Мій рівень володіння українською мовою

Про матеріал

Рідна мова – це мова, що першою засвоюється дитиною і залишається зрозумілою на все життя.Рідною прийнято вважати мову нації, мову предків, яка пов'язує людину з її народом,з попередніми поколіннями, їхніми духовними надбаннями.

Перегляд файлу

Брейн - ринг з української мови

 

Мета: розповісти та показати студентам красу та багатство рідної мови; навчити виховувати повагу студентів до рідної мови, бажання змагатись та перемагати у чесній грі; відповідальне ставлення до своєї діяльності в колективі.

Тип виховного заняття: брейн-ринг.

Умови гри: Перед початком гри клас ділиться на 2 команди, які очолюють 2 капітани. У нашій грі команди повинні набрати бали, виграє та команді, у якої буде велика кількість балів. По завершенню гри команда-переможець отримує сертифікат.

 

Хід заняття

І. Організаційна частина

ІІ. Основна частина

Викладач: Сьогодні ви, мої любі студенти маєте можливість дізнатися свій рівень володіння українською мовою! Змагання проходитимуть у формі брейн-рингу.

 Слово «брейн» (від англ. «brain»), що в перекладі «мозок», а слово «ринг» - «дзвінок».

Назва гри укр. мовою «мозок дзвонить».

«Брейн» – блискуча думка, ідея.

«Ринг» – майданчик для змагань, арена.

Зараз ви повинні поділитися на 2 команди. Щоб дізнатися яка команда почнє гру першою, вам потрібно відгадати загадку, яку я вам підготувала:

«Рідну мову я вивчаю,
З літер вже слова складаю.
Помічниця ось моя -
Букви в ній від А до Я
 Стали лагідно в рядки»       (Абетка)

ЗАВДАННЯ 1

 (Вгадати назву)

 

Починає гру та команда, яка відгадала загадку! Якщо відповідь на питання неправильна, право відповіді переходить до іншої команди.

 

  1.  Установа, в якій виготовляють і продають ліки. (аптека)
  2. Смолиста маса, якою заливають дороги та тротуари. (асфальт)
  3. Скляний ящик із водою для риб. (акваріум)
  4. Складна машина, що косить, молотить, віє. (комбайн)
  5. Рослина з великими жовтими зернами, які зібрано у качани.(кукурудза)
  6. Пташка, яка співає високо в небі. (жайворонок)
  7. Приміщення, де відбуваються вистави. (театр)
  8. Прилад для визначення сторін світу. (компас)
  9. Підземна міська залізниця. (метро)
  10. Одиниця часу, яка у 60 разів менша, ніж хвилина (секунда)
  11.  Купа дров або хмизу, які горять. (вогнище)
  12. Колекція засушених рослин. (гербарій)

 

ЗАВДАННЯ 2

(Як добре ви знаєте правила української мови?)

 

1 КОМАНДА

 

  1. Другорядний член речення, який відповідає на питання Який? Яка? Яке? (Означення).
  2. Скільки букв в українському алфавіті? (33).
  3. Назвіть останній відмінок української мови. (Кличний)
  4. Що вивчає пунктуація? (Вживання розділових знаків).
  5. Перекласти українською мовою слово «хрустальный». (Кришталевий).
  6. Другорядний член речення, що відповідає на питання непрямих відмінків. (Додаток).
  7. До якого роду належить іменник сирота? (Спільного).
  8. Скільки частин мови в українській мові? (10).
  9. На які антоніми націлена стрілка компаса? (Північ – південь)
  10. Як називається розділ науки про мову, який вивчає способи творення слів? (Словотвір).
  11. Яка частина мови не належить ні до самостійних, ні до службових частин? (Вигук).
  12. Замініть вислів «ледача людина» одним словом. (Ледар).

 

2 КОМАНДА

 

  1. Які знаки в українській мові не є розділовими? (Дефіс, апостроф).
  2. Яка частина мови не належить ні до самостійних, ні до службових частин? (Вигук).
  3. Яка літера в українській мові не дає звуку? (Ь).
  4. Як називається чуже мовлення, передане дослівно? (Пряма мова).
  5. Як називається розділ науки, який вивчає лексичний склад мови? (Лексикологія).
  6. Що означає фразеологізм «як сніг на голову»? (несподівано).
  7. Що вивчає пунктуація? (Вживання розділових знаків).
  8. Що вивчає морфологія? (Частини мови).
  9. Чи ставиться апостроф у слові ТЬМЯНИЙ? (Ні).
  10. Перекласти на українську мову слово «одуванчик». (Кульбаба).
  11. На які питання відповідає кличний відмінок української мови? (не відповідає)
  12. З яких літер в українській мові не починаються слова? (Ь, И).

 

ЗАВДАННЯ 3

 (За 3 хвилини назвати як можна більше антонимів)

 


Шкідливо – корисно                                           

Чисто – брудно                                                                 

Сухий – мокрий                                                 

 Старість – молодість                                      

Сміється – плаче                       

Світлий – темний                                          

Радісний – сумний                                              

Працьовитий-лінивий                                        

Правда – кривда                                                  

Плюс – мінус

Новий – старий                                                    

Ніч – день                                                            

Мороз – спека                                                        

Лягати – вставати

Любов – ненависть

Кричати – мовчати

Зло – добро

Згадати – забути                                                     

Довгий – короткий

Вчора – сьогодні

Ворог – друг

Високий – низький

Вечір – ранок

Весело – сумно                                                  

Важкий – легкий                                        

Білий – чорний     

                                            


 


 

ЗАВДАННЯ 4

 (Як добре ви знаєте фразеологізми!)

 

  1. Бачити наскрізь-Добре знати
  2. Брати бика за роги- Діяти рішуче, енергійно
  3. Бути на сьомому небі-Радіти, бути задоволеним
  4. Ведмежа послуга-Безглузда послуга, яка замість допомоги завдає шкоди.
  5. Вилами по воді писано-Невідомо, як буде.
  6. Вітер у голові-Легковажний.
  7. Побити горшки – посваритись.
  8. Ні пари з вуст – мовчати.
  9. Нагріти руки – збагатитися.
  10. За царя Панька, як була земля тонка – давно.
  11. Як кіт наплакав – мало.
  12. Прикусити язика – замовкнути.
  13. Мов у воду опущений – сумний.
  14. Зарубати на носі – запам’ятати.

 

ЗАВДАННЯ 7 

(Замініть вираз 1 словом)

 

Набрати в рот води – (мовчати)

Побити горшки – (посваритись)

Сильний дощ – (злива)

Байдики бити  - (лінуватись)

Брати ноги на плечі – (утікати)

Дощ із блискавкою – (гроза)

 

ЗАВДАННЯ 8

(На швидкість)

 

Ми живемо у двомовному середовищі, відповідно нам часто доводиться перекладати інформацію з російської мови українською чи навпаки. Отож, я пропоную перкласти слова за української мови та російську мову, а потім навпаки


 


Згаданий- Упомянутый.
Дорожнеча- Дороговизна.
Перебіг хвороби - Течение болезни.
Межі міста- Черта города.
Большое мероприятие- Великий захід

Нечаянная встреча- Несподівана зустріч

Что толку? - Що з того?
Чешуя- Луска.
Скопление- Скупчення.

Гвоздь сезона.-Цвях сезону.

Що з того?-Что толку?
 


ЗАВДАННЯ 8

(До слова сміливий доберіть прикметники-синоніми.)

В******** - Відважний.

Х*******   - Хоробрий

С*******   - Сміливий

Б********** - Безстрашний

М*****      -  Мужній

В***********- Відчайдушний

 

Підведення підсумків та нагородження переможців.

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Позакласні заходи
До підручника
Українська мова (профільний рівень) 10 клас (Плющ М.Я. та ін.)
Додано
30 жовтня 2020
Переглядів
395
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку