Методична розробка уроку на тему «Княжа Русь – Україна»

Про матеріал
Методична розробка уроку на тему: «Княжа Русь – Україна». 7 клас. Мета:  узагальнити й систематизувати знання, уміння і навички учнів з теми;  закріпити вміння учнів працювати з історичною картою, додатковою літературою, виконувати творчі завдання;  формувати уміння і навички індивідуальної та командної роботи, самостійного мислення, уміння виступати перед аудиторією;  використовуючи ігрову форму, виховувати почуття єдності, допитливості і відповідальності в команді, за яку грають учні.
Перегляд файлу

Методична розробка уроку на тему: «Княжа Русь – Україна». 7 клас.

Мета:

  •      узагальнити й систематизувати знання, уміння і навички учнів з теми;
  •      закріпити вміння учнів працювати з історичною картою, додатковою літературою, виконувати творчі завдання;                               
  •      формувати уміння і навички індивідуальної та командної роботи, самостійного мислення, уміння виступати перед аудиторією;
  •      використовуючи ігрову форму, виховувати почуття єдності, допитливості і відповідальності в команді, за яку грають учні.                                                                                                                     

Тип уроку: узагальнення знань та умінь.                                                                                         Вид уроку: гра «Що? Де? Коли?».                                                                                               Обладнання: ігрове поле, конверти із завданнями, комп’ютер, фонограми для музичної паузи, сова, дзиґа, скрипковий ключ, «чорний ящик», портрети князів, історична карта, історична карта з пазлами, таблиця з критеріями оцінювання знань учнів на уроці.              

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ                                                                                  

  •      Правила гри                                                                                                                                                       

Гру проводить учитель. Команда складається з шістьох учнів. На ігровому полі 15 конвертів.                                                                                                                            Додаткові сектори:                                                                                                                                            а) музична пауза;                                                                                                                                                   б) сектор «+» (у гру вступає капітан);                                                                                           в) сектор «Приз» (приз за правильну відповідь);                                                                               г) «чорний ящик» (завдання вчителя).                                                                                                            Визначення часу на обмірковування запитання і кількості балів за відповідь.                                                                            Команда займає свої місця.                                                                                                                          Члени команди по черзі крутять диск і відповідають на запитання сектора.                                             ІІ. ХІД ГРИ                                                                                                                                                                                                                 

  •      Захист проєктів                                                                                                                                       

Удома учні зробили малюнки за темою «Княжа Русь-Україна» і тепер мають захистити свою роботу.                                                                                                              

  •      Розминка                                                                                                                                          

Учитель. Увага на екран.                                                                                                               1. Надайте відповідь на запитання, яке ставили учням часів Київської Русі. Скільки слідів залишить він в останній борозні під час оранки?                                                 2. Київський князь Святослав любив говорити про те, що з цим народом він воював двічі.                                                                                                                                                      Уперше – на Волзі, а вдруге – на Дунаї. Про який народ йдеться? Знайдіть і покажіть його на карті.                                                                                                                     Відповідь:                                                                                                                                    1. Жодного сліду, тому що плуг сліди приоре.                                                                                         2. Болгари.                                                                                                                                                 

  •      Вправа «Найшвидший»                                                                                                                                                           

Якомога швидше необхідно надати відповіді на запитання.                                                                                  1. Назвіть два значення слова «дружина».                                                                            2. Що означає займатися бортництвом?                                                                                                    3. Де протікає річка Либідь?                                                                                                              4. Чиїм братом був Щек?                                                                                                                                        5. Яку релігію запровадив князь Володимир?                                                                 6. Хто заснував першу бібліотеку в Київській Русі?                                                                                7. Як називали людей, які продавали товар?                                                                                   8. Як називали ремісників, які виготовляли глиняний посуд?                                                      9. Як називали ремісників, що виготовляли підкови?                                                                10. Як називалися вірування в багатьох богів, які уособлювали сили природи?            

  •      Вправа «Шифрована записка»                                                                                                        

Знайдіть помилки в тексті.                                                                                                                                          На території України проживали південні слов’яни. Союзів цих племен було п’ять. І вели вони кочовий спосіб життя. На річці Дунай поляки заснували місто Київ у ІХ столітті.                                                                                                                             Відповідь: східнослов’янські, сім, осілий, Дніпро, поляни, V ст.

  •      Вправа «Надай відповідь»                                                                                                                             

Надайте вичерпну відповідь на запитання.                                                                                      Князь Ігор, як і його попередники, воював з Візантією. 941 року він організував проти неї похід за участі 10 тисяч лодій. Проте цей похід завершився поразкою. Яким чином візантійцям вдалося знищити потужний флот русичів?                                                                                                                                    Відповідь: «Грецький вогонь» - так називали таємну зброю візантійців – палаючу суміш, яку під тиском спрямовували з бронзових труб на ворожі судна. Цей вогонь горів у воді, його склад й досі достеменно не змогли визначити.

  •      Вправа «Пазли»                                                                                                                                       

1. Скласти з пазлів територію України за областями і відповісти на питання, яке учні прочитають, склавши пазл.                                                                                          2. Якого року вперше було письмово згадано Україну? (1187 р.)                                                                      

  •      Вправа «Чорна скриня»                                                                                                                                                  

Цей продукт харчування є подарунком землі, який уособлює вічність і постійність і водночас символізує безплідність і зло. За нього сплачували податки. Що всередині чорної скрині?                                                                                                                                                Відповідь: сіль.                                                                                                                                          

  •      Вправа «Князі Київської Русі»                                                                                                     

Учні мають упізнати за портретами зображення ім’я князя і надати про нього якомога більше інформації.                                                                                                Князь Ігор; князь Олег; княгиня Ольга; князь Святослав; князь Володимир; князь Ярослав.                                                                                                                              

  •      Вправа «Відгадай»                                                                                                                       

1. Чому і кого називали тестем Європи?                                                                                     2. За часів Ярослава Мудрого на його честь було збудовано Георгіївський храм. Чому його назвали Георгіївський, а не Ярославський?                                                     3. Назвіть торговельні шляхи, що проходили через Київську Русь.                                            4. Кому з князів належать наведені висловлювання і за яких обставин вони були виголошені?                                                                                                                         1) «Хай буде Київ матір’ю городам руським …»                                                                         2) «Якщо не з’явиться хто завтра на річці, то мені той ворогом буде».                                                         3) «Іду на Ви».                                                                                                                                Відповідь:                                                                                                                                                  1. Ярослава Мудрого – він проводив шлюбну дипломатію – укладання вигідних міждержавних союзів через династичні шлюби.                                                                                                                      2. Тому що християнське ім’я Ярослава було Георгій.                                                                                                 3. «З варяг у греки» - з півночі Європи до Візантії; Залозний – з Європи через Кавказ до арабського Сходу; Соляний – з Криму до Києва.                                                           4. 1) Олег. 882 року він прибув з Новгорода і захопив владу у Києві.                                                                                         2) Володимир Великий. Хрещення Русі.                                                                                                                                             3) Попередження противника, що князь Святослав має намір з ним воювати.                                                                                         ІІІ. ПІДСУМКИ УРОКУ                                                                                                                                      Учитель. Гру закінчено (арбітри підраховують бали).

ДОДАТОК

Методика проведення інтелектуальних ігор                                                                                За методикою проведення ігри можна логічно розділити на чотири етапи.                                                             І. Підготовчий етап. На цьому етапі відбуваються певні послідовні дії.                                                                      1. Учитель обирає тему гри, її вид, враховуючи програму, тематичне навантаження, наявність методичної літератури, готовність класу до проведення ігрових методів та ін.                                                                                                2. Розподіл класу на групи, команди чи учасників гри, враховуючи ігрові інтереси.                                                                                                                                              3. Учителя та учні обговорюють задум гри, її стратегію, складають план, сценарій. Проводиться інструктаж учасників, пояснюють ігрове завдання, проводять ігрові консультації стосовно підготовки до гри.                                                                   4. Спільна підготовка необхідних атрибутів і декорацій, картон із завданнями.                                                           ІІ. Вступ до гри (постановка проблеми). Суть етапу – усвідомлення учнями змісту завдань й активізації пізнавальної діяльності учнів.                                                        1. Учитель стисло викладає умови гри, пояснює її завдання й можливості, роль учасників, визначає цілі й дає загальну спрямованість гри.                                                         2. З метою активізації пізнавальних інтересів учнів учитель може ставити питання і проводити «Мозковий штурм».                                                                                           ІІІ. Ігровий етап передбачає залучення усіх учнів класу до ігрової діяльності. Цей етап характеризується підвищеним емоційним станом з боку гравців, що сприяє «проживанню» ситуації в її ігровому втіленні.                                                                                         1. Дотримання ігрових правил. Розгортання ігрового сюжету.                                                    2. Завдання вчителя на цьому етапі – координація ігрової діяльності, здійснення безпосереднього керівництва.                                                                                            3. Завершення ігрового етапу, коли вчитель вчасно припиняє гру, заздалегідь попереджуючи про це її учасників.                                                                                                                                   ІV. Підсумковий етап. Передбачає два аспекти: визначення дидактичного та ігрового результатів. Тому може поділятися на дві фази:                                                             1. Формування компетентностей.                                                                                                                                                     2. Аналіз ігрової діяльності (що нового ви дізналися?).                                                                                                                          На підсумковому етапі відбувається оцінювання учнів (на початку уроку – гри були оголошені критерії, за якими будуть оцінювати учнів).                                                                                                

docx
Додано
27 травня
Переглядів
65
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку