Літературне читання / 4 клас/
Тема. Народна притча «Сила слова»
Мета: ознайомити учнів з суттєвими ознаками притчі; збагачувати словниковий запас новими словами; формувати вміння аналізувати зміст притчі; розвивати критичне мислення, творчу уяву; виховувати бажання розуміти в притчах мудрі послання з глибини віків.
● формування предметних компетентностей:
продовжити ознайомлення учнів з різновидамиукраїнського фолькльору - притчею; розширити коло читання; вчити визначати головну думку твору; формувати навички правильного, виразного читання; розвивати та поповнювати словниковий запас учнів; виховувати повагу до історичної спадщини,
● формування ключових компетентностей:
уміння вчитися:
● вчити учнів аналізувати інформацію, виділяти головне, застосовувати на практиці;
● формулювати, висловлювати, доводити свою думку;
соціальна :
● формувати навички співробітництва в групі, команді, уміння адаптуватись, виконувати різні функції в групі;
● підтримувати гармонійні стосунки з оточуючими;
● розв’язувати проблеми, що виникають у різних життєвих ситуаціях;
комунікативна:
● намагатися створити у класі дружнє середовище – простір, де цінують дружбу і друзів;
● сприяти усвідомленню в дітей надзвичайної сили слова в житті людини.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: мультимедійний комплект, картки для ігрових завдань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
1. Хвилинка-аутотренінг.
- Подивіться мені в очі. Погляньте один на одного.
Посміхніться. Для цього, щоб упоратися із завданням цього уроку, будемо працювати, слухати, мислити, висловлювати свої думки.
Слайд 2
- Отже, ми сьогодні будемо:
● не просто слухати, а … (чути),
● не просто дивитись, а … (бачити),
● не просто відповідати, а … (міркувати),
● дружно і плідно …( працювати).
II. Перевірка домашнього завдання
Слайд 3
IIІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
Слайд 4
Ище-ище – ище – дме холодний вітрище.
Олу –олу –олу – гне дерева додолу.
Истя –истя –истя – з дерев зриває листя.
Ає - ає –ає – на землю кидає.
Слайд 5
Удар забувається, а слово пам'ятається.
Шабля ранить тіло, а слово — душу.
Гостре словечко коле сердечко.
Від теплого слова і лід розмерзає.
Словом можна й місто збудувати.
IV . Повідомлення теми і мети уроку
- Чи здогадалися про що ми сьогодні будем говорити на уроці?
- Зі словами треба поводитися обережно, зважати на те, у якому випадку яке слово можна вжити, а яке — ні, що можна сказати, а про що краще промовчати, бо «слово — не горобець, вилетить — не спіймаєш». Горобця важко впіймати, але все ж можна. А от сказане слово — ні. Воно вилетіло з твоїх вуст і подалося у світ, його почули люди.
- Слово має надзвичайну силу і владу. Воно може нести важливу інформацію, а може образити і скривдити людину.
V. Вивчення нового матеріалу
- Прочитайте загаловок притчі.
- Чи здогадуєтесь ви за назвою, про що буде притча?
Слайд 6.
Вежа – висока вузька споруда, що має висоту, значно більшу за ширину, будується окремо або як складова фортеці палацу.
Зусі́біч - з усіх боків, звідусіль.
VI. Зорова гімнастика
Слайд 7
VII. Робота над твором
Слайд 8
Текст поділено на незавершені частини (5 частин).
● Читання тексту учителем (1ч.)
- Для чого жабенята організували змагання?
- Як ви думаєте, як далі розгортатимуться події?
● Читання 2 частини учнями.
- Як ви думаєте. Чому жабенята почали падати? ( Глухе жабеня не чуло безнадійних порад глядачів)
● Читання 3 частини учнями.
- Звідки в жабеняти-переможця взялися сили, щоб не впасти?
● Читання 4 частини учнями.
- Чи здійснилось ваше передбачення?
● Читання 5 частини учнями.
- Чи очікували ви таку кінцівку притчі?
- Чи могла б кінцівка притчі бути іншою? Якою саме?
- Яка головна думка притчі? Чи погоджуєтесь ви з нею?
- Доберіть слова, які надихнули б жабенят.
VIII. Руханка
Слайд 9
IX. Закріплення вивченого матеріалу
Слайд 10
Складіть аркуш паперу вертикально і способом відривання зробіть фігурку людини. «Бінго» - це силует дівчинки. Запишіть на різних частинках фігурки риси, що належать жабеняткові.
( Сміливість, впевненість, наполегливість, працелюбність, відважність, оптимізм).
Слайд 11.
У склянку учитель наливає воду, а потім додає каву.
ІX. Підсумок уроку. Домашнє завдання
Слайд 12
Учитель читає слова, а учні сигналізують цеглинками.
Приємно з тобою говорити. Не хочу тебе бачити. Гарно! Незграба. Тобі все вдається! Надзвичайно! Ледацюга. Не ний! Я пишаюся тобою! Надзвичайно! Нечепура.
Слайд 13
Слайд 14
Учні отримують шаблони із зображенням мішені, поділеної на сектори. У кожному секторі записано параметри оцінки діяльності на уроці. Кожен учень маркером або фломастером чотири рази( по одному в кожен сектор) «стріляє» у мішень, роблячи мітку( жирну крапку або плюсик). Що ближче до центру мішені, то вища оцінка.
- Що сьогодні було для вас особливо важливим / цінним?
4. Домашнє завдання.
Диференційоване:
● виразно читати, скласти план;
●придумати притчу, схожу на прочитану за головною думкою.