Мудрим ніхто не вродився, а навчився. Леся Українка «Біда навчить»

Про матеріал

Розробка уроку з літературного читання для учнів 4 класу на тему: Мудрим ніхто не вродився, а навчився Леся Українка «Біда навчить». У розробці цікаві малюнки, завдання до уроку, робота з прислів*ями, асоціативний кущ, робота в парах і ін.

Перегляд файлу

Тема уроку                 Мудрим ніхто не вродився, а

                                       навчився

                        Леся Українка «Біда навчить»

 

Мета:  викликати у дітей інтерес до творчості Лесі Українки, розширити і поглибити їхні знання про поетесу, розвивати уміння оцінювати вчинки персонажів, визначати мотиви їхньої поведінки, знаходити зображувально-виражальні засоби опису героїв, розвивати навички читання, пам'ять, увагу, вміння орієнтуватися у тексті,     логічне мислення, виховувати інтерес до народної мудрості і бажання вчитися.

 

Обладнання: портрет Лесі Українки, картки для роботи в парах, малюнковий план казки, зображення птахів – героїв казки.

 

 

                                                                                                        

 

 

 

Хід уроку

І. Організація класу

                                      Вчитель:  - Продзвенів уже дзвінок!

                                      Учні:        - Починається урок!

                                      Вчитель:  - Завітали гості в клас!

                                      Учні:        - Радо ми вітаєм вас!

                                      Вчитель:  - А тепер часу не гаймо…

                                           Учні:        - …і за парти всі сідаймо.

 

  ІІ. Оголошення, представлення теми та очікування навчальних результатів

 

                 Учитель. Сьогодні ми продовжимо працювати над темою  «Мудрим ніхто не вродився, а навчився». Прочитаємо кінцівку казки Лесі Українки «Біда навчить» і дізнаємось чим же закінчилась історія про горобчика, чи знайшов він того, хто навчить його розуму. Складемо характеристику головного героя і спробуємо зрозуміти, чого хотіла навчити читачів авторка. Попрацюємо з прислівями.

 

  Вправа «Очікування»

              Учитель. Що очікуєте ви від уроку? Продовжіть речення «Цей урок навчить мене…»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     ІІІ.  Етап надання необхідної інформації 

     1.Перевірка домашнього завдання

– Діти, хто нагадає, з твором якого автора ми познайомились на минулому уроці?

       2.Тестова перевірка.

– А тепер приготуйтеся до тестової перевірки.

1.В якому році народилася Леся Українка?

А) 1896 р.

Б) 1871 р.

 В) 1857р.

2. Яке її справжнє прізвище?

А) Українка.

Б) Красницька.

В) Косач.

3. Який літературний псевдонім був у матері Лесі Українки?

А) Олена Пархоменко.

Б) Олена Пчілка.

В) Олена Паламарчук.

 4. Яка назва першої збірки Лесі Українки?

А) «На крилах пісень».

Б) «Відгуки».

     В) «Думи і мрії».

5. Який перший вірш написала Л. Українка?

А) «Конвалія».

Б) «Надія».

В) «Давня весна»

6. Хто є головним героєм казки «Біда навчить»?

А) Крук.

Б) Бузько.

В) Горобець.

 

Гра «Так чи ні»

Перевірте правильність виконання тесту. Граємо в гру «Так чи ні». Хто бажає зачитати відповіді?

 (Один учень читає відповіді: (1б, 2в, 3б,4а,5б, 6в,) решта перевіряє).

  •  Оцініть  свою роботу . Кожна правильна відповідь – це 2 бали.
  • Підніміть руку, хто не зробив жодної помилки, 1,2, більше
  • Молодці.

3.Вправа «Блискавка»

- А тепер пригадаємо, з ким зустрівся горобчик, коли шукав розуму.(Читання слів – назв дійових осіб твору – «з одного погляду»)

 

             -Розташуйте героїв казки у тому порядку, в якому вони зявляються у творі

 

 

 

 

 

 

 

 

D:\Мама\зозуля.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Технологія «Акторська майстерність»

                 Вдома ви готувались до участі у школі акторської майстерності

  • З якою інтонацією треба читати слова курки?(Доброзичливо, заклопотано, повчально)
  • Зозулі? (насмішкувато, байдуже)
  • Бузька? ( сердито, войовниче)
  • Ґави? (співчутливо, сумно)
  • Сороки-білобокої? ( швидко)

              Крука (поважно, повчально)

 

  • Проявіть свою акторську майстерність. Прочитайте діалоги зустрічей. Нагадую, що читати треба без слів автора, передаючи голосом інтонацію кожної дійової особи. (Читання дітей)

 

ІV. Вивчення нового матеріалу.      

 

– А зараз продовжимо роботу над казкою. Послухайте кінцівку казки і дайте відповідь на таке питання: «Що примусило горобчика замислитись над життям і змінитися?»

1. Робота з підручником. С. 95-96

     а) первинне читання ІІІ частини  казки підготовленими  учнями.

­­ -  То що змусило горобчика замислитись над життям і змінитися?» (Біда) . Доберіть синоніми до слова біда (горе, лихо, нещастя, нестатки, недоля)

2.Словникова робота. Робота  в парах

  Попрацюйте в парах. Зєднайте слова, що знаходяться у лівій колонці,  з поясненнями правої колонки

     Клопіт                                             будівлі для зберігання харчів, врожаю.

     Ні гадки йому                                 прославився.                                         

     Зоглядівся                                       турбується.                      

     Статкує                                           губить

     Вславився                                       ні про що не думав.

     Дбає                                                не помітив.

     Клуні                                              турбота.

     Втеряє                                            хазяйнує.

 

3.Повторне читання кінцівки про себе.

прочитайте ІІІ частину про себе, вдумуючись у зміст прочитаного, приготуйтесь до «торби питань».

4. «Торбинка запитань» - задати питання по тексту.

Діти, задайте питання по прочитаному. Пам’ятайте, що питання треба задавати послідовно і вони повинні бути суттєві.

Можливі питання:

  • Що став робити горобчик, коли всі пташки йому відмовили?
  • Коли горобчик почав приходити до розуму?
  • Чи продовжував горобчик сваритися з іншими пташками?
  • Як хазяйнував горобчик?
  • Як ставилися до горобчика пташки?
  • Як стали називати горобчика інші горобці-сусіди?

 

5. Робота над змістом казки.

а) характеристика головного героя казки

 

     - Яким був горобчик спочатку? Яким він став?

 

 

неохайний               спостережливий                          завзятий

 

вихований                                                                     хазяйновитий

 

сумний                                                                           допитливий

 

мудрий                                                                          турботливий

 

обережний                                                                     кмітливий

 

дурненький                     примхливий                          розсіяний

 

 

  • Що змінило характер горобчика?

     -   То яка ж головна думка казки? (Траба самому здобувати знання, навчатися)

 

6. Робота з прислів’ями

  • Розшифруйте прислів’я, чи відповідають вони головній думці казки? Поясніть, як розумієте їх?

 

М_др_м    н_хт_   не   вр_д_вс_,   а   н_вч_вс_.

(Мудрим ніхто не вродився, а навчився.)

 

Ч_ж_м   р_з_м_м   ж_ть, д_бр_   не  н_ж_ть.

(Чужим розумом жить, добра не нажить.)

 

  • Які ще прислів’я знаєте?

Не всякий розумний, хто з головою.

В розумній розмові розуму набиратися, в нерозумній – свій загубити.

Розум за морем не купиш, коли вдома немає.

По одягу зустрічають, по розуму проводжають.

Голова без розуму, що ліхтар без свічки.

 

- Яка з приказок, вжитих у казці, співзвучна з головною думкою?

               (Поки біди не знатимеш – розуму не матимеш.)

- Як розумієте цю приказку?

              ( Наші помилки у житті змушують нас замислюватись над життям, вчитись

                 нового, жити по іншому, краще думати.)

 

- Відшукайте в казці прислів’я, зачитайте їх

(«Дурні бились, а ….(розумні поживились)»

«Хто дурнем вродився, той ….( дурнем і згине)»

«Не на те мудра, щоб ….(дурнів розуму начати)»

«Поки біди не знатимеш, то…..(й розуму не матимеш)»

«Розум на дорозі… (не валяється)» )

 – Прочитайте прислівя в підручнику, поясніть їх значення.

7.Складання цитатного плану казки.

 

  • Складемо цитатний план казки, доповнюючи  речення на дошці                                

                                                   План

 

1. Був собі _____________________________________________________.

2. Бились, бились _______________________________________________.

3. Прилетів у гай, коли бачить – сидить ____________________________.

4. Горобчик мерщій від __________________________________________.

5. Сидить на ріллі _______________________________________________.

6. Вилізла ______________________________________________________.

7. А бодай тобі заціпило _________________________________________.

8. Звернувся він просто __________________________________________.

     9. А на весну вже став ___________________________________________.

 

V . Підсумок уроку

  • Скажіть, говорячи про птахів, кого насправді мала на увазі письменниця?(Так, людей: заклопотаних, байдужих, злих, легковажних, недоброзичливих)
  • Чи маємо ми право засуджувати життєву позицію іншої людини?
  • Але ми можемо людині допомогти й підказати.

      Гра «Незакінчені речення…»

  • Продовжте думку: «Казка навчає цінувати розсудливість, …

( розум, , бажання вчитись,  доброту, працьовитість, толерантність.)

  • Автор у казці засуджує  легковажність… ( нерозумність, байдужість, лінь).
  • Чи маємо ми право засуджувати життєву позицію іншої людини?
  • Але ми можемо людині допомогти й підказати

Оцінювання відповідей дітей.

 Домашнє завдання.  Переказати казку від першої особи за складеним планом.

 

 

 

 

м

 

docx
Додано
2 липня 2018
Переглядів
1084
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку