Тема: Мої домашні улюбленці 1 клас
Мета:
Навчальна: навчати описувати те, що бачиш на малюнку, повторити назви кольорів; формувати вміння застосовувати вивчене в знайомих і змінених ситуаціях, розвивати монологічне мовлення;
Розвивальна: розвивати пам’ять, фонематичний слух, мовну здогадку, увагу, вміння працювати з картками;
Виховна: виховувати позитивне ставлення до іноземної мови, до навчання в цілому, вчити учнів бути уважними, організованими й активними; виховувати любов до домашніх улюбленців і тварин.
Обладнання: іграшки-тварини, малюнки, картки, презентація, підручник, робочий зошит.
Тип уроку: інтегрований. Урок узагальнення й систематизації знань.
Хід уроку
І. Введення в сферу іншомовного мовлення
1. Привітання
T. Good morning, children! I’m glad to see you again and think you are well today. Am I right? How are you today?
- I am well.
- I am fine.
- I am OK.
- I am happy.
- I am all right.
T. Well, thank you. Let’s sing a song “How are you?”
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
T. The topic of today’s lesson is “Pets and animals’
2. Введення в іншомовну атмосферу
Фонетична зарядка
[j] yes, yellow, grey
[i] happy, family, funny
Song “Are you happy?” Yes, I am.
Conversation
T. So, children. I have a surprise for you. This is a toy. But you have to guess. What toy is this? Ask questions to guess.
- Is this a robot?
- No, it is not.
- Is this a doll?
- No, it is not.
- Is this a car?
- No, it is not.
- Is this a teddy-bear?
- Yes, it is.
Song “Is this a dog”
ІІ. Основна частина уроку
Дітям роздаю малюнки тварин. Тваринки оживають і називають себе за допомогою чарівної палички, якою до них доторкається вчитель.
Teacher. Introduce your friend.
Teacher. We use he – for він, and she is – for вона.
Let’s listen and sing. (аудіо додаток до підручника О. Карп’юк Unit 4. Lesson 3)
The cat is (red)
It can (jump)
The pig is (pink)
It can (eat)
The dog is (black)
It can (run)
The rabbit is (white)
It can (jump)
The mouse is (grey)
It can (eat)
I think we need to have a break. Let’s do some physical exercises.
Say hello with your legs.
Say hello with your hands.
Say hello with your heads.
Say hello with your backs.
Say hello with your shoulders.
Say hello with your places.
This is a cat. (no)
It’s a dog. (yes)
The dog is little. (yes)
The dog is red and black. (no)
The dog is yellow, orange and blue. (yes)
I have got a pet.
It’s a … .
It’s … .
ІІІ. Заключна частина уроку
T. Thank you very much for your work.
Today at the lesson we:
Pupil 1. Sing songs.
Pupil 2. Speak.
Pupil 3. Dance.
Pupil 4. Play.
Today we’ve worked very well. We’ve done a lot of work.
Summarizing
Do you like animals?
Do you have a pet?
Game “Clap your hands”. Учні плескають в долоні, якщо чують слова з теми "Animals".
Teacher. The lesson is over. Good-bye. See you next time.