
Група 1.
Ніколи не замислювалися над питанням, як вчаться літати птахи? Це по-справжньому чудове і в той же час кумедне видовище, коли ще не зовсім зміцнілий малюк вперше «встає» на крило. Однак далеко не у всіх птахів перший політ проходить на належному рівні, і найчастіше кожен пташеня відчуває на собі біль падінь і гіркоту невдач, тому для нього дуже важливий приклад матері. Саме вона показує йому в перший раз, як літають птахи, привчаючи своє пташеня практично з самого народження до великій висоті. Багато хто з нас бачили, як літають птахи. Їх політ - це щось зачаровує, що не дає відірвати погляду. Причому у кожного птаха існує свій власний, неповторний стиль, коли вона розправляє крила і злітає високо в небо. І щоб цей політ виходив максимально приємно і комфортно, пернаті вчаться деколи тижнями, а то й місяцями.
Оскільки в дикій природі птиці тренуються літати самостійно, поговоримо про їх навчання в неволі. Уявімо на мить, що у вас підростає пташеня, якого необхідно вчити всьому: польоту, добування їжі, приховування від ворогів. А показати йому, як літають птахи, можете тільки мати. Перший політ повинен відбуватися тільки в безпечному середовищі. Краще вибрати огороджену територію з кількома деревами. Останні допоможуть пташці відчувати себе комфортніше. При цьому не намагайтеся проводити будь-які тренування, як кажуть, «з-під палки»..
Група 2.
Перегляд відео, на якому пташенята свійської качки вчаться плавати.
Група 3.
Група 4.
VІІ. Узагальнення і закріплення знань
Прийом «Одна хвилина»
(Учням називається поняття і пропонується (без підготовки) протягом 1 хвилини створити зв’язаний текст)
Научіння
Звикання
Наслідування
Закарбовування
VІІІ. Підбиття підсумків уроку
Вправа «Зворотний зв’язок»
Закінчити речення:
Сьогодні на уроці я зрозумів (навчився, дізнався)…
ІX. Домашнє завдання
Коли мавпа будує вишку, щоб дістати плід, це вже не рефлекс, це утворення знання, це знаходження звязків між предметами, це мислення.
І.Павлов
Урок №5
Елементарна розумова діяльність тварин.
Міні-проект: Як тварини користуються знаряддями праці
Мета уроку: розглянути особливості розумової діяльності тварин; визначити критерії вивчення «розумних» тварин; показати важливість використання знарядь праці тваринами; продовжити формувати вміння створення міні-проектів; розвивати предметну, інформаційну та практичну компетентності; виховувати любов та бережливе ставлення до тварин.
Матеріали та обладнання: ілюстровані матеріали із зображенням тварин, які користуються знаряддями праці, відеофрагменти, що ілюструють розумову діяльність тварин (поведінка граків, морської видри), мультимедійний проектор, екран, підручник «Біологія 7 клас», робочий зошит з біології (автор В.І.Соболь).
Основні поняття: розумова діяльність, інстинкти, научіння.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок
Форма проведення: диференційовано-групова, фронтальна
Завдання уроку:
розглянути особливості розумової діяльності тварин;
вивчити ознаки розумової діяльності тварин;
дослідити, як тварини користуються знаряддями праці;
наводити приклади тварин, які користуються знаряддями праці.
Учні повинні знати:
що таке розумова діяльність тварин;
ознаки розумової діяльності тварин.
Учні повинні вміти:
наводити приклади проявів розумової діяльності у тварин;
пояснювати роль минулого досвіду у научінні тварин;
спостерігати та описувати розумову діяльність тварин.
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ. Розминка
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Прийом «Вітер дме»
Вітер дме для тих, хто:
- зрозумів, що таке научіння;
-хто може сказати, що таке звикання і наслідування;
-хто поміркував над тим, чим відрізняється научіння від інстинктивної поведінки?
(Прошу учнів, які піднімалися пояснити свою позицію і вислуховую одну-дві відповіді)
Вправа «Закінчити речення»
ІV. Повідомлення теми, визначення мети та завдань уроку
Після перегляду відеофрагменту, де морська видра пірнає за каменем, щоб розбивати на ньому мушлю молюска, учитель підводить учнів до розуміння того, що тварини можуть вчитися, щоб задовольнити свої потреби. У ході бесіди учитель повідомляє тему уроку, визначає його мету та завдання.
ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів
Ернест Сетон-Томпсон, відомий усьому світові як чудовий письменник – натураліст. Ось уривок із його оповідання «Срібна плямка». Срібна плямка- стара мудра ворона. Її кмітливість мене часто дивувала. Одного разу я побачив, як вона летить уздовж яру, а в дзьобі тримає шматок хліба. У цей час робітники полонили струмок у цегляну трубу. Частина струмка, майже двісті ярдів, була вже зовсім закрита. Срібна плямка, пролітаючи над відкритою частиною струмка, раптом упустила хліб із дзьоба. Шматок понесло течією і він швидко зник у тунелі. Срібна плямка полетіла вниз. Спочатку вона даремно вдивлялася в темну печеру, а потім її осяяла щаслива думка. Пташка полетіла за течією до нижнього кінця труби, де й дочекалася свого шматка хліба, який винесла вода. Можливо цей прояв поведінки і є результатом розумової діяльності?
V. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя
Складовою поведінки багатьох тварин є інстинкти, научіння та розумова діяльність. Розумова діяльність притаманна тваринам з добре розвиненою нервовою системою: головоногі молюски, рептилії, птахи й ссавці.
Перегляньте відеофрагмент про поведінку грака і скажіть:
-Чому птах не зміг дістати поживу із циліндра?
-Що він використав, щоб дістати поживу?
-Проявом якої поведінки є його дії?
Робота з підручником
Прочитайте ознаки розумової діяльності тварин (сторінка 222, та заповніть таблицю 53 у робочому зошиті.
Вправа «Мозковий штурм»
Розповідь учителя
Критерії визначення «розумних» тварин.
Найвищий рівень розумової діяльності спостерігається у приматів, морських ссавців, хижих ссавців, пацюків, воронових птахів, папуг, восьминогів. Саме ці тварини володіють розвиненими органами чуттів, і здатні дуже добре сприймати інформацію із зовнішнього середовища та використовувати її.
Презентація міні-проектів «Як тварини користуються знаряддями праці»
Актуальність міні-проекту полягає в тому, що тварини хоч і не володіють мовою але можуть використовувати знаряддя праці, які полегшують їм життя. Тварини дуже різноманітні і типи знарядь праці, які вони використовують, теж різні. Для тварин характерне використання каміння, палиць, видозмінених листків.
Мета: показати важливість використання знарядь праці тваринами; навести приклади тварин, які використовують знаряддя праці у своєму житті; довести взаємозв’язок між використанням знарядь праці й розумовою діяльністю тварин.
Головні завдання: навчити знаходити необхідну інформацію в довідникових виданнях із природничих наук і мережі інтернет та використовувати цю інформацію на уроках з навчальною метою.
Очікувані результати: учні повинні ознайомитися, узагальнити й поглибити знання з цієї теми, підготувити творчий звіт і презентацію про знаряддя праці, які використовують тварини.
Дослідження: робота з літературою, збір інформації; робота з різними джерелами інформації (довідники, енциклопедії, журнали «Колосок», Інтернет-джерела).
Робота над проектом
І. Початковий етап
Мета початкового етапу:
• об’єднати учнів класу у групи. Кожна група працюватиме над певним видом тварин;
• підібрати з різних джерел інформацію про знаряддя праці, які використовують тварин;
• розробити критерії оцінювання учнів у роботі над проектом.
Дослідження: робота з джерелами інформації.
ІІ. Основний етап
На цьому етапі учні опрацьовують різні джерела інформації, Інтернет, працюють у групах, систематизують і розподіляють між собою навчальний матеріал.
Кожна група учнів готує презентацію про один з видів тварин, які використовують знаряддя праці.
Дослідження: робота з літературою, збір інформації, аналіз.
ІІІ. Заключний етап
Цей етап передбачає аналіз результатів роботи груп учнів та формування висновків роботи.
Підготовка до звіту
Учні виготовляють презентаційний матеріал, пишуть сценарії свого виступу, підбирають відео та фото по темі.
Підготовка до презентації
Учні готують презентаційні матеріали:
• витяги з різних джерел інформації: довідники, енциклопедії, журнали «Колосок», Інтернет-джерела;
• стислі конспекти про знаряддя праці тварин;
• фотографії та відеоматеріали.
Звіт по групах
Група 1. Використання знарядь праці приматами та іншими ссавцями
Група 2. Використання знарядь праці птахами
Група 3. Використання знарядь праці головоногими молюскам
Група 1
Група 2
Група 3.
VІІ. Узагальнення і закріплення знань
Прийом «Одна хвилина»
(Учням називається поняття і пропонується (без підготовки) протягом 1 хвилини створити зв’язаний текст)
Поведінка
Розумова діяльність
Научіння
Ернест Томпсон
VІІІ. Підбиття підсумків уроку
Вправа «Зворотний квиток»
На аркушах паперу учні записують те нове й цікаве, що вони вже вивчили, про що хотіли б дізнатися на наступних уроках (за бажанням зачитують уголос).
ІX. Домашнє завдання
1.Рухова поведінка
2.Харчова
3.Терморегуляція
4.Пошуки або будівництво сховищ
5.Гігієнічна поведінка
6.Дослідницька поведінка
7.Ігрова поведінка
8.Використання знарядь праці
9.Біологічні ритми
Урок №6
Індивідуальна поведінка тварин.
Мета уроку: розглянути особливості індивідуальної поведінки тварин; сформувати уявлення про індивідуальну поведінку тварин, визначити форми індивідуальної поведінки; показати важливість та біологічне значення різних форм та видів поведінки для тварин; розвивати предметну, інформаційну компетентності; виховувати любов та бережливе ставлення до тварин.
Матеріали та обладнання: ілюстровані матеріали із зображенням різних форм поведінки тварин, відеофрагменти різних форм та видів поведінки тварин (харчової, рухової, дослідницької, захисної, ігрової, таксисів, кінезів), мультимедійний проектор, екран, підручник «Біологія 7 клас», робочий зошит з біології (автор В.І.Соболь).
Основні поняття: індивідуальна поведінка, харчова поведінка, дослідницька поведінка, захисна поведінка, гігієнічна поведінка, таксиси, кінези.
Тип уроку: комбінований
Форма проведення: диференційовано-групова, фронтальна
Завдання уроку:
розглянути особливості індивідуальної поведінки;
визначити форми та види індивідуальної поведінки;
показати важливість та біологічне значення індивідуальної поведінки для тварин;
наводити приклади тварин, які демонструють різні форми поведінки.
Учні повинні знати:
форми та види поведінки тварин;
біологічне значення індивідуальної поведінки для тварин;
Учні повинні вміти:
порівнювати рівень розумової діяльності у різних тварин;
пояснювати види поведінкових реакцій як основу індивідуальної поведінки тварин та залежність видової схильності тварин;
значення індивідуальної поведінки тварин для виживання та пристосування до середовища життя.
Хід уроку
І.Організаційний момент
(Привітання, перевірка присутніх та обладнання)
ІІ. Розминка
Білочка восени
На гіллячках, на тоненьких,
Поки день ще не погас,
Сироїжки та опеньки
Білка сушить про запас.
Так нашпилює охайно,
Так їх тулить на сосні
І міркує: а нехай-но
Ще побудуть тут мені!
Буде холодно надворі,
Сніг посиплеться з дубів,
Буде в мене у коморі
Ціла в’язочка грибів!
(За Л. Костенко)
Очікувана відповідь учнів: харчова поведінка.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Прийом «Вітер дме»
Вітер дме для тих, хто:
- зрозумів, що таке елементарна розумова діяльність;
-хто може назвати тварин, які мають розумову діяльність;
-хто може назвати тварин, які спілкуються мовою жестів.
(Прошу учнів, які піднімалися пояснити свою позицію і вислуховую одну-дві відповіді)
Прийом «Вірю-не вірю»
Відповідь: «вірю»- 1,2,3,5,7,8,10,11.
«не вірю»-4,6,9.
ІІІ. Повідомлення теми, визначення мети та завдань уроку
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Забирання здобичі в інших організмів — клептопаразитизм — поширений у тваринному світі. Для одних видів він є підмогою в несприятливих умовах. Для інших, наприклад багатьох чайок, він є звичайним джерелом прожитку. Такі види здатні активно і наполегливо переслідувати жертву, щоб відібрати здобич.
Це є прикладом індивідуальної поведінки, яку ми сьогодні на уроці розглянемо.
V. Сприйняття та засвоєння нових знань
1.Розповідь учителя
Індивідуальна поведінка –це поведінка окремих особин, спрямована на їх виживання та пристосованість до умов середовища.
Таку поведінку формують усі ті дії, за допомогою яких тварина отримує їжу, воду , повітря, тепло, інформацію, підтримує чистоту свого тіла, взаємодіє із довкіллям, а також організовує свою рухову активність.
2.Робота дітей у групах за завданнями
1група. Рухова поведінка
Забезпечує переміщення тварин у просторі за допомогою війок,
джгутиків, хвилеподібних рухів тіла, складок покривів кінцівок, тощо.
2 група. Харчова поведінка
Харчова поведінка притаманна всім тваринам і характеризується великою різноманітністю. Вона нерозривно пов'язана з різними видами активності: пошук, запасання їжі і обмін речовин. Пошукова поведінка запускається процесами збудження, що викликається відсутністю їжі.
3група. Терморегуляція
Сукупність фізіологічних процесів, що підтримують температуру тіла організму відмінною від температури навколишнього середовища. Розрізняють такі види терморегуляції у теплокровних: Ендотермія — здатність деяких організмів контролювати температуру своїх тіл за допомогою внутрішніх засобів, наприклад, тремтіння м'язів. Гомойотермія — терморегуляція, що дозволяє підтримувати постійну внутрішню температуру тіла попри зовнішній вплив.Тахіметаболізм — вид терморегуляції, характерний для організмів із високим рівнем метаболізму у стані спокою. Тахіметаболічні організми зазвичай потребують більше їжи та гірше переносять її нестачу.
4 група. Пошуки та будівництво сховищ
Дії тварин, спрямовані на відшукування або побудову місць для захисту від несприятливих температур, опадів, хижаків. Такими сховищами є нори, гнізда, дупла, хатки тощо.
Перегляд відео, де птах будує гніздо.
5група. Гігієнічна поведінка
Ціла низка поведінкових реакцій диких тварин спрямована на попередження різних захворювань. До них можна віднести звички звіра або птаха підтримувати чистоту тіла, шкірного або пір’яного покриву, кубла, гнізда, нори, їжі або індивідуальної ділянки. Тварини купаються у воді, валяються в снігу, труться об стовбури дерев, розчісують кігтями шерсть, чистять дзьобом оперення, струшують тіло, позбавляючись таким чином від пилу, бруду, води. Усі дорослі тварини регулярно займаються своїм туалетом. За чистотою дитинчат спочатку стежать батьки, частіше самки. Нори, кубла і гнізда у більшості видів звірів і птахів утримуються в чистоті. У борсуків і бабаків у норі або поряд з нею є вбиральні. Котячі особливо охайні, вони закопують свої екскременти в землю. Одні тварини поїдають послід при пологах, інші закопують трупи особин свого виду. Бабаки покидають нору в разі загибелі в ній одного із членів сім’ї. Усі ці звички дуже корисні в боротьбі тварин із чумними й іншими захворюваннями. Приймання водних, повітряних і сонячних ванн — звичне явище у звірів і птахів. Борсуки витягують своїх дитинчат із нір, щоб погріти на сонці, тобто піддають дії ультрафіолетового проміння. Усі перелічені форми поведінки тварин виробилися в них у процесі еволюції, закріплені спадково і сприяють виживанню виду.
До дослідницької поведінки відносять поведінкові акти, спрямовані на вивчення навколишнього середовища, не пов'язаного з пошуком їжі, або статевого партнера. Вищі тварини, потрапивши в незнайому обстановку починають активно переміщуватися, оглядати, обмацувати і обнюхувати навколишні предмети. Дослідницька поведінка придушується голодом, реакцією страху і статевим збудженням. Виділяють орієнтовні реакції, при якому тварина залишається нерухомою і активне дослідження, при якому тварина переміщається щодо досліджуваного об'єкта чи території.
7 група. Ігрова поведінка
Дії тварин, що забезпечують формування навичок полювання, спілкування, збагачення інформацією тощо. Перегляд відео, де кошеня грається іграшковою мишою.
8 група. Використання знарядь праці
Дії з предметами середовища для здобування їжі та захисту.
Найчастіше тваринами використовуються камені, гілки, колючки.
9 група. Біологічні ритми
Поведінка у вигляді періодичних дій у відповідності до періодичних змін у середовищі. Найвідомішими є добові та сезонні ритми. Наприклад, міграція перелітних птахів на південь (дикі гуси…)
Розповідь учителя.
Отже, форми індивідуальної поведінки надзвичайно різноманітні, але жодна з них не існує відокремлено від інших; усі вони взаємодіють одна з одною, забезпечуючи виживання особин у певному середовищі.
Види поведінкових реакцій тварин
Поведінкова реакція - це відповідь організму на вплив чинника зовнішнього середовища, яка проявляється у вигляді певної дії. Ці реакції можуть бути простими й складними, вродженими й набутими. Основними типами поведінкових реакцій є:
Таксиси - це вроджені спрямовані рухові реакції організму у відповідь на дію чинника. Такі рухи можуть бути позитивними (у напрямку дії чинника) або негативними (проти напрямку дії чинника). Наприклад, для дощових черв’яків характерний негативний фототаксис, а для планарії, яка рухається в напрямку їжі, - позитивний хемотаксис.
Кінези - це вроджені неспрямовані рухові реакції організму у відповідь на дію чинника. Такі рухи визначаються силою дії чинника, а не його спрямованістю. Наприклад, щупальця гідри в пошуках їжі рухаються повільно, але при появі здобичі їх рух пришвидшується.
Безумовні рефлекси - це вроджені реакції-відповіді організмів на впливи життєво важливих стимулів за участю нервової системи. Уперше рефлекси як поведінкові реакції спостерігаються в кишковопорожнинних. Наприклад, реакцією гідри на дотик буде стискування тіла в грудочку. Прості безумовні рефлекси, поєднуючись один з одним, утворюють у багатьох тварин інстинкти.
Умовні рефлекси -це набуті реакції-відповіді організмів на впливи стимулів за участю нервової системи. Умовні рефлекси утворюються на базі безумовних і разом із ними беруть участь у формуванні набутої поведінки. Ці рефлекси є основою для різних форм научіння. Наприклад, звикання в гідри на багаторазове подразнення щупалець неїстівними об’єктами.
Отже, поведінка тварини є сукупністю різних поведінкових реакцій, у здійсненні яких відіграють свою роль спадковість та умови середовища.
Від чого залежить видова схильність тварин до деяких форм поведінки?
На розвиток більшості індивідуальних форм поведінки особини упродовж життя впливають спадковість та чинники середовища існування. Жодні форми научіння та впливи мотиваційних стимулів таку поведінку змінити не можуть. Так, наші домашні півні та дикі кільчасті горлиці співають навіть тоді, коли їх вирощують у повній ізоляції від батьків. Цих птахів не навчають співати, їхній спів визначається спадковістю. Не навчаються в батьків і пташенята зозулі, яких вигодовують інші птахи. Вони виростають і «кукають» свою пісню так, як вона записана в їхній спадковій програмі, хоча їх могли вигодовувати й співати свої мелодії такі чудові співаки, як солов’ї. Чинники середовища в цих проявах поведінки виступають як ключові стимули.
Етологи в таких випадках говорять про видову схильність тварин до певних форм поведінки.
VІІ. Узагальнення і закріплення знань
Прийом «Одна хвилина»
(Учням називається поняття і пропонується (без підготовки) протягом 1 хвилини створити зв’язаний текст)
VІІІ. Підбиття підсумків уроку
Вправа «Зворотний зв’язок»
Закінчити речення:
Сьогодні на уроці я зрозумів (навчився, дізнався)…
ІX. Домашнє завдання
Урок №7
Поведінка тварин і розмноження. Міні-проект: Чому мігрують тварини.
Мета уроку: розглянути особливості репродуктивної поведінки тварин; визначити прояви репродуктивної поведінки тварин (сезонність, залицяння, парування, турбота про потомство); показати важливість розмноження для тварин; продовжити формувати вміння створення міні-проектів; розвивати предметну, інформаційну та практичну компетентності; виховувати любов та бережливе ставлення до тварин.
Матеріали та обладнання: ілюстровані матеріали із зображенням тварин, які використовують шлюбні танці, аудіозапис співу солов’я; мультимедійний проектор, екран, підручник «Біологія 7 клас», робочий зошит з біології (автор В.І.Соболь).
Основні поняття: репродуктивна поведінка.
Тип уроку: урок комбінований
Форма проведення: диференційовано-групова, фронтальна
Завдання уроку:
розглянути особливості репродуктивної поведінки тварин;
вивчити прояви репродуктивної поведінки тварин;
дослідити, яку роль відіграє ритуалізація поведінки тварин;
наводити приклади тварин, які залицяються та турбуються про потомство.
Учні повинні знати:
стратегії репродуктивної поведінки тварин;
прояви репродуктивної поведінки тварин;
циклічні зміни репродуктивної поведінки.
Учні повинні вміти:
наводити приклади проявів репродуктивної поведінки у тварин та способи залицяння;
пояснювати ритуалізацію репродуктивної поведінки тварин;
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ. Розминка
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Прийом «Вірю-не вірю»
Чи вірите ви, що…
1. усі тварини здатні до міграції?
2. найбільш відомими мігруючими тваринами є птахи і риби?
3. хомінг — це інстинкт повернення додому?
4. добова міграція притаманна перелітним птахам?
5. під час далеких міграцій птахи орієнтуються за особливостями
ландшафту?
6. морським черепахам притаманна дальня сезонна міграція?
7. однією з причин міграції тварин є пошук сприятливих місць для
розмноження?
8. однією з найпростіших форм просторової орієнтації тварин є ехолокація?
9. прості форми ехолокації використовують метелики совки?
10. хомінг проявляється в ластоногих?
11. найяскравіше інстинкт повернення додому проявляється в голубів?
12. деякі птахи здатні визначати положення магнітних полюсів?
Відповіді: «Вірю»-2,3,6,7,9,10,11,12.
«Не вірю»-1,4,5,8.
ІV. Повідомлення теми, визначення мети та завдань уроку
Морські леви обходяться з самками дуже суворо: при спробі самки втекти до іншого самця обидва накидаються на неї і кожен намагається перетягнути її на свій бік. Оскільки самці значно переважають самку у масі, в результаті таких поєдинків самку нерідко розривають на частини. Сьогодні на уроці ми з вами розглянемо і більш приємні приклади репродуктивної поведінки тварин. Учитель повідомляє тему уроку, визначає його мету та завдання.
ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів
У річці Ніл живе рибка хаплохроміс багатоколірний, самки і самці якої дуже цікаво турбуються про потомство. Розпочинається турбота із захоплення ділянки дна самцем. Для цього самець лягає на дно, б’є хвостом по воді, кружляючи на одному місці, аж доки в піску не утвориться ямка, тоді він вирушає за самкою. Щойно знайде її, починає “танцювати” і боком-боком повільно пливе перед нею, схиливши голову донизу під кутом 30-60 градусів до горизонталі в напрямку ямки і веде за собою подругу. Потім вони кружляють по колу над місцем кладки. Самка відкладає на дно ямки ікринки, самець її одразу запліднює. Як тільки відкладе останню ікринку, самка одразу ж “ковтає” їх одну за одною. Набивши ікрою повний рот, вона ховається в зарості й залишається там непорушно. Майже два тижні самка нічого не їсть і тільки періодично перевертає в роті ікру, щоб вона краще розвивалась. Самці нелегко. Від голоду в неї підтягується живіт, западають боки, роздувається голова. Та раптом на світ з’являються личинки. Перші дні вони проводять у роті матері, і якщо хтось насмілюється вискочити з нього, мати вирушає в погоню і знову “ковтає” його. Через певний час малеча наче горох з дірявого мішка вискакує з рота матері, куди ще зможе ховатися в разі небезпеки перші 4-5 днів. Після цього малеча покидає маму назавжди. Це приклад репродуктивної поведінки, яку сьогодні ми розглянемо.
V. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя
Репродуктивна поведінка спрямована на відтворення собі подібних та існування виду в часі. Пристосованість тварин визначається не лише виживанням особин у тих чи інших умовах середовища, але й їх здатністю давати потомство. Завдяки розмноженню утворюються наступні покоління організмів, які будуть продовжувати існування виду. Основою такої поведінки у тварин є різні інстинкти: статеві, батьківські, материнські тощо. Тому прояви репродуктивної поведінки в багатьох тварин мають видоспецифічний характер, тобто здійснюється більш або менш однаковим способом всіма тваринами того самого виду. Наприклад, шлюбний танок японських журавлів не переплутаєш із танцями фламінго.
Прояви репродуктивної поведінки:
Сезонність
Залицяння
Парування
Турбота про потомство
Робота з підручником
Знайти значення проявів репродуктивної поведінки, опрацювавши параграф 53, ст..230.
Найголовнішою та найважливішою ознакою репродуктивної поведінки тварин є її циклічність тобто повторюваність через певні проміжки часу. Це пов'язано з необхідністю підготовки організмів до розмноження, накопиченням сил та енергії для такого важливого й відповідального періоду як народження й вигодовування здорового потомства. Головна причина циклічності розмноження тварин зумовлена необхідністю пристосувати пов'язані з цим витрати енергії (для залицяння, парування, турботу про нащадків) до найбільш сприятливої пори року із гарними кліматичними умовами, достатньою кількістю їжі та води. Тварини враховують і такі фактори середовища життя, як відсутність хижаків і паразитів. Тому в умовах помірного клімату розмноження більшості тварин зазвичай відбувається навесні та влітку. Є серед тварин і такі, які розмножуються декілька разів на рік (коралові риби) або розмножуються лише один раз у житті (тихоокеанські комахи одноденки, ланцетники, лососі). Тварини, які дозрівають швидко, можуть розмножуватися кілька разів упродовж літа та зберігати статеву активність восени й узимку. У тропічному кліматі циклічність розмноження часто визначається зміною посушливого й дощового сезонів року, оскільки це відзначається на запасах їжі й вологи.
Цикл розмноження в багатьох тварин складається із етапів, яким відповідають певні форми репродуктивної поведінки: залицяння, парування та турбота про нащадків. Початок циклу розмноження і його основні етапи прив'язані до дії чинників середовища, які в різних видів є різними. Але найчастіше циклічність розмноження залежить від довжини світлового дня. Це найбільш стабільна в часі й просторі величина, найбільш сталий чинник зовнішнього середовища, що впродовж мільйонів років невпинно впливає на живу природу. Інші фактори (температура, вологість, тиск тощо) можуть змінюватись упродовж доби чи року. Тривалість дня впливає на нерестові міграції риб, переміщення до водойм амфібій, весняні та осінні перельоти птахів, статеві цикли ссавців тощо.
Репродуктивна поведінка тварин визначається і гормонами, які впливають на активність тварин, діяльність статевих залоз, зміну забарвлення тощо. Гормони можуть визначати й початок самого розмноження. Наприклад, розмноження личинок тритонів чи саламандр залежить від гормонів щитоподібної залози.
Отже, циклічність репродуктивної поведінки тварин залежить від дій певних внутрішніх та зовнішніх чинників.
Ритуалізація поведінки - це процес перетворення окремих поведінкових дій у стійкі елементи поведінки з певною сигнальною функцією. Вона може виражатися демонстративними рухами, позами, мімікою, звуками, запахами та ін., спеціально призначеними для передачі певної інформації. Наприклад, звичайне чищення пір'я в качок перетворилося на легке почісування під час залицяння. Дія, яка раніше була проявом гігієнічної поведінки, змінила своє призначення і стала елементом репродуктивної поведінки.
Розгляньте малюнки. Які приклади ритуалізації у зображених тварин ви можете назвати?
Шлюбні турніри: морських ігуан (а), свійських півнів (б) та альпійських козлів (в)
Шлюбні демонстрації: павуків-скакунів (а), гребенястих тритонів (б,) і райських птахів (в). Відмінність лише в тому, що перед самкою райського птаха не один самець, а два.
У багатьох видів самець повинен піднести самці «дарунок» (їжу, щоб вона його не вбила під час парування). Стійкі інстинкти змушують самку павука сприймати самця як жертву. Тому павук підносить їй убиту комаху, яка вгамовує на певний час інстинкти самки й гальмує агресію на появу іншої істоти. Піднесення подарунка перетворилося на ритуал репродуктивної поведінки павуків.
Ритуалами статевої поведінки є и різні форми залицяння у тварин. Основна функція цього прояву статевої поведінки полягає в тому, щоб утихомирити агресію, що виникає з появою на індивідуальній території когось іншого. Шлюбні танці, турнірні бої, демонстрації з розпусканням хвостів чи настовбурченням пір'я колись були руховими реакціями, що перетворилися на ритуальні рухи.
Отже, ритуалізація статевої поведінки позначає поступове перетворення окремих дій поведінки у прояви, спрямовані на пригнічення захисних реакції страху чи агресії, які властиві особинам чоловічої чи жіночої статі.
Презентація міні-проектів «Чому мігрують тварини»
Актуальність міні-проекту полягає в тому, що тварини хоч і не володіють мовою але можуть використовувати рухи, звуки, демонстрацію тіла які полегшують їм пошук партнера для розмноження. Тварини дуже різноманітні і форми залицяння різні, характерні для кожного виду. Для тварин характерні сезонність, залицяння, парування та турбота про потомство.
Мета: показати важливість проявів репродуктивної поведінки для тварин; навести приклади тварин, які використовують різноманітні форми залицяння; довести взаємозв’язок між видом тварин та способом залицяння.
Головні завдання: навчити знаходити необхідну інформацію в довідникових виданнях із природничих наук і мережі інтернет та використовувати цю інформацію на уроках з навчальною метою.
Очікувані результати: учні повинні ознайомитися, узагальнити й поглибити знання з даної теми, підготувити творчий звіт і презентацію про причини міграції тварин.
Дослідження: робота з літературою, збір інформації; робота з різними джерелами інформації (довідники, енциклопедії, журнали «Колосок», Інтернет-джерела).
Робота над проектом
І. Початковий етап
Мета початкового етапу:
• об’єднати учнів класу у групи. Кожна група працюватиме над певним видом тварин;
• підібрати з різних джерел приклади залицянь, які використовують різні види тварин;
• розробити критерії оцінювання учнів у роботі над проектом.
Дослідження: робота з джерелами інформації.
ІІ. Основний етап
На цьому етапі учні опрацьовують різні джерела інформації, Інтернет, працюють у групах, систематизують і розподіляють між собою навчальний матеріал.
Кожна група учнів готує презентацію про сезонність, залицяння, парування та турбота про потомство одного з видів тварин.
Дослідження: робота з літературою, збір інформації, аналіз.
ІІІ. Заключний етап
Цей етап передбачає аналіз результатів роботи груп учнів та формування висновків роботи.
Підготовка до звіту
Учні виготовляють презентаційний матеріал, пишуть сценарії свого виступу, підбирають відео та фото по темі.
Підготовка до презентації
Учні готують презентаційні матеріали:
• витяги з різних джерел інформації: довідники, енциклопедії, журнали «Колосок», Інтернет-джерела;
• стислі конспекти про сезонність, залицяння, парування та турботу про потомство одного з видів тварин;
• фотографії та відеоматеріали.
Звіт по групах
1 група
Міграція Членистоногих
Більшість комах живе не надто довго, аби встигати здійснювати міграції. Але є, наприклад, такі метелики – монархи, які мігрують.
Живе кожне покоління метеликів близько 4 тижнів, але кожне п’яте покоління проживе 7 місяців, щоб здійснити переліт із США до Мексики і назад. Тобто якщо прадід літав до Мексики, то дід, тато, син, онук метелика не летітимуть, а от правнук – знову полетить до Мексики, при чому на те саме дерево, де рік тому зимував прадід.Вчені досі не можуть зрозуміти, чому так відбувається. Але щороку туристи з’їжджаються до заповідника Маріпоса-Монарк, подивитись на міграцію метеликів.
Лангусти
Ці ракоподібні мігрують сезонно, рухаючись в глибші морські води восени, коли температура падає, а при підвищенні - навпаки, на мілину. Лангусти збираються в стрункі ряди, з, собі подібних і не розходяться, поки не знайдуть відповідне місце для життя.
2 група
Міграції риб
Риби, зазвичай, мігрують на нерест – для розмноження, відкладання ікри. Оскільки є прісноводні риби і морські, то за місцем проживання і нересту їх розділили на кілька груп. Такі, що:
- живуть в річках, а розмножуються в морях – вугор;
- живуть в морях, а розмножуються в річках – лосось, оселедець;
- мігрують тільки в прісній воді – стерлядь;
- мігрують тільки в солоній – тунець. Цікаво, що тунці, наприклад, живуть і в Карибському морі, і в Середземному. Так ось на нерест середземноморський тунець мігрує до Карибів, а карибський – у Середземномор’я.
3 група
Міграція земноводних і плазунів
Ящірки, змії, жабки, саламандри та інші земноводні і плазуни не мігрують на далекі відстані. Вони переміщуються на декілька сотень метрів, наприклад до найближчого ставка.
Але є винятки. Скажімо тихоокеанські черепахи, які пропливають величезні відстані. Щоб відкласти яйця у пісок того острова, де самі народились.
4 група
Міграція птахів
Міграції птахів спричинені зміною довжини дня, похолоданням, браком їжі. Для водоплавних птахів – також замерзанням водойм. Більшість птахів мігрує до тропіків. Хижі птахи мігрують за своїми жертвами. Сірий буревісник мігрує найдалі - з півдня Латинської Америки до Північного-льодовитого океану.
Для більшості птахів орієнтиром в перельоті є сонце, тому вони летять вдень, а вночі відпочивають. Морські птахи не перелітають через великі шматки суші, суходільні – через океани і великі моря. Часом буває, що птахи збиваються зі шляху.
5 група
Міграція ссавців
На далекі відстані мігрують ссавці, які проживають стадами. На сотні і навіть тисячі кілометрів мігрують, наприклад, північний олень, антилопа гну, тюлені, кажани.
У африканські савані живуть антилопи гну. А клімат в саванні такий, що сезони дощів змінюються посухами. Тому, коли настає посушливий період і рослини висихають, антилопи змушені мігрувати на південь. Потім проходить сезон дощів, рослинність відновлюється і антилопи повертаються.
Тихоокеанські моржі, які мешкають в північних морях поблизу Росії і на Алясці, мігрують під час дрейфу криги, подорожуючи на південь у зимовий час і на північ навесні через Берингову протоку. Самки народжують під час весняної міграції на північ.
Іноді тварини перестають мігрувати. Наприклад, перелітні птахи, такі як дрозди, стають осілими поруч з людьми, де вони можуть завжди знайти харчування. Або осілі стають перелітними із розширенням території гніздування, к у щедрика. У деяких тварин можуть зникнути можливості для міграцій. Скажімо, якщо русло річки перекрите греблею, то риби не можуть мігрувати. Так тварини вимушено стають осілими, але з часом за таких умов вони можуть зникнути.
VІІ. Узагальнення і закріплення знань
Прийом «Відкритий мікрофон»
Висловіть свою думку в імпровізований мікрофон із приводу такого запитання:
«Як пов’язане розмноження і міграція тварин?» Відповідь обгрунтуйте.
VІІІ. Підбиття підсумків уроку
Вправа «Зворотний зв’язок»
Закінчити речення:
Сьогодні на уроці я зрозумів (навчився, дізнався)…
Отримані знання я можу використати……
ІX. Домашнє завдання
Випереджальне завдання для груп : підготувати міні-проект «Спільноти тварин»
Урок №8.
Суспільна поведінка тварин. Міні-проект «Спільноти тварин»
Мета уроку: розглянути особливості суспільної поведінки тварин; визначити прояви суспільної поведінки тварин та принципи організації спільнот; показати основні ознаки спільнот тварин; продовжити формувати вміння створення міні-проектів; розвивати предметну, інформаційну та практичну компетентності; виховувати любов та бережливе ставлення до тварин.
Матеріали та обладнання: ілюстровані матеріали із зображенням суспільних тварин (бджоли, терміти, мурахи, пінгвіни, горили, леви, слони); мультимедійний проектор, екран, документальні фільми ВВС, підручник «Біологія 7 клас», робочий зошит з біології (автор В.І.Соболь).
Основні поняття: суспільна поведінка, спільнота тварин, ієрархія.
Тип уроку: урок комбінований
Форма проведення: диференційовано-групова, фронтальна
Завдання уроку:
розглянути особливості суспільної поведінки тварин;
вивчити прояви суспільної поведінки тварин (складна система спілкування, розподіл функцій між особинами, прагнення до сумісного перебування, постійність складу, обмеженість доступу для особин, які є членами інших спільнот);
дослідити принципи соціальної поведінки;
наводити приклади тварин, які мають суспільну поведінку.
Учні повинні знати:
особливості суспільної поведінки тварин;
принципи організації спільнот;
основні ознаки спільнот тварин.
Учні повинні вміти:
визначати та наводити приклади проявів суспільної поведінки у тварин;
пояснювати прояви суспільної поведінки тварин.
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ. Розминка
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Дуже часто після спарювання самка богомола з’їдає самця. Чому вона це робить?
Вчитель пускає дітям літачки із написаним на ньому запитанням:
(Якщо учень не може відповісти, то пересилає літачок іншому учню).
ІV. Повідомлення теми, визначення мети та завдань уроку
Учитель повідомляє тему уроку, визначає його мету та завдання.
V. Мотивація навчальної діяльності учнів
Термітники - диво інженерного мистецтва й архітектури, своєрідні мегаполіси, у яких проживають мільйони особин. їх розміри можуть досягати до 13 м у висоту, 3 м у діаметрі, а вага -до 12 тонн. Будуються робочими особинами з глини та рослинних решток, що скріплюються в'язким секретом слинних залоз. Зовнішні стіни термітника водонепроникні, до 30 см у товщину, мають отвори для вентиляції. Внутрішній простір термітника пронизаний величезною кількістю шахт для водопостачання, водовідве-дення та вентиляції. Є в термітниках інкубатори для яєць, апартаменти для цариці, комори для їжі, теплиці для вирощування грибів, які є їжею для личинок. Як має бути організована поведінка термітів, щоб побудувати такі диво-споруди?
VІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя
Суспільна поведінка - це сукупність різноманітних поведінкових реакцій, пов'язаних з існуванням постійних чи тимчасових співтовариств.
Прояви такої поведінки здійснюються багатьма організмами одного виду й мають пристосувальне значення. У межах спільнот тварини разом мандрують, їдять, сплять, захищаються. Тварини, які тримаються разом, раніше помічають ворога і, тікаючи врозтіч, збивають з пантелику хижака. Таким чином, завдяки суспільній поведінці, у межах співтовариств збільшується загальна життєздатність виду. При цьому важливе значення має система спілкування, яка здійснюватиме швидкий обмін інформацією між особинами.
Особливої ефективності суспільна поведінка набуває в постійних співтовариствах за рахунок того, що кожна особина відіграє визначену роль. Наприклад, у бджолиній сім'ї є робочі особини, які або літають за їжею, або годують личинок, або забезпечують безпеку гнізда, або слідкують за чистотою вулика, або займаються вентиляцією житла, а є і цариця-матка, функцією якої є лише відкладання яєць. І все це підвищує загальну пристосованість виду. Суспільною є і поведінка особин у сім'ях інших комах (термітів, ос, мурах), у прайді левів, у зграї гієнових собак, у стаді слонів із матріархальним устроєм, у стаді бабуїнів, у зграї вовків і дельфінів тощо.
Отже, суспільна поведінка - це поведінка особин у їх взаємодії' одна з одною для кращої пристосованості виду.
Подивіться уривок з фільму «Леви» і дайте відповідь на питання:
Спільноти тварин - це угрупування особин одного виду, поєднаних та організованих проявами суспільної поведінки.
Основні ознаки спільнот, які відрізняють їх від скупчень тварин:
1) складна система спілкування;
2) розподіл функцій між особинами;
3) прагнення до сумісного перебування;
4) постійність складу;
5) обмеженість доступу для особин, які є членами інших спільнот.
Організація багатьох спільнот і суспільної поведінки тварин пов'язана з двома загальними принципами - ієрархією та територіальністю.
Ієрархія тварин - це явище організації особин у межах спільноти, при якій спостерігається суворий порядок підлеглості одних організмів іншим. У спільнотах завжди є суперництво. Домінування одних особин над іншими є вже в багатьох безхребетних. Так, самці цвіркунів, виконуючи шлюбну пісню, не терплять поблизу присутності інших солістів. Вони розпочинають бійку, почувши суперника.
Територіальність - це явище просторової організації особин у межах співтовариства на певній території, що визначає поділ на групи й групову поведінку особин того чи іншого виду тварин. Територіальність у різних видів проявляються по-різному.
Робота з підручником
Опрацювавши сторінку підручника 234, наведіть приклади прояву ієрархії та територіальності.
Отже, спільноти є організованими угрупуваннями тварин із певними спільними ознаками.
Значення спілкування тварин
У тваринному світі найпоширенішими «мовами» для спілкування є мова звуків, мова запахів та мова рухів. Елементи «мови» тварин є ключовими стимулами, що вмикають або вимикають відповідні інстинктивні дії.
Важливе значення у спілкуванні тварин має звукова мова. Від народження кожна тварина володіє певною кількістю звуків. Вони передають інформацію про небезпеку, допомагають тваринам розпізнати одна одну. За допомогою звуків тварини повідомляють про знайдену поживу, відлякують ворогів, висловлюють прості почуття. Голос дозволяє їм спілкуватися в темряві або на відстані.
Широко поширена серед тварин і мова запахів. Тварини родин Котячі, Кунячі, Собачі мітять межі території, де вони мешкають. Запахи дають тварині інформацію про статеву зрілість особин, здобич, ворогів чи небезпечні місця - пастки й капкани. Багато комах обмінюються інформацією, виділяючи в повітря хімічні сполуки-феромони.
Важливу роль у спілкуванні тварин відіграє і мова рухів. Наприклад, погрозливі чи примирливі пози собак, танці бджіл, мімічні рухи приматів суттєво впливають на поведінку особин.
Є й інші системи спілкування з використанням світлових (світлячки, глибоководні кальмари), електричних (електричні сомики), ультразвукових (летючі миші), інфразвукових (у слонів) сигналів.
Отже, спілкування й обмін інформацією є основою будь-яких проявів суспільної поведінки.
Презентація міні-проектів «Спільноти тварин»
Актуальність міні-проекту полягає в тому, що тварини, незалежно від рівня організації життя, можуть створювати спільноти, які полегшують їм існування. Тварини дуже різноманітні і форми спільнот різні, характерні для кожного виду. Спільноти характерні для таких тварин як комахи (бджоли, терміти, мурахи), риби, птахи, ссавці.
Мета: показати важливість спільнот для тварин; навести приклади тварин, які живуть спільнотами; довести важливість виконуваних обов’язків тварин у спільноті.
Головні завдання: навчити знаходити необхідну інформацію в довідникових виданнях із природничих наук і мережі інтернет та використовувати цю інформацію на уроках з навчальною метою.
Очікувані результати: учні повинні ознайомитися, узагальнити й поглибити знання з даної теми, підготувити творчий звіт і презентацію про спільноти тварин.
Дослідження: робота з літературою, збір інформації; робота з різними джерелами інформації (довідники, енциклопедії, журнали «Колосок», Інтернет-джерела).
Робота над проектом
І. Початковий етап
Мета початкового етапу:
• об’єднати учнів класу у групи. Кожна група працюватиме над певним видом тварин;
• підібрати з різних джерел приклади спільнот різних видів тварин;
• розробити критерії оцінювання учнів у роботі над проектом.
Дослідження: робота з джерелами інформації.
ІІ. Основний етап
На цьому етапі учні опрацьовують різні джерела інформації, Інтернет, працюють у групах, систематизують і розподіляють між собою навчальний матеріал. Кожна група учнів готує презентацію про одну спільноту тварин.
Дослідження: робота з літературою, збір інформації, аналіз.
ІІІ. Заключний етап
Цей етап передбачає аналіз результатів роботи груп учнів та формування висновків роботи.
Підготовка до звіту
Учні виготовляють презентаційний матеріал, пишуть сценарії свого виступу, підбирають відео та фото по темі.
Підготовка до презентації
Учні готують презентаційні матеріали:
• витяги з різних джерел інформації: довідники, енциклопедії, журнали «Колосок», Інтернет-джерела;
• стислі конспекти про спільноти тварин;
• фотографії та відеоматеріали.
Звіт по групах
1 група «Спільноти комах»
2 група «Спільноти риб»
3 група «Спільноти птахів»
4 група «Спільноти ссавців»
VІІ. Узагальнення і закріплення знань
1. Що таке ієрархія? Яке значення вона має?
2. Яке значення для виживання угруповання має комунікація? Поясніть на прикладах.
3. Яке значення для виживання має той факт, що в лев’ячому прайді в першу чергу їжу отримують самці?
4. Які прояви ієрархії ви спостерігаєте у стосунках між людиною та її собакою? Доведіть на прикладах.
VІІІ. Підбиття підсумків уроку
Закінчити речення:
Сьогодні на уроці я зрозумів…..
Отримані знання я можу використати……
ІX. Домашнє завдання
Урок №9
Територіальна поведінка тварин. Еволюція поведінки тварин
Мета уроку: розглянути особливості територіальної поведінки тварин; визначити основні прояви територіальної поведінки, стратегії поведінки для досягнення пристосувального результату; показати важливість агресії та встановлених меж території для тварин; розглянути еволюцію поведінки тварин; розвивати предметну, інформаційну та практичну компетентності; виховувати любов та бережливе ставлення до тварин.
Матеріали та обладнання: ілюстровані матеріали із зображенням територіальної поведінки тварин, відеофрагменти, що ілюструють територіальну поведінку тварин (поведінка співочих птахів, вовків, морських левів), мультимедійний проектор, екран, підручник «Біологія 7 клас», робочий зошит з біології (автор В.І.Соболь).
Основні поняття: територіальна поведінка, стратегія поведінки.
Тип уроку: комбінований
Форма проведення: диференційовано-групова, фронтальна
Завдання уроку:
розглянути особливості територіальної поведінки тварин;
вивчити основні прояви територіальної поведінки та еволюцію поведінки тварин;
дослідити, яке значення для тварин має агресія та територіальна поведінка;
наводити приклади тварин, які позначають та охороняють свою територію.
Учні повинні знати:
що таке територіальна поведінка тварин, стратегія поведінки;
найважливіші закономірності еволюції поведінки тварин.
Учні повинні вміти:
наводити приклади проявів територіальної поведінки у тварин;
порівнювати поведінку нижчих і вищих тварин;
пояснювати причини еволюції поведінки тварин.
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ. Розминка
Вправа «Назви і відгадай»
( учні протягом 5 хв працюють у четвірках, наводячи приклади різних форм поведінки. Потім по черзі зачитують приклади; учні класу вказують, до якої форми належить озвучений приклад поведінки і записують до відповідного стовпчика).
Наприклад:
Індивідуальна |
Репродуктивна
|
Соціальна
|
Вовк винюхує сліди пораненої козулі (дослідницька харчова). |
Лелеки звили гніздо на стовпі біля будинку.
|
Молодий рій бджіл із царицею покинув вулик.
|
Кішка вилизує своє хутро та хутро кошеняти. |
Навесні собаки утворюють групи для пошуку партнерів. |
Мама-кішка навчає кошеня ловити горобців.
|
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Прийом «Вітер дме»
Вітер дме для тих, хто:
- зрозумів що таке спільноти тварин;
- хто може назвати приклади спільнот комах, птахів, ссавців;
-хто поміркував над тим, навіщо тваринам спільноти?
(Прошу учнів, які піднімалися пояснити свою позицію і вислуховую одну-дві відповіді)
ІV. Повідомлення теми, визначення мети та завдань уроку
V. Мотивація навчальної діяльності учнів
Стадо бабуїнів, у якому приблизно 80 особин, володіє територією, площа якої майже 15 км2. Але місця в межах цієї ділянки мавпи обживають неоднаково. У них є місця, де вони граються, місця, де відпочивають, місця для сну тощо. У межах цієї території є ділянки, які може відвідувати лише ватажок. Усе це спричинює й різні прояви територіальної поведінки.
У чому ж полягає пристосувальне значення територіальної поведінки?
Прийом «Мозковий штурм»
(учні по черзі називають значення територіальної поведінки для тварин: виживання виду, охорона території від хижаків, захист самок і малят у межах своїх володінь, відшукування місця, де є вода, їжа, захист …)
VІ. Вивчення нового матеріалу
Територіальною називається поведінка, яка пов'язана з розподілом доступної території на індивідуальні ділянки. Вона включає виділення індивідуальної ділянки, маркування її меж та охорону від інших особин. Територія може позначатися звуковими сигналами, як у птахів, пахучими мітками, як у котячих, а також візуальними позначками. Візуальні позначки являють собою екскременти, витоптані ділянки, подряпини і вигризи на корі дерев або, у більшості випадків, поєднання різних міток. Наприклад ведмеді мочаться біля дерев, труться об них, дряпають і гризуть кору, а також роблять заглиблення в землі.
Багато видів тварин захищають свій притулок і джерела їжі від конкурентів. Територіальна поведінка розвинулася як спосіб запобігання серйозним зіткненням між представниками одного і того ж виду.
Прийом «Хвилинка-цікавинка»
У невеликих ямках і щілинах коралового рифа живуть дивовижні раки-альфеуси. Одна з клішень цих раків більша за іншу і влаштована так, що рухомий палець може з силою притискатися до нерухомого, при цьому виникає різкий звук. Звуки, що лунають в результаті клацання, подібні до тріску хмизу, що горить. Альфеуси утворюють щільні скупчення, тому одночасне клацання сотень раків спричиняє сильний шум. Під час клацання виникають ультразвукові коливання. Учені вважають, що дрібні риби і ракоподібні отримують смертельний ультразвуковий удар. І ншим прикладом є актинії, захистом яких є жалючі клітини, від доторку до яких тварини гинуть.
Майже всі ссавці живуть на індивідуальних територіях. Вони по-різному мітять межі своєї ділянки і запекло захищають її, нерідко вступаючи у смертельну сутичку з «порушниками кордонів».
Прояви територіальної поведінки
Територіальна поведінка включає дії, спрямовані на визначення меж ділянки, їх маркування, охорону від інших особин та облаштування території.
Агресія у тварин - це поведінкові реакції тварин, спрямовані на інших особин, з метою зміни їх поведінки на свою користь (погрози, атаки чи напади, не пов'язані з хижацтвом). Агресивність типова для поведінки територіальних тварин. Тварини постійно вступають у боротьбу з представниками свого чи інших видів, які можуть напасти на дитинчат або яйця. Втеча не завжди можлива, і тварина змушена нападати, проявляючи агресивність з метою виживання.
Виділяють внутрішньовидову та міжвидову агресію. Агресивність між особинами одного виду регулює відносини ватажків і підлеглих самців. Конфлікти, що відбуваються, рідко ведуть до загибелі одного із супротивників. Як правило, більш слабкий швидко підкоряється, а сильніший отримує право на розмноження. Особини одного виду можуть битися не лише за самку, а й за територію та її ресурси.
Агресивна поведінка має пристосувальне значення, тому що сприяє послабленню внутрішньовидових конфліктів і запобігає жорстоким боям, які будуть не на користь виду. У більшості видів агресія тварин є ритуалом, що здійснюється за певними правилами.
На різних етапах еволюційного розвитку тваринного світу можна виділити такі природжені адаптивні (пристосувальні) реакції: таксиси, рефлекси та інстинкти. До набутих форм, більш мінливих, відносять навчання й мислення.
Таксиси — це найпростіша форма поведінки у найпростіших і багатоклітинних організмів, що визначає взаємодію організму із середовищем. Наприклад, реотаксис — рух клітини проти течії рідини; хемотаксис — рух клітини до певної хімічної речовини.
Рефлекс — також вид адаптивної поведінки. Він є безумовною рефлекторною реакцією організму на подразники, одним з головних видів адаптації в тваринному світі.
Інстинкт — складніша форма природженої поведінки, яка сформувалася в ході еволюційного розвитку даного виду. Інстинкт — це система складних ланцюгових безумовних рефлексів, у якій кінець одного рефлексу зумовлює початок іншого. В процесі життя на інстинктивну поведінку нашаровуються численні умовні рефлекси.
Під час вивчення поведінки тварин велике значення має з'ясування питання, як здійснюється навчання тварин. Навчання — це процес набуття життєвого досвіду. Існує багато видів навчання. В основі усіх їх лежить вироблення умовних рефлексів різної складності. Найчастіше навчання здійснюється способом наслідування. Так, малята всіх видів тварин, наслідуючи дорослих тварин, набувають їх досвід. За методом проб і помилок тварина здійснює різні пошукові реакції, щоб досягти мети. Коли одна з цих реакцій приводить її до мети, тварина завжди використовує її.
Певне значення в поведінці тварин мають орієнтовні реакції. У разі переведення в нове приміщення, появи незнайомих людей чи предметів тварини завжди озираються, прислухаються, принюхуються, обнюхують землю й предмети. Відповідно до даних орієнтування тварини поводяться певним чином. Особливе місце ці реакції посідають у поведінці молодих тварин. Дослідницька активність, наслідування рухів матері, інших тварин допомагає молодняку удосконалювати свої прийоми добування корму та інші необхідні для життя дії.
Діапазон форм поведінки, які можуть виникнути у тварини , визначається її генотипом. Та більшість форм поведінки, як вроджених, і набутих буде зазнавати впливу окремих факторів довкілля. Отже, нормальне становлення поведінки вимагає взаємодії геному і навколишнього середовища.
У еволюції багатьох видів з урахуванням конфліктної поведінки сформувалися ритуалізовані демонстрації загрози, спрямовані проти особин, які вторглися на чужу територію. Погрози є явно прогресивний крок у порівнянню зі справжніми сутичками.
Робота в зошиті
Опрацювавши параграф 56 ( ст..221-222) виписати приклади стратегії поведінки тварин
Стратегії поведінки тварин
VІІ. Осмислення вивченого матеріалу
VІІІ. Підбиття підсумків уроку
Рефлексія
На уроці Я…
– дізнався…
– зрозумів…
– навчився…
– найбільший мій успіх – це…
– найбільші труднощі я відчув…
– я не вмів, а тепер умію…
– я змінив своє ставлення до …
ІХ. Повідомлення домашнього завдання
Урок 10.
Узагальнення теми «Поведінка тварин»
Мета уроку: узагальнити та систематизувати знання з теми; підкреслити важливість поведінки у житті тварин; розвивати предметну, інформаційну та комунікативну компетентності; виховувати любов та бережливе ставлення до тварин.
Матеріали та обладнання: мультимедійна презентація «Гра «Норовливий олімп», відеофрагменти, що ілюструють різні форми поведінки тварин, мультимедійний проектор, екран, сигнальні картки.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань
Форма проведення: урок - гра
Завдання уроку-гри:
Узагальнити та систематизувати знання з теми “Поведінка тварин”;
Підвищити рівень мотивації, емоційності, творчості учнів;
Розвивати комунікативну компетентність через спілкування в команді, вміння дискутувати.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Ознайомити учнів з правилами гри
6. Перемагає команда, яка першою піднімається на вершину.
ІІ. Повідомлення плану діяльності
Дорогі діти!
Ми з вами вивчили ще одну важливу тему. Сьогодні ми проведемо незвичайний урок- гру, на якій відбудеться сходження до уявного олімпу.
Але перед початком гри давайте пригадаємо основні факти, поняття.
ІІІ. Узагальнення окремих фактів, понять
Поведінка тварин - сукупність виявів зовнішньої активності організмів, спрямованої на пристосування до навколишнього середовища й задоволення природних потреб.
Зміна поведінки тварин з часом зумовлюється зміною чинників зовнішнього чи внутрішнього середовища організму. Це викликає певну фізіологічну потребу, на основі якої формується мотивація.
При наявності відповідної ситуації і випливу ключових стимулів виникає певна поведінкова реакція тварини. Циклічні зміни поведінки спричиняють умови, що повторюються з року в рік. Поведінку тварин вивчає етологія та зоопсихологія.
ІV. Повторення й узагальнення понять і засвоєння відповідної їм системи
знань.
Отож, починаємо нашу гру. Бажаю успіхів!
V. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.
Визначення команди – переможця, вручення нагороди.
VІ. Домашнє завдання
Повторити тему «Поведінка тварин»
Підготуватись до самостійної роботи.
Самостійна робота з теми «Поведінка тварин»
І Варіант
1рівень
Вибрати одну правильну відповідь
1.Проявом гігієнічної поведінки є:
А. вилизування кішкою котеняти;
Б. будування гнізда соловейком;
В. тертя ведмедя об дерево;
Г. обхід лева самця території прайду.
2. Проявом індивідуальної поведінки є:
А. полювання лисиці;
Б. відлякування ворога ;
В. тертя ведмедя об дерево;
Г. обхід лева самця території прайду.
3. Укажіть прізвище вченого, якого вважають одним із засновників етології.
А Ч. Дарвін;
Б. І. Павлов;
В. Н. Тінберген;
Г. К. Лінней.
4. Який із методів найчастіше застосовував Карл фон Фріш для вивчення «мови» бджіл:
А .порівняння;
Б. експеримент;
В. спостереження;
Г .кільцювання.
5.Назвіть тварину, яка веде поодинокий спосіб життя:
А. медоносна бджола;
Б. зозуля звичайна;
В. кенгуру гігантський;
Г .шимпанзе звичайний.
6. Укажіть літеру грецького алфавіту, якою позначають перше місце в ієрархії домінування левів:
А. α
В. β
В. γ
Г. ω
2рівень
7. Поясніть малюнки. Як називається поведінка зображеної тварини?
8.Визначити зайвий термін і пояснити свій вибір:
Бджола, метелик монарх, жук - олень, блоха
9.Вставити пропущені слова в речення:
Танці журавлів це прояв………поведінки
Вигодовування зозуленяти очеретянкою це приклад…………поведінки.
3рівень
10.Встановіть відповідність між твариною та назвою поведінки:
Тварина |
Поведінка |
А Б В Г
|
1.шлюбна 2.гігієнічна 3.агресивна (захисна) 4. харчова
|
11.Заповнити таблицю:
Форма поведінки |
Значення |
Захист від хижаків |
|
Дослідницька поведінка |
|
4рівень
12.Прочитайте текст і дайте відповіді на запитання.
У багатьох видів птахів самки і самці в разі нападу хижака відволікають його увагу або від гнізда (якщо пташенята ще не вилупилися або вони гніздові), або безпосередньо від пташенят (якщо вони виводкові). Так, у сірої куріпки пташенята виводкові, тому вони одразу після вилуплення покидають гніздо і слідують за батьками. При наближенні хижака до виводка самка прикидається пораненою, а самець з тривожними криками літає навколо неї, аж доки небезпека не зникне. При цьому пташенята припадають до землі й намагаються не рухатися.
Запитання:
1. До якої форми поведінки відносяться описані дії самки?
2. До якої форми поведінки відносяться дії пташенят?
Самостійна робота з теми «Поведінка тварин»
ІІ Варіант
1рівень
Вибрати одну правильну відповідь
1.Проявом територіальної поведінки є:
А. вилизування кішкою котеняти;
Б. будування гнізда соловейком;
В. тертя ведмедя об дерево;
Г. обхід лева самця території прайду.
2. Проявом індивідуальної поведінки є:
А. ігрова поведінка орангутанів;
Б. агресивна поведінка кішки ;
В. тертя ведмедя об дерево;
Г. обхід лева самця території прайду.
3. Укажіть прізвище вченого, якого вважають одним із засновників етології.
А. Ч. Дарвін;
Б .І. Павлов;
В. К. Лоренц;
Г. К. Лінней.
4. Який із методів найчастіше застосовують для вивчення птахів:
А .порівняння;
Б. експеримент;
В. спостереження;
Г .кільцювання.
5.Назвіть тварину, яка веде суспільний спосіб життя:
А. медоносна бджола;
Б. зозуля звичайна;
В. кенгуру гігантський;
Г. тигр усурійський.
6. Укажіть літеру грецького алфавіту, якою позначають перше місце в ієрархії домінування морських левів:
А. α
В. β
В. γ
Г. ω
2рівень
7. Поясніть малюнки. Як називається поведінка зображеної тварини?
8.Визначити зайвий термін і пояснити свій вибір:
Комар, горобець хатній, лелека білий, їжак вухатий.
9.Вставити пропущені слова в речення:
Вистрибування дельфінів із води це прояв……..поведінки
Побудова і прикрашання гнізда птахом- альтаночником це прояв…..поведінки
3рівень
10. Встановіть відповідність між діями тварини та назвою поведінки:
Дії тварини |
Поведінка |
А. Наша Мурка вушка мила На траві, біля криниці. Мила лапкою без мила: Це тому, що Мурка – киця.
Б. Це індик, він гордий дуже І тому ні з ким не дружить. Пишне пір`я розправляє, Темні крила розправляє, Йде пихато по двору, Забавляє дітвору.
В. От гусак говорить гусці: "Я нічого не боюся, Гусеняток захищу і від себе не пущу". Голосно гусак гелгоче, показати силу хоче.
Г. Піде курочка на грядку: "Ко-ко-ко, - кричить курчаткам,- Я знайшла вам черв"яка і зеленого жучка". Дітлахи її слухняні на обід біжать до мами.
|
1.Шлюбна 2.Гігієнічна 3.Захисна 4.Репродуктивна |
11.Заповнити таблицю:
Форма поведінки |
Значення |
Рухова поведінка |
|
Харчова поведінка |
|
4рівень
12.Прочитайте текст і дайте відповіді на запитання.
У багатьох видів птахів самки і самці в разі нападу хижака відволікають його увагу або від гнізда (якщо пташенята ще не вилупилися або вони гніздові), або безпосередньо від пташенят (якщо вони виводкові). Так, у сірої куріпки пташенята виводкові, тому вони одразу після вилуплення покидають гніздо і слідують за батьками. При наближенні хижака до виводка самка прикидається пораненою, а самець з тривожними криками літає навколо неї, аж доки небезпека не зникне. При цьому пташенята припадають до землі й намагаються не рухатися.
Запитання:
1. До якої форми поведінки відносяться дії самця?
2. Чиї дії можуть бути прикладом демонстративної поведінки?
Список використаних джерел
1. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Біологія. 6-9 клас
2. Соболь Валерій «Біологія. Підручник для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів» /Валерій Соболь.-Камянець - Подільський: Абетка, 2015.-292с.: іл.
3. Соболь Валерій. Робочий зошит «Біологія 7 клас» /Вид-во «Абетка», 2015.-40 с.:іл.
4. Акимушкин И.И.. Мир Животных. Рассказы о насекомых / Акимушкин И.И.. М., «Молодая гвардия», 1974.-320с. с ил.
5. Волкова Т.І. Біологія. Комплексний довідник./Укладачі Волкова Т.І., Іонцева А. Ю. -Харків:ФОП Співак В.Л., 2010.-416с.
6. Кроуфорд А. Технології розвитку критичного мислення учнів / Кроуфорд А., Саул.В., Метьюз С., Макінстер Д.; Наук.ред., передм. О.І. Пометун. –К.:Вид-во «Плеяди», 2006.-220 с.
7. Пометун О.І.. Енциклопедія інтерактивного навчання.-К.,2007-144 с.
8. Моррис Рик.Тайны живой природы. Рик Моррис /Москва «РОСМЭН», 1997.200 с.
9.Сигида В.П., Біологія. Навчальний посібник./ В.П. Сигида., В.П. Миколайко, Т.М. Миронюк 2007.-320 с.
10. Шаламов Р.В. Тваринний світ України/ Р.В. Шаламов, О.А.Литовченко, -Х.:ВД «ШКОЛА», 2006. -144с.: іл.
Електронний ресурс
Електронна енциклопедія. Вікіпедія. Біологічний портал./ [Електронний ресурс] – Режим доступу до енциклопедії https://uk.wikipedia.org/wiki/
http://berkoshko.blogspot.com/2014/05/blog-post_17.html
http://www.rate1.com.ua/ua/dovkillja/priroda/2906/
http://fiz-cultura.ucoz.ua/news/55_teritorialna_povedinka_tvarin/2015-04-25-2774
http://narodna-osvita.com.ua/7055-50-evolyucya-povednki-tvarin-yiyi-pristosuvalne-znachennya.html
https://www.slideshare.net/ssuser61b681/7-55189513